Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Trainspotter

Opravdu lepší tři hvězdičky, možná i čtyři, ale to by už můj názor tolik nevyčníval.. --- Finchera až tak dobře neznám, měl jsem tu čest jenom s jeho ultradobrým filmem Se7en a Benjamin je teprve druhým v pořádí a doufám, že ne posledním, protože tohle bylo fakt dost dobrý, plné emocí, vůbec ne dlouhé (opravdu mi to číslo 166 minut nepřišlo tak hrozné), Pitt skvělej jako vždycky, Blanchet vytrvale okouzlující, neméně tak rozmanitost a malebnost prostředí a pozadí příběhu, ale právě ten příběh, ten příběh mi přišel tak jako docela o ničem, až bych to nazval The Ordinary Case of Benjamin Button, protože to byl život jako každý jiný, sice plný dobrodružství a osudových lásek, odhodlaných rozhodnutí, vzestupů i pádů a štěstí i smůly s tím nepatrným rozdílem, že hlavní hrdina fyzicky mládl, za což bych pogratuloval maskérům a vynikajícím digitálním trikům nejen u vzezření Brada Pitta, ale hlavně u Cate Blanchet, které jsem její postupující věk sežral i s navijákem. Ale opravdu doporučuju k návštěvě kina. Fakt.AR: 2,35:1 - Super 35 a digitální proces ()

exitak

Kdyby měl být můj komentář stejný jako tento podivuhodný snímek, byl by: velmi dlouhý, nereálný, vleklý, poetický, naprosto nudný ale hezkým písmem a krásnou tužkou napsaný. ()

ifa

Takže Fincher nám začal pokukovat po jiných filmových krajích a máme tady Benjamina,který je chtě nechtě srovnáván s Forrestem a ani já se tomuto porovnávání nevyhnu. Audiovizuálně působivé, skládačka z pěkných až přepěkných obrázků, dobových a melodických pohledů do časů dávno minulých, ale je tu ! ale !. B. nám ukazuje svůj život "jdoucí zpátky do plenek",ukazuje svoje zážitky, sděluje myšlenky, které posbíral, ukazuje citlivé situace života. Ale stejně, nemohla jsem se do tohoto příběhu zcela vžít, něco, nevím co, mi bránilo plně se ponořit do jeho světa. Což vyvolalo to, že jsem pouze s odstupem koukala a čekala, kdy to vtažení přijde. A teď srovnání s Forrestem, F. je prostě v tomto ohledu jiný,lepší, prostě svůj.Možná časem, po několikátém vidění jeho světa, budu uvažovat jinak, poprvé to opravdu nebylo ono. Přesto-skvělá a charizmaticky ubijící Blanchett, Pitt-líbiví víc jako staroušek, pěkná scéna "kdyby se to nestalo", no a pak samozřejmě konec, někteří lidé tančí, někteří zpívají a jiní hodnotí tento film...80%. ()

cubajz

precizně natočený a silný snímek, který mi připadal jako směs Forresta Gumpa a Velké Ryby - za srdce beroucí příběh života prožitého pozpátku, pomalu plynoucí a pozastavující se nad pomíjivostí krásných okamžiků, ze kterého sem tam vykoukne nějaká dobře ukrytá kulišárna (jako například dědula, do něhož 7x uhodil blesk) a životní láska, která trvá po celý film a ačkoliv není pořád na očích, cítíte její hřejivou přítomnost v každé minutě. Ale i pod dokonalým provedením, hromadou digitálních triků a bezvadnými výkony herců je znát, že něco málo tomuto filmu chybí. ()

DruidKarel

719. hodnocený film: Úžasná podívaná od začátku do konce. Od pohledu na přestárlého Brada Pitta až na Brada Pitta do jeho poslední podoby. Celý film má úžasný příběh a je dokonale vyprávěn. Cate Blanchett byla pro mne okouzlující jako nikdy a dokonale se doplňovali. Fantasické kostýmy a malé životní etapy (obzvláště ty Bradovy) dokázaly udělat z krásného filmu ještě krásnější. Pro mě je jedním z nejlepších filmů roku 2008, který jsem viděl a mohu jej proto jen doporučit. 5*, nikdo nemohl čekat snad ani nic jiného. Ani já ne... 5* ()

nithiel

V tomhle filmu nevidím víc než, průměrný romantický film okořeněný fantazijní složkou pro zájem diváků. Přesto jsem se docela bavil, ale snad poprvé v životě mě mrzelo, ze se nedívám s dabingem, protože Pittův rádoby jižanský přízvuk mi silně zvedal mandle. A kratší stopáž by neuškodila ani v nejmenším, bo jsem to v půli nevydržel a musel si dát na den pauzu. ()

