Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

Narya89

Po dlouhé době opravdu horor bez klišoidních hlášek se skutečně neočekávatelnými lekavými scénami, ukazující proměnu lidského charakteru v krizové situaci. Celou dobu jsem měla pocit, jako bych se nemohla pořádně nadechnout a zažívala tu klaustrofobii z úzkých chodbiček, což myslím že je známka kvalitně natočeného filmu. Na horor opravdu "příjemné" překvapení pro mě, i ten závěr, nicméně pokud tomu mám něco vytknout, myslím že klidně stačila atmosféra samotné jeskyně, dávat tam jakési zmutované lidožravé jeskynní lidi bylo trochu ke škodě. ()

VanTom

Především v první polovině dokonalá atmosféra, klaustrofobické prolézání zatuchlého neprobádaného komplexu jeskyní, bez možnosti návratu a s nejistou cestou vpřed, úplně sevře a dusí. Po objevení zmutovaných krvežíznivců se snímek okamžitě potápí do nejhlubších béčkových vod (jak to má Neil Marshall rád), a přestože tempo ani napětí nepolevuje, začínají se hromadit klišé a pitomosti. Zábava nicméně nepřestává a za ten skvělý "snový" konec jsem uvažoval i o maximálním hodnocení. ()

pravdovravny

Tak toto je prvotriedna napínavá jazda, pocity beznádeje a napätia na každom kroku, a ten pocit keď nevidíte čo sa ukrýva pred vami v Tme!:) Tie pocity beznádeje a úzkosti sú v tomto filme dokonale vykreslené, dievčatám držíte celý čas palce aby sa stých sračiek dostali, lebo sú to sympatáčky. Fanúšikovia mrazivej atmosféry budú mať tento film za modlu:) ()

hroubek

Ze začátku hodně fajn. Úvod se povedl, sestup do jeskyně taky nevypadl nejhůře, ale pak to přišlo. Pomalinku, ale jistě jsem si všímal drobných logický lapsů, ale s každou další minutou to bylo horší a horší. Neil Marshall je dobrý režisér a tady se mu hodně povedla atmosféra a pocit klaustrofobie, ale to jak se pak chovají postavy bylo z mého pohledu přehnané, zvláště, když se film tváří, tak seriózně. ()

JohnSmith

Slušný horor v zajímavém prostředí jeskyně. První polovina sice trochu nudná a hlavně dámy nebyly zrovna sympaťandy, ale pak se to změnilo v drsný masakr, který byl místy až moc. ()

lykan9

Pamatuji si do teď, když jsem před mnoha a mnoha lety viděl Pád do tmy poprvé. Natrefil jsem na tento horor náhodou a vůbec jsem neměl ponětí, o čem to má být. A to je asi ten úplně nejlepší způsob, jak si tento horor vychutnat. Již prakticky od počátku se v divákovi kloubí pocit stísněnosti, přičemž se domnívá, že půjde o psychothriller, který si bude hlavně pohrávat s tématem fóbií (klaustrofobie, strach z výšek) a možností, že jedné z nich rupne v kouli a začne jako správný psychouš zabíjet ostatní. V tu chvíli jedna z postav najednou uvidí něco divného ve tmě a film se mění na řežbu s příšerama plnou krve a křupání kostí. Když jsem tenkrát dospěl k závěrečným titulkům, tak jsem doslova oněměl a byl jsem nadšený a jako velký fanda hororu šťastný, že takový film vznikl a že jsem ho mohl vidět. A i teď po 17 letech mě, i přesto, že jsem ho viděl již mnohokrát, dokáže udržet v napětí, přičemž se těším na každou svou oblíbenou scénu či zvuk. Za mě je The Descent již kultovní klasikou a jedním z nejlepších hororů, jaké jsem kdy viděl. ()

Skeksis

Konečne som sa uložila v spacáku v jaskyni, keďže som si pomyslela, že budem pozorovať ako rastú kvaple aspoň rok, keď vtom mi tam vpadol debilný filmový štáb. A začali točiť. Samé ukríkané ziapavé vreštiace piče, navyše nespokojné, že sú v jaskyni. Na čo tam, doriti, potom chodili? Tak som sa zbalila, ale kvôli ich svetlám, stojanom, stoličkám a pičovinám som nemohla vyjsť von. Takže som bola núteným svedkom tejto mizérie spoza kamier, a viac som sa vydesila, keď tí kokoti prišli do jaskyne, ako to podivné divadlo, čo tam predvádzali. Človek chce mať pokoj a prídu mu ešte aj do jaskyne ručať že: Áááááááááá! ()

