Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

Jirkacek

Snímek Pád do tmy jsem viděl kdysi před lety nedlouho po jeho natočení v roce 2005 a pamatoval jsem si, že mne tenkrát docela vyděsil, což myslím v dobrém smyslu slova. Nedávno jsme si chtěli do našeho domu pustit skrz TV obrazovku pár strašidel a tu jsem si vzpomněl na dva velmi podobné filmy - americký s názvem Jeskyně a britský Pád do tmy. Rozhodli jsme se nejprve pro ten druhý a musím sem napsat, že ani tentokrát mne nezklamal. Museli jsme ovšem přežít prvních čtyřicet minut filmu, než jeskyně odkryla své hrůzné tajemství. Autorům filmu to lze však odpustit, přece jen jsme se nejdříve museli seznámit s některými postavami snímku a také partou šesti dívek, která podnikla dobrodružnou výpravu do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Když do hlubin sestoupili, ještě chvíli se kromě probklikaných zorniček mých očí nic moc nedělo. Přesto podle mne měl děj docela logiku bez nějakých nesmyslů a po tři čtvrtě hodině se pak dostalo i na první smrt, vraždu, zabití. A pak už to jelo jedna za druhou, holky, strašidla, podzemní vody znečistily potoky krve a nechyběla ani spousta lekaček. Kam se na Pád do tmy hrabou jiné horory se svými předvídatelnými ději a situacemi, v jeskyni jsem měl opravdu pocit stísněnosti, strachu a leckdy i bezradnosti. A to u správného hororu má být, že ? A ač mi jména hereček vůbec nic neříkaly, všechny své role zahrály velice dobře a protože kromě jeskynních strašidel se ve filmu už prakticky nikdo jiný téměř neobjevil, byl jsem s výkony všech zúčastněných velmi spokojen. Děkuji také řidiči kamionu, který na konci filmu zatroubil fakt docela dost silně. Kdybych měl tomuto hororu něco vytknout, tak by to byly některé zázračné obživnutí mrtvol, scény ve kterých není nic vidět než baterky a velmi nejasný konec, který nám nedal náležitě najevo, jestli z té prokleté jeskyně vyšel někdo živý ven nebo ne. No snad se to dozvíme v druhém díle, na který se už těším. První díl snímku Pád do tmy tak ode mne získává tři černočerné hvězdy ***. Ale kdyby to šlo, dal bych i tři a půl..... ()

miro162

Vyborny klaustrofobicky horor, ktory nenecha nikoho chladnym. Kamaratky sa rozhodnu preskumat jaskynne prostredie avsak po kratkej dobe zistia, ze su v inej jaskyni, než si naplanovali a ze tu na nich ciha smrtelne nebezpečenstvo. Gore bolo obstojne, masky priser tiez, herecky to zvladli tiez dobre. V prvej polovici ide o desivu klaustrofobicku atmosferu, no v druhej polovici tento film nabera na obratkach v podobe boja s priserami. Ale aj napriek tomu si udrziava svoj nabehnuty standard, aj ked je druha polovica o cosi slabsia. ()

Killy

Spoiler ! Nebýt pak v polovině těch zmutovaných speleologů nebo co to bylo je to dobře natočený klaustrofobicky horor :) jinak ale te tuposti se musí člověk smát ...nevezmou si vodu, průvodce , nahlásí si špatně jméno jeskyní, dojdou baterie i vybavení ... Ale jako jo, dobrej film :)) ()

tina18

Síce sa tu vyskytujú poväčšinou generické ženské postavy( česť výnimkám) je tento horor dosť dobrý. Pamätám si, že keď som ho videla 1x, bola som úplne očarená prostredím jaskyne a zakomponovaním úplne bežných strachov( úzke priestory,atď..) do deja. Začiatok sa trošku vlečie, ale akonáhle sa dostaneme hlbšie do jaskyne , začína tá pravá zábava. Možno by ešte pomohlo, keby niektoré konflikty neboli tak umelo vyvolané čo vyústilo do dosť mätúceho konania postáv. Inak ale chválim, 75% ()

