Faktótum

• USA Factotum (více)

Literární alter ego amerického undergroundového spisovatele Charlese Bukowského Henry Chinaski je hlavním aktérem filmu Faktótum, jehož scénář vycházel ze stejnojmenné knihy i z dalších próz dotyčného autora. Zaznamenává denní stereotyp ještě neznámého literáta, který psaní povídek prokládá bujarou alkoholizací a erotickými hrátkami s nevázanými ženami. Občas si najde příležitostné zaměstnání, kde brzy zklame a je vyhozen. Střídání pracovních míst je podobné jako střídání partnerek. I delší vztah, který naváže s dívkou Jan, žijící v obdobném "volném stylu", se rozpadne, stejně jako známost s výstřední Laurou z lepší rodiny. Chinaski neuspěje ani u svých rodičů, které navštíví. Rozhořčený otec ho vykáže jako asociálního povaleče. Filmové vyprávění provází Chinaského sarkastický komentář s jeho humornými aforismy a sebeironickými sentencemi. (MFF Karlvy Vary) (oficiální text distributora)

vlnka

Od Bukowského som čítala jednu jedinú knihu (a nebolo to Factotum) a musím sa priznať, že ma dosť nudila. Podobne ako tento film. Neviem, či všetky jeho knihy sú o nejakom chlapovi, ktorý iba chlastá, súloží a fláka sa, ale ak áno tak netuším, prečo by to chcel niekto sfilmovať. Veď to bolo totálne o ničom, okrem dvoch či troch mierne (naozaj iba mierne) vtipných hlášok sa skoro ani nedalo na čo pozerať. ()

RXP

No to ale bola blabsť. Tak konečne som videl aj tretie spracovanie Bukowského, no lepšie mi bolo bez toho. Som zvedavý, prečo ten retard na režisérskej stoličke obsadil do role Chinskiho takého mexikánskeho playboya, keď tam mala byť postava so šarmom raného australopiteka, ale to vie asi len on sám. Pospájné poviedky, z ktorých boli vypustené tie najlepšie časti, všetko sa to vlieklo v neskutočne nudnom tempe a absolútne tam absentoval humor, sarkazmus a vlastne aj atmosféra. Najhoršie je, že si pamätám, ako som sa pri čítaní tých poviedok smial a pri tomto filme som len znudene zíval a klopil flaškové. ... a jasné, ešte som to pozeral v tom skurvenom dubingu, ale za to už ten pako režisér nemôže. ()

Robynson

Bukovského jsem rád četl, ale mám pocit, že jeho zajímavou poetickou duši filmově převyprávět nelze. Nebo by to možná muselo být pojato nějakým jiným způsobem. Hlavní postava mi neseděla, navíc jsem viděl film s nechutným dabingem Soukupa. Zdálo se mi, jakoby tvůrci filmu klouzali po povrchu a nedostali k divákovi to něco, co se z knih nebo povídek dá nasát. Nebo je tu druhá možnost, že jsem už na takové věci "moc starej". Už je to dávno co jsem viděl Barfly. Mám pocit, že i když mne nenadchnul, neměl jsem z něho takový prázdný pocit. ()

XTrader

Do filmu nikdy nedáte celou knihu, ale toto je opravdu povedené a scény ve filmu jsou opravdu vtipně napsané i zahrané. Kniha je lepší, Bukowski je můj oblíbený autor, ale na film je toto opravdu výborné. ()

ujo_chmel

Chcel by som sa aj ja vyjadrit k tomuto filmu, kedze patri medzi moje prve dva najoblubenejsie filmy (popri Barfly). Nerozumiem ludom, ktori hodnotia jeden z tychto filmov lepsie ako ten druhy. Pre mna su oba rovnako genialne, kazdy svojim sposobom. Dillon ako aj Rourke su velmi sympatickymi postavami, aj ked Matt sa podla mna viac podoba na Chinaskiho z knih. Kto chce Bukowskeho nech si precita knihu alebo pozrie Bukowski Tapes. ()

