Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

CatcherBlock

Jeden z filmů, který mě ohromně fascinuje a inspiruje...Vytvořil jsem si k němu tak silný vztah od prvého, velkolepého vidění v kině až po následující další a mnohokrát opakované vidění, při kterém jsem si vždy uvědomil další a další skutečnosti, které nás/mě v životě potkají a neminou a nezáleží na tom, zda člověk stárne nebo mládne...--- Filozofické, mistrovské dílo, které se zabývá otázkami, na které snad každý člověk jednou najde odpovědi. Zabývající se složitými otázkami bytí, našeho významu a smyslu……. ()

URBAN

Další podivuhodný příběh z Fitzgeraldového pera , ale né tak zdaleka podivuhodný jako jeho " nástupce " Gatsby . Ano tenhle příběh má také něco dosebe jen ho Fincher nebyl schopen přesunout na velké plátno které v naší hektické době nad knihou převládá , jistě Fincher a jeho tým odvedli ohromnou práci jenže mě něják moc nechytl sice jsem se snažil příběhu chytit jenže nepomohl tomu ani božský Brad Pitt který byl naprosto skvěle namaskovaný a vůbec všichni byly perfektně namaskovaní skvělá práce a kdybych měl vyzdvihnout ječtě něco tak to je promluva vypravěče Brada Pitta ( 18.5.13/PC ) ()

Sabrewulf

Film depresivnější, než Sedm a Vetřelec 3 dohromady. Už ho nechci nikdy vidět. Fincher by měl svou filmografii občas proložit i veselejšími tématy, jinak začnu pochybovat o jeho zdravém rozumu. Forma za 5 *, obsah pro sebevrahy, čili odpad. ()

kocik1

Když mně ten vztah prostě připadá divnej. A patetičnost by se tady dala snad i krájet, kdyby si někdo troufnul skrz slzičky vytáhnout nůž. Je mi nepříjemný uslintaný mladý děda Pitt, ale to není nic proti tomu, jak začne Brad slintat, když je mladší. Nebo starší? Čert aby se v tom vyznal. Možná by bylo lepší, kdyby tenhle případ zůstal jenom na papíře. ()

vesper001

Benjamin Button, vlastní sourozenec Forresta Gumpa. Dojemný není, zato je pár desítek minut sexy, o čemž si chudák Forrest mohl nechat jen zdát, a myslí mu to docela dobře. Tím ale rozdíly končí. Přestože oba trpí zásadním handicapem, s pomocí svých blízkých se snaží žít normálně. Oba vyrůstají jen s matkou. Oba přežijí válku. Oba už v dětství potkají svou osudovou lásku a (v dospělosti) zplodí dítě. Oba mají pro štěstí velmi omezený čas, ale o to víc si ho váží a využijí do posledního okamžiku. Oba jsou jiní, a proto mezi všemi lidmi na světě osamělí. První polovina příběhu se vleče šouravým krokem přestárlého batolete, až když Benjamin trochu omládne/zestárne, film opatrně zařadí druhý rychlostní stupeň. Taky je fakt, že na chlapecký šarm Brada Pitta při západu slunce nad mořem se dívá mnohem příjemněji než na rádoby roztomilé eskapády plesnivého staříka. (Ano, je to kýč, ale věřte mi, že po dvou hodinách na geriatrii za něj budete rádi.) ()

HorrFi

Ta myšlenka že člověk místo stárnutí mládne mi přijde perfektní.. neni to nejlepší film Davida Finchera ale i tak by se vešel mezi 20 nejlepších filmů co jsem kdy viděl a celej film mě donutil přemejšlet o životě a předevšim první třetina filmu byla skvělá.. ()

Jirgen

Naprostá novoroční balada pro mojí duši. Snad už lépe jsem rok 2009 nemohl začít. 159 min. uteklo rychlo jako život Benjamina a musím se přiznat kdyby to bylo ještě o hodinu delší vůbec bych se nezlobil. Brad Pitt si vás získá, ať jako stařík a nebo mládenec prohánějící se na motorce a jachtě. Pro mě prostě naprosto luxusní záležitost z které nemohlo vzejít nic jiného než 5* a parádní zážitek. Už aby to vyšlo na dvd a mohl si to vychutnat znovu v poklidu vyhřáté postele. ()

