Babel je již třetím snímkem vzešlým z úspěšné spolupráce režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárrita a scenáristy Guillerma Arriagy (Amores Perros, 21 gramů). Stejně jako v jejich předchozích společných projektech se i nyní náhodně proplete několik zdánlivě nesouvisejících lidských osudů. Dvojice Američanů, Richard a Susan, je na zájezdě v Maroku. Kvůli Susanině zdraví však musí svůj pobyt zde narychlo prodloužit... Chůva Amelia se bojí, že nestihne svatbu příbuzných v Mexiku. Spolu se synovcem se rozhodne, že tam tajně odjede i s opatrovanými dětmi... V Japonsku řeší mladá hluchoněmá dívka své psychické problémy. Ty jsou způsobené jednak sebevraždou matky, jednak neschopností komunikace s otcem... Synové marockého pastýře dostali kvůli hlídání ovcí od otce loveckou pušku. Samozřejmě ji chtějí vyzkoušet. Kulka letí dál, než mysleli... (oficiální text distributora)

spiritus

Musím říct, že mě tento film poměrně hodně překvapil, díky svému netradičnímu pojetí. Souvislost mezi jednotlivými dějovými liniemi, je výborně zakomponovaná a skvěle časově odstupňovaná. Nejvíc se mi líbila Tokijská story, s nadrženou hluchoněmou Japonkou. Absolutně dokonale a velkolepě ztvárněné reálie Japonské gigapole Tokia, jsou úžasné. Maroko to bylo taky velmi zajímavé. Trošku tam na mě působila beznaděj a to doslova všech. Pitt a postřelená Cate prožívali beznaděj, z umíněnosti úřadů, které jim odmítali podat pomocnou ruku, díky nesouhlasu s USA postojem vůči údájnému teroristickému útoku. Z běžných obyvatel Maroka byla vidět beznaděj životní. Denodení bída a nouze. Žádná budoucnost. Velmi dobré ztvárnění a věrohodnost, číší z celého filmu ve všech dějových liniích. ()

fredisek

Skvělé drama, která říká, že je šumák, kde zrovna jste, ale spojuje vás jedno...BEZMOC. Ať už jste hispánská chůva, Američan, který chtěl zažít dobrodružství, hluchoněmá Japonka, která zoufale chce muže, nebo kluk, kterýmu do ruky nepatří sirky natož puška. Příběh sice negraduje do nějakého rozuzlení, ale to je jedno, jelikož to točil Inárritu se svým smyslem pro detail, který ačkoli je mnohdy až moc krutý (v případě zachraňování Cate Blanchett jsem musel některé pasáže přetáčet), vytváří skvělou souhru motivů. Co má společného holka z Tokia s mexickou chůvou? Asi nic...kdyby ten svět nebyl tak propojený...nejen tím, že od každého dalšího na planetě nás dělí šest lidí, ale také pocity, tady konkrétně jediným...bezmocí. Biutiful je propracovanější, určitě, ale Babel je taky skvost, na Amores Perros stále sbírám odvahu. ()

Nethar

Propletené osudy čtyř rodin nás zavedou do Ameriky, Maroka, Japonska i Mexika. Dobré, ale při porovnání s předchozím filmem 21 gramů o dost slabší. ()

geimz

Pri filmoch podobného typu, ktoré spájajú zdanlivo nesúvisiace životné príbehy, som vždy opatrný voči kalkulu a dolovaniu emócií za každú cenu. 21 gramov to spravilo správne, pri Babel trochu škrípe scenár, jeho postavy občas robia hlúposti, ale hlavne, tie 4 príbehy nemajú takú silu, ako si to režisér podľa strihu a hudby predstavuje. ()

maxipes84

Je to dobré, moc dobré, ale výborné to není... Nicméně musím ocenit pokus propojit tak vzájemně vzdálené a zdánlivě nesouvisející příběhy, který se podařil. ()