Scar

Nemožno povedať že by to bol film vyslovene nudný. Opak je pravdou. Tvorcovia tlačia na veľmi citlivú tému klaustrofóbie. Chvíľami som mal pocit že film ani nedopozerám. Sklamanie však nastalo vtedy, keď sa na scéne objavili monštrá, ktoré mi pripadali viac smiešne ako strašidelne. Film sa zo zaujímavého survival hororu zmenil na béčkový krvák bez duše. ()

davidek

Trapný horor s efekty školáků. Opravdu nechápu co je na tom tak dobré. Bblosti, které by normální člověk ani neudělal, jsou zde vidět na každém kroku. Zajímalo by mě co kromě očí ještě neměli "stvůry" vyvynuté nebo spíš zakrnělé. Nevím, ale není normální jít 10cm od ohně a necítit aspoň teplo. To je jenom příklad. ()

Spock

Zase jeden horor, který mě zklamal. Z počátku jsem si říkal o co asi tak půjde. Byla to taková pohoda, klídek. Nějaké to psychické trauma ze smrti muže a dcery. Potom vstup do jeskyně. Trošku jsem zbystřil. Zaseknout se v tunelu, bych rozhodně nechtěl. Stále to vypadalo na vcelku slibný i když poněkud zdlouhavě se rozvíjející příběh. Pak si jedna z hrdinek způsobila otevřenou zlomeninu. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, ale to jak bylo ztvárněno ošetřování její nohy mě dost vyvedlo z míry. Po dlouhé době na mě šly mrákoty a já si říkal, jestli to se mnou nesekne. Bylo to opravdu autentické, až moc. Potom se objevili "humanoidních nestvůry", upřímně se mi zdály dost k smíchu. Snaha hrdinek uniknout a jejich boj s "nestvůrami", mě film značně znechutil. Nechápu, proč je ve filmu tolik nechutných krvavých scén a detailních záběrů např. na to, jak se "nestvůře" vytlačují palci oč,i nebo jak jí puká lebka. Už jsem se bál, že začne krev stříkat z filmu i na mě. To je pro mě opravdu moc. Tyhle momenty mi kazí dojem z celého filmu. ()

homerr

hodně slušný film, z prostředí speleologie, nic pro lidi trpící klaustrofobií :-) Scénu s videokamerou si budu dlouho pamatovat... Výborná hororová atmosféra. Škoda konce, i když není happyend, ale je moc komplikovaný - jinak by byl plný počet hvězdiček ()

ganz

Asi to bude tím že mi kamarád povídal o "úžasném filmu" který musím vidět. Neřekl bych, že se jedná o vysloveně obyčejný horor, ale nemá to atmosféru která by film posunula na další úroveň (Věc) ()

huli601

Film plný napätia! To v tomto filme rozhodne nechýba. Dejová línia sa pomaly rozbieha od začiatku a vrchol naberá v jaskyni, keď sa objavujú záhadné stvorenia. Kúsok mi vadí záver filmu kvôli nepochopiteľnému koncu. Film neodporúčam pozerať ľuďom, ktorí trpia klaustrofóbiou. ()

zigíš

scenár mi je po pravde ukradnutý ked hlavné hrdinky (a že ich je) konajú uveritelne ... ´klaustrofobický survival horor´ aký tu už dlho nebol ... v rámci žánru maximum ... UK rules !!! ()