TomStall

Shrnuto a podtrženo: Nádhera. Krásné filmové přivítání do roku 2009. Dlouhá stopáž není vůbec na škodu, jak proklamují některé komentáře. Naopak, divák má možnost důkladně prozkoumat charakter a motivy postav, které jsou zde vykresleny naprosto reálně a pochopitelně. K tradičně vynikající režii Finchera přidejte skvělé herecké výkony (casting sedí jak prdel na hrnec), dokonalou kameru a je z toho jedno velké pohlazení po duši. Film nemá jediné slabší místečko a hltal jsem ho celých 159 minut. A k tomu roztomilá Elle:) Jinak než 5* nemůžu ()

Jaňo

Povedzme si pravdu, každý od toho čakal viac. Nie oveľa viac. Jednoducho viac. Ja, ja som narozdiel od vás myslel, že to bude niečo iné, viac dramatické, akčné. A viete čo? Moja predstava nebola vôbec takto dokonalá ako tento príbeh. Benjamín Button je neuveriteľne krásny film. Konštatovanie za milión však? Ale je to naozaj tak! Zoberme si už len nápad, ktorý stojí minimálne za štyri hviezdičky (a to nehovorím o samostatnom Príbehu o hodinách, ktorý by som si vedel predstaviť ako film sám o sebe). Veď toto je ďalšia z geniálnych myšlienok sveta, nás ľudí, človeka. No a ostatné? Predčilo očakávania, hlavne tie moje a utvrdilo ma v niekoľkých veciach. Naozaj som rád, že starneme a nie naopak. Som šťastný, že existujú ešte ľudia, čo nám vedia povedať aj krásne veci. A naozaj sa teším z toho, že som fanúšik filmu, ktorý vie posunúť čas aj späť, ak sa mu zachce... ()

hans500

Perfektní film po všech stránkách: Skvělá režie (David Fincher), výborní herci (Brad Pitt, Cate Blanchett), excelentní scénář (Eric Roth), vynikající hudba (Alexandre Desplat), kamera (Claudio Miranda), střih (Angus Wall, Kirk Baxter) i vše ostatní. ()

Decker

David Fincher trochu pouzil styl z Forresta Gumpa, dal mu cosi ze sveho nezamenitelneho rukopisu a vznikla velmi lidumilna, prijemna "pohadka", ktera svym pribehem dokaze velmi zaujmout a oslovit divaka. Pro tento rok, zatim velke prekvapeni a prijemna podivana. ()

AntonG.

Hmm, viděl jsem všechny filmy, co Fincher doposavaď natočil a Button mě z nich oslovil asi nejméně. Nevím no...bylo to takové nijaké:( V kině jsem málem usnul, klidně bych vystřihl tak půl hodinu...vlastně spíše hodinu materiálu. O nic závratného bychom nepřišli, poněvadž nic zas tak důležitého se neděje. Vlastně vše důležité je k zhlédnutí v traileru. Obzvláště prostřední část filmu je ubíjející, hlavně to s tou Tildou Swinton. Velký problém jsem měl i s hlavními postavami se kterýma jsem se mohl jen velmi ztěžka sžít. A vedlejší postavy tu jsou v zásadě hlavně proto, aby chytře filozofovali. Co se týče herců, tak Pitt i Blanchett už měli i lepší role a jejich výkony mi přišly na jejich schopnosti zcela průměrné. Ale ono taky nebylo moc co hrát, Pitt prostě po většinu filmu jen tak bez výrazu kouká, sem tam něco řekne takovým divným hlasem a intonací (myslel jsem, že to má jen jako stařec, ale jak mládl, tak furt mluvil tak nějak divně). Vůbec celý film je takový bez emocionální, chladný (nejchladnější postavou ve filmu je jednoznačně samotný Benjamin) a stejné emoce během filmu navozoval i u mně, takže mi bylo přibližně v půlce filmu už naprosto jedno, jak to s Benem a Daisy dopadne. Mimochodem, mezi něma to taky není zas tak horký, jeden i druhý na sebe pravidelně po dlouhé léta kašlají, prakticky si na sebe ani nevzpomenou, pak se nějakou náhodou setkají, je to zase velká láska...a po pár dnech se zase rozejdou různými směry a zase se po několik let zcela vypustí z hlavy. Tomu tedy říkám životní láska:) Jinak docela ušla ta poslední půl hodina, nicméně to už jsem byl celkem otrávený z předchozího "dění" a hlavně otravných prostřihů do současnosti, které vždy spolehlivě zničili tak ztěžka tvořenou atmosféru. Myslím si, že tu nemocnici a hurikán si mohl Fincher odpustit. Takže jestli si tento film za něco zaslouží pochvalu, tak za technickou a výtvarnou stránku snímku. Jo a začátek s hodinami a narozením Buttona taky nebyl špatný. ()

drexik

Moc pěkně zpracovaný příběh o tak trochu jiném průběhu života. Při sledováni jsem si občas vzpoměl na Foresta a ani nevím proč jsem oba filmy srovnával. Jediné co bych vytkl je délka pasáže kde byl Benjamin ještě starý, na můj vkus se to až příliš táhlo. V celku však krásně strávených 166 minut. ()

