Vlajky našich otců

• USA Flags of Our Fathers (více)
USA, 2006, 126 min

Režie:

Clint Eastwood

Předloha:

James Bradley (kniha), Ron Powers (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, John Slattery, Barry Pepper, Jamie Bell, Paul Walker, Robert Patrick, Neal McDonough, Melanie Lynskey (více)

John Bradley skončí po záchvatu v nemocnici a jeho syn James začne pátrat, co má otec společného se slavnou fotografií šestice vojáků, která vztyčila nad ostrovem Iwodžima americkou vlajku. Vyprávění pamětníků před ním pomalu odkrývá otcovo tajemství. Byl totiž jedním z příslušníků jednotky, která se vylodila na ostrově, na němž japonští vojáci bojovali o každý metr, za který Američané platili krvavou daň. Byl také jedním z těch, kteří byli vysláni na horu Suribači, aby tu po dobytí ostrova vlajku vztyčili. Nikdo v tu chvíli netušil, že fotografie vyjde ve všech světových novinách a stane se jedním z nejslavnějších okamžiků války v Tichomoří. Krátce poté se John Bradley, Ira Hayes a René Gagnon, kteří z šestice přežili, dozvědí, že se mají kvůli fotografii vrátit domů. Jsou pro vlast hrdiny a mají být vyznamenáni. Zároveň se však mají stát součástí velkolepé propagandistické akce, která má povzbudit Ameriku v dalším boji. Zatímco pohledný Gagnon je ve svém živlu, Irovi a Dougovi se vystupování na stadionech a náměstích vůbec nelíbí. Vzpomínají na padlé kamarády, na boje o ostrov i samotný úkol a každý z nich se s frustrací, narůstající s každým vstoupením, pokouší vyrovnat po svém. (TV Nova)

bolan

Netradičně pojaté válečné drama, kde je příběh hrdinů důležitější než samotná akce. Pohled z druhé strany ve filmu Letters from Iwo Jima, není uplně pokračováním, ale rozhodně je zajímací. ()

LucyW.

Myslím, že tenhle film se střetává s nepochopením. Je to logické, člověk čeká válečný film, ale tohle je anti-válečný film. Ne, ve smyslu proti-válečný, ale ve smyslu formálním, Je to naprostá dehonestace žánru válečného filmu. V tom nejlepším smyslu slova. Je pro válečný film tak trochu tím, čím Nesmiřitelní pro western. Jen ne tak bravurní. A jak už jsem psala nepochopený. ()

Hepy13

Někde jsem tu četl, že ve filmu je málo akce, tenhle názor teda rozhodně nesdílim. Celej ten maskaskr na pobřeží rozfázovanej po částech během celý stopáže, má rozhodně sílu. To už bych spíše vytýkal zbytečné natažení už tak jasného příběhu. Ale nepopírám že Eastwood prostě umí vyprávět silné americké příběhy, jakoby se všech svých filmových počinů skutečně zůčastnil. ''Podruhý tu blbost vztyčovat nebudu. Budete! Tohle je showbyznys''. ()

Herman

To co nejvíce sráží Vlajky je neustálé střídání třech dějových linií, během něhož se nemáte čas ponořit hlouběji do příběhu. Eastwood si měl vybrat jedno téma a zůstat mu věrný od začátku do konce a nepochybuju, že by film dostal o poznání větší rozměr. ()

Caaslav

všudypřítomný americký patriotismus a sentiment tomuhle filmu jenom uškodil....docela kontrast s filmem Dopisy z Ivojimy který se stejným režisérem dosáhl diametrálně odlišné úrovně... ()

FilmWave

Pro mne o chlup zábavnější než japonský protějšek z Iwo Jimy. Ale jinak spíš novela roztažená do epického formátu velkofilmu. ()

Thoughtless126

Film je skvělý ale někdy mě nudil příběh oslavujcích američanů (přehlídky). Film se mi velice líbil, ale musim dát za 4*. Kdyby Clint udělal celý film z prostředí bitvy o Iwo Jimu, tak by film nabral velké obrátky a byl by zajímavější. ()

