Tajemství oceánu

• Velká Británie Deep Blue (více)
Velká Británie / Německo, 2003, 91 min (Director's Cut: 83 min)

Tajemství oceánu je netradiční film, který přináší unikátní záběry ze světa moří a oceánů. Jeden z nejpozoruhodnějších a nejucelenějších projektů, které kdy byly na poli dokumentů natočeny. Tajemství oceánu vás ponoří do mořských hlubin, provede vás od těch nejmělčích korálových útesů až k pustým břehům Antarktidy, od širého otevřeného oceánu až k noční krajině nejhlubších mořských propastí. Slovy režiséra Alastaira Fothergilla: „Zavedeme vás do světa, který jste nikdy před tím neviděli, zavedeme vás do poslední neprozkoumané oblasti naší planety.“ (oficiální text distributora)

LaciLC

Tajomstvo oceánu je po všetkých stránkach dokonalý dokument, ktorý ponúka mnoho užitočných informácií, ale jedná sa v ňom hlavne o tú nádhernú vizúalnu stránku. Mňa to obrovské množstvo prekrásnych záberov prevažne z podmorského sveta naozaj veľmi zaujalo a myslím, že by sa to malo páčiť úplne všetkým. Tvorcovia to zvládli na jednotku. Úchvatné! ()

mm13

Vážení, ale veď to je zostrihaný (inak veľmi pekný) dokumentárny seriál Modrá planéta, žiaden pôvodný dokument. Naviac dosť nešťastne zostrihaný, akurát som sa tak dozvedel, že kosatky su kurvy kurevské lebo vraždia tulenie mláďatá (a pekne dlho, pekne brutálne) a vzápätí sa vrhajú na chúďatko veľrybie mláďa (a pekne dlho, pekne brutálne)... pritom sú to pri všetkej svojej dravosti rovnako krásne tvory ako ostatné obyvateľstvo oceánov. Aj meno jedného z režisérov sedí, prečo sa o tom nikde nepíše, resp. nepíše dosť výrazne?! Jedným slovom - PODVOD. Pozrite si Modrú planétu, onemiete v úžase! ()

ScarPoul

Jedná sa o veľmi pozoruhodný dokument, ktorý vás doslova vtiahne do sveta pod morskou hladinou. Dokumentov sa za jeden rok spraví okolo stovky ale len sem tam sa nájde nejaký výnimočný, ktorý s toho radu nejako vyčnieva a umožňuje aj človeku ktorý moc dokumenty nemusí prežiť skvelý zážitok. Fothergillovi a Byattovi sa to podarilo. Deep Blue je pomaly plynúci sled nenaväzujúcich obrázkov, ktoré kupodivu nemajú poučný charakter, pretože Gambonov komentár je naozaj minimálny ale skôr vizuálny. A práve to robí tento inak nezaujímavý dokument zaujímavým. Skrátka sa pozeráte na tie isté veci trocha inak. Hudba dotvára atmosféru a je naozaj kúzelná a očarujúca, miestami veľmi hravá, inde( v temnote oceánu) temná a tak zvyšuje feeling s tohoto dokumentu. Možno jedna jediná výhrada že ukazoval skôr len také obyčajné plynutie pod tou alebo nad tou morskou hladinou čo je škoda, pretože scény - kosatky útočia na tuleňov, kosatky topia veľrybie mláďa, útok na húf rýb, alebo neskutočne krásny epilóg, boli natočené s takou razanciou až som s nich mal zimomriavky o to zamrzí že niektoré miesta sú skrátka hluché. ale na poli dokumentov, najlepšie čo som mal možnosť vidieť ()

Jillen

Co k tomu říct...rostě nádherné, fascinující a bůhvíco ještě. Špičkový dokument se špičkovými záběry. Mohlo to být možná eště trošičku delší, ale i tak bravo! Dávám 85% ()

K.I.N.G.