TomikZlesa

Ano mohl bych tu plácat co tam bylo špatně a co dobře, jak geniální námět to je a do jak průměrného dramatu to je ušitý, ale napíšu jen, že je to krasný film, se všemi plusy i minusy co k tomu patří. Jenže konec mě totálně rozsekal, a tím myslím fakt totálně (2 papírové kapesníčky). ()

snob

Začínám mít pocit, že čím víc peněz tvůrce na film dostane, tím menší kvalitu vytlačí. Předpokládám, a usuzuju tak z kvality snímku, že Fincher na film dostal neskutečné množství peněz. Jistě, efekty vizuálními se to jen hemžilo. To jak si maskéří, a z valné části asi i počítačoví dodělávači, pohráli se stárnutím / mládnutím herců bylo působivé. Ale opravdu na tom stál celý film? Ano, stál. Nudný počin bez reálných citů zato se spoustou umělého sladidla. Fincher je režisér, kterému jsem jeho předražené opusy přestal věřit. Čistý kalkul bez lidskosti. Tu bohužel ve filmu jen předstíral. Hluboká lidská moudra, kterými byl film přeplněn byla ale tak nesnesitelně laciná, že jsem se kolikrát až oklepal odporem. "Všichni jdeme stejným směrem. Jen se tam ubíráme různými cestami. Nic víc." Jestli tohle není moudro, tak já jsem protikluzový lubrikační gel. Dejte mu Oscara, ať dá pokoj. ()

Amroth666

Napadlo mě, jestli bych tímto opačným životem nechtěl projít taky. Otázky typu: řekne Otec Benjamina, že je jeho syn? Řekne ten člověk z rodiny všechny důvody, jak ho trefilo celkem sedm blesků? Jak se nakonec vysvětlí a jak nakonec dopadne vyvýjející mladí? Další a další otázky se začínaly naplňovat. Toto je to nejlepší "moderní" umělecké dílo! ____ Benjamine, je nám souzeno ztrácet své milé. Jak jinak bychom si jich mohli vážit? ____ Příběh pořád něčím napíná, překvapuje, přináší nové věci do příběhu. Co se týče vztahu, jen v jednu dobu to může být vyrovnané z pohledu věku, ale líbila se mi otázka Pitta ve filmu jestli ho bude miovat, i když se bude počůrávat a bát se bubáků. Zdrcující a krásné dílo, z moderní doby je něco takového opravdová rarita a já jsem rád, že jsem něco takového mohl vidět. ____ Můžeš se změnit nebo zůstat stejná, nejsou žádná pravidla. ____ OST 5/5 ____ Anglicky ____ ()

C0r0ner

Zdá se, že narozdíl od všech ostatních, mi to jako něco tak úžasného nepřišlo. Jo, Fincherova režie je jako vždy geniální a i nápad stojí za to, ale prostě jsem se děsně nudil. Být to třeba kolem dvou hodin dlouhé, tak by to bylo super, ale takhle to bylo strašně natažené. Svou roli asi sehrálo to, že to napsal patlal Fitzgerald. 60% ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Brad Pitt, Nejlepší režie - David Fincher, Nejlepší scénář - Eric Roth, Nejlepší hudba - Alexandre Desplat ()

kusper

První půlka pomalá a až moc nápadně připomínající Forresta Gumpa, ale pulka druhá (až na uplný závěr) skvěla. Naprosto dokonalá je část "co by se stalo kyby" s nehodou s taxíkem. Velice originální a zíjmavý motiv. ()

Flynn

Skvělý Brad Pitt a Cate Blanchett. Krásný příběh dvou lidí, kteří startují do života z opačných konců trati. Přesto k sobě mají blízoučko a v určitém bodě se setkají aby si zase zamávali a měli to k sobě ikdyž blízoučko tak přece jen ..... Prostě krásný film. Doporučuju všem, silný příběh, krásné podání, skvělí herci.... Co víc od filmu chcete? ()

Dannysek4U

Dokoukal jsem a reknu vam, ja nevim. Ani na vterinu bych si nedovolil formalni stranku tohohle kusu, ktera je proste famozni, a stejne tak bych si nedovolil rejpat do hercu (a v tomto pripade mluvime hlavne o Cate Blanchett, Pitt je podle myho nazoru spis lepsi vypravec nez herec), nedej boze do slozky hudebni. Ale celou dobu jsem cekal na neco hlubsiho. Na vic nez jen potvrzeni ve filmu desetkrat zopakovany myslenky, ze i kdyz volime ruzny cesty zivota, cil mame stejne vzdycky stejnej. A to neco neprislo. Tohle je v podstate neuveritelne jednoducha lovestory, jen holt s velmi silnejma momentama a se znacne netradicnim backgroundem. Bylo to moc zajimavy videt, uznavam, ale u me zatim rozhodne vede Slumdog. ()

