Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Wormboy

Vizualne vypiplane dielo, ktore ma co ponuknut aj z obsahovej stranky, avsak napriek pribehovej zaujimavosti oproti vrcholovym Fincherovym dielam zaostava. Snad je to premrstenov dlzkou, ktora z filmu robi riadne susto, kedze ide viacmenej o biograficky film bez ustrednej dejovej linie. Typci co robili na maskach a trikoch si vsak zasluzia obrovsky obdiv. ()

pufina

Nemám ráda Kate Blanchett ani Tildu Swinton, a strašně nesnáším Brada Pitta. Ale světě div se, film se mi zalíbil. Možná to bylo tím, že jsem to viděla jen jednou - a v kině jsem seděla vedle své milované kamarádky, která perlí své skvělé komentáře nebo to možná bylo kamarádem co seděl z druhé strany, a každou chvíli se tak smál, že mě poplival celou od popcornu. Krásný příběh, smekám protože se mi film líbil víc než původní psaná podoba F.S. Fitzgeralda. Originální příběh, krása, úžas a brilantní herecké výkony (jo, hlavně Brada Pitta chválím). A ten konec, měla jsem slzy na krajíčku. ()

gabin(a)

Krásný, poctivě natočený film, ale pro mě mu prostě něco chybí. Nebo přebývá, asi to bude ta všeobjímající lidskost, implementovaný afroamerický moment, já nevím. Z mého oblíbeného Fitzgeralda jsem však čekala víc, zůstalo jen to mládnutí, to jen tak naokraj, nemá to na moje hodnocení vliv, nehodnotím zpracování literární předlohy. Spíš jsem nečekala takovou podobnost s Forrestem Gumpem, respektive s jeho vztahem k Jenny, u scény v New Yorku to muselo praštit do očí snad každého (pokud ho to nepraštilo už dřív). ()

sulimo

Film, který si svojí formou i obsahem získá každého, kdo někdy alespoň chvíli přemýšlel o životě. Moje top 10. ()

necisty

Velmi podivuhodný film. Ze začátku mě jen motivoval námět, jinak mi to nepřišlo tolik poutavé, pouze jsem chtěl vědět, jak to dopadne. Proto mi přijde celkem zbytečná tak dlouhá stopáž. Ale tak zpracování na jedničku, i herci super. Bál jsem se, že to bude celé smutné a nakonec jen závěr byl takovou tou pomyslnou třešničkou. ... Hochu, už jsem ti říkal, že do mě sedmkrát uhodil blesk? ... Vím, že to máte těžké, ale kouřit se tu nesmí. SA ()

Juto

Na to, aby ste upútali svoju pozornosť takmer tri hodiny, je potrebný rozprávač svetovej triedy a skvelá réžia. Tento film je elegantný zo starej školy, využívajúci špičkové technológie a je úžasný. 10/10 ()

Davosh

Ihned po ohlášení jsem film sledoval plný očekávání, nic horšího než nejlepší film roku a ne-li vůbec jsem si prostě nepřipouštěl. Trailery navnadily a hlavně ten nápad s mládnutím je prostě dokonalý. Navíc se režie ujal Fincher, hlavní roli vzal Brad Pitt - tohle musela být pecka. A můžu říct, že film ikdyž nesplnil úplně všechna očekávání, která jsem měl (asi je to ale můj problém) patří mezi nejlepší v roce 2008. Hercům nelze co vytknout, Fincherovi taky - už jen ta "pohádková" atmosféra kterou dokázal vytvořit... Jenže hlavně z té romantické linky se prostě mohlo vymáčknout víc - nemůžu si pomoct, ale mě prostě Daisy (kromě dětsví a stáří) k srdci nepřirostla a z toho také vyplívá nevcítění se do jejich vztahu = největší a jediná chyba filmu. Film je ale přesto na jistých 5*, bez žádných diskuzí. Jen jsem prostě čekal něco trochu jiného a je mi trochu líto promarněné šance. ()

c.tucker

ÚÚHA!!! Vyrazilo mi to dech. Jedinečné vyprávění jednoho neobyčejného človéka od narození do smrti. Velmi stylově zahráno od Brada Pitta. A styl ráncového vyprávění, kde děj odvypráví dívka, která předčítá deník své matce utváří výborný celek. Osobně mám rád vyprávění příběhů jednoho člověka (Velká ryba, Forrest Gump atd.), ale Fincher to dovedl k dokonalosti. ()

