Kromě našeho existují i jiné světy. Jedenáctiletá Lyra žije ve světě, kde duše nesídlí uvnitř člověka, ale v podobě zvířete zvaného daemon. Vyrůstá u strýce Lorda Asriela, který navzdory nelibosti některých členů vládnoucího Magisteria zkoumá Prach, spojující údajně od věků všechny světy. Lyra si s kamarádem Rogerem povídá o záhadných Vrahounech, kteří unášejí děti, a slíbí mu, že ho najde a osvobodí, kdyby ho unesli. Krátce poté se objeví paní Coulterová, která si Lyru vyžádá, aby ji doprovázela na cestě do Londýna a na sever, kde chce pomoci medvědímu králi Regnarovi získat vlastního daemona. Těsně před odletem dá rektor dívce alethiometr, zlatý kompas, který odpoví na každou otázku. Musí však slíbit, že o něm neřekne paní Coulterové. Lyra se brzy přesvědčí, že laskavost a krása paní Coulterové jsou jen maskou zloby a proradnosti. (TV Nova)

kinej

Dobře zpackaná adaptace, která se na mytologii popisované světa a na klíčové postavy dívá jen z okna rychlíku. Díky tomu se mi těžce orientovalo v jednotlivých národech a co hůř v jednotlivých postavách, protože ty jsou tak zestručněné, že nemají žádnou osobnost a nelze tak chápat kdo co proč dělá. Je to škoda, protože námět se jeví zajímavě a casting je sympatický. Jenomže filmu prostě chybí hodina popisu navíc a možná lepší scénárista a režisér. ()

juta

Hodně zvláštní, nevím co si o tom mám myslet. Nebylo to moc dobře pojatý. Tady se hrozně snaží poukazovat na všelijaké vymoženosti, které se podobají věcem našim se zvláštními odchylkami. Nechápu proč za každou cenu se toho tam musí tolik prezentovat divákovi. Vytřískat toho co nejvíc, aby nás to zaujalo. Mě to časem přišlo trochu moc. Tak malá holka má zachránit svět? Nechají jí jen tak samotnou potulovat se všude kolem, když jí mají v hledáčku ti zlí. Jen tak s ní hodí řeč cizí osoby a hned se s ní spolčí? Nemám z toho moc dobrý pocit. To všechno navíc ještě podtrhl neskutečně pitomý dabing, kde malý kluk má hlas 20ti letého mladíka a 30tiletá lítající čarodejnice bez koštěte má hlas 12ti leté dívky. Možná jsem moc kritický, ale když mě něco u filmu štve, tak si nemůžu pomoct. Asi jediné pozitivum a co se mi na tom líbilo byly "daemoni", aspoň něco co bylo trochu zajimavý. ()

Fiftis

Ďalší film z Craigom a Kidman. Craigovi to tu pristane s bradou a to som ešte nespomenul ako to pristane Nicole. Škoda len že hrá zápornú postavu. S kladnou by to bolo ešte lepšie. Zlatý kompas má svoje chybičky krásy a nie je ich málo. Raz za čas sa objaví zvláštne pomenovanie, ktoré je vypovedané akoby náhodou a nedáva zmysel. Preniesť sa cez to môžu ľudia s veľkým záberom fantázie a nemusia to nutne pokladať za negatívum. Dej prebieha rýchlo a počas celého filmu má divák pocit, že príbeh obrovských rozmerov ešte len začína. Celkovo film obsahuje množstvo drobností a pekných panorám. ()

ajuska

Zázrak na poli fantasy s dětským hrdinou a digitálními zvířaty se nekoná. Zlatý kompas je průměrnou, na pohled poměrně zdařilou podívanou, na níž je nejotravnější neustálé opakování očividných skutečností z úst hlavních hrdinů a neuzavřený konec. ()

