Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

dr.fish

Tento film je řekl bych typickým představitelem žánru zvaného "hollywoodský kýč". Perfektní nápad rozvinutý a využitý téměř na sto procent nabízí netušené možnosti zápletek, kontroverzí a směřování děje celkově. Dva ve své době nejúspěšnější a nejatraktivnější herci Hollywoodu. Zajímavá hudba a naprosto parádní kamera podtrhující dobovou výpravu. Člověk by mohl říct čistý kalkul, tvrdý atak na city a tzv. "reklama na Život". Je to tak. Ale přesto, že to vím a vidím, to stejně sakramentsky funguje. Vychutnávám si každý záběr a každé nové životní story našeho hrdiny i s tím hodně dobře vymyšleným koncem. Takže ač kalkul, cením si vysoko na 85%. ()

campix

Procítěná romantika, ve které hraje prim čas a jeho rozdílné vnímání hlavních představitelů. Trošku netradiční věc ve svém žánru a zároveň něco, co bych do Davida Finchera vůbec neřekl. Co je jasné je perfektní řemeslné provedení a také dobře trefené herecké obsazení. Možná to pak působí až tak vyhlazeně a přesně, že je to až trošku unylé a méně uvěřitelné. Celkově ovšem velmi příjemně plynoucí a poměrně netradiční romantika, které ani při své stopáži vůbec nenudí. Sice mě trošku štvala ta rámcová kompozice, ale to už je pouze detail. ()

Loki81

Fincherovi je bezesporu zhury dano aby tvoril filmy, na ktere se jen velmi tezko zapomina... coz taky dela - resp. delal az do ted! Videl jsem vsechny jeho snimky, napadite a vyborne zpracovane to kousky, ktery jeden vedle druheho lezi v mem archivu a cas od casu se tesi tomu, ze jsou vytazeny na svetlo, opraseny a znovuzhlednuty. Jak znamo nic netrva vecne a i v tomto pripade se pravidlo potvrdilo. Pribeh roztahly na temer 3h, nicim nevyrazny, z podstatne casti nudny... presto celym svetem opevovany a vyzdvihavany do hollywoodskych nebes a to hlavne diky tandemu Pitt/Blanchett. Co to ma byt? Pokus o Forresta Gumpa pozpatku??? Pro mne jednoznacne Fincheruv nejhorsi pocin ever! Mozna zacinam byt podvedomy odpurce hollymainstreemu, ktery uz davno spise nez umenim stava se syrovym byznysem. Tak tak 3* ()

sir-dave

Příjemně odvyprávěný pohodový film, až na jeho délku. Na druhou stranu celý život nejde shrnout do několika minut. Fincher natočil film plný lásky, útrap, krizí, radosti a stvořil skoro dokonalé dílo. Nemohl jsem se dočkat až ten ošklivý "prcek" začne růst a mládnout. Poznávat svět, balit holky, žít obyčejně neobyčejný život. Ačkoli jsem mu záviděl jeho mládnutí, musel se smířit s tím, že lidé začnou kolem něho umírat, jelikož vyrůstal mezi "svou starou" kategorii. Nejlepší část filmu považuji dobu, jak byl navrcholu svého mládí, kdy to mládí bylo ještě ku prospěchu :) Ve vedlejší roli Cate Blanchett měla také hodně co do sebe a film oživila :) 80% ()

reky

Úchvatný film, ve kterém je onen život pozpátku pouze nástrojem, prostředkem k ukázání, že vše může být pomíjivé, že bychom si tedy měli naplno užívat toho, co máme, a že i úplné drobnůstky dokážou obrátit osud o 180 stupňů (viz skvělá scéna před zraněním Daisy). Ke snímku jsem přistupoval neutrálně, bez nějakých předsudků i přehnaných očekávání, přesto mě po emoční stránce, dá se říct, vyždímal (myšleno v dobrém) a je mi úplně jedno, jestli je to, jak zde mnozí tvrdí, promyšlený útok na oskara nebo ne. Fincher ukázal, že kromě vynikajících thrillerů umí natočit i mnohem citlivější film. Hlavní role snad ani nemohly být obsazeny líp, Pitt je vynikající a to jak digitální, tak skutečnej a Cate Blanchet, která mě nikdy nijak zvlášť nebrala, jakbysmet. Ještě k délce, necelé 3 hodiny mi rozhodně nedělaly problém a jen si řikám, že to klidně mohlo být i delší. ()

