Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Scénář: Charles Leavitt .. Zajímavý a do jisté míry šablonovitý velkofilm, který bohužel dané velké sousto nezpracoval do dokonale vstřebatelné podívané. Příběh pracuje s tématem ve dvou rovinách. Jednak je to dobrodružná jízda, kde stojí za zmínku akční stránka, která je díky skvělé kameře přehledně podána a také jako humanitární sonda do znesvářeného Afrického kontinentu, plného genocidiích bojů a dětských vojáků. Společným jmenovatelem všeho krutého dění jsou diamanty. A o takzvané krvavé diamanty jde všem třem postavám, byť každé z jiného důvodu. Edward Zwick opět postavil hlavního hrdinu do cizího prostředí a konfrontuje ho s tamními problémy. DiCaprio roli zvládl obstojně, cynismus a prohnanost z něj přímo číší, přesto v několika momentech nepřesvědčí stoprocentně. Zato Djimon Hounsou válí v každém záběru a bez ženské postavy, nevýrazné Jennifer Connelly, by se příběh snadno obešel. Tvůrčí snaha zavděčit se všem je tak spíše ke škodě - ještě větší škoda by však byla snímek přehlížet. 85%.(27.1.2007)

rozpočet : $100 million otvárací víkend : $8,648,324 tržby celosvetovo : $171,377,916 )( Bože ta hudba(10.12.2006)

Krvavé diamanty v Siera Leone jsou vděčným a velmi poutavým tématem. Bylo jen otázkou času, kdy se někdo rozhodne natočit pořádný film o tomto tématu a jsem rád, že se toho chopil zrovna Edward Zwick. Jeho Poslední samuraj byl postaven nejen na Tomu Cruisovi, ale také na nádherné kameře a výpravě. Bohužel tento režisér má velká nevýhodu a to je pravděpodobně jeho nedostatečná odvaha při stříhání snímku. Každý jeho film se vyznačuje velkou délkou a často zbytečně. To je i problém Krvavého diamantu. Při výběru herců měl šťastnou ruku a trojúhelník DiCaprio-Hounsou-Connelly je opravdu úžasné spojení dvou mladých a kvalitních herců s krásnou a úžasnou Jenniffer Connelly. Příběh se drží nejdříve DiCapria a Hounsou, kteří se nakonec potkají a od toho okamžiku existuje jen jedna dějová linie. Ve filmu je dostatek akce, kvalitně natočené a střižené. Hudebně je film příjemný, ale ne úchvatný. Celková délka skoro 140 minut je zbytečně hodně a film se snaží poučovat. Škoda, že Edward Zwick tentokrát raději nezapomněl na pár svých postupů a neobětoval myšlenky řečené hlavními postavami ve prospěch akce a rychlého spádu děje. Pro příště se snad polepší, zhustí příběh a dostane 5*.(18.2.2007)

Na film s výpovedným presahom príliš mainstream uhladené pre zraky "uvedomelého" západneho publika (vrátane vskutku krutých náhľadov na praktiky RUF v kontraste s výpredajom exotických obrázkov afrického kontinentu), na účely dobrodružného filmu zbytočne naťahované práve onou snahou o serióznosť. Výsledok mi prišiel ako ďalší produkt, ktorý sa aj napriek ožehavej téme má povinnosť "ľúbiť" všetkým zúčastneným stranám. 7/10(24.12.2006)

Ale ano, Krvavému diamantu lze vytknout určitou patetičnost, která vynikne zvlášť při skonu jednoho z hrdinů, celkově lehce hollywoodské zbarvení scénáře, které vychází vstříc americky moralistnímu a pozitivnímu pohledu na svět, nicméně jde o špičkové režijní řemeslo se spoustou kvalitních hereckých výkonů, příběh zasazený do realistického prostředí a vzácně funkční skloubení politického tématu, který poodhaluje palčivý problém současnosti, s kvalitním dobrodružným příběhem. Jestliže má tragikomická slátaninka typu Rambo: Do pekla a zpět téměř shodné hodnocení, přičemž rozdíl ve kvalitě je jak mezi zrnkem písku a Saharou, pak mi nezbývá než Krvavému diamantu nasázet pět hvězdiček. Kdyby byl dobrodružný a akční žánr vždycky zastoupený tak kvalitními filmy, jako je Zwickův snímek, pak s ním nemám problém. Bojové scény, ať už v džungli nebo zejména při dobývání hlavního města, patří k tomu nejlepšímu, co jsem v posledních měsících v příslušném žánru viděl. Celkový dojem: 90 %.(8.4.2010)