Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Motinski

Opäť silný kúsok od Finchera. Tématicky trochu iný ako jeho ostatné filmy, ajtak ale emočne vyzretý, s príbehom ktorý ma vedel chytiť za srdce. Brad Pitt exceluje, scenár nemá snáď ani jednu chybu a všetko vďaka tomu pôsobí pútavo po celý čas. Nečakane aj celkom dojímavé a svojím spôsobom jednoduché, no presne v tom je asi tá krása filmu. ()

Tanghin

Tento film ma donutil opat napisat par slov o mojich pocitoch ku filmovemu zazitku, ktory som prave prezil. Cate Blanchett a Brad Pitt su ostrielane mena, ktore zarucuju kvalitu po hereckych vykonoch a opat nesklamali. Ale aby sme mali skvely pocit z filmu, netreba len presvedcive herecke vykony, ale aj myslienku a scenar, ktory musi zaujat. A pri tomto diele klobuk dole pred zaujimavym napadom, ktory bol dokonale predvedeny urcite aj kvoli mojemu oblubencovi na reziserskej stolicke, Davidovi Fincherovi. Tento chlapik uz vela krat dokazal, ze ako reziser patri medzi TOP dnesnej doby. Jeho 159 minut o pribehu Benjamina Buttona a Daisy su skvostne minuty, ktore ani chvilu nenudia a stale cakame ako to bude pokracovat. Nehovoriac o paradnej kamere a fyzickej uprave hercov, ktora je uplne autenticka. Proste same superlativa a bez co i jedineho pocitu zbytocneho zaberu. Az v roku 2009 som nasiel svojho favorita na ziskanie titulu FILM roku 2008. Nie tolko ospevovany Temny ritier, ktory sice nesklamal, ale nenadchol tak ako Fincherov Podivný prípad Benjamina Buttona!!! Good luck David .. ()

Sonnik

Life isn't measured in minutes, but in moments. Velkolepá "pohádka" pro dospělé. Fincher dokázal, že si poradí úplně s čímkoliv. Nechybí tomu vůbec nic a i přes skoro tříhodinovou stopáž tam není nic navíc. První část Benjaminova "dětství" v domově důchodců je úžasná. "You´re, so young" ()

markuc

Tak tenhle film mne docela zklamal, od, trinackrat nominovaneho na Oscara, filmu jsem cekal teda vice - pocet nominaci bych snizil na dve/tri (Brad Pitt - vazne obdivuhodny vykon - a masky urcite). Jinak je film velmi rozvlacny, kameraman zaslouzi pohlavek za premiru zbytecnych zaberu a scenarista za velmi spatne odvedenou praci. Jako nejlepsi film roku nesaha ani po kotniky "Milionari" a nevim, za co si zaslouzi sosku reziser. Film ma tech trinact nominaci jenom proto, ze je americky, britsky "Milionar" (ktery mi prijde daleko kvalitnejsi) vysel daleko hure. Hlavnim zdrojem neuspechu tohoto filmu je jeho delka (az zbytecna) a prazdnota (scenar nechava dost volnych mist). ()

SG_ever

Po prvním pohledu na upoutávky mě tento film zaujal svou okouzlující atmosférou. Film samotný přidá k atmosféře ještě dobrou postavu samotného Benjamina Buttona a zajímavou zápletku. Možná jsem čekal víc, ale určitě si ty 4 hvězdy zaslouží. (80%) ()

PeterNet

Životní příběh jednoho muže od jeho zrození až do smrti. Od staříka až do novorozeněte. Dva přibližně stejně staří lidé stárnou opačně, jen v jednom bodu jejich stáří prolne a pak se jejich cesty zase rozdělí. Tak jako písmeno X. Brilantní. ()

LordSnape

Tento film je už ojedinělý svým přístupem jak představuje a ukazuje život hlavního hrdiny, když se ze začátku ocitá jako stařec na kolečkovém křesle, aby se nakonec ztratil jako nemluvně. Rovněž mu napomáhá i bezchybná a citlivá Fincherova režie a CELÝ herecký ansámbl v čele s Bradem Pittem, který už v klasice 12 opic dokázal, jak je dobrý herec. Suma sumárum jsem velmi spokojený a osobně bych i řekl, že Podivuhodný případ Benjamina Buttona je větší dramatický doják jak stařičký Forrest Gump i když zde není tolik zapamovatelných hlášek. ()

