Pád do tmy

Rok po kruté a tragické nehodě se šestice kamarádek opět vydává na každoroční dobrodružnou výpravu - tentokrát do odlehlé části Appalačského pohoří, aby podnikly sestup do jeskynního systému. Uvnitř jeskyně je náhle zasáhne pohroma. Kameny uvolněné při sesuvu zatarasily jediný východ a uvěznily je uvnitř. Skupina se po neshodách dělí a každá z dívek se modlí, aby našla nějaký jiný východ. Je tu ale ještě něco jiného, co na ně v podzemí číhá - neznámý druh velkých humanoidních nestvůr, které se dokonale adaptovaly na život ve tmě. Představa, že se brzy stanou kořistí příšer, v dívkách probouzí ty nejprimitivnější pudy a nutí je dělat úplně vše, aby obstály v totálním boji s nepopsatelnou hrůzou, která útočí bez varování, znovu a znovu a znovu. (oficiální text distributora)

Ronkar

Briti se s hororovkami nepářou a narvou do nich tolik brutality, krve a syrovosti, že by to vystačilo na deset amerických filmů. Decent je přitom jako jednoduchá žánrovka šikovně vystaven. Set-up skrze krátké tragické backstory, bandu sympatických hereček a jeskynní prostředí buduje skvělou atmosféru nejistoty, napětí i trochu těch vzájemných vztahů. A připraví si diváka na velice brutální druhou polovinu. Uvěritelnost je poté až na druhé koleji (obzvlášť v psychologické rovině), což je moje největší výtka. Nicméně fakt, že hrdinky netuší, kde jsou a bloudí jen s chabou nadějí, že existuje východ, funguje skvěle. Tíseň. Beznaděj. Strach. Divák tak nabýva každým dalším krokem protagonistek pocit že místo cesty ven nevědomky míří do stále větší temnoty.  A to nejen té, která je obklopuje, ale i té, kterou nosí v sobě a začíná vyvěrat na povrch. Transformace hrdinek bohužel probíhá jako z rychlíku, ale myšlenka v pozadí (toto velmi kvituji, protože podobné snímky obvykle žádnou nemají) a především pointa, kam to celé směřuje, pozvedá Descent z přízemní vyvražďovacky na něco víc. A zvládne to odvyprávět jen v náznacích a s minimem dialogů. Je to hodně syrová záležitost. Lekačky jsou dobré, místy fakt nechutné a napínavé po celou dobu. Musím přiznat, že první půlka bez potvor se mi líbila víc, protože má hutnou klaustrofobickou atmosféru a jeskyně je sama o sobě dostatečně nebezpečná. Kdyby se Descent v tomhle směru držel přízemnějšího survivalu, kde hrdinkám dochází světlo, voda, vzduch... asi bych byl spokojenější. Na druhou stranu se mi líbil kamarádský vztah zdejších postav + fakt že působí přirozeně. A pak ta myšlenka psychologického pádu, kdy se vše začne rozpadat až do velice efektivního finále, které je nejen tragické ale i sakra depresivní. Ale jsme v žánru hororu, takže tleskám za povedenou tečku (u podobných filmů velká výjimka). Musím říct, že na mě film v závěru zapůsobil i emocionálně a to z velké části díky skvělé hudbě. Descent se z většiny odehrává ve velké tmě, takže doporučuju pouštět v noci bez jakéhokoli světla. I přes primitivní námět hodně povedená žánrovka. PS spoiler: Na konci filmu Sarah vidí svou dceru a dort se svícemi. V průběhu děje v této vizi je svící 5 (počet hrdinek bez Sarah). Ve finální scéně je jich 6. Pěkný detail i metafora. ()

lubostar

Uvod filmu sa zbytocne dlho natahuje, je neskutocne nudny a klise. Pocit strachu akosi nezafungoval, ovela neprijemnejsie pocity som zazival z preliezania uzkymi chodbami jaskyne ako z mutantnych scen. Cely pribeh je az bolestivo predvidatelny. Navyse tie postavy boli napisane/zahrane tak, ze som si ich akosi ani nestihol oblubit a cely film mi bolo dost jedno ci sa zachrania alebo nie. ()

detrew

Po dlouhé době konečně slušný horor. První půlka vypadala hodně lákavě. Tragický zážitek Sarah pěkně vyplňuje emoční stránku filmu, jinak by to byla spíš samá lekačka. Stejně tak citové vazby mezi postavami působí velmi přesvědčivě. Vše jsem samozřejmě bral jako předehru k tomu, proč jsem si film pustil. Bohužel právě to se zastak nepovedlo. Přestože nám film nabízí vcelku zajímé "skřetí potvory", řekl bych, že je zbytečně moc ukazují a navíc to, že se jim hned po první lekačce povede jednu zabít(a asi dalších 20 během filmu), mě vedlo k přesdvědčení, že příšery nejsou o moc nebezpečnější než postavy samotné. Dokonce můžu říct, že jsem cítil větší hrůzu, když Sarah uvízla v tunelu. Jinak film pěkně šlape. 70% ()