Angelopul

Rozcajdané, ufńukané, rozvleklé, kýčovité. Všemi opěvované zpracování masky hlavního hrdiny mě osobně přišlo trapné. Vychvalované herecké výkony? Unylost, prkenost. Zajímavý námět je utopen v přeplácaném ději, který se nevyvýjí, neeskaluje, nudí a ve chvílich, kdy jakoby autoři nevěděli kudy kam, je nám předkládáno jedno scénáristické klišé za druhým. A nemůžu si pomoct, hlavní postavy mi byly dost nesympatické A těch třináct nominací nebudu ani komentovat. ()

BoXBe

Benjamin Button je především velké pozlacené nic. Tedy, ne že bych při jeho sledování neměl povznášející pocit z krásného filmu, ne že by Cate Blanche nebyla krásná a Pitt sympaťák. Fincher filmy točit umí, o tom není sporu a soudě dle Buttona umí zacházet i s velkým rozpočtem. Ale ten oskarový film je tedy kde? Benjamin Button je tak trochu slepá ulička. Slepá ulička pro diváka. Spousta práce - od námětu, přes scénář, práci na produkci, přes kostýmy, lokality, triky až po marketing a oskariádové ambice - to všechno jde na Buttonovi vidět. I atmosféru uměl Fincher vytvořit. Ale ruku na srdce....tepe? Buší rychleji? Zamiloval jsem se jako do Forresta Gumpa, Joe Blacka či Titanicu? Ani ne.... Slepou uličkou myslím v tomto případě situaci, kdy uděláte spoustu práce, divák to ocení, ale raději se pak třikrát podívá na Temného rytíře, Gran Torino nebo Sedm..... a tak by dobré, co dobré - vyjímečné oskarové filmy končit neměly. Na poličce, zaprášené jako za pár let Button. Ještě jedna silná chvilka na Nově a pak ticho... Protože Benjamin Button je především o ničem, jen o mládnutí jednoho člověka, který nikdy ani nemohl existovat.... Škoda, ale o nic výjimečného se nejedná, snad jen jedno bych slíbit mohl. Hezky se na to kouká. Nic víc nic míň. Dobrou noc Benjamine. ()

emo

Celkom zaujímavý a bizarný príbeh, ktorý je v prvej polovici typickou "burtonovkou" a v druhej ani neviem čím (zvrátenou romancou?)... Dosť divné, každopádne pútavo natočené a so slušnými hereckými výkonmi. Tie oscarové nominácie považujem s výnimkou technických kategórií za prehnané. SPOILER ALERT: Na konci sa nezmení na spermiu! F*ck! :-D ()

messiah

Paráda! Strašně jsem se bál na ten film jít nebo na něj koukat. Fincher je totiž docela modla, která je zaslouženě v mé režisérské TOP 10. Jenže co to, mistr thrillerů se rozhodne pro Romantické Drama s podivuhodným, až neuvěřitelným příběhem a mě se svírá řiť strachy. No nakonec jsem kvůli nadšeným reakcím zdejšího osazenstva do kina vyrazil a teď se ve mě šíří velice příjemný pocit překvapení. Obavy se nenaplnili, zato očekávání splněno bylo. Kecy o cíleném útoku na plešaté sošky můžou být pravda, stejně tak ale můžou být úplnou paranoiou a upřímě je mi u té mé stažené řitě zda je to tak či onak. Důležité je že jsem shlédl perfektní film s perfekntím příběhem a skvostnými hereckými výkony - zejména ústřední dvojice. Není to úplně Fincher Fincheroidní, ale přesto skvělé. Napadá mě ale, že vlastně vůbec nechápu proč to lidi nejvíce srovnávají s Gumpem. Zatímco u Gumpa máme dva paralelní aspekty (historie Ameriky a život Forresta), které se navzájem stále ovlivňují a oba mají stejný význam, Podivuhodný případ Benjamina Buttona je čistě příběhem života Benjamina Buttona na jehož vzdáleném pozadí se sice odvíjí dvacáté století, ale Benjamin do historie ani historie do Benjaminova života nijak nezasahují snad až na jedinou vyjímku - 2.sv. válku. Gump byl průvodce dvacátým stoletím, Button je průvodce životem Benjamina a Daisy. Oba filmy jsou naprosto odlišně pojaté - NESROVNÁVAT. A proč "pouhé" čtyři hvězdy? Kdybych dal pět, ukřivdím Vetřelci 3, Sedm, Klubu Rváčů, Zodiacovi i Hře. Bejnamin je perfektní a bezchybný, po všech stránkách vynikající film, přesto ale není a nebude (alespoň pro mne) kultem jako je tomu u výše zmíněných. Do toho mu přecejen něco schází. Co se Fincherovi tvorby týče, s jeho úspěchy bylo jen otázkou času kdy se vydá do líbivých vod určených pro to nejširší publikum. 80% ()