PRASÁK

Tento film by měli vynechat jedinci trpící klaustrofobií, protože jinak budou trpět ještě o stupeň víc. „Pád do tmy“ je velice povedenej hororovej film, při kterém se vopravdu budete moc bát! Je totiž děsně napínavej až do samotnýho závěru, kterýho se dočkáte po 96 minutách. Navíc dojde v průběhu samotnýho snímku k úplný změně žánru, tak jako to bylo znatelný třeba u filmu „Od soumraku do úsvitu“ (1996). To se budete divit... Horor natočil britskej režisér Neil Marshall, kterej má na svým triku filmy jako: Combat, Psí vojáci, Soudný den, Centurion nebo Tales of Halloween. Tak tedy pevný nervy při sledování tohoto vskutku napínavýho filmu! ()

BStone

Ultimátní, drsná a ultraklaustrofobní jízda Neila Marshalla aneb sestup do neprozkoumané jeskyně, který se z očekávaného dobrodružství změní v nepředstavitelnou noční můru... 75% ()

Dalajlada

I přes kupu nesmyslů (skřeti necítí teplo a neslyší), naprostou prohru v práci se světlem (všude je tam neustále světlo, ikdyž jsme pod zemí) a nepochopitelné reakce některých hereček, to je vydařený kousek. Postavy v některých situacích naopak reagují naprosto skvěle a chovají se přesně jako lidé uvěznění v podzemí. Závěr přidal tu jednu hvězdičku navíc, protože se mi fakt líbil. ()

Metastazina

Parta jéčivek touží po nějakém tom adrenalinu a odreagování po tom, co si jedna z nich prošla rodinnou tragédií. Osudným pro ně bylo to, že jim nestačilo si pouze sednout v lovecké chatě a popíjet pivko....nene. Ony potřebovaly větší odvaz a tak se vydaly do naprosto neprozkoumané části jeskyně, ve které ještě nikdo nikdy nebyl. Alespoň takhle si to jéčivky malovaly. Co za překvápko to pro ně bylo, když ovšem zjistily, že v jeskyni už předtím někdo byl, ale už nevylezl. Navíc je tato jeskyně obydlená bílými, naprosto slepými a nechutně slizkými příšerkami, které ti sem tam naservírují nějaký ten jumpscare, ovšem přesně ve chvíli, kdy to opravdu čekáš. Snaha o nové prostředí se cení, ale co musím vytknout je opravdu, ale opravdu velké plýtvání s kečupem a občas i majonézou, která jeskynnímu emzákovi odkapává z tlamičky. Uznávám, že do jeskyně šly mladé dámy jako ustrašené děti, ale postupem se z nich staly neohrožené Lary Croft, které to tam vše kosily. Film neurazí, ale ani nenadchne. Průměr. ()

typa

Začátek filmu na jedničku, ihned mě vtáhnul do děje. Kamera a šokové scénky na mě fungovaly. Bloudění v jeskyních mě nahánělo strach samo o sobě a zezačátku i humanoidní nestvůry. Jak ale bylo příšer moc, kazilo to můj prožitek, nevěřila jsem tomu, napadaly mě myšlenky, že tolik se jich v neznámé jeskyni nemohlo uživit atd, atp. Konec byl dobrý, nečekaný. ()

matko2351

Tak pre mna nieco uplne bohovske. Bavilo ma nie len zoznamovanie sa s postavami, ale aj celkom to brutalne a krvave. Miestame to vazne krvave aj bolo. Pre mna uplna spokojnost, moja chyba, ze som sa filmu dost dlho vyhybal. 5* ()

Meraxes

Parádne klaustrofóbické a nepríjemné. Šesť kamarátok sa rok po šokujúcej tragédii vyberie na dobrodružný adrenalínový výlet, ktorý má Sarah pomôcť dostať sa s psychických následkov tragédie. V úvode sú nám servírované krásne letecké zábery krajiny s parádnou hudbou, ktoré pripomenú úvod Kubrickovho The Shining a následne sa už spúšťajú do nádherného prostredia jaskynného systému. Po zavalení tunelu ktorým prešli sa začína ten pravý horor. Atmosféra je tu parádna, úzke tunely a tma vyvolávajú naozaj klastrofóbický pocit a k tomu vo vzduchu visí nepríjemné tušenie, že nie sú v jaskyniach sami. Descent ponúka naozaj neskutočne intenzívny zážitok, hlavne preliezanie priepasti, parádne lakačky, viackrát ma skutočne poriadne myklo, a nepríjemné gore. Scénu s otvorenou zlomeninou nohy by nemuseli slabšie povahy zvládnuť. Je to intenzívne, špinavé, krvavé a užil som si to naozaj maximálne, pozeral som potme do štvrtej do rána a postaralo sa mi to o zaručenú nespavosť. Postavy sa bohužiaľ nesprávajú vždy celkom logicky, napríklad pochybujem, že by bola Juno tak nezodpovedná a zaviedla by svoje kamarátky do neprebádaného systému bez toho aby im to povedala, ale nijako to nekazí celkový zážitok. Čo ho naopak kazí je fakt, že tunajšie príšery sa nechajú nejako ľahko zabiť, respektíve dve naše hrdinky musia byť minimálne Arnoldove dcéry a tunajších jaskynných rokov prekvapivo ľahko eliminujú. Tie potvori všetky vyzerajú dosť podobne ako Jacksonov Azog z Hobbita, takže možno práve tu našiel inšpiráciu, konieckoncov presne takto by som si predstavoval jaskyne pod Mlžnými horami v Stredozemi, plné takýchto orkov čakajúcich na to, aby ťa mohli zožrať. Nelogickostí bolo bohužiaľ celkom dosť, ale hororový zážitok to bol parádny po všetkých stránkach. 4* 88% ()

