Jako každý měsíc přichází čtyřicetiletý počítačový grafik Jan Cvrček za svým sedmdesátiletým otcem Ivanem, který pracoval jako biolog v zoologické zahradě. Jako každý měsíc se spolu vydají na dlouhou procházku Prahou, během níž probírají nejen současný život a vzpomínají na různá období rodinného soužití i nedávnou minulost. Dojde i na společný koníček, letadla, a na historky z jejich okolí. Jan vypráví o známém a jeho kumpánech, kteří se rozhodli ochutnat lidské maso a skutečně to udělali. Otec vzpomíná, jak v lázních úspěšně sváděl zdánlivě nesmělou vdovu a jak neslavně jeho pokus skončil. Oba vzpomínají na své lásky, hořké chvíle rozpadu rodiny i drobnosti, které osudově změnily jejich životy. Zatímco otec se netají touhou po vnoučeti, Jan se svěří s tím, že má již dospělého syna, o jehož existenci neměl donedávna ponětí. Ve stejnou dobu se setká Janova šestadvacetiletá přítelkyně Marta s jeho pětadvacetiletým synem, Slovákem Robertem. Než se jedna i druhá dvojice rozloučí, dojde k zásadním životním změnám, přestože podle Ivana se na světě už dvě miliardy let nic nového nestalo. (TV Nova)

Terva

Strašně mně to připomenulo to neustálé "otravování" mého táty o tom, abych se nechal ostříhat ,nebo "ta holka není pro tebe,...co to děláš?...atd. A o mámě raději mlčím. Mám rád své rodiče, ale tento film doufám nikdy neuvidí. A já nikdy nedospěju, dokud tady budou, a že tu budou dlouho!!!! Za což jsem rád!! Slovenská hláška ve filmu "ty kokso" mně rozesmála. Scéna v hospodě u jídelního lístku - suprová. Lábus jako Citátor a labužník-Rozkoš číslo 1: Když se ti chce dlouho srát a pak se vysereš......Já jsem Cvrček. Závěrečnou scénu jsem nějak nepochopil, byl ten tučňák výsměchem pro zoologickou zahradu? ()

Padme_Anakin

Otec a syn, Josef Somr a David Novotný, moc pěkná konverzační záležitost na téma rodinných vztahů/vazeb, generačních střetů, síle genetiky a životních překvapení.. Film, ke kterému se určitě ještě vrátím.. ()

Ajinka126

Je to velmi zajímavá křižovatka mezi lidskými vztahy. Celou dobu jsem byla přesvědčená o průměru.. až do jedné chvíle.. Jsem dost filozofický člověk, o všem až příliš přemýšlím. A ve chvíli, kdy jsem ve filmu zaslechla myšlenku, nad kterou si lámu hlavu, zda je něco po tomhle životě a že mě přejde mráz po zádech při představě, že už by jednou nemuselo nic být. Často slýchám, že se už lidé smrti nebojí, já se bojím a ráda slyším, že v tom nejsem ještě sama. A to je to, o čem tento film je.. vypráví o tom, že ono klišé "nesmrtelnost je v našich dětech" je pravda. Díky tomu si mě tento film získal. Je to i velmi zajímavá křižovatka mezi lidskými vztahy. Hezky zpracované. ()

Philippa

Vladimíre Michálku vy jste si nás pěkně rozmazlil. Ne, nebylo to špatné. Ono to bylo dokonce dobré. Pan Somr a David zahráli naposto dokonale. Lubo Kostelný ,ale rozhodně na dvacetiletého syna nevypadal, což ovšem nepokládám až za takový problem. Problem trochu shledávám dlouhé stopáži ,protože to jaksi nikam negradovalo. Druhá polovina byla stejná jako první, ty samé dialogy jen malinko změněné prostředí. Je to škoda , protože rozhodně bylo toho ještě mnoho o vztahu rodičů a dětí nevyřčeno... ()

kikuka

"Gény sú gény a ty si moja, " hovorievala moja maminka. Možno preto a možno aj preto, že soboty cirka raz za dva týždne,ale častejšie raz do týždňa chodím na obed k dedkovi a ujovi mi O rodičích a dětech sadol. Boli to dialógy "zo života" a predsa nevyznievali konštruovane, hoci by vydali na niekoľko dní. Ich kondenzácia spolu s nenápadne príjemne plynúcou panorámou uličiek, lúk a lesoparkov Prahy a Michálkovou pevnou réžiou dáva dokopy príjemný film, jemne melancholický, tak trochu cynický, ale najmä trefný. ()

Krt.Ek

R. Linklater (kupř. Před úsvitem) by czech edition, za podobnost poetiky netřeba se styděti, jelikož vše ve světě je jenom variace na téma uhlík, vodík, kyslík a dusík. Odpočívejte v pokoji, mistře Somře. 75 % ()