Jhershaw

Zkratkovité, nedopovězené a zmatené. Nejlepší je stejně medvěd s hlasem Iana McKellena. (A docela by mě zajímalo, jestli se vzhledem k nízkým tržbám bude točit druhý a třetí díl) ()

Boogeyman

Velkolepá výprava a skvělé efekty skutečně mnohdy vyráží dech, ale to je asi hlavní a jediný klad tohoto „megafilmu“! Poté, co si na výbornou vizuální stránku zvyknete, přestane být Zlatý kompas čímkoli zajímavý, příběh je jednoduchý, neoriginální a jediný čím vas přakvapí je závěr, který chybí, tvůrci si ho šetří do dalšího dílu! Nedávno jsem se díval na Hvězdný prach, ačkoli by se tohle mohlo jmenovat stejně, kvalita je nesrovnatelná! ()

Rover

Vcelku živě si pamatuju, jak jsem se rozčiloval, že Oscara za efekty dostal Kompas, a ne Transformers... teď už chápu. Tenhle film je na csfd krutě podhodnocený - pokud film hodnotím podle toho, jak se u něj bavím, tak prostě musím dát vysoké hodnocení. U Kompasu totiž nebylo místo, kde bych se nebavil, kde bych těkal očima mimo obrazovku nebo přemýšlel o jiných věcech. Vizuálně byl totiž tenhle film krásnej, přímo kouzelnej - stejně jako herci - Dakota byla jedinečná! Bylo málo záběrů, kde by nebyla, a přesto válela. Podobně jako Kidman - krásná a chladná. A navíc démoni - geniálně efektní. HUDBA: Alexandre Desplat - po hodně dlouhé době se mi zase líbil orchestrální hudba, a to opravdu hodně... jak z nějaký počítačový hry, okořeněno netradičními nástroji, bravo. ()

sheen

Po Letopisech Narnie další pěkná pohádka. Bohužel jak je v dnešní době trendem tak na pokračování:( Celková výprava i zpracování je velmi pěkné, tak jako digitální efekty. Craig si tam teda moc nezahrál, hraje tam až tak třetí housle:)) ()

Hromino

Vím, že si film objektivně tu jednu hvězdu nejspíš nezaslouží, ale protože jsem filmem tak strašně znechucen, dovolím si hodnotit pro jednou subjektivně a udělit ji pouze za Dakotu Blue Richards, která byla jediným přínosem pro tenhle film a povedlo se jí postavu Lyry vystihnout vesměs úspěšně. Nikdy jsem nebyl nijak zvlášť proti filmovým změnám oproti knižní předloze, pokud teda mají smysl, nejsou samoúčelné a pro film jsou přínosem. Nicméně to, co zde napáchal scenárista a nejspíš i producenti, je vyloženě na několik pořádných facek. Převést tak nadějnou knižní sérii, která je s každým dílem propracovanější a více na zamyšlení, v naprosto nesmyslný mišmaš, který je přednostně zaměřen na děti a hromada zajímavých myšlenek pohřbena, případně zoufale nedotažena do konce – to na nic jiného než pořádné profackování snad ani není. Hlavně myšlenka duše přebývající mimo tělo v podobě zvířete – daemona – je podána naprosto tragicky, tempo snímku je přímo vražedné, většina herců jen naprázdno odříkává své repliky, nesmyslné změny oproti předloze (proč to na konci uťali tak nešikovně?) a už tak dost osekaný příběh jedině nudí. Ne, raději už nebudu dál vypisovat, co všechno tu bylo špatně, protože to by bylo ještě na dlouho. ()

Stegr

50% - Celou dobu, co jsem film sledoval, jsem si říkal, že mám před sebou přeci jen o něco lepší dílo, než byly Letopisy Narnie. Triky byly povedené, lední medvěd s nádherným hlasem Iana McKellena strčil Aslana s klidem do kapsy (ještě, že jsem to neviděl dabované) a herecké výkony byly také celkem koukatelné. Ale ta trapná závěrečná bitvička a divný konec mě dost zklamaly, takže horší 3*... ()

Deimos

KINO/// Obsazení 9/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +famozní a zároveň excelentní Dakota Blue Richards, kvůlí ní jsem šel na tento film a nezklamala, svět a příběh ve kterém se děj odehrává, a nesmím opomenout velice kvalitní technické zpracování i hudební doprovod -bohužel to kazí zkratkovitý stříh, který hodně ubírá na celkové akčnosti a velkoleposti snímku, nebýt toho bylo by hodnocení vyšší a zároveň scénář je jaksi chladný, nebo snad mohu říct prázdný, prostě pěkně se na to kouká, ale že by mě to uneslo, nadchlo a já nemohl dospat dalších dílů.../// Budu to tedy brát jen jako zahřívací kolo pro další příběhy z tohoto světa. Který se autorům podařil udělat velmi originálně se spoustou nových prvků. Nejvíce asi postřehnete palivo pro dopravní prostředky a archytekturu. Rovněž nápad se zvířaty místo duší je báječný. Za tohle klobouk dolů. Navíc k dobru připíšu, že film je dospěleší, než třebas taková Narnie. A závěrečná válečná vřava je úpřímo hustá. A když už jsme u srovnávání s Narnií. Jistě si pamatujete dětské představitele. Asi by jste jim nejraději zakroutili krkem. Zde je hlavní dětská představitelka pravý opak. Toť vše co jsem chtěl říci./// Celkem 76%/// ()

Sysel_CZ

Jako příběh i ztvárnění neskonale krásné, leč už od prvních okamžiků jsem si v hlavě začal utvářet seznam lidí, kterým se to nebude líbit. Když to řeknu jinak - Kompas se nemůže líbit lidem bez fantazie. Jinak je to nádherný příběh s úžasným vizuálním podkladem. To, že jsem nevěděl, že jde jen o část příběhu (a tak jsem najednou koukal na titulky...) je spíš moje věc, jinak snad až na několik deux ex machina scén vážně nemám co vytknout. ()

Allien.9

Po dalším zhlédnutí musím přehodnotit svůj původní verdikt a nadšeně zaplesat. Vizuálně takřka bezchybné (za slovem "takřka" se ukrývá až příliš digitální opice Nicole Kidmanové), dějově úžasné a originální. Celkový dojem kazí pouze malý prostor pro rozvedení jednotlivých charakterů a totálně neuzavřený konec. Tvůrci "Zlatého kompasu" zřejmě předpokládali, že dostanou zelenou k natočení dalšího dílu, ale díky nízkým tržbám a nepříznivé kritice k tomu BOHUŽEL nedošlo. Nezbývá tedy, než zatnout pěsti (nejlépe tak, až se nehty zaryjí do masa) a doufat, že se "The Subtle Knife" a "The Amber Spyglass" přeci jen zrealizují... P.S.: Já chci taky svého démona!!!:-) 4,5* a pro děti na pochopení dosti složité. ()

HAL

Kniha Zlatý Kompas ve své době vzbudila docela slušný poprask - napsat fantasy pro děti tak, aby bylo úspěšné a zároveň ho mohli bez drastického úbytku mozkové hmoty číst i dospělí a dokonce v něm nacházeli nepřiliš skrytou kritiku křesťanské církve, jejích dogmat a historických snah o absolutistickou vládu nad světem a myšlením lidí, to skutečně není obvyklé. Rozhodně tedy ne v době kdy fantasy literatuře vládnou povrchní a korektní báchorky typu Eragon či Harry Potter, a filmovému poli adaptace jich samých, či prokřesťanské Narnie. Jakoukoli úspěšnou knihu je samozřejmě nutné hned přetavit do filmové podoby a snad i zopakovat úspěch jiných... jenže v tom byl právě kámen úrazu. Protože nešlo o nic jiného než o úspěch, tak byl v rámci co nejširší přístupnosti film předhozen rutinéru Chrisu Weitzovi a zároveň v něm i vyžehleny prvky všeho, co by snad mohlo vzbuzovat kontroverzi. Takže se ze Zlatého kompasu stala hezky barevná, leč naprosto bezkrevná pohádka o holčičce, které jde po krku tajemné Magisterium (v němž diktátorskou vládu a zároveň církevní organizaci rozpozná snad jen znalec knihy), takže ona nebohá holčička prchá za mocné pomoci božského scénáristy na sever, za digitálními zvířátky a neohroženými dobrodruhy. Všechno co se kolem ní děje se děje prakticky bez důvodu a všechny postavy všechno ví a nemají s ničím naprosto žádný problém... takže pak vlastně ani nikoho nezajímají a sledovat takto unyle vyprávěný příběh je nudné i přesto, že místy evidentně řádila i ruka střihače ve snaze dát všemu trochu svižnější podobu. Svižnější to moc není, jen některé scény nedávají moc smysl. Že je to vcelku škoda je jasné už proto, že Dakota Blue Richards v hlavní roli je jako jedna z mála dětských hereček vcelku snesitelná, že jí sekunduje herecké obsazení, které v žánru dětských fantasy v současné době nemá konkurenci... a že původně plánované pokračování by mohlo být za jiných podmínek slibovat zatraceně zajímavou podívanou. 6/10 ()

kingik

Na počátku fantaskního dobrodružství byla sázka. Malá Lyra se vsadila se svým kamarádem, že z panství svého aristokratického strýčka vezme vzácný plášt. Místo toho odhalila spiknutí proti němu, kterému už příběh svoji pozornost dále nevěnuje, a směřuje ji poněkud jiným směrem. Zjistíme, že každý člověk v příběhu má po boku svého zvířecího démona, který má u dětí schopnost proměny, a který je pro svého chráněnce jakousi duší, se kterou sdílí svoje pocity, ale i smrt, pokud se démonovi přihodí něco ošklivého. Nebylo sice vyloženo, proč u dospělých schopnost proměny zaniká, a případně se mohlo i vysvětlit, co které zvíře značí, například z hlediska povahových vlastností. Podstatné je však to, že Lyra je obdarována vzácným kompasem, který je posledním exemplářem svého druhu, jelikož ostatní už byly zničeny. A jen vyvolení v něm umí číst. Lyra je jedním z nich. A náhle je okolnostmi přinucena vydat se na nebezpečnou cestu na daleký Sever, aby podnikla záchranu unesených dětí, které pro vědecké účely unáší tajná organizace říkající si Vrahouni pod vedením zlotřilé lady Coulterové, která je nejen svůdná mrcha, ale taky pořádná mrcha. Za tímto účelem se na své cestě k cíli spojí se vzácným, udatným a mluvícím ledním medvědem, kterého vysvobodí ze zajetí, kde byl obelháván, s krásnou vůdkyní pomstychtivých divoženek Serafinou, s panem Scoresbym, který se svojí dlouhou karabinou vypadá jako by se právě vrátil z Divokého západu a také s partou Romunů, což jsou kočovní cikáni plavící se po moři. Postav je hodně a rozhodně ne málo. A přitom ještě na řadu přijdou zásadní odhalení kolem Lyřina původu, její strýček Asriel usiluje o prokázání existence jiných, respektive paralelních světů pro vědu a za vším stojí mocné a záhadou obestřené Magistérium, o kterém však ve filmu kolují jen kusé informace. Dovedu si představit složitost knižní předlohy Philipa Pullmana, a proto film ve výsledku vypadá tak, jak vypadá. Něco načne a nedokončí, přihazuje jednu postavu za druhou, aniž by jejich motivy pro příběh objasnil vždy v potřebném měřítku, ale při tom všem zahuštění postavami a ne úplně dotaženým dějem, se na to dobře kouká, není v tom až takový zmatek, jak by se mohlo zdát a film dobře plyne a nejednou je k vidění dynamická akční sekvence, kdy je sice občas znát drobný nedostatek CGI, ale o nic vyloženě technicky pokaženého se v zásadě nejedná. Trikový specialisté vyvedli pořádné trikové orgie, na které je radost pohledět. Občas zarazí nedodržení pravidel. Jestliže démon je duší člověka s nímž je člověk propojen, tak scéna ve které lady Coulterová vlepí svému démonovi facku, v jejím případě je to zlá a zákeřná opice, pak by při dodržení pravidel měla vlastně facku vrazit sama sobě a následky lisknutí pocítit na své tváři. V tomto případě se tak nevysvětlitelně nestane. V předchozí scéně však okno opici přirazí pacičku, což majitelka na své ruce pocítí(!). Těch nedostatků, které nejčastěji představují scény, které nemají tolika opodstatnění nebo jim chybí jakákoliv předchozí návaznost, má film povícero. Zřejmě došlo k razantnímu sestříhání, které mělo za následek právě tyhle prudké dějové přechody a výkyvy, kdy se postavy náhle ocitají na místech, o kterých nebyla zmínka, anebo zkrátka divák neví, jak se tam dostaly, když předtím byly úplně jinde. Z režijního i hereckého hlediska jsem byl spokojený. Daniel Craig upozaděný, ale šarmantně provokativní Nicole Kidman svoji zápornou roli šikovně zužitkovala, Dakota Blue Richards, která diváka coby Lyra provází celým příběhem, je neokoukaná a vedlejší postavy, tedy Eva Green nebo Sam Elliot, vykazují sympatie. Moje sympatie má globálně vzato také tento příběh jako celek. Jsem rád, že se v dnešní době točí ještě originální filmy. A tenhle, i při jeho slabinách, za které možná ani nemůže, za originální považuji. Zakončení vyústilo do typického pokračování příště, na které však příběhem zaujatí diváci budou čekat marně. Pro dětského diváka tenhle film však moc není vhodný. Některé scény nejsou právě nejvybíravější a jejich pojetí je až poněkud temného rázu.Tenhle magický kompas neukázal přímo zlatý směr, ale divák s ním nezabloudí a tu dobrodružnou cestu si užije, i přestože mnoho dějových liní nebylo zdárně ukončeno.Mé hodnocení: 80% () (méně) (více)

k212

V době, kdy byl tenhle film v kurzu mnou prošel zcela neutrálně, nevěděla jsem, že vznikl podle kultovní knižní předlohy, přišel mi strašně přeplácaný mnoha motivy, digitální epičností a naprosto nedotaženými a plochými postavami. Pamatuju si ale zcela přesně, že to byla jedna z mála záporných rolí Nicole Kidman, nicméně ve srovnání s knihou a seriálem byla v tomhle blockbusteru postava paní Coultrové velmi slabým odvarem. Lord Asriel v podání Daniela Craiga nedostal téměř žádný prostor, takže se nestihl ukázat ve svých přebujelých ambicích, které stírají hranice etiky a humanismu. Tím samozřejmě poukazuji na odlišný závěr! Vcelku jasná ukázka nevyužitého potenciálu předlohy a potvrzení, že košatý fikční Pullmanův svět se těžko dá zachytit v necelých dvou hodinách, alespoň, že ten steampunkový nádech v tom trošku byl, Ale to je asi tak všechno. ()

James McAvoy a epická fantasy

James McAvoy a epická fantasy

09.06.2018

James McAvoy (Rozpolcený, X-Men: První třída) a Clarke Peters (Jessica Jones, The Wire) si zahrají v chystané televizní adaptaci známé fantasy trilogie Jeho temné esence od Philipa Pullmana. Podle… (více)

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách

Tlusté bestsellery na televizních obrazovkách