Nellaron

Skupina mladých žien sa vrhne do neprebádaného jaskynného komplexu. To zaváňa poriadnym prúserom pre hlavných hrdinov, a zároveň parádnym hororovým zážitkom pre divákov. Prechody tesnými priestormi jaskyne navádzajú klaustrofobickú atmosféru, akú som už dávno nezažil. Skupinka mladých báb sa musí popasovať na život a na smrť s tým, čo nájdu v jaskyni, a zároveň s problémami medzi sebou. Dej prinesie aj zopár nečakáných prekvapení. Kráľovsky som sa bavil. ()

Hugo_Stigliz

Tak hrůza tenhle film skutečně je, ale asi jinak než tvůrci plánovali. A budou i spoilery.. Nic proti nápadu vytvořit estragónovej, ech chci říct estrogenovej hororovej nášup sextetu mamin-drsňaček, co uměj všechno jako chlapi – raftování, horolezení, speleologii (i se ztřískat špiritusem v dřevěný chajdě), ale těmthle to prostě nejde uvěřit. Už úvodní scéna rafťaček, kdy svůj Gumotex prakticky nikdo z nich nekormidluje a peřejema projedou tak nějak náhodou autopilotem, uvozuje jak cool a šikovný jsou. Když jsem pak viděl tu největší free BadAss pipku, jak po kalbě vstává s dokonalým makeupem a pěstěnými nalakovanými nehýtky, už jsem tušil, že tudy cesta nepovede. Další minuty filmu pak jen přikládají pod kotel absurdnosti – paňmámy si v tričku prolejzají jeskynní jezírka (který mají vždycky tak 5-7 stupňů) a zima jim není, vesele si bez ohledu na dýchání v uzavřených prostorách zapalují signální pochodně (těch mají včetně chemických tyček zřejmě nevyčerpatelnou zásobu), ale náhradní baterky do čelovek si nevezmou.. O jeskyni nikdo neví, přestože se v ní za posledních sto let ztratilo aspoň 50 lidí (zřejmě je nikdo nepostrádal). Kousaví, hladoví slepejši jsou sice pod zemí jako doma, ale ostatní smysly mají tak bystré, že 15cm od zmalovaný fuchtle si ji ani nevšimnou, zkrátka těžkej amatérismus. Nechápu, kde tahle blbina sebrala červené hodnocení - zlatej Bone Tomahawk. 30% za dobrou práci s cepínem.. ()

tXtX

Časy, keď Marshallove krváky stáli za to. Aj keď je "zlatá" éra tohto kedysi talentovaného Angličana dávno preč, Pád do tmy našťastie ani po rokoch nestráca svoj odporný a špinavý lesk. Funguje tu všetko - napätie, lakačky, dialógy nie sú retardované, postavy používajú mozog a prednosť dostali praktické efekty, nie úbohé cgi. Jeden z mála.. ako to povedať.. "inteligentných" hororov s príšerami v hlavnej úlohe, a to je už čo povedať. Soundtrack Davida Julyana tiež nezaostáva a vďaka jeho tónom má celá táto sto minútová jazda tu správnu chuť. V roku 2005 to bol výborný film, dnes je to hotový klenot a o 20 rokov to bude kultová klasika. 90% ()

Fujin

Slušná hororová vyvražďovačka dámské jízdy v jeskyňkách. Ani nevím kolikrát za film jsem zopakoval "tak tam bych teda nelez!". Ano je to volovina, ale koukatelná. Je to tak na 3,5* přesně. ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)