papaJA21

Po druhém shlédnutí přidávám jednu hvězdu. Ale pořád mám dojem jako by film jen klouzal po povrchu. Neurazí ani nenadchne. ()

DominikV

Úžasný film plný emocí a velkých scén. Dokonalé efekty, jemná hudba a srdceberoucí konec dělají ze snímku jednu z událostí roku. ()

mortak

Není nad měšťáckou verzi platonismu. Tento svět je hmotný, jeho základem je vznik, zánik a pohyb - to vše je vyjádřeno mírou jménem čas (viz Timaios); řádem, který člověk později uzavřel do hodin. Život rovná se ztráty - nejen věcí, ale i snů a hlavně blízkých. A jednoho dne někdo zase ztratí navždy nás. Ale člověk má duši (viz Faidon) a pomocí ní transformuje pohyb do tance či zvuky do hudby a tím se pomalu povznáší k světu věčnému. A pak přichází Láska mezi mužem a ženou, z ní vznikají děti, z ní se tvoří naše nesmrtelnost, neboť žijeme v jejich vzpomínkách (viz Symposion). To vše je podřízeno neměnným zákonům přírody. Ale pak je tu Bůh a ten přináší zázraky, a když je člověk otevřen Bohu, vnímá zázraky jako přirozenou součást světa. Proto se v tomto filmu nikdo Benjaminovi moc nediví. A otevřenost věčnosti přináší poznání, že jenom Bůh je věčný ve své existenci. Člověku je vymezen čas, odraz to věčnosti. / Button je vlastně film - hra. Buď na ni přistoupíte, přestanete přemýšlet nad příběhem, nad zvláštním jednáním všech postav a necháte se unášet přiznanou barvotiskovou filmovou evokací zašlých dob (Rusko, zařizování bytu za zvuku Beatles, New Orleans jaké si představujeme a jaké nikdy nebylo), anebo vás didaktičnost příběhu a důraz na všeobjímající harmonii přivede k šílenství. ()

forsythia

Lepší napodruhé. Osud je ještě osudovější a marnost ještě marnější, když se jednomu otočí čas. Podívám se na to znovu zase za pět let. A pak třeba až za deset, za třicet (víc si nedávám) a asi uvidím život, film a všechny souvislosti zase úplně jinýma očima. Někdy zírám, co dokáže těch blbých pět let, jak se člověk změní, jak zestárne. A čím dál tím méně chápu lidi, co chtějí žít věčně. ()

WolfR

Protentokrát milý a poklidný David Fincher říznutý Forrestem Gumpem. Příběh Benjamina Buttona je vlastně jakási úvaha nad životem a hodnotami. Je to o tom, jak si čeho vážíme a co a jak prožíváme. Je to film s velmi procítěným a propracovaným příběhem. Vyzdvihnout musím také precizní práci maskérů a excelentní výkon Brada Pitta v hlavní roli. Celkově se film zalíbí, zaujme, ale úplně neuchvátí, tudíž 4 hvězdy. ()

majo25

Mierne rozporuplný film s viac či menej bizardnými situáciami, ktoré ja osobne nebaštím. V roli hl. hrdinu by som si vedel predstaviť aj zaujímavejšieho herca, ale tak čo neurobia producenti kvôli peniazom a návštevnosti kín. Blanchet sa mi nepáčila teda vôbec. Druhá polka filmu je výrazne menej zaujímavá ako tá prvá a smrtiaca stopáž neumožnuje pozriet film na jeden krát. Najväčším plusom je réžia, ktorá s priemerného námetu robí niečo viac. Hodnotenie: 65% ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010