Kam jinam, než do světa nevšedního, plného fantazie a kouzel nás může zavést pohádka. Ta dnešní vypráví o lásce, která překoná všechny překážky. Střetávají se tu dva světy – chladný a přísný svět Vládce pramenů (D. Lenci), a ten lidský, v němž najde Duhová panna (P. Ptáčková-Vitázková) dosud nepoznaný cit. Dcera Vládce pramenů se zamiluje do krále Zorana (I. Ondříček). Pouto mezi ní a mladým panovníkem je silnější než zákazy Vládce pramenů. A tak se Duhová panna rozhodne opustit svoji říši a za svou lásku se provdá. Avšak za svatbu těch dvou platí celé království. Vládce pramenů se mstí, v zemi se pomalu začíná ztrácet voda… Duhová panna má jedinou možnost, jak lidi před smrtí žízní zachránit. Odchází zpět do magického světa, z něhož přišla… Vrátí se poté znovu na zem štěstí? Setká se ještě někdy Duhová panna s milovaným králem a se svou půvabnou dcerou Rosénkou (M. Merklová)? Dokáže Vládce pramenů pochopit, co je to lidský cit? (Česká televize)

ostravak30

Slováci tyhle typy pohádek umějí. Hned mi to připomnělo Perinbabu. Živelné pohádky. Příběhy o vládcích živlů. Podobných pohádek bylo natočeno hned několik. Nemusím ani uvádět, jsou vypsány ve sloupečku vedle Podobné. A zrovna Perinbaba či Dešťová víla se mi líbily víc. Celkově ty dešťové pohádky vypadají trochu jedna jako druhá. Duhová panna nijak zvlášť nevyniká. A to ani obsazením, hudbou, exteriéry či příběhem jako takovým. ()

aiv

nudná pohádka o namyšlené princezně, králi, který se klidně vzdal své ženy, pán vod, který je všemocný a hlavně bez citu a Pramko, který vypadá spíše jak indián v české zemi. ach jo. fakt nuda. 1* za hezký zámek a přírodu. ()

Mikecat

Krásna rozprávka plná hodnôt a krásnej prírody ako aj zaujímavý námet namyslenej princeznej, ktorá si neváži vodu, prichádza Pan prameňov, Duhenka a ich syn Branko, ktorý sa zamiluje do princezny, ma s ňou trpezlivosť snaží sa jej pomôcť a prelomiť kliatbu Pána prameňov. Trocha tu chýba väčšia zápletka, lepšie herecké výkony, víťazí čistota a láska. Časť filmu je natáčaná pri hlbokovodskom vodopáde.(Hlboké nad Váhom, oplatí sa tam ísť pozrieť) ()

Muff

Mělo to svoje mouchy, ale doporučuji všem hanilům shlédnout před Duhovou pannou film O sirotkovi z Radhoště a hned půjdete v hodnocení o dvě hvězdy výš, přitom Sirotek má o procento víc než Duhová panna, to je absurdní. Přiznávám, mám slabost pro Pavlu Ptáčkovou (Vitázkovou), ale ani ostatní herci nebyli tak špatní, třeba Igor Ondříček, a pro mne bylo hlavní, že příběh i přes všechny ty logické díry BYL pohádkový. ()

honeysuckle

Vesměs dobří herci (dvojice Ptáčková-Ondříček se osvědčila natolik, že si pak spolu zahráli ještě v O princezně se zlatým lukem), pěkná výprava a exteriéry, ale scénář hodně drhne. Zamilovaná dvojice král - Dúhenka jsou už po půl hodině pohádky nahrazeni druhou dvojicí Pramka a Rosenky, kteří nejsou ani zdaleka tak sympatičtí. Drsný zloduch Vládce pramenů svou dceru nejprve vydíráním odloučí od manžela a dcery, aby jí pak po letech vyčítal, že je její dcera rozmazlená, když vyrůstala bez matky.... Celá zápletka kolem prokleté Rosenky pak působí hodně křečovitě (kdo se obětuje za koho, aby to co nejvíc demonstrovalo lidskou lásku Vládci pramenů přímo před nosem?). A když se konečně děj na konci vrací ke králi a Dúhence, tak se ani nedočkáme jejich shledání [titulky, konec]. ()

dogrose

Pohádka vypráví o problémech v rodině Vládce pramenů, který dost všechny prudí a krizi v rodině vlastně způsobil sám. Aneb opět téma soužití říše lidí a říše jiné. Není to nezajímavé, dalo by se s tím pracovat, bohužel patos, rozjitřenost, lkavost a absence vtipu srážejí pohádku do bažin zapomenutí. Některé pasáže jsou nudné (třeba jak princové slézají z koňů a ukazují, co za vodu přinesli). Ale možná to bratři Slováci vidí jinak, neboť čím dál na východ, tím pohádka emotivnější. Ústřední dvojice je príma - Ondříček a Ptáčková už hráli zamilované v Princezně s duhovým lukem, je mezi nimi chemie, jsou krásnou milou dvojicí, bohužel si ji tu moc neužijeme. Ondříček má tu výhodu, že ačkoli už dávno nedisponuje lví hřívou, sluší mu paruky, takže je velmi fotogenický - lituju, že si rolí princů neužil víc. Inu, snad jej budeme vídat v rolích králů. Pohádka zůstala na půli cesty a myslím, že je to škoda. ()

a-ja

Fakt musí hrát ve všem ´krasavici´ zrzavá Slovena? Navíc tahle, co hraje Rosenku, je opravdu adeptka na umístění na stupních vítězkyň o titul nejošklivější pohádková princezna... Chjo... ()

KarolMalina

Rozprávka Dúhenka je jedna z posledných vydarených, i keď na výpravu skoromnejších, ale o to milejších rozprávok, ktoré majú ucelenú štruktúru, teda kompatibilnosť scenára, scén, deja, charakteru postáv a myšlienky. Dokonca mi miestami mráz po chrbte prebehol, a tak nemôžem inak ako oceniť piatimi hviezdičkami. Dokonca je hodnotná aj skvelým výberom hercov. Zaujímavých neznámych a aj zaujímavých známych. ()

milos.bradik

Poněkud úsměvná byla hláška "princezno, už máte šestnáct let, takže je nejvyšší čas na vdávání". Jinak nikdo z těch herců nebyl sympatický a ten Vládce pramenů, byl taky pěkný magor, ale nebudu tady rozebírat jednání jednotlivých postav. Prostě mne to nezaujalo, takže slabých 40 %, pouze za pěkné lokace, kterých Slovensko má neúrekom. ()