Triple H

Mimoriadne precízne spravený film, ktorý trošku stráca tým, že dej je štruktúrou skutočne hoooodne podobný Forrestovi Gumpovi. I keď atmosféricky je niekde inde. Audio-vizuálnej stránke nie je čo vytknúť a efekty sú ozaj pôsobivé. Trošku prekvapivé mi príde, že Benjaminovo mladnutie výraznejšie do deja nezasahuje. Skôr len podčiarkuje fakt, že nech sme akí sme, všetkých nás v živote niečo spája a Benjamin napriek svojej povrchovej odlišnosti žil život ako každý iný. Herci všetci veľmi fajn. Niekde som čítal názor, že človek musí mať už určitým spôsobom odžité a byť osobnostne vyzretejší, aby film vedel oceniť. Myslím, že na tom niečo je. Pomalé tempo vás buď unudí, alebo vám umožní v priebehu filmu previazať dej aj s vlastnými skúsenosťami. Nie každému to môže sadnúť - mne to po prvý krát veľmi nesadlo. Druhý som to videl po roku, ktorý bol pre mňa plný pomerne veľa zmien a skúseností a vnímal som to podstatne inak. Fincher je ozaj macher vo svojom fachu. Nikomu sa však nedá zazlievať ak mu pomalšie a citlivejšie tempo a ladenie celého filmu nesadne. S odstupom času veľmi fajn a úprimne som zvedavý ako sa mi film bude páčiť keď si ho pustím o ďalších pár rokov a o ďalších pár skúseností. Je možné, že sa tu Fincherovi podarilo dačo ozaj extra. ()

chelseaman22

Jo jo jo! Tak podobný snímek jsem opravdu ještě neviděl. Kouzelná zápletka, plynulý děj a (jak to už bývá) neodvratný konec. Hudba na úrovni a vlastně, co víc dodat? 90% ()

Doudis19

Přehnaně zdlouhavá romance ve své podstatě zajímavá pouze onou "chorobou", přičemž zbytek dění nestojí za řeč. A s tím nic nenadělají obsazené hvězdy, David Fincher ani skvělé triky. ()

fantassia

Už dlouho jsem se nepodívala na něco tak jedinečného, naprosto originální téma, které nedovoluje skončit nějakým zničujícím happy endem. Váhala jsem jestli si tohle zrovna pustím, ale chutnalo to čím dál víc, tak jsem to zhltla a musím konstatovat: vynikající chuťovka. ()

LeoH

Nevím přesně, čím to je, ale cokoli Fincher natočí, působí na mě jako studená vykalkulovaná póza. Totéž tady – na první pohled je to vkusné, uměřené, nedá se to tak docela nařknout z kýčovitosti, hrají v tom fajn herci, muzika výborná, obraz vypiplaný… jen to se mnou lautr nic nedělá. Hlavní premisa jednak umělá, jednak nevyužitá (využitá než jako věšák na pár pseudomouder a alibi pro vystupňování melodramatu rozlukou hrdinů v předposledním dějství, která psychologicky nedává smysl), filmový jazyk popisný a roztěkaný, protože podřizovaný okamžitému efektu (ta do očí bijící digitální nápodoba starého filmu ve vzpomínkových scénách, ta dějová vsuvka à la Lola rennt, těch vnitřních hlasů zbytečně dublujících viděné, ten stokrát opakovaný efektík s prolínáním hlasů vypravěčky a vypravěče, těch nikam nesměřujících sedm zásahů bleskem, atd. atp.). Buď mi na Finchera chybí nějaké emocionální receptory, nebo se mu jakýmsi záhadným způsobem daří opíjet lidi gumovým rohlíkem ze skladu divadelních rekvizit. — P. S.: Konečně jsem se prokousal k (fantastickým) Fitzgeraldovým Povídkám jazzového věku a cítím potřebu dodat, že společenskou satirou sršící předloha nepřekvapivě nemá s ufňukaným umělohmotným sentimentem filmu vůbec nic společného. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010