Babel je již třetím snímkem vzešlým z úspěšné spolupráce režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita a scenáristy Guillerma Arriagy (Amores Perros, 21 gramů). Stejně jako v jejich předchozích společných projektech se i nyní náhodně proplete několik zdánlivě nesouvisejících lidských osudů. Dvojice Američanů, Richard a Susan, je na zájezdě v Maroku. Kvůli Susanině zdraví však musí svůj pobyt zde narychlo prodloužit... Chůva Amelia se bojí, že nestihne svatbu příbuzných v Mexiku. Spolu se synovcem se rozhodne, že tam tajně odjede i s opatrovanými dětmi... V Japonsku řeší mladá hluchoněmá dívka své psychické problémy. Ty jsou způsobené jednak sebevraždou matky, jednak neschopností komunikace s otcem... Synové marockého pastýře dostali kvůli hlídání ovcí od otce loveckou pušku. Samozřejmě ji chtějí vyzkoušet. Kulka letí dál, než mysleli... (oficiální text distributora)

subic

Překvapivě ve formátu 4:3. Ani po druhém shlédnutí mě film nepřesvědčil, že je něčím výjimečný. Rodinka Brada Pitta a mé milované Cate Blanchett a jejich děti měli zkrátka jen smůlu na dění kolem sebe a na lidi kolem sebe. Příběh z Japonska je tam jaksi navíc a ten by vydal i na samostatný film. ()

kubilov

Třikrát a dost! Napoprvé se celému světu ukázal a předvedl svou techniku, napodruhé totéž vypiloval k dokonalosti, jenže proč i napotřetí? Jistě, příběhy (tentokrát 4) nejsou tak scénáristicky sevřené a propletené jako v Iñárritových dvou předchozích filmech a děj se také odehrává prakticky na úplně odlišných místech, jenže stále je tam cítit ta násilná rádoby provázanost, bez které by byl film jen čtyřmi povídkami prakticky bez společného smyslu. Co se týče jednotlivých částí, tak rozhodně všechny se zase snaží diváka pěkně psychicky zdeptat, anebo alespoň dost zmást, což můžu říct, že se docela daří. Obě marocké části ukazují kontrast mezi lidmi, o které se nikdo nezajímá, a když už se zajímat začne, tak jen v tom nejnegativnějším smyslu, na druhou stranu postřelená Američanka v Maroku? O tu a jejího manžela se zajímá celý svět, dokonce i Japonci. Mexická část, pro Iñárritua vzhledem k situování asi nejosobnější, mě ale bavila nejméně, jednoduše mě tak nějak neměla čím překvapit a uchvátit. A konečně část třetí, japonská o hluchoněmé a sexuálně frustrované teenagerce, vyniká svou záhadností, sociálně kulturní vzdáleností a nevyřešenými záležitostmi okolo mrtvé matky. Brad Pitt skvělý, Cate Blanchett ačkoliv je na všech plakátech tak je v aktivní formě ve filmu zoufale málo, Rinko Kikuči parádní! ()

jirin_cz

Uvažoval jsem i nad odpadem... Ale hvězdičku si to snad zaslouží. Marocka část je asi to jediné, co za něco stoji, ale ani ta není žádná hitparáda. Mexicky úsek je trochu zajímavější od přechodu hranic. No a Japonska část je tam úplně zbytečná a o ničem. Zkrátka nic to ve mně nezanechalo a nijak nezaujalo. Roztahane, nudné, nezazivne... ()

Guran

Tenhle film je vzkutku dobře natočený, výborný děj a herecké obsazení, hlavně u té číňanky (teď nemůžu přijít na její jméno), ta herečka vezme roli, kde po čase odhalí své přirození (vážně!). To co si troufla ona bych si já nedovolil, aby celý svět viděl mé přirození, ne, to opravdu ne. Film ale podle mě obsahuje až moc zbytečné dlouhé scény, kde se ozývá jenom hudba, např, jak ta číňanka se houpe na té houpačce, ale jinak je všechno ok. ()

marek29

Poctivý kus filmu. Tady je to neoddiskutovatelných 5 za tenhle Netflix. A tak dokud nám ho nezruší, vždy tu bude prostor naplnit 2h akcí, napětím, city a asijskou nahotou 😃 Doporučení! ()

