Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Jeden z vrcholů mezi dobrodružnými filmy. Vůbec jsem nečekal, že mě to bude emocionálně dostávat, ale akce přitom nebude ochuzena ani o píď. Herecky také více než solidní. Nejvíc mě uhranul Djimon Hounsou, vždycky hraje namakaný ranaře, ale tady jsem mu roli zkrachovalýho poraženýho rybáře žral i s chlupama. Ovšem nesmíte čekat naprostou pocornovou oddechovku, chvílemi je to dost drsná podívaná, což není od věci, dodává to na uvěřitelnosti. Mrzí mě komerční neúspěch tohoto filmu, i protože je to taková ta poctivá oldschool filmařina, bez viditelnejch kompovejch zásahů atd.(23.3.2007)

Velkorysá výprava, technická stránka brilantní a patřičně úderný soundtrack Jamese Newtona Howarda jsou nesporné klady. Tvůrcům se daří většinu stopáže téměř nemožné a úspěšně balancují na hraně dobrodružné podívané ve stylu Honby za diamantem a zároveň stíhají zobrazovat problémy Sierry Leone, potažmo většiny afrického kontinentu. Akční scény jsou intenzivní, stejně tak má šťávu i dramatická linka. To co Krvavému diamantu nedovolí dosáhnout na vyšší hodnocení je závěrečná čtvrthodinka, kdy se z dobře budovaných postav rázem stanou jednorozměrné charaktery. Vše dopadne standardně a navíc se nám dostane nedůstojného morálního ponaučení; zřejmě pro toho kdo by nepochopil co Zwick celou dobu jasně říká "filmovou řečí". K rodinné podívané by takový konec možná sedl, ale v politicky angažovaném snímku je to zcela v rozporu se zbytkem stopáže. A u takto kvalitního filmu to zamrzí dvojnásob.(25.1.2007)

Na bohem zapomenutém světadíle zvaném Afrika by neměl AK čtyřicet sedmičku nosit nikdo, kdo váží méně, než ona.. Jako by si v mainstreamu jinak obratně pádlující Zwick nemohl vybrat, zdali diváky šokovat, bavit a nebo jen něco málo vydělat po kinosálech světa při šíření osvěty za nákup certifikovaných diamantů nepotřísněných krví. To třeba já jsem si je v rámci vlastního osvícení odpustil na dnešní snídani i včerejší oběd.. A Leova přirozenost v roli žoldáckého drsňáka, kterému příkoří na nevinných otevřelo oči a zavřelo kapsy? Ano! A já jsem jaderný fyzik, co po nocích plete s oblibou svetry s motivem Santa Clause - Hounsou ho svou buldočí úsporností totiž zcela zválcoval. Jak tak nad tím přemýšlím, opravuji svůj úvodní výrok. Na bohem zapomenutém světadíle zvaném Afrika by neměl AK čtyřicet sedmičku nosit nikdo..(14.2.2011)

Výborný, emocemi nabitý film s dosud nejlepším výkonem Leonarda DiCapria, jemuž zdatně sekunduje zbytek ansámblu. Zwickova režie však překvapivě kulhá, jelikož v několika místech výrazně protahuje, či příliš brzy zasekává scény a jede stále podle jednoho konceptu (rozmluva, konec rozmluvy, střelba). Je to škoda, protože v některých momentech dokáže se scénériemi Afriky kouzlit (ve spojení s nádhernou hudbou J. N. Howarda) naprosto excelentně, stejně jako předvádí dokonalou práci v akčních scénách, jež nemálo připomínají syrový styl z Potomků lidí.(17.1.2007)

Současný trendy proud – obžaloba nekalých obchodů s honosnými cíli, pokud možno zasazená do vlastní krví sužované Afriky – se zde smíchal v poměrně inteligentní podívanou, která sice nemá těžkotonážní myšlenku Hotelu Rwanda, ani není tak nekompromisní jako Nepohodlný, ale oproti tomu je fantasticky natočený (běh ulicemi, či závěrečná čistka patří k akčním vrcholům roku), i přes mainstreamovější pojetí stále vnímavý k dané problematice a v neposlední řadě životně zahraný. Ne snad ani od DiCapria, od něhož se to už tak trochu čeká, ale od fenomenálního Djimona Hounsoua, s nímž divák sdílí nepřebernou škálu emocí smutkem počínaje, přes smích až po nelítostný vztek. Je to právě on, kdo celý film táhne a bez nějž by celá tato perfektně vyblýskaná pecka byla poloviční.(25.2.2007)

• - V jedné scéně pije Danny Archer (Leonardo DiCaprio) palmové víno z plastové láhve, když ji ale podává Maddy Bowenové (Jennifer Connelly), je najednou na láhvi červené víčko. (Terva)

• - Tvůrci do komparzu získali několik desítek místních lidí s amputovanými končetinami a slíbili jim mimo honorářů i nové protézy. Nešťastníci ale na ně museli počkat až do prosincové premiéry, aby zvýšená publicita pomohla filmu v kinech. (imro)

• - Honorár Leonarda DiCapria (Danny Archer) bol 20 miliónov amerických dolárov. (marciano)