AGO

Úplne obyčajský životopis, aj napriek neobyčajnému hlavnému hrdinovi, aj napriek Fincherovi za kamerou. Ani hŕstka pekných poučení o živote nespraví z takmer 3-hodinového (!!!) filmu niečo extra. Priemerná jednorazovka plná veľmi drahých hollywoodskych xichtíkov. ()

SoolenJV

Jak je u Finchera dobrym zvkyem, film je velmi perfekcionisticky, s velkym durazem na detail. Brad Pitt predvadi zajimavy herecky vykon, Cate Blanchett jakobysmet. slusnou praci take odvedli trikari - herci uz aby se zacinali bat, ze za ne bude hrat nekdo jiny... ()

AdaMM

Zní to celé možná banálně - ale jedná se o vynikající film - režie, herecké výkony, nápaditost... I když se mi zdály některé body maličko nelogické, celkový dojem je výrazně přebil. Skutečně podivuhodný film! ()

moviefilm

Nerozumiem, prečo všetci porovnávajú tento film s Forrestom Gumpom. Ved tieto dva filmy majú spoločného iba scenáristu a inak vôbec nič. A mimochodom oba scenáre sú "adaptované", takže mierna podobnosť je podľa mňa čisto náhodná. Scenár je okrem toho ozaj vynikajúci a režisér David Fincher dodávajúci tomuto filmu neuveriteľné čaro, bez ktorého by tento film nebol tým, čím je a ani Zemeckis, ani nikto iný by nedokázal tento film natočiť lepšie (aj ked možno Burton) a záver ma (dosť nečakane) dojal, narozdiel od záveru Forresta Gumpa, ktorý sa mi zdal až príliš prehnaný a vydieračský (v zmysle:Ak nebudete plakať, tak...tak vlastne nič, lebo budete plakať) s prílišnou istotou. Brad Pitt v hlavnej úlohe podáva skvelý výkon a nemyslím si, že hlavne vtedy, ked bol "dokrášlený" efektami a aj ked sa na plátne objaví bez efektov, hrá naplno a myslím si, že OSCARová nominácia bola zaslúžená. Tiež Tilda Swinton, ktorá sa na plátne iba mihne, je skvelá a je takým milým spestrením celého filmu, rovnako ako skvelá Cate Blanchett, no z hereckého obsadenia najviac zaujme excelentná Taraji P. Henson, ktorej výkon bol famozny a tá OSCARová nominácia bola povinná (nechápem absenciu jej mena medzi nomináciami za vedľajšiu herečku na Baftu a Zlatý globu) Nezabudnuteľnú atmosféru vytvára tiež kamera (zábery tancujúcej Daisy) právom OSCARová výprava (lod, domov dôchodcov) a vynikajúca hudba Alexandra Desplata. Tiež excelentné efekty, či skvelé masky, na ktoré nikdy nezabudnem a vlastne nezabudnem ani na tento perfektný film, ktorý musíte vidieť... ()

Noviik

Bez pochyby jde o krásný film, s opravdu silnými pocity, který vámi propluje a zanechá hluboké dojmy. Tak trochu mi to připomělo příběh Forresta Gumpa, ale to spíše tou vyprávěcí formou, která ve mě zanechává nejsilnější pocity. Film se mi vážně moc líbil, byl skvěle napsán, zefektován i zahrán, ovšem pět hvězdiček nemohu dát z toho důvodu, že mě občas nudil. Některé části mi prostě přišli zbytečné, nebo spíše moc natahované. Jednu hvězdičku podle mého názoru ubrala právě natahovaná režie. Škoda, ale i tak jde o krásný film a ty čtyři hvězdičky mě donutí upravit hodnocení u některých minimálně stejně starých filmů. ()

bk81

Pěkný film, ale přesto se nemůžu pocit, že mu něco chybělo. Možná jsem se až moc těšil. Ale přesto Fincher opět nezklamal. ()