Gothar

Brad Pitt znova ukazal, ze vie hrat velmi dobre. Cate Blanchett sa mi tam nehodila, ale celkovy dojem urcite nakazila. Ten mi pokazila iba dlzka filmu, pretoze mam pocit, ze cely pribeh by sa dal vyrozpravat aj za 120 minut, co by bolo uz omnoho prijatelnejsie. Vadilo mi aj pouzivanie pocitacovych efektov v obycajnych scenach, ale musim uznat, ze celkovo bol film zahrany aj natoceny velmi dobre, len ma jednoducho nezaujal. ()

JimmyII

Brad Pitt znovu, po filmech jako 12 opic, Sedm, Babel nebo Zabití Jesseho Jamese(...), potvrzuje, že je nejenom populárním obličejem, ale především skvělým hercem, v neuvěřitelně citlivém a propracovaném filmu Davida Finchera. Tomu se podařilo uchopit klasický scénář, který mohl mít tendenci sklouzávat ke kýči a přílišnému patosu, tak šikovně, že vzniklo jedno z nejdojemnějších a zároveň nejvkusnějších romantických dramat poslední doby. A to právě díky neuvěřitelně civilním a přirozeným výkonům Pitta i Blanchettové, zkušené režii, která dávkuje emoce citlivě a rozumně, skvostné výpravě, jež z Pitta dovedla udělat starce uvěřitelného a opravdového, a díky moc příjemné hudbě Alexandra Desplata, kterou si ve správné náladě rádi poslechnete i mimo kinosál. Zkrátka nádhera, na kterou jen tak nezapomenete, byť je to pořád "jen" Hollywood. ()

Samuel7

Na tento film jsem se dlouho těšil, a nebyl jsem ani v nejmenším zklamán. Stále mě dojímal, uchvacoval a běhal mi i čtyřikrát mráz po zádech, což je pro mě jasná známka dobrého filmu. O výkonu mé oblíbené Cate Blanchett netřeba mluvit, stále skvělá. Velmi mile mě překvapili Brad Pitt a Tilda Swinton, která i když nevystupovala ve filmu příliš dlouho, z vedlejších postav byla naprosto nejlepší a nejvýraznější a oscarová nominace podle mě mohla připadnout právě jí. Hudba překrásná - i po 2 letech od uvedení snímku stále můj nejoblíbenější Desplatův soundtrack. Masky mi v jedné scéně přišly odfláklé, ale v ostatních jsem se nestačil divit, čeho je již v dnešní době možné dosáhnout - scéna s malým Benjaminem v náručí Daisy vyráží dech, stejně dobře vhání i slzy do očí a takových okamžiků je v celém snímku hned několik. Půvabné obrazy jako jízda Benjamin s Daisy na motorce, cesty na lodi, východ slunce u jezera Pontchantrain nebo třeba scéna ,,co kdyby" - jsou zkrátka perfektní ukázkou zvládnutého řemesla nejen režiséra, ale i scénáristy, kameramana nebo zmiňovaných herců a skadatele... Tento film splnil mé představy téměř ve všech ohledech a zůstavá pro mě nejsilnějším filmem roku - a co je důležitější, také jedním z nejsilnějších vůbec. ()