Pawlisman

Z Iňárritovy silné trojky mi Babel přijde bohužel nejslabší. Bez debat film k zamyšlní a drama jak hrom, ale z kina jsem s příjemným pocitem neodešel. Trošku zlouhavé a zfilmované prekérní situace byly na mně trošku moc. Kvalitní film, který však ke shlédnutí nedoporučuji. 7,5/10 ()

Oxymoron

Mexická svatba a Marocká skorovražda k sobě pěkně ladí. Příběh z Japonska je tam opravdu tak nějak navíc, pokud tím autor nechtěl ukázat, jak zvláštně se můžou propojit tři odlišné kontinenty. Film je povedený, Inárritu prostě ví, co umí a kdyby tohle téma zpracoval kdokoliv jiný, asi by to nedopadlo takhle dobře. Pro mě zůstává i nadále ovšem nejlepší "ináritovkou" Amores Perros. ()

newt17

Nehorázné zklamání! Je to jedna předvídatelná emocionální ždímačka. První půlku filmu jsem čekal, že se z rozjetých dějových linek vytěží něco úžasného, ale ta druhá se změnila jenom v patetický blábol, jakých jsem viděl už nespočet. To by nebylo zas tak zlé, kdyby z celého veledíla nebyly cítit nezdravě velké ambice. Jakoby nám tvůrci sdělovali: Tak, jsme strašně talentovaní, peněz máme na rozdávání (rospočet zcela zbytečné scény přistání helikoptéry v nemocnici by jistě stačil na slušný český celovečerák), tak splácnem čtyři srdceryvné historky a teď nám všichni padněte k nohám. Nepadnu! Forma několika neuvěřitelně propojených neuvěřitelně vykonstruovaných příběhů je přesně tím, co jste všichni vyčítali filmu Crash, který měl aspoň jasno v tom, co nám chce sdělit. Třetí hvězdičku dávám za sekvenci zdrogované hluchoněmé Japonky na diskotéce, která, vytržená z kontextu, je fantastická, ovšem pro zbytek filmu opět nemá zcela žádný význam. Babel je první film od AGI, který jsem viděl, k jeho předchozím snímkům ovšem budu přistupovat s malou důvěrou, a vůbec nelituji, že mu odpříště bude psát scénáře někdo jiný. ()

Kroupa

Nemůžu si pomoct, ale po 21 gramech, které byly skvělé a originální je tento film trpkým zklamáním. V první řadě jsem se nudil. Zcela evidentně a samoúčelně byly dějové linie prodchnuté tragičností, která v tomto kontextu neměla oporu. Oslava lidskosti napříč kulturami se těžko může opírat o takovou heslovitost a nedostatečné ponoření do postav. Celkově se podle mě jedná o druhou ligu, kdy jsem v různých okamžicích myslel na různé filmy, kde je popisované ztvárněno lépe - například House of sand and fog. ()

Strike

Musím říct, že jsem tímhle filmem jsem se opravdu pronudil. Kdyby nebylo japonské části, tak by to bylo opravdu k nevydržení. Japonská část měla opravdu skvělou atmosféru. Zbytek filmu nemá co nabídnou - je velmi nudně natočen, myšlenkově velmi prázdný (samozřejmě je tu to multikulturní poselství, kritika medií a USA - ale vzhledem k tomu, že to je v každém druhém filmu + vzhledem k tomu, že umím číst a dokážu si najít zdroje k problémům co mě zajímají, tak tyhle poselství a kritika sucks) a herecké výkony jsou také nezajímavé. Takže pozitivně hodnotím jen výše zmíněnou část a právě za ní dávám ty dvě hvězdy. ()