KatanaCZ

Velice pěkný a netradiční příběh o životě, kdy již na začátku filmu víme jaký bude konec. I přes delší stopáž na nudu nedošlo. Sice jsem podobných filmů (se stejnou dějovou linií a schematem) viděl již spoustu, ale i tak má snímek co nabídnout. Ke kladům určitě budou patřit herecké výkony, trefná hudba či fakt, že se tvůrcům povedlo navodit atmosféru jednotlivých období, ve kterých se děj odehrává. Nic co by filmu ubíralo jsem nenašel, čtyři hvězdy prostě jen kvůli .....já vlastně ani nevím, ale něco tomu chybí. ()

sator

Nepřesvědčil...Jediné co mě ve filmu zaujalo byl muž co se ptal "už jsem vyprávěl, jak do mě udeřil blesk ? " :-) ()

wendelin9

Úchvatný film s opravdu geniálním námětem. Sledovat život pozpátku je něco nečekaného a každý si z toho odnese TO svoje. Že pro malého (nebo starého?) Benjamina nebude jednoduché ubírat se opačným směrem, než zbytek světa je jasné už od začátku, ale přeste budete zvědaví na situace, do kterých se náš hrdina dostane, jak to dopadne s jeho celoživotní láskou a nebo jak tenhle 60letý krasavec bude umírat.. Na druhou stranu ale bohužel musím soouhlasit s některými předchozími komentáři, kde se objevuje zklamání z druhé poloviny filmu.. Abych upřesnila můj názor - neházela bych celou druhou půlku do jednoho pytle. Spíše bych film rozdělila na třetiny a zkrátila tu prostřední. Možná by tak ode mě Benjamin dostal 5* :) ()

Radiq

Óda na stáří, aspoň tak mi to hodně často připadalo. Fincherův styl bych v tom nepoznal, protože ani ta látka mi k němu nesedí. Ale aspoň jde vidět, o jak kvalitního režiséra se jedná, když umí natočit cokoliv. Takže se vrátím k té ódě na stáří: přestože je člověk stejně dlouhou dobu mladej i starej, ve většině filmů už vidíte maximálně tak smrtelnou postel a game over. A kvůli tomu, že tady je to jinak, taky já viděl hlavně ty důchodce a stařeckej život, kterej nikde jinde takhle hodně zobrazenej není (kromě Zámotku, ale to je strašná héblárna). Je tu dána stáří úcta. Neřikám, že se na to ještě někdy kouknu, ale libilo se mi to. Pravda, bylo to moc dlouhý. Ale ty masky byly dokonalé. Nejlepší maskování věku ve filmu doposud. ()

danliofer

Tento film má opravdu originální nápad za který má mých pět hvězdiček, jelikož ve mně bude rezonovat dost dlouho. Jeho jedinou slabinou je přílišná rozvláčnost. Myslím, že bez třiceti minut materiálu by to filmu neubralo na kráse, naopak by ji umocnilo. Určitá doslovnost je tu spíš na škodu. ()

tomeek

Fantastické efekty a srdceryvný příběh postavený na povídce několikastránkové knížečky. Brad je skvělý, Cate jakbysmet a hřejivě hořkosladký závěr vás (pokud se necháte) dostane... ()

abenino

Neobyčejný příběh jednoho neobyčejného člověka. Celý děj je velice emotivní a i přes hrozivě vypadající stopáž, jsem se u filmu opravdu ani chvíli nenudil. Hereckým výkonům není co vytknout a před digitálními efekty se dá jen smeknout. Jsem rád, že jsem se k filmu po tak dlouhé době dostal, neboť nevidět ho, by byla velká škoda. ()

MJMilan

Vojín Ryan, Titanic, Forrest Gump ... Button ...takto natočených Oskarových příběhů už bylo tolik, že i když je tento zase něčím jiným, jiným tak, že by u mě měl atakovat 5 - hvězdičkovou laťku, tak už jsem toho asi celkem přesycen. I tak Brad Pitt má obrovský talent, který v tomto snímku opět naplno rozvinul a povýšil tak netradiční příběh o něco výš. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010