Andre3000

Velice zajímavý námět a taky precizně zpracovaný a zfilmovaný. Již si nepamatuju za co všechno dostal tenhle film nominaci na Oscar, ale věru, bylo to zasloužené. Nejvíce mě upoutaly přeměny Brada Pitta a Cate Blanchette, které byly fascinující. Oba naprosto důvěruhodně ztrvárnili své role na 100%. Děj také dobrý, ale i přesto, že je to jeden z nej filmů co jsem v poslední době viděl, tak do mé absolutní TOP se nedostal, protžě mě nedostal zcela. Občas prostě byly nějaké ty mouchy, ale to se dalo s klidem přejít a film si vychutnat. Jinak ještě jednou musím uznat, že Cate Blanchette je podivuhodná, okouzlující a sexy herečka, ať už hrála 20, či 40 :-) ()

Hobitek4U

Čas je velmi zajímavý. Normálně ubíhá z minulosti do budoucnosti. U Benjamina je však něco špatne a čas má svůj zvláštní smysl pro ironii. Stařeček, který mládne. Dokonale promyšlený příběh, který dokáže jak pobavit tak i dojmout. Abych dokázal pravdivost svého tvrzení. Kamarádka, která se mnou na tom byla, nikdy předtím v kině nebrečela. Tak na Buttonovi brečela jak malá holka, které někdo vezme panenku barbie ve svatebních šatech. Bylo to fakt roztomilé. Už jen za tohle musím dát na maximálních 5 hvězdiček. ()

pakobylka

Kdo by nechtěl omládnout ! Ale co když se ukáže, že je to spíš prokletí než výhra, když se člověk v reálném světě vyvíjí jaksi opačně, jakoby šel proti proudu času - v rozporu se všemi přírodními zákonitostmi a narozdíl od všeho ostatního ... S trochou nadsázky by se dalo říct, že hlavním hrdinou se tady stal právě ČAS, tichý společník, který se nedá zpomalit, zastavit ani vrátit, nelze ho podplatit ani obelstít. Alespoň já jsem si jeho přítomnost uvědomovala neustále - a velice intenzivně. Fantastický příběh Benjamina Buttona se podařilo zfilmovat přesvědčivě, citlivě, emocionálně a přitom bez zbytečné sentimentality. Triky jsou vesměs na vysoké úrovni a pomalejší tempo vyprávění je spíš přínosem - i výše zmíněný fenomén zvaný čas si plyne čistě po svém ... a naše osudy jsou mu ukradené. ()

lakikaki

Kto tvrdí, že je Curious Case of Benjamin Button bez skutočných emócií nemá pravdu, jediným problémom tohto filmu je ale je to, že všetka jeho emocionálna sila spočíva v námete, ktorý sa silnými témami zaoberá už zo svojej podstaty. Príbeh je potom vyrozprávaný veľmi profesionálne a s hodinárskou presnosťou, ale neprináša nič, čo by scenárom načrtnutý príbeh nejako ozvláštnilo (okrem montáže "čo keby?", ktorá je ale znovu len prenesením slov zo scenára na filmový pás). Mohol by som síce pridať piatu hviezdičku a obhajovať si ju dokonalou réžiou, vydareným scenárom, nádhernou kamerou, skvelými hereckými výkonmi, peknou hudbou, bohatou výpravou, nepostrehnuteľnosťou masiek krížených so špeciálnymi efektmi či slzami v očiach na konci filmu (odhliadnuc od mojej súčasnej očnej infekcie), ale to by som musel byť dve hodinky po videní tohto snímku ešte aspoň trochu nadšený. Moje momentálne pocity sú približne nasledujúce: zohnal som si Benjamina Buttona, pozrel som si Benjamina Buttona, precítil som Benjamina Buttona a presedlal som na iné činnosti. A nejako sa nedokážem ubrániť pocitu, že niečo veľmi podobné zažil aj David Fincher: obdržal scenár k Benjaminovi Buttonovi, natočil Benjamina Buttona, zostrihal Benjamina Buttona a presedlal na iné činnosti. Ale podarilo sa mu vytvoriť objektívne veľmi kvalitný film, o tom snáď niet pochýb. ()

zette

Film je to hezky, o tom zadna. Jak ale Benjamin mladl, tak se mi zdalo, ze ubyva vtipu, krasy a ja se cim dal vice nudil. Scenar take neni uplne mimoradny. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010