Televizní film podle románu Terryho Pratchetta Hogfather (česky Otec prasátek), kterýžto je osmnáctý v pořadí jeho velké fantasy série Úžasná Zeměplocha (Amazing Discworld). V předvečer Hogswatch (Svátku prasečí hlídky, zkráceně Prasečnic), které jsou jen náhodou malinko podobné zemNEplošským (tedy zeměkoulním) Vánocům, nastane absolutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský Smrť (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), Zuzanin dědeček, zvládá chvíli dělat dvě práce zaráz. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní... (Honza dAve)

Little bear

Pro Terryho Pratchetta je jeho styl charakteristický asi stejně jako originální styl pro Burtona. Narozdíl ale od Burtona, se nemohu rozhodnout, jestli je svou originalitou dokonalý nebo ne, což mě dost nechává na pochybách, proto volím zlatou střední cestu ... 3*. ()

C0r0ner

Pratchetta vyloženě nemusím, protože jeho "fantasy" nesplňuje ani jednu mojí podmínku definice tohohle žánru. Nečetl jsem nic a tak jsem šel s tímhle eposem do neznáma. Kupodivu se to velmi povedlo a dojem v podstatě kazí jenom strašlivá stopáž, která mohla a měla být kratší. Na film je to hodně dobré, ale knížku rozhodně číst nechci, protože to je prostě jenom pohádka. 90% ()

asinus

Moc milý, krásný a správně zeměplošský film se skvělými herci a charizmatickým Smrťem...nikdy jsem nedoufal, že vznikne dobrá adaptace Prachetta. Je tady a tudíž musím dát prasečnicovou kouli=5*. ()

Andre3000

Stejně jako filmy o Harrym Pottrovi vás dokážou vtáhnout do děje a uchvátit, tak se tomu daří i u zfilmovaných děl od Terryho a to jde pouze o televizní verzi, což jim jen přidává na hodnotě. Už vrabci na střeše si cvrdlikali, že Otec prasátek je lepší, než Barva kouzel. Já musím oponovat. Oba dva filmy se mi strašně líbili, ale přece jenom tady Barva kouzel mě zaujala ještě o špetku víc, zejména díky Mrakoplašovi a dvoukvítkvi. Zde se mi opět libíl SMRŤ a pak Zuzka, ostatní postavy byly už víceméně v normálu. Co se týče Čas-na-čaje, tak ten byl opravdu odporný a trochu mi připomínal Barneyho z HIMYM :-) Zkrátka super film, doporučuji hlavně nečtenářům Terryho!!! ()

Martrix

Jsem britfil. Britská literatura, hudba a především anglický humor, to vše je mi velmi blízké. I proto mě vždy mrzelo, že jsem nepřišel na chuť Terry Pratchettovi. Přitom ingredience ze kterých tvořil, jsou základním stavebním kamenem většiny z toho, co mám moc rád. Fantazie, morbidní, ale chytrý humor smíchaný s mytologií často absurdním způsobem. A přesto mají tyto příběhy silné sdělení s přesahem. Specifický humor Terry Pratchetta mi v knižní podobě nesedne a ani ve filmové podobě to není úplně ono, přesto oceňuji spoustu dobrých nápadů, hravost a momenty, kdy autorovi není nic svaté a střílí si z kdečeho...třeba jen jméno zabijáka Ča snač aj, nebo skřítek Plešoděj. V češtině to nevynikne, ale i tak ... .  Scény Smrtě jsou taky fajn, jen je to občas zdlouhavé, infantilní a na efekt. Jakoby se autor rád poslouchal a nevěděl kdy ubrat a vést příběh přímočařeji. Pro samé blbůstky se děj posouvá tak nějak trhaně. I proto nabobtnal do takové stopáže. Přesto je v Otci prasátek mnoho, mnoho dobrého. ()

mortak

Taková ochutnávka a pozvánka do knihkupectví, ale k dokonalosti knih to má daleko. Prostě nic nenahradí chvíle strávené s očima zabořenýma do stránek románů Terryho Pratchetta. ()

KajusaK

Přemýšlela jsem o 5*, nakonec jsem je nedala, protože se objevilo pár nudných míst, bylo to poměrně dost natáhlé - zbytečně..Byla jsem ovšem naprosto unešena ze smrtáka, Zuzany a časnačaje :D) .. Časnačaj a jeho dvě zajímavé oči mě fascinovaly v podstatě celý film :D) byl i bombasticky nadabovaný..Občas nějaký super vtípek, který nahodil atmosféru .. Pěkná "pohádka" na Vánoce :)) ()

SoolenJV

Zábavný a na poměry televize velkolepý a propracovaný film, který úspěšně míchá fantasy s humorem a zásluhou pana Pratchetta (stejně jako předchozí) systematicky narušuje známé pohádkové motivy, zvláště z anglosaské mytologie), ale činí tak velmi taktně a nejdůležitějším poselstvím tohoto filmu a knihy je "Věřit". ()

Radiq

Bylo to trošku moc hogfatherovité. Jednoznačně nejlepší postava (a nejlíp zahraná) byl pan Časnačaj, jehož oči/oko byly traumatizovaně démonické. Smrť se taky zjevila v zajímavé poloze, chch. Ale nemůžu si pomoct - bylo to hrozně překombinované. Většinu času jsem moc nevěděl, co a proč a jak a motalo se tam všechno se vším. Taky to napojení na lidské Vánoce a mýty se mi příčilo, někdy i píčilo. The Colour of Magic se mi líbil o poznání víc. ()

Splasher

Film o nutnosti lidské fantazie, který rozbourává mou vlastní vizi Zeměplochy. Ikdyž je má vysněná Zeměplocha lepší (čí není, že?), jsem s tímto TV filmem velmi spokojen. PS : Rozdělení na dva díly jsem u dané stopáže také uvítal. ()

misulka03

Úžasnou zeměplochu jsem nečetla a setkala jsem se s ní teprve před několika dny u filmu Going Postal. A začíná mě to bavit :) Rozhodně musím dát 4*, ale přiznávám, že nemalý díl na tom má dědeček Smrt a to jeho HO HO HO. Byl jednoduše dokonalý. Ale musím se též přiznat, že příběh mě zase tolik neoslovil, u Going Postal to bylo něco naprosto jiného a děj jsem naprosto hltala - tedy jsme se chvílemi nudila. Přesto své kvality má a já jsem v podstatě spokojena :) ()

dr.fish

Knihu jsem nečetl, film zpočátku trochu kulhal, ale v druhé polovině začal být zábavný. Musel jsem si zvyknout na tempo a způsob vyprávění, pak mne to začalo teprve bavit. Trochu mi to tématicky připomnělo Ukradené Vánoce, tohle je ovšem daleko lepší. Závěrečná Smrťákova moudra mne několikrát velmi pobavila a přidala tak čtvrtou hvězdičku. Příjemně strávené pohádkové nedělní odpoledne...75% ()

vesper001

Vizuálně pečlivě propracovaná adaptace jedné z mých nejmilejších Pratchettovek s jednou z mých nejoblíbenějších postav v hlavní roli. Myslím samozřejmě toho kostlivého sekáče, kterého s lidstvem pojí rodinné problémy a který miluje kočky a kari. Rozsáhlou stopáž opticky zkracuje spousta mudrování o významu víry, naděje, genetiky a o tom, jak je důležité, aby ráno vyšlo slunce, protože jinak by vyšlo něco zcela jiného... Navíc je fajn vidět Tonyho Robinsona jinak než jako šmudlala Baldricka, poznat jediného existujícího Oh boha alias když-se-ráno-domů-vracíš-chvíli-bliješ-chvíli-zvracíš, Smrťovu okouzlující vnučku, která to umí s dětmi, příšerami i s časem nebo největšího myslitele na světě, kterým je pochopitelně počítač. „Byl sis jist, že to přežiju?“ „BYL JSEM SI TÉMĚŘ JIST.“ ()

Wallas

Velice povedené převedení jednoho z nejlepších Pratchettových dílů ze Zeměplochy. Charaktery jsou až neuvěřitelně podobné své literární předloze a děj nijak výrazně neutrpě, ale nicméně je místy velice matoucí pohybovat se ve světě řídícím se pravidly dětských fantazií, protože filmová řeč v tomto ohledu ztrácí dech. Proto bych značně doporučoval seznámit se s originální předlohou. ()

kjakob

Velmi zdařilá adaptace, která (díky povaze předlohy) zdaleka neobsáhne předestřenou látku v celém spektru, nicméně nabízí nevídanou televizní zábavu. 80% je v tomto ohledu opravdu drtivým vítězstvím. ()

filmmovier

Schválně jsem si to pustil před Vánoci a udělal jsem opravdu dobře. Nádherná pohádková atmosféra, skvělá zápletka, výborný záporák a hlavně - a je to opravdu nejdůležitější - Smrť. Bez něj, jeho pomocníka, takového prostoru a jeho nádherného sídla by to nikdy nebylo ono. Je to jako každá Zeměplocha vtipné a hraje v tom David Jason. Je to mnohem lepší než Barva kouzel a asi nejlepší vánoční film, jaký kdy kdo natočil. Opravdu neuvěřitelně kouzelné, velmi, velmi napínavé a humorné. Velkolepá fantasy. To se nedá popsat, to se prostě musí vidět! Za mně ale určitě plné hodnocení. ()

Tomasso001

Terryho čtu už hodně let a doufám, že to není poslední tak zdařilé zfilmování. Ikdyž uznávám, natočit film podle jeho předlohy má zapotřebí stejně odvahy a fantasie jako Tolkiena. Třeba Sekáč by nebyl vůbec špatný díl:-) ()

Thommie

Vynikající zpracování Pratchetovy knihy, užasná Michelle Dockery... celý film díky ní dostává nový rozměr :) ()