Faktótum

• USA Factotum (více)

Literární alter ego amerického undergroundového spisovatele Charlese Bukowského Henry Chinaski je hlavním aktérem filmu Faktótum, jehož scénář vycházel ze stejnojmenné knihy i z dalších próz dotyčného autora. Zaznamenává denní stereotyp ještě neznámého literáta, který psaní povídek prokládá bujarou alkoholizací a erotickými hrátkami s nevázanými ženami. Občas si najde příležitostné zaměstnání, kde brzy zklame a je vyhozen. Střídání pracovních míst je podobné jako střídání partnerek. I delší vztah, který naváže s dívkou Jan, žijící v obdobném "volném stylu", se rozpadne, stejně jako známost s výstřední Laurou z lepší rodiny. Chinaski neuspěje ani u svých rodičů, které navštíví. Rozhořčený otec ho vykáže jako asociálního povaleče. Filmové vyprávění provází Chinaského sarkastický komentář s jeho humornými aforismy a sebeironickými sentencemi. (MFF Karlvy Vary) (oficiální text distributora)

mgerlich

Bomba pro ty kteří Buka znají (a nepřistupují k filmu s předsudky), i pro ty, kteří ho nikdy nečetli (vsadím se, že po zhlédnutí na to většina diváků dostane chuť). Přesný přerod Hanka na plátno nejen z Faktóta. Mám rád i Barfly, ale tohle je ještě o třídu lepší. Super zážitek a strašná prdel. ()

Kokutek

Krása, Dillon jede, Bukowskiho mám moc rád, krásná balada proložená básněma. Mý kafe. Hank jede svou, jasnou cestu a kdo nerozumí, má smůlu. V originále nejlepší, dabing taky super, ten mě přeqapil, dávám plnej počet. ()

Hora1000

4 hvězdy za to, že mám Bukowskiho rád. Jinak to zas taková sláva nebyla. Na druhou stranu to nebylo ani špatný. Film je vlastně slepencem střípků z Bukowskiho knížek. Na můj vkus možná moc melancholický a zbytečně uhlazený. ()

solisoli

Žiadna prehnaná zanietenosť, síce flegmatický, ale prirodzený dej pseudoumelca v skvelom prevedení Matta Dillona, ktorému táto rola sadla, ako uliata. Chinaského postavu, ktorú Matt stvárnil, pochádza z knižných diel Charlsa Bukowského, kde režiséra Benta Hamera inšpirovala práve táto postava. Aj keď sa dej unášal v melancholickom duchu, rozhodne nenudil. Sprevádzal ho svižný dej, znamenitý, nenútený humor, pôsobivá hudba a veľmi pôsobivé myšlienky. Rozhodne príjemný bonbónik na dobrú noc tomu, kto to chce, aby to tak bolo. ()

vlada-xxx

Neni to špatné, ALE je to vlastně jen remake filmu Barfly s Mickey Rourkem....a tomu při vší uctě nesahá Dillon v roli Bukowského ani po kotníky..... ()

Amatér1921

Kdo kdy četl Bukowského aspoň s polovičním nadšením, jako kdysi v šestnácti já, pochopí dílo, které (ač si to někteří nepřipouštějí) je v přímé návaznosti na učení J. P. Sartera či A. Camuse. Nekonečná absurdnost všedního života přináší hlavního hrdinu H. Chinaskiho (samotného Bukowského) na pokraj společnosti. Pije, kouří a prohání sukně (řečeno velice hezky). Přes povrchní masku díla (jak už to tak u Bukowského bývá) lze nalézt mnoho krásných myšlenek, které při trochu vůle a pochopení dokážou ovlivnit lidské myšlení, a jakkoliv se to zdá nemožné, učinit život lepším, neb alespoň vyrovnanějším... ()

markussupe

Velice příjemný film, který plyne ve velmi volném tempu a člověk nakonec jen překvapeně zírá, že už je konec. V mém případě mi to bylo trochu líto, jelikož bych se tímto líným tempem nechal unášet klidně dál... :o) skvělý film! ()

bonovox

Film má v určitých fázach nábeh na kultovosť ale celkovo je nevyrovnaný a zachraňuje ho hlavne perfektný výkon Matta Dillona. ()

Andre.w

Beatníci mě nikdy nebrali, ale todle má příjemný plážový tempo, který dost dobře vystihuje Bukowskiho přístup k životu. What the fuck..., vo co de. "V bibli se píše: miluj bližního svého. Jo, ale to taky může znamenat: Dej mu svatej pokoj.". Matt Dillon je dobrej herec a ta role je mu ušitá přímo na tělo. ()

veverysiak

Ledabolo porozhadzované čriepky lúserského života nahrubo spojené chronoligickou niťou, občas nejaká smiešna veta, či humorná sekvencia, väčšinou chlastačka a vyvaľovačka, na mňa príliš bezobsažne napísané a európsky spracované, takže 45%. ()