Bakllazaan

Scénář: Jirí Krizan napsal Je třeba zabít Sekala dle knihy Emil Hakl ...Velmi příjemně odsýpající film, bez žádného zbytečně složitého děje. Příjemně natočen a dobře napsán. Ovšem herečka jež ztvárnila přítelkyni Cvrčka mladšího, byla fiaskálně špatná. A dokonce si myslím, že to ani neovlivnil můj radikální názor na ženy v herectví, ale že prostě fakt blbě hrála. 80% ()

frashmaker

Nebylo to úplně doladěné do konce, ale určitě mě to nenudilo a tolik jsem nečekal. Bylo to hodně podobné Amelii z Montmartru.. Ale hodně moc... Tohle se mi však líbilo víc.. ()

sta

velmi sympatické především tím, že z takřka nefilmového tvaru kupodivu vznikl poměrně filmový film.. i když někomu tyvizualizace mohou připadat pitomé, sám se divím, že mně nepřišly a prostě to celkem tak nějak fungovalo.. 75 % ()

Sandiego

Film, který na první pohled moc vábně nevyhlíží a vypadá spíše na Michálkovu rezignaci na originální a vytříbené kousky, ale ve skutečnosti jde o střídmé, avšak ryze filmové dílo, které nenudí, planě neplká a díky skvěle stylizovaným flashbackům velmi příjemně baví, škoda jen trochu prázdného konce, jinak překvapivý zážitek. ()

Orlau32

Zdá se mi, že režisér Vladimír Michálek má "perfektní nos " na témata, která zasluhují zfilmováni. Tento film je tak senzační (hlavně scéna v hospodě, kde si vybírá p.Somr a p. Novotný jídlo). Já jsem se tak řehtala, protože tato scéna je opravdu ze života. Ano, všichni zestárnou a všichni jsou si v tomto ohledu něčím podobní. Výborný film nejenom pro starší generaci. ()

Remedy

Neuvěřitelně citlivým a laskavým způsobem podaný příběh o složitém vztahu mezi otcem a synem, kde Josef Somr a David Novotný herecky excelují. Tolik upřímných a bezprostředních replik jsem už dlouho nikde jinde neviděl. Nesmírně intimní a inteligentní film, který zvláštně a přitom neobvykle nádherně pohladí po duši. Navíc brilantně zrežírovaný. ()

Maq

Otec mi umřel, když mi bylo jednadvacet. Nebyl to přímo vzor všech otců a neměli jsme nějak výjimečný vztah. Ale dal bych nevímco za to, kdyby tady dnes byl a mohl jsem si s ním takhle povídat... --- Můj syn mě opustil, když mu bylo čtrnáct. Nemám tušení, čím si to odůvodňuje, ba má-li vůbec zapotřebí si to nějak ospravedlnit. --- Po třech hodinách známosti se holka vyspí se synem svého partnera. Mám tušení, že lidé takhle dneska doopravdy žijí. Jako zvířata. Nectí hodnoty, ani je neznají. --- Michálkův/Haklův opus je možné vnímat jako obraz generačních změn posledních dekád. Je to pohyb směrem dolů, k barbarství. ()

Damiel

55 % - Sekal, Světlo a Léto zůstávají Michálkovými nedostižnými majstrštyky. Na Rodiče jsem se těšil, ale jsem zklamán. "Bod zlomu" totiž přijde cca v polovině, kdy se vyjasní pozice obou "konverzujících" párů, jenže dál to pak jede ve stejném duchu jako půle první, místo aby to gradovalo. Některé dialogy mi rvaly uši a konec byl docela rozbředlý. ()

MATADOR

Po dlouhé době český film, na který jsem se těšil. Už jen kvůli hlavnímu obsazení pana Somra a Davida Novotného oba si jdou ruku v ruce po celý film. Je to svěží a originální, jako málo co jiného z dnešní české kinematografie. Mohlo to by být přeci o pár minutek kratší, ale i tak se jedná o pěkný film, který potěší. Co je novýho? Prosim tebe, novýho není na světě nic, už 2 miliardy let ! ()

PogoJoe

Bez váhání se připojuji k názoru těch, kteří ve filmu 'O rodičích a dětech' spatřují příjemný a milý snímek a zároveň jeden z nejlepších z české filmové produkce posledních let. Výborné herecké výkony (Novotný-Somr-Kroftová), hned několik krásných momentů (z nichž několik překvapivě černohumorných mě potěšilo nejvíce) a přívětivá astmosféra tohoto filmu mě velice zpříjemnily jeden večer a já vím jistě, že tohle budu jednou chtít vidět znovu. Člověk by neměl nad českými filmy ještě lámat hůl. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr