Televizní film podle románu Terryho Pratchetta Hogfather (česky Otec prasátek), kterýžto je osmnáctý v pořadí jeho velké fantasy série Úžasná Zeměplocha (Amazing Discworld). V předvečer Hogswatch (Svátku prasečí hlídky, zkráceně Prasečnic), které jsou jen náhodou malinko podobné zemNEplošským (tedy zeměkoulním) Vánocům, nastane absolutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský Smrť (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), Zuzanin dědeček, zvládá chvíli dělat dvě práce zaráz. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní... (Honza dAve)

B4TM4N

Žádného Pratchetta jsem nikdy nečetl, ale tahle fantasy mi připadala vánočně svěží. Odlehčenému tónu skvěle sedí lacinější televizní zpracování a jediné, co vám bude ubírat při sledování elán, je trochu přemrštěná délka (pasáží k vypuštění by bylo dost) a občasná zbytečná snaha o vsazení moralizování/poselství do jinak velmi nevážného příběhu, ()

1860

Buďto mi humor Terryho Pratchetta nesedl nebo to je špatně zfilmovaný..Po celkem dlouhou dobu jsem se nudil, film nemá žádný příběh, spíš to je soubor klipů, které mi Bohužel tak vtipné nepřišly.. Abych nekřivdil, ve snímku přišly dva momenty, kdy jsem se přímo "za břicho popadal" a nemohl je rozdýchat.. Otázkou je, jestli se kvůli těmto momentům vyplatí dívat na celý film.. ()

J.Bourne

V podstatě zde platí to, co u Zaslané pošty. Jen s tím rozdílem, že se mi o dost víc líbilo vizualní zpracování. Taky se mi hrozně líbili narážky na nešvary současné společnosti a kýčovost vánoc. Děj opět vyprávěnej do puntíku, film trošku natahuje. Skvělá podívaná a začínám mít Terryho čím dál tím víc radši.. ()

RichardLev

Divný miš maš. Ze Zeměplochy jsem četl jen jednu knížku a ta mě nezaujala. Vůbec se v tomhle bizarním světě neorientuju a tenhle film je tak pro mě nepochopitelný chaos. Pár momentů bylo, ale celkově jsem zklamaný. Zaslaná pošta byla teda o dost lepší. Tohle je na mě moc velký bizár. ()

Radim

Zeměplochu jsem přečetl celou, většinu dílů dokonce několikrát. A vždy jsem si představoval, jak by to vypadalo, kdyby ji někdo zfilmoval. Nakonec to někoho napadlo (a koho jiného, než Pratchettovu rodnou zem), ale jsem z toho opravdu hodně rozpačitý. Zaprvé výběr příběhu: Otec prasátek je jeden z těch méně povedených dílů a pro ty, kteří Zeměplochu nikdy nečetli, poměrně náročný. Sice chápu pohnutky TV stanice natočit vánoční film, ale Čarodějky nebo Městská hlídka se mi zdají vhodnější. Za druhé zpracování: Film byl téměř doslovně převedený z knihy bez nutné korekce pro nezasvěcené. Navíc jsem měl dojem, že pro režiséra to byl spíše business než srdcová žáležitost - jako by ho neprostoupil duch Zeměplochy. Pratchett je neuvěřitelně vtipný, ale ve filmu to prakticky poznat nešlo. Posledním hřebíčkem do rakve pro mě byly herecké výkony. Pár vyjímek se našlo, ale hlavní postavy mi vůbec nesedly. Hlavně Noby - vždyť to má být člo..., trpa..., OSOBA, která musí mít papír na to, aby mu někdo věřil, že je člověk - tady to byl hezký chlap pouze s velkou zubní protézou v hubě. Chválím slušnou výpravu a triky - na TV film hodně slušné. ()

Arach.No

Na televizní zpracování opravdu výborné. Triky se povedly, kostýmy pěkné, obsazení velmi dobré. Hogfather se drží knihy jak jen je to možné a díky tomu že ve filmu není vynechaná ani jedna důležitá scéna a vtipy jsou takřka doslovně přepsané, by se v něm neměl ani Zeměplochou nedotčený člověk ztratit a měl by se pobavit. Film se vcelku povedl podle mé představy, i když některé drobnosti bych určitě změnil. Například Časnačaj byl fantastický, jeho děsivé oko a vlezlý hlas jsou prostě famózní, oproti tomu má nejoblíbenější postava mě zklamala. Ano bohužel Smrť se nevydařil tak jak by mohl. Právě na něm byl nejvíc vidět značně omezený rozpočet tohoto televizního snímku. Bylo až moc vidět že je to umělohmotná maska, a i když je mi jasné, že tvůrci neměli k dispozici stamilionový rozpočet, myslím že Smrtě rozhodne mohli ztvárnit lépe. A nejedná se jenom o jeho vzhled, ale i o PRONIKAVÝ HLAS kterým mluví. Ten se nepovedl ani trochu, je to naprosto obyčejný nezajímavý hlas a místo aby vás připoutal ke gauči tak si jenom řeknete "Mohlo to být lepší". Kromě těchto detailů není filmu moc co vytknout. A když už jsem u toho Smrtě, nemůžu se nezmínit o Krysím Smrťovi, ten se povedl absolutně dokonale. Je do nejmenšího detailu přesně takový jakého jsem si ho představoval, k němu vážně nemůžu mít žádnou kritiku. Co dodat, na filmové zpracování Zeměplochy jsme čekali hodně dlouho a první celovečerní pokus nedopadl vůbec špatně. Doufám že se teď Pratchettova světa chytnou i velká filmová studia a připraví nám podobně příjemné překvapení třeba už na tyto Vánoce. ()

Mauric

Finally!Konečně se někdo zmohl ke zfilmování Pratchetta!Většina hodnocení tohoto filmu jsou velmi nadnesená,jelikož každý nejméně jednou hvězdičkou oceňuje odvahu zfilmovat knihu TP(přitom se zde ukrývá materiál s obřím potenciálem) a ani já nejsem vyjímkou.Film se věrně drží knihy a tím se pro někoho může stát pohou ilustrací ke knize,stejně jako první film s Harry Potterem.Mělo to být lehce prostříháno,jelikož pár vedlejších dějových větví(které jsou sice v knize důležité),které se objeví tak na 5-10 minut,naprosto postrádá účel a zpomaluje tempo filmu.Celkově film trpí nedostatky prvního pokusu vytvořit něco,co tu ještě nebylo,ale přes tohle všechno se mi filmový Hogfather moc líbil.Postavy jsou vybrány dokonale,počínaje Zuzanou,Ča-snač-ajem a Krysím Smrťem konče[nezapomínaje na toho podivného hračkáře:)](jediná vyjímka je Albert,kterej mi ve filmu přijde jako srandovní skřítek,i když má být arogantní a nadutý starouš),a zahrány jsou také výborně.Ostatní věci jako jsou kostýmy,triky apod. mi přijdou na to,že je to TV film,dobré.Doufám,že jako pátá kniha TP bude zfilmován můj nejoblíbejnější Sekáč.Pokud se chcete dozvědět,co Pratchett chystá dalšího,jukněte se,že Pratchett je stále ve formě."And now there remains only one final question: Have you been naughty or nice?" ()

Wishkah

Knížky pana Pratchetta mám velice moc rád. Jsou vtipné, nápadité a plné těch nejstřelenějších postav. Otce prasátek jsem zatím nečetl, takže nemůžu soudit jak moc je film podle knížky, ale musím říct že mě pobavil. První část filmu je sice trochu moc rozložená na menší části, ale druhá půlka to s přehledem napravuje. Opravdu skvělý výkon tu předvádí Marc Warren v roli vraha Časnačaje. Co mě ale nejvíc dostalo byla hvězda Pratchettovských knížek, největší sympaťák zeměplochy, antropomorfní personifikace Smrť. Můžete ho navléct do gumové masky, ale pořád bude mít to svoje charisma a tu svou báječnou osobnost. Jeho roli sem si fakt užil. Na filmu je vidět snaha. I když se jedná jen o televizní snímek, tak vzhled filmu je velice pěkný a přesvědčivý. Příště by se mohla zfilmovat moje oblíbená Noční Hlídka. ()

Teabag

Parádní Pratchettovská adaptace, která narozdíl od Color of Magic tolik netrpí na nízký rozpočet. Jen se obávám, že kdo nezná Pratchetta, tak si to tolik neužije. Postava Death se vyvíjí v průběhu téměř všech dílů Zeměplochy, takže je těžké ho představit v jednom filmu v celé kráse a zajímavosti. Stejně tak je těžké pochopit, jak se to má s jeho příbuzenstvím k Susan, když člověk nečetl Ripper Man a Mort. Ostatně, polovina jeho humoru je v jeho bravurním popisu, což se do filmu (bez vypravěče) přenést prostě nedá. Nerad ale srovnávám knihu s filmem, takže za mě rozhodně palec vzhůru! ()

Ixbalanke

Nemůžu si pomoct, ale tomuto filmu nemám co vytknout. Herecké obsazení je velmi zajímavé (hlavně pan Tea-a-Timy, čaroděj z domu víly Zuběnky hrál hippísáka v The Young Ones) a humor je velmi delikátně jemně černý a velmi vybraně ironický. Napadlo mě, že by nebylo špatné, kdyby se Pratchett spojil s Pythony. Třeba je to napadne... Opravdu kvalitní pohádka PRO DOSPĚLÉ. ()

Asmodin

Nechápu proč film nepouští na Vánoce. Jsou tam určité části, u kterých přemýšlíte jak na sebe mohou navazovat, nakonec do sebe hezky zapadnou. ()

fastum

Paráda!!! Na film ze zeměplochy jsem čekal pěkně dlouho. Je to sice jen televizní film, ale velmi pěkně spracovaný a s dobrými herci. Hudba sice někdy pokulhává, ale jinak oukej. Upozorňuju, že kdo nečetl ani jeden z románů Terryho Pratcheta, tak se tak nepobaví jako čtenáři. Mimochodem Noby se maskérům fakt poved :-) ()

rybitvi

Příliš rozvleklé, mravokárné, neakční, komplikované a málo vtipné, na druhou stranu charismatická Smrť v santovském kostýmu se vyrovná kostlivcovi Jackovi z Noční můry před Vánocemi a film do jisté míry zachraňuje, že je i tři hodiny koukatelný, v paměti vám utkví ale opravdu jen těžko.... ()

Phorbo

Bezvadná podívaná pro fandy Terryho Pratchetta. Otce prasátek jsem četl dvakrát a neskutečně jsem se u něj bavil. Taktéž jsem si užil film který mi doplnil nějaké chybějící info které jsem nejak nezastihul v knize. Jediná nevýhoda, která je ale u všech filmů s knižní předlohou, je ta, že vám naprosto vezme vaši fantasii a už nikdy si nebudete představovat postavy a prostředí Zeměplochy jinak, než jak je ukázáno ve filmu. Tak jako tak je tendle film povinnost pro Pratchettovic fandy. 9/10 ()

SuzyLee

Prvá časť filmu bola pre mňa celkom nuda. Dej sa pre mňa strašne pomaly odvíjal a bolo to celkom o ničom. Ale keď začala druhá časť tak už to šlo fajn, začalo sa tam niečo diať a veľa vecí začalo dávať zmysel. Prvá polovica bola zbytočne pretiahnutá a druhá mohla mať kľudne o trošku viac. ()

Ukko

Doprčic četl někdo z diváků Pratchetta? Opravdu nechápu jak mohl tento film dosat takové hodnocení. Výprava, kostýmy jsou sice jakž takž, ale proboha film je neskutečně nudný, dlouhý a nemá v sobě ani zbla z Pratchettovi poetiky. Já osobně se zasmál u celého filmu asi dvakrát (bohužel). Pokud chcete kvalitního Pratchetta, zůstaňte u knih. ()

Marys

Pratchettove knihy by sa podľa môjho názoru nemali sfilmovávať. Alebo keď už, tak poriadne ako veľkorozpočtové celovečeráky na štýl Pottera. Táto televízna verzia je dlhou nudnou atrapou knihy s amatérskymi hereckými výkonmi pripomínajúcimi skôr divadelné výstupy, ktoré sa do filmu vôbec nehodia pre svoju prílišnú mimiku a expresiu a film nepredvádza nič, čo by ma nadchlo tak, ako kniha. Jedine možno zaujali postavy Susan a hlavného záporáka, aj keď ani to nie je na niakú extra chválu. Hodnotením som film možno aj trochu precenil. ()

Movie Gourmet

Jak jej správně okomentovat? Romány ze Zeměplochy od Terryho Pratchetta jsou obtížně zflimovatelné, jedná se totiž o fantasy mnohdy velmi náročnou na představivost a navíc je to satyra a recese. Čili na opravdový megafilm to zatím nemá, proto se jedná pouze o TV film. Za povšimnutí zde stojí oblíbená postava Smrtě a jeho vnučky, ale nejvíc na nás v tomto díle poutá pozornost pana Časnačaje (Marc Warren). Přes všechny nároky na provedení se ale nedá říct, že by se jednalo o nezdařilý snímek, ba naopak. Považuji jej za kvalitnější než Barva kouzel, ale nevím jestli je to tím, že je tomu tak i u knih, protože Otce prasátek jsem nečetl. Film je napínavý a závěr je vkusně a dobře a snad i trochu vtipně udělaný. Verdikt: 3 a 1/2* a 75 %. ()

Aldanar

Knížky Terryho Pratchetta jsou pro mě jedním z nejlepších odreagvávaček. Jsou dokonalou karikaturou světa, panoptikem postaviček hodných, zlých a pitoreskních. Bohužel, to co funguje v knihách nefunguje v tomto filmu. Stopáž je přepísknutá, a pokusy o zachycení vtipných scének ve filmu nevyzní příliš vtipně. Pro fajnšmekry to je věrné zachycení Zeměplochy, pro neznalé jde o šílenou změť scén které dohromady nedávají příliš smyslu. ()