Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Krvavé diamanty v Siera Leone jsou vděčným a velmi poutavým tématem. Bylo jen otázkou času, kdy se někdo rozhodne natočit pořádný film o tomto tématu a jsem rád, že se toho chopil zrovna Edward Zwick. Jeho Poslední samuraj byl postaven nejen na Tomu Cruisovi, ale také na nádherné kameře a výpravě. Bohužel tento režisér má velká nevýhodu a to je pravděpodobně jeho nedostatečná odvaha při stříhání snímku. Každý jeho film se vyznačuje velkou délkou a často zbytečně. To je i problém Krvavého diamantu. Při výběru herců měl šťastnou ruku a trojúhelník DiCaprio-Hounsou-Connelly je opravdu úžasné spojení dvou mladých a kvalitních herců s krásnou a úžasnou Jenniffer Connelly. Příběh se drží nejdříve DiCapria a Hounsou, kteří se nakonec potkají a od toho okamžiku existuje jen jedna dějová linie. Ve filmu je dostatek akce, kvalitně natočené a střižené. Hudebně je film příjemný, ale ne úchvatný. Celková délka skoro 140 minut je zbytečně hodně a film se snaží poučovat. Škoda, že Edward Zwick tentokrát raději nezapomněl na pár svých postupů a neobětoval myšlenky řečené hlavními postavami ve prospěch akce a rychlého spádu děje. Pro příště se snad polepší, zhustí příběh a dostane 5*.(18.2.2007)

Už v druhom filme nám pán Zwick ukázal, že popcorn sa dá veľmi trefne a uvedomelo spojiť s vážnou témou, ktorá väčšinu filmu prevláda. Podobné filmy sa netočia často, nemôžem povedať, že je to skvost, ktorý mi vyrazil dych, ale upúta, to áno! Navyše sa čudujem, že ma opäť dostal DiCaprio, ktorý nahodil perfektný prízvuk, ako aj Djimon Hounsou. Toto boli hlavné piliere. Posolstvo a výpoveď boli pekne podané, rovnako ako aj akcia, no čakal som viac citový záver. 80%.(22.1.2007)

Nenechte se zmást dlouhou expozicí do důležitého a nebezpečného tématu. To, co bude následovat, totiž stojí za to. Edward Zwick dokazuje, že Poslední samuraj nebyla jenom shoda náhod. Drsné scény toho, jak nelítostná byla skupina R.U.F., dechberoucí odhodlanost Djimona Hounsou a do toho nerušící něžná love story symbolizující naději, která neumírá. Navíc DiCaprio je jako Danny Archer řádně naštvaným Rambem a scéna, kdy se v táboře brodí blátivou vodou mezi výbuchy a salvami kulek, je nečekaným akčním nářezem. Dejte Krvavému diamantu šanci, ať už si o tématu a žánru myslíte cokoli. A bude vás bolet za Afriku.(12.9.2007)

Je pro mě záhadou, co udělal ten černoch tak záslužného, že mu na přednášce tleskali ve stoje? Sice se podílel na získání důkazů (tedy fotek získaných poměrně nepravděpodobným způsobem, kdy novinářka Connely se dostane do blízkosti transakce na pravděpodobně dobře hlídaném letišti, a vyfotí muže, který si diamant velikosti palce prohlíží jak retard natočený přímo proti objektivu - to jsou ale šťastné shody "náhod")., na druhou stranu sám získal peníze prodejem diamantu. A nepostřehl jsem, že by se jich nějak zbavil. Film je plný těchto velmi "pravděpodobných" situací. Nejlepší z nich jsou "neprůstřelná" auta, respektive nezasáhnutelní hlavní hrdinové (vedlejší postavy zemřít můžou). Nejlepší scéna ale je, když chlápek vykopne dveře a potom je za sebou zase zavře:). Někomu se tyhle věci můžou zdát jako banalita, ale v mých očích to film sráží k zemi.(23.4.2011)

Tenhle film je jak fotbalové utkání. Na jedné straně akce a dobrodružství. Na druhé straně závažné sdělení. Zatímco první strana dělá vynikající přímé kopy na diváka v podobě luxusně udělaných akčních scén. Zejména městský boj mezi RUF a vládními jednotkami + závěrečná řežba se mě dlouho z hlavy nevymaže. Druhá strana odpovídá neméně vynikajícím způsobem v podobě perfektně umístěných střel na divákovi city. Nejvíce práce dalo pochytat střely umístěné na srdce. Nafetované děti v rámci výcviku RUF jsou bohužel bolestná realita stejně tak, ukázka bezcennosti lidského života v těchto končinách. Jenže toto utkání je netradiční, protože jeho cílem není zvítězit nad opačnou stranou, ale vzájemně si přihrávat a to se díky rozhodčímu Edwardu Zwickovi povedlo. Vybral si k sobě výborný tým hráčů. Djimona Hounsoua jehož emoce mě vyrazili dech. Leonarda DiCapria, který dokázal, že ve své věkové kategorii a široko daleko kolem ní nemá po herecké stránce v současné době konkurenci. Scéna, kdy Djimon Hounsou ličí jak bude jednou se synem žít ve šťastné Africe a následný pohled kamery do Leovi tváře byl mrazivý. V jeho výrazu jsem zahlédl beznaděj. V jeho výrazu jsem zahlédl budoucnost Afriky. Jamese Newtona Howarda který svou prací tomuto utkání dal neobyčejnou dramatičnost a spád. Londýnský konec je jen skvěle vyslaná závěrečná střela oběma stranami vůči divákovi. Jelikož se mě toto utkání i s hráči velmi líbilo dlouho jsem váhal, zda nedám plný počet hvězdiček, ale přeci jen kdyby se ubralo na některých dojemných dialozích a místo toho se začlenila další reálná "citovka", třeba jak nezletilé dívky jsou nuceny sexuálně uspokojovat rebely z RUF byl by emoční dopad mnohem větší. Přesto jsem rád za tento film. Mnoho lidí si po skončení filmu bude pamatovat, že Krvavý diamant není skvěle vymyšlený název z marketingového oddělení Warner Bros . Dodatek z 3.2. 2008 po druhém zkouknutí zvýšuji počet hvězd ze čtyř na plnej počet. Film je neskutečně strhující a důvody, které mě vedly k předchozímu nižšímu hodnocení zcela zmizely. Vše perfektně zapadlo do celkového vyznění příběhu.(30.1.2007)