Tajemství oceánu

• Německo

Deep Blue - Entdecke das Geheimnis der Ozeane

Tajomstvo oceánu

Dokumentární

Velká Británie / Německo, 2003, 91 min (Director's cut: 83 min)

Michael deGruy

George Fenton

Sophokles Tasioulis

Naučná hodnota je téměř nulová, ale o to tu vůbec nejde. Deep Blue je totiž hudebně (Fenton je kouzelník) i obrazově podmanivá odysea do okouzlujícího, a přesto nekompromisního světa, o kterém vlastně víme jen to, že ho skoro neznáme - a veškeré komentáře jsou v něm pouze jako přídavek.(19.7.2008)

Je to krásnej dokument. Vůbec se nedivím, že ten věděc, kterýmu to ukázali zůstal stát s otevřenou pusou a tvrdil, že to musí být počítačová animace. Po takové hodině filmu si začnete říkat, kolik proboha má modrá barva odstínů? Kolik ryb tam ještě je? Jaké úžasné barvy a tvary ještě mají? Některý záběry jsou opravdu nádherný, jako kdyby vypadly přímo z nějakýho animačního studia (například rej kladivounů, rej delfínů, korálové útesy obklopené červenými rybkami, finální rej všech možných zvířat včetně žraloků, delfínů a albatrosů spousta dalšího). Jenže to bohužel není dokument, ze kterýho by se divák něco dozvěděl. Jako kdybych byl při sledování hluchý a neuměl ani číst titulky a jen viděl děj. Michael Gambon má příjemnej hlas, ale to co říká není výklad k dokumentu, protože neřekl víc jak dvěstě vět, z nichž většina je buď obecně známých nebo popisujících děj filmu. Hodně mi tam chybělo říct, co to vlastně vidím, protože žádnej odborník na podmořskej život nejsem a koukat devadesát minut na něco, o čem se ani nikdy nedozvím, jak se jmenuje, to je ztráta času. Ale co zase bylo úžasný je hudba George Fentona, ze začátku mi připomínala Statečný srdce, pro každou větší skupinu zvířat byl vlastní hudební motiv. Pro delfíny tak nádherně hravá, že jsem už jen při poslechu viděl, jak dovádí a poskakují. Některé okamžiky mi zase připomínala Donnerova Supermana, prostě nádhera. Akorát ten nedostatek faktů o zvířatech mi vadil.(19.5.2006)

Jaký smysl má sledování střihového filmu, jenž se skládá ze záběrů, které jste už všechny viděli? Jaký smysl má sledování dokumentu, v němž zaznívají věty, které jste už všechny slyšeli? Pramalý. Z úcty ke kráse záběrů a Attenboroughovi dám ***, ovšem divákům raději doporučím jeho seriál Modrá planeta, v kterém totéž a víc uvidíte, totéž a víc uslyšíte, zkrátka více se dozvíte.(10.8.2009)

Nádherný dokument nejenom o mořských tvorech, kteří brázdí náš oceán ale také o suchozemských živočiších. Překrásné záběry kvalitní kamery s různými úhly a vypravěčem mi dalo nevšední zážitek, kterého se asi nikdy nenabažim.(23.12.2008)

Audiovizuálna nádhera tohto dokumentu mi vháňala do očí slzy. Práve na tomto je dokument vystavaný. Nedozvieťe sa v ňom nič, co by ste už nevedeli pred tým, no krása toho čo vám predvedie vás strhne behom prvých pár sekúnd. Vidieť to v kine musí byť zážitok. (8.5/10)(31.10.2008)