Azareth

The Descent u mňa nepochybne patrí medzi tie najlepšie horory, videl som ho už veľmi veľa krát a vždy si k nemu rád nájdem cestu. Je to napínavé, je to originálne, proste to je kvalita! ()

ViolaK

Opravdu nechápu to vysoké hodnocení, za mě jeden z nejslabších hororů, co jsem viděla za dlouhou dobu. Těšila jsem se na akci, lekačky, budování atmosféry.... nic z toho nepřišlo. Jen parta uječených dylin,kterým to člověk skoro až přeje. Děs. ()

stanyko

Alebo ked modelky objavuju tajomne jaskyne :) Dobre sa na to pozeralo, atmosfera fajn, no skoda vsetkych zbytocnych klise a nepodareneho zaveru, ked sa zronena zienka premenila na rambo zabijaka. Tomu sa nedalo verit. Ale na jedno pozetie je to dobry Bckovy film. ()

Emperor1

Strašně uhekaný a upištěný horor, příjemná klaustrofobie v první půli filmu, pak už spíše víc akční záležitost, než horor. ()

Mangano

Líbila se mi stísněná a temná atmosféra jeskyně. Lekačky většinou fungovaly a dokud nebyli jeskynní tvorové odhaleni, byl jsem napjatý jako kšandy. Potom se karty obrátily a z naší party hrdinek se stala banda Rambů (jak výstižně popisuje T2). Jeskynní tvorové byli najednou stejně tak blbí jako slepí. Jejich provedení mi nepřišlo nějak extra strašidelné a jejich hromadná genocida napříč jeskyní už vůbec ne. Úvod filmu před vstupem do jeskyně byl na mě až moc natahovaný a ke konci nudný. Konec filmu se mi ve finále líbil a ten tak končil překvapivě uvěřitelně. Co se stalo v jeskyni, mělo by také v jeskyni zůstat, a to stejné by mělo platit pro toho, kdo tak příšerně zmrvil záběry v bojových scénách. Sekvence a střih jsou v těchto inkriminovaných scénách tak rychlé, že když mrknete, skoro ztratíte dějovou linku. Jako plus beru onu zmíněnou temnotu, na druhou stranu jsem kvůli pro mě nepřehledné kameře po většinu času nepoznal, kdo je kdo, což je problém, který mi každý takový film zkazí asi nejvíce. V celku se tedy podle mého názoru jedná o dobrý dobrodružný film s kapkou fantasy. ()

Sunwheel

Z počiatku som netušil do čoho idem. Začalo to ako celkom postupná jaskyniarska survival dráma, ktorá sa v polke filmu zmenila na horor. Dá sa povedať, že na mňa viac fungovala prvá polovica, ktorá mi ako človeku, ktorý už v neprístupnej jaskyni bol, prišla miestami napínavá. Zvyšok už sa zmenil na vyvražďovaciu akciu, kde sa ustúpilo od desivej jaskyne k jej obyvateľom. Desivosť sa vytrácala a koniec bol štýlový. Mohlo to byť ale ultimátne keby sa klaustrofóbia stala hlavným antagonistom. ()

ostre_pero

Tak to sme sa zase raz sklamali! Niečo na spôsob Jaskyne (The Cave, USA 2005), ale v prevedení Veľkej Británie nestojí za veľa. Mnoho vecí doslova a do písmena skopírovaných z The Cave, akurát iné príšerky. A tie naivné happyendy mi už idú hore krkom. ()

Váša

Tak tady jsem se opravdu bál. A ten super vtípek nakonci? Krása. Kdybych mě to tolik nevylekalo, dal bych Descentu i pět hvězdiček. ()

huriccan

tvůrci se snaží o originalitu a do jisté míry se jim to i daří. Aspoň co se výběru prostředí týče. Dál už je to o poznání horší, skupina lidí- tady holek, z nichž jedna si nese trauma z minulosti ze začátku táhnou za jeden provaz, pak ale jedna po druhé odpadá, zkrátka klasická dějová línie. Nic zvláštního, ale pokud nesledujete horory často, možná se vam to bude líbit. ()