laFei

Už dlouhou dobu se nestalo,aby mne film chytil takovou měrou za srdce. Dle mého brilantně natočený snímek, zobrazující ze začátku nezávisle na sobě několik dějových linií. Všechny pak dokázali vtáhnout do svého příběhu,který svou surovostí a tvrdou realitou nutily vydržet až do konce. Ať už nehoda Marockých chlapců s fatálním důsledkem, nerozvážnost mexické vychovatelky nebo depresivní svět japonské dívky mocně hrály na strunu lidského vědomí. Skvělé spojení a vysvětlení souvislostí postav bylo úžasně provedeno. Zkrátka, film na více jak 5 hvězdiček. *Sniff* ()

poet

Je dobré pozrieť si film o filme, aby ste lepšie pochopili súvislosti. Napríklad tú že Brad Pitt to mal hrať tak, aby vyzeral že je do počtu a zvládol to výborne. Vporovnaní s predchádzajúcimy dvoma snímkami my tu však chýba nejaké silnejšie prepojenie. ()

WinstonS

Neúměrná délka filmu v kombinaci s plytkou mexickou povídkou mně brání v maximálním hodnocení. Jinak jsem spokojen. Zejména kvituji část o hluchoněmé Japonce, jenž rozehrává zajímavý příběh (klidně bych se na místě režiséra nebál natočit na tohle téma celý film), která mě oslovila a několikrát i dojala (ano, i cynika mého ražení). Rovněž Brad Pitt příjemně překvapil. ()

Carodej_pes

Film, jemuž dělal generálku nevybroušený snímek 21 gramů. Iňárritu zpracoval čytři navzájem propojená vlákna naprosto geniálním způsobem a po celou dobu tak v podvědomí diváka splétá psychologický obrazec, k jehož prozření dojde až v samotném závěru. ()

A. Murray

zajímaví příběhy lidí které jsou vzájemně propletené. Bohužel to je asi tak vše co by se o tomto filmu dalo říct. ()

Phillo

Cate Blanchett je Pani herečka, to poprvé. Po druhé je pravdou, že Inarritu sa vie obklopiť hercami, ktorí vedia stelesniť jeho predstavy podané naliehavým spôsobom, ktorý dokáže zaujať a prinútiť súcitiť. Film, ktorý ma geniálnu formu zrkadlujúcu kontrasty života v rôznych častiach sveta. Akurát nie až tak naliehavo a príliš americky na to, aby mi to otvorilo ústa. 80% ()

pwh

Předchozí Iňárittuovy opusy mě příliš nenadchly. Zkouknutí tohoto filmu jsem dlouho odkládal a šel do toho s tím, že to nebude nic moc. Nestačil jsem žasnout, jak mě to strhlo. Postupy, který mě u toho chlapa dřív štvaly tady nějak zafungovaly, aspoň tedy na mě. Dřív sem slyšel, že v tomhle filmu moc nezapadá ten japonský příběh, ale nakonec se mi zdálo, že je tam vlepen celkem šikovně - tam to vlastně všechno začalo, protože odtud pochazí ta nešťastná jakoby prokletá puška, která přímo či nepřímo uvede do chodu řadu nešťastných událostí a nepomůže ani odkázat jí nějakýmu chlápkovi až kdesi v Maroku. Právě v Japonsku se ta puška podílela na první ze série tragédií, jež ovlivnily děj filmu...a na konci je ta puška v afektu rozsekána a dobře jí tak. Možná ale nakonec přinesla i něco pozitivního, protože !SPOILER! pomůže znova zblížit odcizený pár nebo zvýšit morální uvědomění jednoho malého chlapce atd. !KONEC SPOILERU! Skoro z toho vyplívá poněkud hinduistická myšlenka, že pohromy mají lidstvo nejen potrestat, ale i očistit... Případá mi trochu zbytečné řešit, který z příběhu se mi líbil nejvíc, ale japonská část na mě zapůsobilo hodně...možná je to laciné citové vydírání, ale ta hluchoněmá japonka mě fakt docela zasáhla. Ostatní díly mozaiky mi ovšem určitě taky stojí za vidění. ()

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

Kniha džungle – Favreau versus Iñárritu?

09.12.2013

Shia LaBeouf na odstřel?