Zoidberger

pro mě jako pro bukofila je tento film velkým zklamáním. Možná je to jen zaujatost, ale chybí mi v tom něco, co je v Bukowského knížkách. Film jako takový neodsuzuji a věřím, že kdybych byl knížkami neposkvrněn, tak se mi bude i líbit. Bohužel tak to není a proto dávám tak tři a půl hvězdičky... ()

ludovit14

Faktótum nám ponúkol rozprávajúci príbeh Henryho (Matt Dillon,) opilca a babráka v jednom.Ktorý si samozrejme mohol za to sám,ak mal prácu hneď ho vyhodili za čo vďačil alkoholu.Väčšina z filmu sa točí okolo jeho vzťahu s pod.prípadom ako on sám s priateľkou menom Jan,( Lili Taylor)-ktorá je maximálne nesympatická (škaredá).Na veľkú škodu je že jeho romantická zápletka s Laurou,(Marisa Tomei),skončí zhruba za 13minút-na MARISU sa aspoň dalo pozerať!Kľudne mohli natočiť príbeh nejakého bezdomovca,bolo by to zaujímavejšie.HOD:55%.PS: takto podobne vyzerá život alkoholikov!!! ()

Wade W.

Skvelá hodina a pol investovaného času pri tomto filme. Matt Dillon hrá Bukowskeho, teda chcel som povedať Henryho Chinaskiho inak ako Rourke, oveľa civilnejšie(skoro sa zdá že by ste ho mohli stretnúť pri čakaní na úrade práce ) zatiaľ čo Rourke bol viac filmový Chinasky. Čakal som síce prepis románu Faktótum do jeho filmovej verzie zatiaľ čo tu je len pár scén vytiahnutých z knihy a zvyšok sú niektore Bukowskeho príbehy, básne atd v jednom celku, v ich filmovej podobe. Mimochodom Lilly Taylor hrá najlepšiu Chinaskiho milenku akú som vôbec videl . Názory že spracovania Bukowskeho poviedok, knih, básni sú smutné alebo melancholické sú neskutočne hlúpe. Ono to takto proste chodí v živote, nie je to smutné len neprikrášlené popkultúrnymi vložkami. ()

ajwynko

Život jedného úspešného tragéda v jeho neúspešných začiatkoch. Obdobia kedy napísal jedny z najlepších vecí. Film je spracovaná kniha aj keď sa z pohľadu chronologie trošku líši. Dillon ako Hank Chinaski dobre zahraný i keď v porovnaní s Rourkeom priemer. Lili Taylor výborná. Film určený skôr pre fanúšikov Bukowskeho diela. ()

jany

Po prečítaní zopár knižiek som si o Chinaskim a prostredí urobil predstavu a film je oproti tomu moc farebný a pastelový, keďže u Bukowského ide hlavne o formu slovného podania, film je proti tomu slabý odvar, ale ako alternatíva k bežnej produkcii celkom obstojí. ()

josmart

Matt Dillon je sympaťák, mám ho rád. Problém tohohle filmu je ovšem právě v tom. Z Bukowského knih mám totiž vsugerovanou úplně jinou podobu jeho titulní postavy. Ovšem Lili Taylor byla naprosto přesvědčivá, přestože tohle rozhodně není její obvyklý typ rolí :-) Ve filmu bylo pár zajímavých scén, čas od času se vynořila příjemná hudba. Tohle ovšem ten film nezachrání, příliš se táhne a uspává. ()

gizi

Čekal mnohem víc Bukowského a Chinaskiho. Hank obvykle mlátil do psacího stroje (Bukowski na sklonku života dokonce psal na počítači), podnikal větší chlastačky, poslouchal vážnou hudbu z rádia (jednou zde náznak byl) apod. Taky mi nesedělo, že děj byl posazen do současnosti a hlavně tam chyběl typický Bukowského humor. Postavy jsou v čele s Mattem Dillonem elegantní na rozdíl od zjevu Bukowského a jeho hospodských známostí (to by se ale na film asi moc nehodilo). S předlohou se film nedá ani nemůže srovnávat a když si to odmyslím, výsledek je velmi dobrý. 80%. ()

Lucyane

Váhám, váhám...Film je jednoznačně rozdílný od knihy, je méně naturalistický. Každopádně je zde však zachována rovina, ve které bylo dílo napsáno, život zde volně plyne a přechází z jednoho momentu na druhý jakoby v nějakém tranzu. Matt Dillon se zhostil své role velmi přesvědčivě, avšak stále mi v tom snímku něco chybí... ()