(fun)tomas

How do you feel? „I feel bad. I want to be alone.“ You don’t have enough love. It’s warped you. „People don’t need love...“ Henry Chinaski ako alter ego kultového spisovateľa Charlese Bukowského zažíva jeden pád za druhým. Či už sa jedná o ženy, rodinu alebo prácu, mierne povedané sa mu nedarí. Na ulici neprespáva len vďaka šťastným náhodám, kedy stretáva po baroch ženy, ktoré ho buď k sebe pozvú, alebo sa prinajmenšom s ním delia o nájom. V ruke drží častejšie pivo, pohárik a cigaretu ako pero a svoj notes. Práve jeho sebadeštrukčný život a jeho neambiciózny spôsob života - zo dňa na deň - spôsobujú, že sa neustále dostáva do rovnakých nepríjemných životných situácií. Matt Dillon vystihol ľahostajného a životom sa potácajúceho hedonistu / alkoholika dôveryhodne. Hneď som si zamiloval Henryho monológy, ktoré v porovnaní s jeho výbušným správaním pôsobia umiernene a dokonca dávajú aj zmysel. Až vás prinútia uvažovať, prečo sa nimi sám autor neriadil. ()

zanvalzans odpad!

Totálna hovadina,v ktorej namiesto toho aby si ženské ulovili pracháča,tak si radšej do bytu vezmu chudobného alkoholického hlupáka.No tak to je k posraniu. ()

bodo1 odpad!

Prečítal som všetky jeho knihy, básne, prózy, ale takýto kokotiačsky, zbuzerantelí odpad som nečakal. Hnus, stoka. A ten protagonista. Hotová kokotia hlava. Urážka pána nortona Bukowského. ()

vinducha

Za mě to samé , co u Štamgasta , jak pan Rourkey tak pan Dillon si poďobaného pana spisovatele zahráli s chutí a dobře. ()

M.Coufield

"Má opilecká duše je smutnější než všechny pokácené vánoční stromky světa." Alkohol dělá člověka tím kým je, ti co pijí dokáží být sami sebou a to se cení. Lepší než věčná přetvářka a povrchnost kritiků... ()

JoudaCZ

Sled příhod a anekdot pospojovaných do celovečerního filmu. Výborná muzika a přiměřená stopáž pomáhají udržet celkem příjemnou atmosféru (možná to mohlo být trochu syrovější). ()

Astu.

Celkem zklamání. Bukowskiho knihy miluju, proto jsem byl na Faktotum dost zvědavej. Mattovi Dillonovi to prostě nevěříte. Je moc fajnovej na to, aby dokázal Buka zahrát věrohodně. Faktotum není špatný film, ale atmosféra toho alkoholového naturalismu mi tam prostě chyběla. No a příběhově? Vyhazovy, holky, chlast, prostě se to tváří, jako je to o všem, ale něco mi tam prostě chybělo, nedokážu to specifikovat. I ty kulisy....město(a) skutečně nevypadá na nějakých 1960. No jo, asi v tom moc rejpu. 6/10 ()

stuj

Nudná záležitost. Underground je mi celkem sympatický, čekal jsem nějaký úlet, nějaký život bouřliváka. Ale ve filmu se nedělo nic. Po 20ti minutách jsem to chtěl vypnout, ale řekl jsem si, že se to třeba změní, když je film celkem dobře hodnocen. Po hodině jsem chtěl vypínat zase, ale naděje umírá poslední a tak jsem udělal kompromis a film pustil na dvojitou rychlost. Zbytečně, měl jsem vypnout už na začátku. Prostě nudný a nijaký film. ()

ciapok

trefné spracovanie, skvelé Marisa aj Lily, ako ľahké aj neľahké femme fatal. Jediné, na čo sa mi nedalo zvyknúť, bol (hoci výborne hrajúci) Matt Dillon, ktorý bol na Henryho akosi príliš pevný a zdravý telom. ()

Sejkorka

Dá se na to koukat, ale člověka to neobohatí. Vlastní vinou looser chlastá a čeká, až mu někdo otiskne povídku, což se nakonec stane. Průměrně hraje Mat Dillon, je tu i  Marisa Tomei a Lili Taylor, ta je hodně dobrá. V jednu chvíli se mi to prolnulo s o mnohem lepším Štamgastem (se stejnou postavou Chinaskiho. Tady Laura (Marisa Tomei) a tam Wendy (Faye Dunaway) jsou alkoholičky, které sponzoruje bohatý přítel. Scéna s nákupem v supermarketu je téměř totožná. ()