I to tajemství nakonec přišlo, i když jsem už nedoufal a já za takové tajemství oceánu považuju unikátní záběry z téměř neprobádaných míst na samotném mořském dně. Je pravda, že se snažíme dobýt vesmír, ale prakticky netušíme, co se děje v těch nejhlubších a nejtemnějších zákoutích naší planety. Když speciální badatelská ponorka sjede podstatně níže a zachytí všechny ty nevýslovně překrásné živočichy, kteří svým tělem prozářili černé dno oceánu, jen těžko někdo uvěří, že se jedná o realitu a ne o sci-fi, takže už jenom proto se určitě vyplatila ta zhruba hodinová plavba "všedními" záběry, abych si mohl vychutnat něco nového, do určité míry dost raritního, něco, co mi vyrazilo dech. A právě toto tajemství dělá z tohoto dokumentu naddokument. ()

Damiel

Moc hezký dokument (pro česká kina s průvodním hlasem Michaela Gambona) s úžasnou hudbou, která přesně koreluje s tím co sledujete na plátně, od provzdušněných vln a skákajících delfínů, přes drsné zákony přežití až po ty nejtemnější hlubiny s bytostmi, pro něž snad ani nemáme jména. Na průvodním slovu se mi líbí, že jen lehce doplňuje, nezahlcuje tunami faktů a člověk se může plně ponořit do té příjemné vizuální "relaxace"... ()

halogenka

Nádherně udělaný dynamický dokument s hodně silnou (občas možná až moc) hudbou. Líbila se mi naprostá absence člověka a sporadický komentář, detailní záběry, kdy jste se živočichů mohli téměř dotknout, přirozenost, s jakou nechali tvůrci vyniknout prostředí a někdy byť i drsný koloběh života v moři, záběry ryb a nebo krabů či albatrosů typu "v jednotě je síla!" atd. . Možná to jen trochu zabila jedna z posledních vět na téma "jak člověk devastuje život v moři", ne snad že by to nebyla pravda, ale spíš že jaksi vyčnívala díky tomu, že jinak celou hodinu a něco se o tom komentář nezmínil. ()

Crawler-D

Všichni jsme se v poslední době posadili na zadek z Cameronovy Pandory, ale říkám: "Screw you, Cameron!". Tenhle film tě nakopal do zadku šest let před dotočením tvého filmu. Narozdíl od umělé Pandory je skutečný, a když se tak ponoříme do hlubin ke všem těm světélkujícím tvorům, byl to překvapivě zážitek, který m vyrazil dech. ()

tomtomtoma

Je pozoruhodné, čeho lze dosáhnout velkým prostříháním dokumentárního cyklu. Vznikne film pro krásu, oslava nám tak vzdáleného a nedostupného světa. Každý záběr uchvátí svým půvabem daného prostředí, nebo zobrazeného zvířete. Každý pohyb je ve složitém procesu synchronizace fascinujícím způsobem života a přežití. Každý tón hudby podkresluje dokonalým způsobem směs obrazu a ladného pohybu. Výsledkem je působivá pocta vzdaná mořským hlubinám a záhadnému životu v nekonečné modři. Ladnost, synchronizovanost, mokrost, lov, půvab, úchvatnost, vznešenost, majestátnost, urozenost, přirozenost, elegance. Je to okázalé a strhující podívaná. Je to svátek pro oči a rozkoš chvění z té působivé podmořské krásy, která nás stále a opakovaně bude uchvacovat a povznášet. ()

tom88

Veľmi pekný dokument, krásny, farebný, živočíšne rozmanitý. Pekná hudba a neuveriteľná kamera. Kopec krásnych záberov pod hladinou mora je úžasných, ale postupom času, ku koncu už začínal mierne nudiť. V mori to predsa nie je až také zaujímavé aby som dokázal čučať do TV tak dlho. Tam rybička, tu rybička aaaa už bolo tých rybičiek dosť. Na Vojnu termitov alebo Putovanie vtákov to nemá, ale stojí to za zhliadnutie. 80% ()

dANo

Na "Earth" sa to veru nechytá hlavne kvôli menšiemu počtu zaujímavých komentárov. Na druhej strane však treba priznať, že väčšina záberov bola doslova "dychberúca"! ()