Ichabod

Jeden z nejlepších hororů vůbec, který by při sledování člověka s klaustrofobií asi i zabil (sám jsem měl celkem problém plazit se z poza kamery šachtami s funícími horolezkyněmi před objektivem). Nádherné záběry, drsná atmosféra a i ryzí pocit ohrožení z obyčejného dobrodružství party žen, před kterýma smekám a hluboce se klaním nad jejich hereckými i fyzickými dispozicemi. Poslední půl hodina silně připomíná film Predátor s Arniem a fungovala neméně dokonale (a to patřím mezi velké fandy). Dvě obyčejné ženy s cepínem a pochodní v ruce prodírajíc se jeskynním komplexem a veškerá mainstream produkce jde stranou, lepší nasnímání prostě jen tak divák nezahlédne, protože je to až kýčovitě dokonalé (hodně dobře půjčená image Nevěsty od Tarantina hlavní postavy v posledních minutách filmu). Prostě film, který by měl vidět každý příznivec hororu a kvalitních filmů obecně. Nadšení z překvapení fantastickým filmem nelze skrývat. Překrásné obrazy, atmosféra co funguje a vyvíjí se postupně a nenuceně nestrácejíc nic od začátku do konce. Naopak s ubíhajícím časem přidává Neil Marshall pod kotlem, ačkoliv já ztrácel dech už dlouho před finálními titulkami. Pro mne definitivně jeden z top 10 evropských filmů ever. ()

headcrab

První cca polovina je slušná - "krásné", efektní, a nečekané zrušení jediného mužského charakteru ve filmu, seznamování se z holkama, napínavé a tajemné prozkoumávání jeskyně, které se změní na ještě napínavější hledání cesty ven umocněné ještě strachem z neznámého. V tuhle chvíli je atmosféra filmu na vrcholu a dala by se přímo krájet. Jenže potom se to zvrtne v klasickou vyvražďovačku, plnou klišé, logických nesrovnalostí a s postupem času lehce očekávatelných klišoidních lekaček. Jediná lekačka, při které jsem sebou fakt škubl a skoro si rozlil kávu do klína, byla ta na začátku ve snu hlavní hrdinky. Potom ještě trochu u prvních lekaček v jeskyni a pak už je to furt to samý jenom v bledě modrym, takže se prostě leknout nedá. Tohle všechno bych ještě aji překousl, ale co mi hlava opravdu nebere, je chování představitelek v poslední třetině, jejich motivy a proměna ve vraždící stroje s drsnýma xichtama. No a závěr......Mohlo to být klidně za víc, nespadnout do té ubohé druhé poloviny....EDIT: po druhým zkouknutí po cca 7 letech to vidím skoro stejně, ale celkově byl teď zážitek silnější a tu roztroušenost a nelogičnost závěrečné třetiny jsem nevnímal tak negativně jak napoprvé. Jednoduše jsem si to víc užil, takže zvedám na 4*. ()

Guzo

Nic převratného, v podstatě nechápu tak vysoké celkové hodnocení, protože při porovnání s některými "padesátkovými" horory Pád do tmy docela zaostává.. ()

greetchen

I když na mě šestice slečen občas působila jako banda naprostých dementek (navíc se mi některé vzhledově i pletly) a občas příběh trochu nelogicky poskočil, jako horor to byla parádní podívaná. Jeskyně naháněly hrůzu samy o sobě, plížiči byli fakt vizuálně vydaření a o lekačky a mrazivou atmosféru bylo postaráno až do konce. ()

Ravi

Prvních třicet minut dobře budovaná atmosféra tísně a nevysvětlitelného náhle zmizí, jakmile nám nám tvůrci odhalí, čeho se to máme bát. Kdyby scény s detailním zobrazením glumů byly nahrazeny jediným skvělým, hrůzu nahánějícím, sekvenčním receptorem, který každý máme - totiž představivostí - asi bych si film opravdu užil a asi bych se i bál. Jenže z toho, co jsem viděl, zbylo pouze pár kvalitních lekaček. Btw. nevím proč, ale když si pustíte zvukovou kulisu scény, kde se hrdinky snaží dostat přes propast a kde poslední skoba je velmi stará, tak to celé zní, jako zvuková stopa pornofilmu. Tím se nesnažím snížit kvalitu filmu. Zkrátka film s obludami, které je nutno ukázat naplno, aby jsme se mohli bát a které samy o sobě nejsou děsivé (snad trochu vzhledově), není můj šálek kávy. Mám rád horory založené na představivosti a nadpřirozených vlastnostech (např. kdyby se glumové pohybovali po jeskyních velmi rychle, asi bych se opravdu bál). 50% = 2+/5 ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)