Grindhouse: Planeta Teror

Grindhouse: Planet Terror

Planet Terror

Grindhouse: Planéta Teror

Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 2007, 86 min (SE: 105 min)

Grindhouse, část druhá. A jednoznačně zábavnější (nehty na levačce vydržely). Drsnější, krvavější, hustější. Měl jsem možnost nakouknout Robertu Rodriguezovi přes rameno, když psal scénář - nikomu to prosím Vás neříkejte, měl to na 4 řádky, ale to skoro vůbec nevadí. Hlavně, že je před kameru přihráváno nekonečné množství zmutovaných klátivců s krvavými jebáky velikosti pingpongového míčku a že je hlavní hrdinové mohou porcovat střelnými zbraněmi, automobily nebo vrtulí vojenské helikoptéry. A že jsou ústřední postavy výborné, i když v ani jednom případě ne tak cool, jako byl Kurt Russell v Death Proof. Michael Biehn střílí trefné hlášky plné černého humoru, Freddy Rodríguez předvede špičkovou akrobatickou sekvenci s noži a Rose McGowan dovede spojení ženskosti a brutality k dokonalosti. Film je zaplněn šílenými nechutnostmi, takže po dvaceti minutách se možná někdo z Vás odporoučí se slovy: "A velebnosti, du blejt!" Jo a Quentin Tarantino je úchylák!(11.10.2007)

Planet Terror je zvrhlá pocta béčkovým krvákům, stejně jako Death Proof je velmi podobná svým předlohám a objektům svých narážek i skládání pocty, je tedy jednoduchá, přímočará a bez hlubší logiky, což je možná až na škodu, neboť vypnutý mozek je nutností, ovšem na rozdíl od Death Proof je její nadsázka a zábavnost divácky mnohem přístupnější a pochopitelnější. Planeta Teror s úsměvem na tváři a Braindeadovským černým humorem nechává obrazovkou protékat hektolitry krve a hnusu, z kterého se až "sympaticky" zvedá žaludek. Nechává své hrdiny býti stylovými hrdiny (v rámci těžkých žánrových klišé) a tím zprostředkuje nenáročnou, fungující zábavu... SE verze: 7/10(8.9.2009)

Druhá půlka jednoho celku. Planet teror se hlásí do služby a doplňuje tak Death proof. Společně tvoří Grinhouse a pokud budete chtít a na internetu (youtube) si najdete zbylé fake trailery, budete mít konečně stejný pocit jako měli "Ti šťastní" američané, když na obojí dohromady šli naráz do kina. Osobně jim nezávidím, protože nejsem člověk, co má v pokoji 4 plakáty Pulp Fiction (pokaždé s jinou postavou a to jen proto, že mi ostatní neprodali ...) a spí s Biblí od Quentina Tarantina pod polštářem (a to jsem vynechal originální kytaru Banderase z Desperada koupenou na eBay). To se mě opravdu netýká a QT je pro mě jen obyčejný pošuk, který potkal jiného pošuka, který dřív uměl točit, ale teď všechen svůj talent snaží ztratit na šílených snímcích jako jsou Spy kids nebo Žraločák a Lávovka. Zpět k Planet teroru. Bál jsem se, že tato pocta Béčkovým snímkům bude totální kravina, při které se ukoušu nudou stejně jako u předešlé části, death proofu. Pravda byla však jinde a chvílemi jsem se bavil velmi zvráceným humorem, ale hlavně díky mnoha vtípkům, kterým je film propleten(např. ztracený kus filmu, "ten, co nikdy nemine..."). Všechny "béčkárny" včetně vzhledu celého snímku se povedli, ale i tak nemohu říct, že snímek nějak výrazně funguje a je skvělý. Zasmál jsem se, párkrát se ironicky pousmál a tak to pro mě končí. Nic víc nic méně. Jako poctu to beru a snímek ukazuje schopnosti Rodrigueze natočit dobrý film. Bohužel musím hne dodat, že jsou vidět i jeho obrovské slabiny v tempu, celkovém napětí a akčních scénách, které kdyby nebyly jen "Bum Bum" tak by je pravděpodobně nezvládl. S tímto vědomím, že RR nikdy asi nenatočí pořádný Áčkový snímek musím doufat, že aspoň nebude točit pastelově barevné 3D slátaniny s Quentinem v roli vypravěče.(6.11.2007)

• Malarkey

Planeta Teror je lehce o něčem jiném, ale vesměs je to hlavně planeta Grindhouse, která ukazuje, že v hlavě Rodrigueze a Tarantina není něco v pořádku a tenhle film je toho dost zdárným příkladem. Stačí se podívat na obrázky, zde na čsfd, a člověk si hned uvědomí, že toto není kdejaký filmový zážitek. Tohle je totiž ten dost možná nejlepší zážitek, co se týče béčkového filmu, že Rodriguez to tak natočil, jako počest béček, a přehání kde může. To přehánění se pak zobrazuje například ve scéně, kde holka má místo nohy kulomet a střílí s tím na nepřítele. Je to prostě blbost, která má být zábavná, ale mně to tak prostě nepřišlo.(11.9.2009)

Dávám spíš 3 a půl. Je to sranda, ale jen do tehdy než se ukáže že je to všechno točený na efekt a na obrazovce se objeví hláška "Missing Reel" a posune nás cca. o půl hodiny v ději do předu.(22.6.2007)

• - Spoiler: Robertovi Rodriguezovi se scéna, kde Dakota Blocková nechá v autě svého syna Tonyho se zbraní, zdála tak hrůzostrašná, že nechtěl pro roli Tonyho použít ničí dítě, takže do role obsadil svého syna Rebela Rodrigueze, aby se necítil tak špatně, že "zabil dítě". (HappySmile)

• - To, že se Bruce Willis objevil ve vedlejší roli, je odkaz na starý marketingový trik, který často používali filmaři béček. Podepsali smlouvu s velkou filmovou hvězdou, která byla vidět v několika záběrech, zatímco ostatní scény byly točeny s doublerem, který byl otočený zády. Obrázek hvězdy se potom umístil na plakáty, aby se zvedl prodej filmu. (HappySmile)

• - John Carpenter, který skládá hudbu ke svým vlastním filmům, byl původně vybrán, aby složil soundtrack i pro Planetu Teror. Nicméně Robert Rodriguez se rozhodl, že místo skladatele převezme sám a ve filmu zazní pouze pár útržků z Carpenterova Útěku z New Yorku (1981). (HappySmile)