Dejvidas

Jeden z nejnapínavějších filmů, co jsem kdy viděl a to jsem horrorový nadšenec.. Totální atmosféra a spousta infarktových lekaček, se sluchátkama a v noci to byl skutečně děsivý zážitek. Člověk s klaustrofobií tenhle film snad ani nemůže ve zdraví doukoukat..:) Občas mi sice některé scény připadaly trošku samoúčelně brutální, ale čert to vem, tomuhle se nedá dát míň než plný počet hvězdiček.. ()

Silnica

Tvářila se to bůhvíjak, ale nakonec se z tohoto snímku stal (ne)obyčejný vyvražďovák. No ale hutná a stísněná atmosféra jeskyň, nebezpečí výpravy a boj o život i bez útoků oblud a vzhled těchto příšerek z podzemí, nezvyklé složení ústředních postav (rozuměj samé ženy), to vše mě dovedlo k přesvědčení, že je hodoncení jaké je. Na poli tohoto druhů horrorů velmi pozitivní počin. ()

Fill16

Tohle je konečně po dlouhé době výborný horor. A že klaustrofobik nejsem - ta jedna scéna mě úplně dostala! Taková hutná atmosféra... :-) ()

fakáč

Zdá se mi, že z tohoto filmu si vzal hodně za své film Hory mají oči. Tam šel ale autor ještě dál co se týče hraní na citovou strunu (boj otce o dítě, matka chránící dítě "vlastním tělem"). Jinak tady by mi úplně stačilo, kdyby ženský byly v jeskyních sami, i tak to bylo docela skličující (průlez jeskyní s profilem tak akorát pro jedno tělo). Brr, ještě teď je mi z toho úzko. Dobrý film. ()

picháček

první půle filmu byla, tak jak to u hororů bývá, napínavější, ikdyž v někerých úsecích docela zdlouhavá. od famózního zjevení se albínských potvor se film mění v solidní řezničinu. na horory atypický je závěr (v dobrém slova smyslu). slušná podívaná. ()

MaideN-SK

Spočiatku som sa divil, prečo si to pán Marshall sám napísal, zrežíroval a ešte aj zaplatil. Pri pozeraní filmu mi to došlo. Film začína ako nejaký ženský román, keď sa 5 mimoriadne zručných žien (vedia raftovať, liezť po skalách, zvládli by jaskyne s číslom hádam aj viac ako 4 a to všetko sa naučili skôr ako im všetkým bolo... ja neviem 35?) ide na chatu do hôr aby si zašli na výlet do jaskýň. Prvá polovica filmu je nudná, nič sa tam nedeje, klasické ľakacie scény a akože napätá atmosféra. Do polovice nudné, od polovice iba krv, boj a škriekanie v tme. Jediné za čo dávam hviezdičku je na dnešnú dobu nečakane vyriešeným záverom (čakal som klasický záver ako vždy) a scéna kde po prvý krát uvidia obyvateľov jaskyne na kamere. Inak humus. Z obyčajných žien sa razom stanú chladnokrvné bojovníčky, raziace si lezeckými čakanmi cestu medzi skákajúcimi latexom potiahnutými príšeramy, ktoré kvíkajú ako sviňa na zabíjačke (každý druhý filmový netvor neviem prečo kvičí ako prasa alebo ručí ako ťava a tu to nebolo inak) a samozrejme keď na konci hlavná hrdinka zatne čakanom kamarátke do nohy aby sa pomstila... veď hej, to sa nedá riešiť vonku, to treba vtedy keď po vás ide 30 netvorov, aby vám nemal kto pomôcť. Ďalší nudný "horor". To tu naozaj okrem Omenu a Hellrisera jednotky nič nemáme? :((( ()

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

Neil Marshall a další bitva o Západozemí

09.07.2013

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

Šerif Kurt Russell versus kanibalové

04.11.2012

Z Nespoutaného Djanga, kde měl hrát DiCapriova sadistického poskoka, se na poslední chvíli vyvlekl, ale na Divoký západ přece jen vyrazí. Zahraje si totiž šerifa v údajně extrémně brutálním… (více)

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

Neil Marshall vypluje s Bayovými piráty

04.09.2012

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

Neil Marshall a smrtící náklad z Transylvánie

14.05.2012

U filmu The Last Voyage of the Demeter je situace taková, že v jeho realizaci uvěříme až u závěrečných titulků hotového filmu v kině. Bragi Schut (Hon na čarodějnice) napsal scénář už před deseti… (více)