Heroine

Ani nevím proč tak nesnáším válečné filmy. Zřejmě to bude kvůli těm nekonečným hrdým kecům, které kolem "statečných hochů" za války vždycky někdo má. Tenhle film je toho samozřejmě plný. Ale naštěstí to není tak nesnesitelné, jak by mohlo být. Je to celkem dobře natočený film, který je sice docela nudný, ale místy je i zajímavý. Docela dobří jsou i herci. Za mne by samozřejmě mohl dostat víc prostoru Jamie Bell, ale na Ryana Phillippa se taky docela dobře kouká. Znova to ale rozhodně vidět nemusím. ()

PepeCCM

Stále nedokážu pochopit, že Clint Eastwood dokázal natočit skvělé Dopisy z Iwo Jimy a prázdné Vlajky našich otců v témže roce. Vlajky našich otců na mě působily chladným dojmem, kdy jsem v průběhů sledování nedokázal najít nějaké větší sympatie ani k jedné z hlavních postav, ať už to bylo nepříliš přesvědčivými výkony hlavních protagonistů, či tím, že se film zbytečně moc věnoval putování tří protagonistů po US a naopak mi zcela chybělo nějaké větší představení zbytku „party“, možná by se pak divák mohl více vcítit do kůže Johna, Reneho a Iry. Ale abych nebyl jen kritický, samotné boje na Iwo Jimě, Eastwood zachytil báječně a v mých očích je jen škoda, že jich ve filmu nebylo více, ale to je tak vše co mě na tomto snímku více zaujalo. Škoda. ()

BOURQUE

Film o príbehu vzniku jedného z najikonickejších vojnových obrazov (a o tom, že čo bolo v pozadí). Prvá polovica filmu nadpriemerná, druhá však už (nesprávne) stráca dych. Druhy „Deň D“ vo filmu je silne inšpirovaný Spielbergom (tu vystupuje ako producer). C. Eastwooda jak herca tak aj režiséra mám veľmi rád, ale teraz je to však len lepší priemer. Mal by to dopadnúť oveľa lepšie. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

Luk Skywalker

Válečné scény dobré, dějové linka v USA je prostě o marketingu. Ale jako celek se dá brát za válečný film, ty scény jsou fakt dobré a dá se z toho vyvodit jaká to byla jatka v bitvě o Iwo Jimu. ()

Yomega

Tenhle film měl velký potenciál. Bojové sekvence jsou fantastické a scéna z vylodění, kdy nikdo nestřílí a ve vzduchu je „klid před bouří“ je jedna z nejlepších jakou jsem ve válečných filmech viděl. Bohužel tím to vše končí…neustálé prolínaní děje, kdy je divák vržen na 2 minuty do bojové vřavy, aby se vzápětí přenesl o 40 let do budoucna je neuvěřitelně destruktivní a dělá z celého filmu nesourodý slepenec dokonalých válečních scén a nudné omáčky okolo. Výsledek toho všeho je, že i ty bojové scény začnou postupně nudit, protože než se rozkoukáte, jste zase někde jinde. Je to škoda, protože i příběh hlavních hrdinů je celkem zajímavý, ale neustálé prolínaní a flashbacky ničí obě „tváře“ filmu, jak tu civilní, tak tu válečnou. Tohle Clint opravdu neustál. ()

Blaogranas

Asi tak po hodince filmu jsem si říkal, že je škoda, že se Eastwood nepouští do válečného velkofilmu, protože první půlhodinka byla skvělá a zbytek už je jen o historii a příběhu vztyčování vlajky. Postupně jsem se ale dostával ke tomu, co chtěl Eastwood tímto příběhem říci a uznávám sílu celé myšlenky i zpracování. Jenom si ale říkám, že udělal přesně to, čím papaláši využili postavy vztyčující vlajku ke svému prospěchu. Udělali z nich něco, čím být nechtěli - hrdiny. A totéž dělá Eastwood. Celkově ale říkám - válečné sekvence byly znamenité. ()

goni

Keby neexistovali filmy ako Zachráňte vojaka Ryana ci Tenká červená čiara, mozno by som trochu pridal. Ale tento film je len ich velmi slabuckym odvarom... ()

Prvotřídní First Class?

Prvotřídní First Class?

30.06.2010

Eastwood a Redford politikaří

Eastwood a Redford politikaří

02.10.2007

Ovšem ne ruku v ruce. To se nám tu shodou okolností sešly dva filmy uznávaných veteránů, kteří mají potřebu vyjádřit se k politickým otázkám. Redford převzal projekt Against All Enemies, který měl… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky