Televizní film podle románu Terryho Pratchetta Hogfather (česky Otec prasátek), kterýžto je osmnáctý v pořadí jeho velké fantasy série Úžasná Zeměplocha (Amazing Discworld). V předvečer Hogswatch (Svátku prasečí hlídky, zkráceně Prasečnic), které jsou jen náhodou malinko podobné zemNEplošským (tedy zeměkoulním) Vánocům, nastane absolutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský Smrť (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), Zuzanin dědeček, zvládá chvíli dělat dvě práce zaráz. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní... (Honza dAve)

Pavelos

Výborná podívaná, na tento žánr bych mohl koukat pořád a pořád a pořád.. Opět fascinující roli měla postava Smrtě.. Ikdyž není jako hlavní postava, tak pro mě je to největší magnet filmu.. Trošku škoda že nebyl tak vtipnej jako v The Colour of Magic.. Ale doufám že se dalšího zfilmování Terry Pratchetta dočkáme zanedlouho.. ()

Sandeagle

Ano, to je to, co jsem již nějakou dobu v čase, kdy nejsem schopen zasednout u dobré knihy potřeboval. Kniha je této adaptaci velmi velmi podobná a hlášky, situace, i postavy splňují její obsah do puntíku. Vždy jsem se po zfilmování knihy rozhodl, zda je lepší si to přečíst, nebo se dívat na film, zde mi nebude vadit oboje. Když jsem se navíc dozvěděl, že v Anglii je tento film pouštěn na Vánoce jako u nás mrazík, tiše jsem jim záviděl... " Neexistuje nic takového jako je spravedlnost, ale lidé potřebují věřit v něco, co neexistuje, aby zůstali lidmi" ()

JK-Stinger

V mém předlohy neznalém pohledu musím hodnotit podobně jako v případě barvy kouzel. Chaotický a nepříliš povedeně vyprávěný příběh, kdy mi přijde, že k tomu, abych si snímek užil, musím prostě tu předlohu znát. Bohužel tomu tak není, ažsi ji třebas někdy konečně přečtu, možná to dopadne jinak. Takhle však hodnotím jako dlouhou dvoudílnou a průměrnou inscenaci s několika vtipnými místy. ()

andio

Fanoušek Pratchetta rozhodně nejsem a ani tento film mě nijak neoslovil. Celý je to zbytečně nepřehledný, snaží se to až moc následovat knížku za cenu debilních přechodů a nesmyslnejch ramců. Herecký výkony nic moc a celkově jsem se spíš nudil. 4/10 ()

toi-toi

Milujem Pratchetta; jeho knihy i jeho fantáziu. Otec Prasátek ťažká kniha na adaptáciu a autorom sa nie úplne podarilo, vďaka tomu mnoho veci vychádza do prázdna a je pre nečitateľa nepochopiteľná. Jedna hviezdička navyše zo sentimentu. ()

Honza dAve

Okolo filmování Pratchettových příběhů ze Zeměplochy byla vždy velká diskuze a očekávání. Knížek Zeměploch je nyní již přes 30, což je pro filmaře slibná inspirace a pro fanoušky opravdu lákadlo. Jako první s činy přišla společnost RHI Entertainment a televizní film Hogfather pro britskou televizi SkyOne je toho výsledkem. Musím říct, že mě velmi potěšil a pobavil a moc se mi líbil. Přestože měla SkyOne a RHI jistě omezený rozpočet a Hogfather je film televizní, jsou v něm hezké triky, Smrť je hezky ztvárněný jak postavou, tak hlasem Iana Richardsona, dokonce i mrká očima :o), Rozšafín Ctibum vypadá jako klasickej matfyzák a Zuzana v podání Michelle Dockery má tu správnou zuzanovskou autoritu. No a Noby .... ten je prostě Nóblhóch na první pohled. Žádný důležitý moment ani fór z knihy nechybí a film je doufám srozumitelný i neznalcům Zeměplochy. V rámci možností hezká kamera, střih, i efekty. Jakožto fanoušek Terryho Pratchetta jsem nadšen. Sám Terry si ve filmu zahrál majitele hračkářství. ()

Koláč

Nic není dokonalé. Všechno může být vždy lepší... To se dá říct i o Otci prasátek, jenže já se u toho královsky bavil. Stejně jako u knihy. PS: Uživatel "canajka" je tak trošku vůl... neni tak? :-) ()

filmator

Zbytečně nadhodnocená adaptace, vyvolávající klaustrofobní pocit z očividných ateliérových scén, které se tu a tam střídají s počítačovou animací. Na TV film určitě nadprůměrné, ale až moc dlouhé. Zeměploše by slušel větší rozpočet a velké plátno. A když už tedy používáme ty nové technologie, mohli jsme postavám, které jsou "venku" v mrazu a na sněhu, dodatečně alespoň přianimovat zmrzlý dech. Tempo filmu je přehnaně pomalé a uspávající. Po všech těch nadšených komentářích jsem čekal mnohem víc. ()

FakyCZ

Nejdříve jsem tomuto filmu dal 5*, ale s pocitem(tušením), že počáteční ohromení mě přejde a taky přešlo. Nicméně dětinsko-psychopatický smích Ča-snač-aje a Smrťova rodinka mě opravdu dostali. I Discworld je moc hezky zpracovaný, ale nemohu porovnávat s knihou, kterou jsem nečetl. ()

KoleckoR

HO HO HO.... jejda takhle jsem se naposledy zasmál,když jsem před léty Zeměplochu hltal jednu knížku za druhou. Ani jsem netušil, že už je to filmově zpracováno. Prostě skvělý, přesně podle jedinečného překladu Jiřího Kantůrka. Ale pro diváka, který tyhle knížky nečetl to bude asi dost těžko pochopitelný. A zazněla tam krásná věta: "Lidé potřebují fantazii, aby byli lidmi." ()

barteca

Další z povedených taškařic podle díla T.Pratchetta -"ti lidé jsou obdivuhodní- ve vesmíru plném zázrakůů vymysleli NUDU !! Oproti Zaslané poště po všech stránkách slabší, nejvíc by pomohlo zapracovat na scénáři a cutcutcut. ()

grerar

Druhé seznámení se Zeměplochou a, to musím vyzdvihnout, jsem mile překvapen. Televizní film takové kvality se jen tak nevidí. Triky jsou úměrně dobré vynaloženým prostředkům, rozhodně však z nich nečiší na sto honů nedodělanost, jako je tomu u mnoha českých KINO filmů. Mě britský humor sedí, na Terryho si začínám zvykat. Pokud je Barva kouzel spíše něco alá hvězdný prach, pak Hogfather je něco mezi Mrtvou nevěstou Tima Burtona a Totorem od Miyazakiho. A navíc to má atmosféru Karlíka. Prostě velice povedená filmová podoba, jsem proto zvědavý na knižní předlohu. Rozhodně se oběma filmům podařilo přilákat mne k Pratchettovi. 5* ()

KosiR_ksr

Pořád se těším až se některé z Pratchettových děl dočká výpravnějšího zpracování, ale i tohle je skvělou podívanou snad pro každého milovníka britského humoru, fantasy a Terryho Pratchetta. Skvělý námět, který se podařilo převést do velmi slušné televizní podoby. 80% (ač možná jsem ve svém hodnocení lehce nezaujatý svou náklonností k tvorbě Pratchetta, HOHOHO) ()

inutihar

Film podle Prachetta? Čekal jsem něco veselejšího než tento docela temný příběh, ale musím uznat, že jsem byl nakonec spokojen. I když některé části byly poněkud překombinované. ()

PDcz

4**** body Dnes opět nečekejte nějaký dlouhý komentář. Makali jsme doma jak v Kolbence a nejsem zvyklý na manuální práci a ono takové broušení štuku mému křehkému tělu nikterak neprospívá a pak mi bolí ručičky a hůř se píše, tak proto... Ale k filmu, hezké, málokdy vydržíme déle než 100 minut u filmu a tady? Všech 189 a úplně v pohodě. Mám cukání napsat komentář ve stylu uživatelky terunka003: Hezké, vtipné, originální x (to vám tady psát nebudu, za to přeci odebírám body v našem stylu ;-) [X] Minus 1* bod pokračování z předchozí věty ... x občas dějově slabší, střih (občas utnul záběr dost z ostra) Tak asi tak no. [X] SMRŤ: VŽDYCKY ZBÝVÁ ČAS NA DALŠÍ POSLEDNÍ CHVÍLI ()

hEROic

:)) ty vtipky a narazky jsou proste delikatni... hlavni zaporak Ca-snac-aj je vostrej jak britva! :) a Michelle tak to je kapitola sama pro sebe, vypada jak andel, ten jeji vyraz proste zboznuju no a kdyz se konecne usmala tak jsem se asi zamiloval ;) neco pres 85% ()

Elyon

A až si ostatní budou pouštět na Vánoční svátky a Silvestra Mrazíka a spol., tak já si místo toho pustím Otce Prasátek:). ()

Faila

Zpočátku to vypadalo moc zajímavě, pak to začalo být divnější a podivnější. Jak se povedla zadaptovat předloha bohužel nemohu soudit, ale film sám o sobě mi přišel skvělý. Na TV film je to vydařeně výpravné, postavy jsou zajímavé a příběh chvílemi až mentálně zábavný. ()