KanjiVital

Asi měsíc jsem se přemlouval ke shlédnutí tohoto filmu a vinou nedostatku času jsem propásl i premiéru v kině a do teď si za tyto své nešvary trhám všechny vlasy na hlavě, protože tento film je naprosto fascinující a dlouho jsme si tak nelebedil u filmu. Vynikající mozaika, ve které každá scéna a záběr do sebe přesně zapadají. Od všech svých známých jsem slyšel jen slova chvály na tento film, ale všem vadila jeho dlouhá stopáž. Já jsem ho shlédl dvakrát za dva dny a můžu říct, že tak krásný čas strávený u filmu jsem ještě nezažil. Tak silný a dojemný film tu nebyl od dob Forresta Gumpa. Naprosto úchvatný scénář, ve kterém hraje hlavní roli muž, který se narodí jak stařec, ale po duševní a citové stránce se vyvíjí jako každý jiný člověk. Jeho příběh vyvolává opravdu citové a emoční extáze. Když si k tomu všemu přidáte tvář Brada Pitta, tak žádná žena nezůstane klidnou. Jeho filmovou partnerkou a životní láskou je Daisy, kterou úžasným způsobem ztvárnila Cate Blanchett. Oba dva se do sebe zamilují na první pohled. A vůbec se Benjaminovi nedivím, protože Daisy je opravdu moc krásná a okouzlující slečna. Nevím jestli Cate holduje elixíru mládí nebo plastickým operacím, ale ve svých 40 letech ji musí kterákoliv 20-ka závidět. Dalším významným prvkem je LATEX:o))) Klaním se všem maskérům, protože ani Brada a ani Cate jsem nedokázal poznat v jejich starém provedení. Moc jsem nepochopil výsledky Oscarů za tento rok, protože Benjamin měl podle mě dostat sošku jak za nejlepší film, tak za nejlepší herecký výkon, protože každá grimasa a slovo Pitta Vám vytrhne dech. Porota dala přednost Milionáři z Chatrče, což je velmi dobrý film, ale v porovnání s Benjaminem v mých očích zůstane jen pohádkou pro dospělé, i když by to mělo být podle scénaře spíše naopak. Možná se porota bála z teroristických útoků a nebo rasistické diskriminace... fakt nevím:o))) Benjamin je totiž daleko osobitějším a pravdivějším snímkem. Zazní v něm několik pravd, úvah o náhodě, času, smrti a smíření, a nejspíš proto v mých očích zůstane jedním z nejsilnějších filmů, co jsem doposud viděl. ()

capák

Film o lásce, o čase a o tom, že nic netrvá věčně. Originální námět, skvělí herci a také vynikající technická stránka filmu od kamery až po masky a speciální efekty dělají z Benjamina Buttona jeden z nejzajímavějších filmů, které jsem letos měl možnost vidět. Vizuálně sledovat jak Benjamin postupně mládne a mění se z vrásčitého starce na uhlazeného mladíka patří určitě také k lákadlům filmu, ale ten naštěstí nenabízí jen to - pod jeho slupkou se totiž skrývá mnohem víc otázek a zajímavých myšlenek, než se na první pohled zdá. Ke konci film už trochu ztrácí tempo a příběh je možná až příliš natahovaný vzhledem k tomu, že neodvratně směřuje k logickému konci, ale to snímku na kvalitě rozhodně nijak neubírá. A scéna s úrazem je velmi působivá. ()

Mrkvič

Výborný film, ale není to s tou stopáží moc koukatelný. Jednou jo, ale víckrát už těžko. Co tomu rozhodně nejde upřít je maskování herců. To mě po včerejších Strážcích (v tomhle směru mizerných) nadchlo. Málokdy jsem si řekl, že je někdo nějak namaskovaný, šlo to prostě samo s dějem, hezky přirozeně. Stejně jako vývoj postav. Nebo spíš teda jedné a to hlavně Benjamina. Pitt je v tomto případě celým filmem. Takže ten film ani nemůže být špatný :) ()

Sfinkter

S lítostí oznamuji, že se v mém žebříčku jedná o dosavadní nejslabší článek Fincherovy režisérské tvorby. Ale za určitou preciznost zůstávám na čtyřech hvězdách. Příběh velice zajímavý, ale utahaný, navíc mi během 160ti minut chybělo více silných scén. Potenciál přikování k sedačce má pouze první část s malým Benjaminem, poté 2 hodiny sledujeme jeho nejiskřivé osudy a kroky. I tak se těším na příští Fincherův film, toto nebyl úplně můj šálek čaje. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010