Krvavý diamant

Blood Diamond

Krvavý diamant

Dobrodružný / Drama / Thriller

USA / Německo, 2006, 143 min

Mohl to být vynikající film, kdyby si tvůrci udělali jasno, čím vlastně má být. Anebo pravděpodobněji - kdyby se tvůrci nesnažili získat si co nejširší publikum (čti - vlichotit se všem). Takhle jsme svědky velmi velkoryse pojatého afrického dobrodružství, které mimo akční scény sem tam lehce zadrhne o logiku - no budiž - ale také na diváka hrne naturalistické scény zvráceností, které se (nejen) v Africe dějí, a bez problémů to prokládá lacinými kydy o přátelství, rodině, ba i lásce, a takto nesourodě vás - pravda, svižně - bez překvapení provede údolím záběrů velebících přírodní krásy Černého kontinentu až k uslzenému finále, za které by se nestyděla žádná autorka či autor (ukaž mi svůj gender, a já ti ukážu svůj;)) dívčích románů. Hudba Jamese Newtona Howarda neurazí, ale ani nenadchne, tenhle starý harcovník to umí o hodně lépe, což se ovšem nedá říci o Edwardu Zwickovi. Váhal jsem, váhal, ale pak jsem si vzpomněl, jak s podobným svinstvem naložil Andrew Niccol. Tady to prostě bude na sprostých 60%.(3.1.2009)

Tenhle film ma v podstate dost jednoduchej pribeh, par lidi chce nejvetsi diamant a zenou se za nim pres mrtvoly. Coz si asi Zwick uvedomil, takze film doplnil urcitou kritikou armady, rebelu a celkove situace v africe. A vysledek je takovej mix mezi dobrodruznym filmem a politickou agitkou. Ale rozhodne povedenej. Jak uz to u takle dlouhejch filmu bejva, delka je nejvetsi problem. Jsou tu kulervouci sceny, ale zaroven i slabsi sceny, takze vyhodit tak pul hodiny by urcite neuskodilo. Ale nejde rict, ze bych se nudil. Za co si ale film zaslouzi nejvetsi pochvalu, je technicka stranka, kamera, hudba i rezie jsou precizni a rozpocet je na filmu fakt videt. A sceny prestrelek, kterejch tu je docela dost, jsou spravnej masakr, kde se rubou armada, domorodci, povstalci, civilisti, muzi, zeny i deti a hodne lidi to nerozdejcha. Respektive armada a povstalci postrili vse, co uvidi a lidi zabijej po desitkach. Co se tyce hercu, Jennifer Connelly konecne dostala dobrou roli, ale je fakt, ze zas tak dlouho ve filmu nepobude. To takovej Djimon je ve filmu prakticky furt, hraje super, vypada drsne, ale jakmile dojde na akci, tak je to chcipak. Nastesti tu je Leonardo, ve sve zatim nejdrsnejsi roli, kterej jednu chvily vypada, jako ze chce vsem pomoct a za chvily je klidne schopnej strelit je do hlavy. A mimoto hraje skvele. Nebejt ty delky, tak bych uvazoval i o 5*.(3.4.2007)

Je vážně alarmující, že působivější obraz Afriky přinesl na plátna kin právě tahle blockbusterová podívaná, než ambiciózní Poslední skotský král. To však nemění nic na faktu, že s odstupem času Krvavý diamant už působí jako brilantně natočená selanka s hodně silným tématem, který je však někdy až příliš v pozadí. Na druhou stranu je dobré, že aspoň nějak se MTV generace dotknou palčivé problémy Afriky. Díkybohu aspoň za toto.(19.9.2007)

Edwarda Zwicka mám rád. Jeho filmy ponúkajú dobrú popcornovú zábavu, po všetkých stránkach kvalitné technické spracovanie, vysoký rozpočet, výborné herecké obsadenie, nejaký ten podtext na zamyslenie a aj ten pátos vždy vie udržať na znesitelnej hranici. Nieje to tak dobré ako Posledný samurai, no bavil som sa dobre a to je fajn. (7/10)(10.5.2009)

Tenhle film je jak fotbalové utkání. Na jedné straně akce a dobrodružství. Na druhé straně závažné sdělení. Zatímco první strana dělá vynikající přímé kopy na diváka v podobě luxusně udělaných akčních scén. Zejména městský boj mezi RUF a vládními jednotkami + závěrečná řežba se mě dlouho z hlavy nevymaže. Druhá strana odpovídá neméně vynikajícím způsobem v podobě perfektně umístěných střel na divákovi city. Nejvíce práce dalo pochytat střely umístěné na srdce. Nafetované děti v rámci výcviku RUF jsou bohužel bolestná realita stejně tak, ukázka bezcennosti lidského života v těchto končinách. Jenže toto utkání je netradiční, protože jeho cílem není zvítězit nad opačnou stranou, ale vzájemně si přihrávat a to se díky rozhodčímu Edwardu Zwickovi povedlo. Vybral si k sobě výborný tým hráčů. Djimona Hounsoua jehož emoce mě vyrazili dech. Leonarda DiCapria, který dokázal, že ve své věkové kategorii a široko daleko kolem ní nemá po herecké stránce v současné době konkurenci. Scéna, kdy Djimon Hounsou ličí jak bude jednou se synem žít ve šťastné Africe a následný pohled kamery do Leovi tváře byl mrazivý. V jeho výrazu jsem zahlédl beznaděj. V jeho výrazu jsem zahlédl budoucnost Afriky. Jamese Newtona Howarda který svou prací tomuto utkání dal neobyčejnou dramatičnost a spád. Londýnský konec je jen skvěle vyslaná závěrečná střela oběma stranami vůči divákovi. Jelikož se mě toto utkání i s hráči velmi líbilo dlouho jsem váhal, zda nedám plný počet hvězdiček, ale přeci jen kdyby se ubralo na některých dojemných dialozích a místo toho se začlenila další reálná "citovka", třeba jak nezletilé dívky jsou nuceny sexuálně uspokojovat rebely z RUF byl by emoční dopad mnohem větší. Přesto jsem rád za tento film. Mnoho lidí si po skončení filmu bude pamatovat, že Krvavý diamant není skvěle vymyšlený název z marketingového oddělení Warner Bros . Dodatek z 3.2. 2008 po druhém zkouknutí zvýšuji počet hvězd ze čtyř na plnej počet. Film je neskutečně strhující a důvody, které mě vedly k předchozímu nižšímu hodnocení zcela zmizely. Vše perfektně zapadlo do celkového vyznění příběhu.(30.1.2007)