Humprt Pum

Inarritu je BŮH. Takovej houf emocí jsem naposledy zažil při Lost in translation. Ač dějově odlišné, Babel vyzařuje podobnou auru nostalgie a smutku. Člověk neví, co vnímat dřív...jestli strhující děj, všeoblímající nádhernou hudbu, delikátní herce, pustou realitu realitu Mexika a Maroka...nebo snvou ralitu Tokia...nemáte šanci se soustředit jen na něco, všechno je dokonale propojené v mix, který do sebe becháte prát naplno, bez vatování, a s drtivým dopadem. Tenhle film udělá ve vašem hrudníku kráter, kterej přetrvá věčnost. ()

sinom

Amores perros bol velmi mexicky, 21 gramov neviem divny, velmi uzavrety a Babel ma podla mna najvacsi zaber, kazdy z nas si v nom moze najst nieco... ()

vilik

Ještě pár chvil po posledním záběru jsem zůstal sedět před plátnem a přemýšlel, co jsem to vlastně s tímto filmem prožil...Když pominu soundtrack, z kterého chvílemi mrazilo v zádech, vynikající herecký výkon Pitta a Blanchettové, a všechny uchvacující momenty filmu - a není jich málo, stále zbývá silný příběh - byť základní idea koincidencí již byla režisérem 2x použita, a hlavně - ten pocit že člověk zažil ve filmu něco neopakovatelného. 5*+ ()

Miloško

Babel hovorí o troch pribehoch na 3 kontinentoch. Jeden sa odohráva v Mexiku,dalši v Maroku, a tretí v Tokiu. tieto príbehy spolu súvisia. Všetko začína postrelením americkej turistky dvoma marockými chlapcami... V hlavných úlohách dvojica znamych hercov, ktorí hraju podla predpokladu. v tomto filme mavšak zaujali hlavne Adriana Barraza a Rinko Kikuchi,obe nominované na Oscarov. Postava hluchonemej Chieko, ma vážne dostala.Tak neskutočne reálne a tvrdo zahratatú postavu som dávno nevidel. Oproti predchadzajucemu filmu režisera A.G.Ińárritu 21 gramov,je tento film viac zrozumitelnejší.Znakom takmer všetkych filmov tohoto režiséra je utrpenie postáv,príbehy plné emócií. ()

janipoly

Pro mě je Babel velkým zklamáním... Už už jsem chtěla Iňárrita začít brát jako jednoho ze svých oblíbenců - navzdory mnoha rozborům jeho díla s kamarádkou, vystudovanou filmovou kritičkou, ktera se vždy smála jeho filmům a nazývala je jednoduše "strašnými" (ve smyslu - umělotina, kýč)... Opravdu jsem ho bránila do "roztrhání těla"! Až při Babelu jsem pochopila. Ta "strašná" povrchnost! Ty líbivé záběry co se snaží nahradit obsah (což prostě nejde - vnějšek a vnitřek jsou dvě odlišné věci i když vytvářejí jeden celek..)! Drama je ale hluboce vnitřní záležitost a i vizuální umění musí zachytit jeho hloubku, aby jsme onu dramatičnost mohli cítit (a o cítění snad v umění jde, ne?), natož audiovizuální, kde je to asi pro většinu tvůrců jednodušší (máme navíc další vyjadřovací prostředek). Tři hvězdičky jen proto, že to není třeba "typická americká romantická komedie", nebo tak něco... Tři hvězdičky jen proto, že to aspoň mělo být o něčem. Taky za "tu japonskou", která mě jediná zaujala - i když konec zklamal. Celkově ve mně film nic nezanechal. 21 gramů se mi líbilo, ale mám strach, jak bych ho viděla po tomto "prozření". Všimla bych si něčeho, co jsem předtím neviděla? ()

FosaCZ

Propojeni tri pribehu vyzniva ve sve snaze o "multikulturni presah" maximalne samoucelne. A v podstate to nejsou ani pribehy, ale pouze situace, ktere jsou roztazene na nesnesitelnych 142 minut. Ani experimentovani s casovymi rovinami zde, na rozdil od 21 gramu, nema sve opodstatneni. Inarirtu jen tezi s esveho stylu, ktery uz dovedl ve 21 gramech k dokonalosti...a nikam to nevede. Co takhle priste zkusit klasicky, nudny, chronologicky vypraveny film? ()

Nefaria

Hm. Pointa tam bola, ale trocha mi vadilo, že zakaždým, keď som sa konečne zapozerala, nastal sek. Musím oceniť Brada Pitta, ktorý konečne nezastával úlohu a lá "pozri, aký som krásny". Ińarritu by mohol troška pozmeniť metódu, lebo ak natočí po troch filmoch štvrtý podobnou metódou u mna spadne dosť hlboko. Ale ak ste nevideli Amores perros ani 21 gramov, tak vás to v každom prípade zaujme. ()

JanHá

Trošku vykonstruované, přesto strhující. Předchozí Iñárrituovy filmy jsou lepší, Babel je film globální, trochu se vytratila syrovost a originalita. Ale ten pocit, který po shlédnutí zůstává, je intenzivní. Jsme v tom namočeni všichni… Film o neradostných osudech, meditace o smyslu toho všeho kolem nás, o křehkosti, zranitelnosti či intimitě v situaci našeho pospojovaného světa. ()

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Shia LaBeouf na odstřel?