VanTom

Tajemství oceánu si neklade za cíl vzdělat či poučit, na to je příliš lyricky povšechné, ale ohromit, unést majestátními záběry vodních mas a nepředstavitelné rozmanitosti podmořského života. Daří se mu to i díky hudební symfonii George Fentona, přestože sem tam by neškodilo něco se dozvědět (obecně střídmý komentář se odmlčuje na dlouhé minuty). [Kdysi poprvé za 5 * ze samého nadšení z (tehdy) unikátních obrázků.] ()

mrx.friend

Úchvatný dokument, na kterém zamrzí snad jen absence bonusů ve výbavě DVD disku, protože já osobně bych uvítal nějaký ten film o filmu, jak se tohle všechno natáčelo, protože ty záběry? Tak jasné, čisté, barevné a klidné - zajímalo by mne, jak byly kamerou pořízeny... Díky nim vás to totiž do děje vtáhne natolik, že máte pocit, že to vy jste právě teď tím rejnokem, co si při dně oceánu hledá svojí kořist nebo ta malá rybka, co se za noci krčí v poslední skulině korálu, aby zde našla útočiště, než se zase hladinou protáhnou první sluneční paprsky... Prostě se jenom kocháte a v hlavě se nevyhnete filozofické myšlence, že příroda si stejně všechno zařídila po svém už dávno a nejlépe - ať jde o uzpůsobení živočichů danému prostředí (od nejchladnějších koutů po ty nejhlubší) nebo o věčný koloběh potravního řetězce... Společně s hudebním doprovodem se stává z tohoto dílka skutečně pohádková podívaná... P.S. Mariánský příkop vypadá jako hotová brána do pekel... :) ()

mirec88

Úchvatné! Normálne ma prepadla túžba ihneď ísť do mora skúmať hlbiny nášho sveta. Veľmi sa mi páčila myšlienka toho, že oveľa lepšie poznáme vesmír ako našu vlastnú planétu a to, čo obsahuje. Krásne obrazy v dokonalom súlade s krásnou hudbou. To sa nedá popísať slovami, to sa musí vidieť! ()

mcleod odpad!

Nemám rád tento typ "dokumentu" se zpomalenými "dechberoucími" záběry, mosntrózní hudbou, která "hřeje u srdce" a rádoby filozofickými povídačkami, které zajišťují "informativnost" dokumentu. Napadá mě jen jedna otázka: O čem a k čemu to kruci vůbec je? Pár poznámek na závěr: každý prachmizernější záběr čehokoliv, který je zpomalený, působí "dechberoucím" dojmem, vytvářet v divácích pěkné pocity hudbou mi u dokumentu připadá nemístné a především od dokumentu očekávám, že se taky něco dozvím. Toto je jen padokumentární zábava... Neile Postmane, Západ se zřejmě opravdu chce ubavit k smrti. ()

BuryGol

Furt se sereme do vesmíru, ale že bychom pořádně prozkoumali nejdřív naší planetu, to ne. Každej rok nacházíme nový druhy zvířat a máme prozkoumáno jen nepatrný procento moří a oceánů. Který si sami ničíme. Moc hezkej dokument s dobře vybranou hudbou a někdy nudnejma, někdy úžasnejma záběrama z podmořskýho světa. Nicméně i tady platí pravidlo "sežrat, nebo být sežrán". ()

rozbris

Hodně pěkná příroda a velmi povedené záběry, ale souhlasil bych s kámošem (uživatel fars), že je to nuda. Kdyby to někdo komentoval trošku víc, tak určitě by se nestalo, že bych 2x usnul.... ()

Cesta ke středu Země

Cesta ke středu Země

17.05.2006

\"Až dosud jsme se dotýkali jen povrchu...\" je reklamní slogan dokumentu společnosti BBC Tajemství oceánu od režiséra Alastaira Fothergilla, který si vzal slova Johna Kennedyho k srdci: Když si… (více)