Televizní film podle románu Terryho Pratchetta Hogfather (česky Otec prasátek), kterýžto je osmnáctý v pořadí jeho velké fantasy série Úžasná Zeměplocha (Amazing Discworld). V předvečer Hogswatch (Svátku prasečí hlídky, zkráceně Prasečnic), které jsou jen náhodou malinko podobné zemNEplošským (tedy zeměkoulním) Vánocům, nastane absolutní nedostatek tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje dárky. Zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana Stohelitská (Michelle Dockery) ho musí najít, jinak nejenže bude ráno bez dárků, ale ani nevyjde slunce. Jejími pomocníky jsou havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. Naštěstí ale zeměplošský Smrť (Ian Richardson a Marnix van der Broeke), Zuzanin dědeček, zvládá chvíli dělat dvě práce zaráz. Šíří se podivné zvěsti, dějí se podivné věci, a nakonec jsou do toho zapleteni i mágové za zdmi Neviditelné univerzity a jejich myslící stroj Hex. Jak to všechno dopadne, proč a jak je v tom angažován dosud úspěšný člen Cechu vrahů Jonatán Časnačaj (Marc Warren) a kdo za tím vším stojí, se nechte překvapit. Pokud se vám ovšem kýve nějaký zub, buďte velmi opatrní... (Honza dAve)

July

"Humans are interesting. In the universe full of wonders, they managed to invent boredom." Ze Zeměplochy jsem dosud nic nečetla, ale viděla jsem obě divadelní představení a na Hogfathera jsem se velice těšila. A v ničem nezklamal, právě naopak! Smrť je jako zastupující Otec prasátek i jinak perfektní, vychovatelku jako Zuzanu by si přálo každé dítě a Marc Warren, u nás známý především jako Danny Blue z Podfukářů, je jako Časnačaj prostě skvělý! Vlastně jsem ve filmu nenašla nic, co by skvělé nebylo. A nesmím zapomenout na výborný hudební doprovod. Zaslouží si tento snímek 5*? Yes, I was quite confident. So, happy Hogswatch everyone! ()

ywo666

Jedno z naj sklamaní. Mám rád fantasy a som k nim až moc vstriecny. Ale hogfather ma vyslovene nebavil. Neviem čím to je. Proste mi ten štýl absolútne nesedel. Skúsim ešte Colour of magic ale ak ani to nezaberie tak som s filmami od Pratchetta nadobro skončil. PS: asi jedniný film široko ďaleko, pri ktorom sa mi chcelo spať napriek tomu, že som bol vyspatý a nebola ani pokročilá nočná hodina. ()

ravalah

Cetl jsem jen malo knih, knihy me uspavaji. Velkou cast z techto knih tvorilo fantasy. Nebylo tomu tak jen u trech autoru...pan Sapkowski se svym Zaklinacem, pan Holdstock a pan Pratchett se svou Zemeplochou. Byl jsem tedy velmi zvedavy, jak dopadne filmova adaptace. Prvni jsem shledl Barvu kouzel a musim rict, ze se mi libila vice...byla takova jednodussi,, stravitelnejsi. Tady ale hodnotim tento film a davam mu 7/10, protoze si to opravdu zaslouzi. Desatnik Noblhoch a Smrt jsou pro me nejlepsi postavy. Noby asi diky tomu, ze nejvic se mi libily pribehy Pratchettovy Nocni hlidky. Jednoznacne doporucuji. ()

McM

Přemýšlím co tomu vytknout. A napadá mě snad jen to, že se toho nechytil žádný z našich distributorů. Ale to nic nemění na skvělé podívané, kterou jsem si maximálně užil. ()

Marooned17

Výborná adaptace Pratchettova románu, která mne mile překvapila, ani jsem si nemyslel, že Zeměplochu je možné tak pěkně zfilmovat. ()

demented

Neviem, čo Terry Pratchett berie, ale asi by s tým mal prestať. Ako človeka Pratchettovkami nezasiahnutého ma Otec prasiatok nielen že nenadchol, ba práve naopak - totálne znechutil. Detinská, naivná, trojhodinová, nudná a nezáživná blitka. Nikdy viac. ()

Kurikmoon

Bolo z toho trošku cítiť tv film. Ale bolo to plné fantázie a výpravnosti. A niektoré postavy boli dokonalé. Ktoré? Na to prídete určite sami ;) A nebolo to bez posolstva. Prajem príjemný netradičný zážitok, ktorý by som nazval Zoznámenie sa s Zeměplochou-------------------. Smrť myší je super!!!!!! --------------------- (postava)... ()

klima777

Smrť mi vždy přišel jako nejzajímavější postava Zeměplochy. Taková hezká antropomorfní personifikace (zásadně rodu mužského). Takže TV-Hogfather mě navnadil. Želvička byla, sloni taky, vrazi, noční hlídka, mágové atd. též. Proč mi tedy připadá, že kniha je daleko vtipnější a trefnější? Ale jo... Docela dobré to bylo. A stejně by bylo bývalo lepší, kdyby tenhle film nevzniknul... Navzdory všem výtkám a dosti rozporuplným pocitům dávám 2,4 hvězdy (to je dost, ne?). Placatý svět je totiž celkem příjemné útočiště a chytře nastavené zrcadlo. Ale stejně... kdyby ten film nevzniknul :-P... A'tuin pluje dál. Občas se "nalodím", občas knihu odhodím (neb nejsem skalním fanouškem veškerého díla páně Pratchetta); možná zase zajdu do divadla (skvělé a ducha předlohy mnohem úspěšněji vyvolávající Soudné sestry) a někdy se možná vrátím i k tomuto televiznímu zpracování. ()

Molir

Pekne to bylo, Smrte jsem mel stejne vzdycky nejradsi :-) a na televizni projekt opravdu hodne kvalitni produkce, a vyrazne pomohl i fakt, ze jde o tri hodiny, cimz nevznikl neprehledny maglajz... a hodne potesila 'camea' nekterych oblibenych postavicek Zemeplochy (obzvlaste Noby), ktere by asi byly prvnimi obetmi pripadnych skrtu ve scenari... ()

Looser

Vcelku povedená televizní předělávka TP. Jako dělaná pro vysílací čas okolo vánoc. Pro ctitele TP se jedná o příjemné pokoukání a vizualizaci toho o čem jsme dosud jenom četli. Pro ty co neznají a nemají rádi dílo TP se asi bude o jednu velkou podivnost :-). ()

3 AM Code

Tak slabsi 4. Na knizku to proste nema, ale je to sympatickej pokus. Lidem co nejsou seznameni s Pratchettem to asi bude pripadat celkem ujety, navic "nepoznaji" spoustu postav co se tu mihnou v mensich rolich. Michelle Dockery je ovsem jako Zuzana dobra a Marc Warren jako Casnacaj naprosto exceluje. ()

Ferinka

Zaslaná pošta se mi líbila víc, ale Otec prasátek měl své kouzlo - Smrtě a jeho "ho ho ho" :) Zklamáním bylo snad jen odhalení pravdy o Víle Zubničce :) ()

SjamK

Ještě vtipnější než Barva kouzel. Jsem opravdu ráda za to, jak se tvůrci dokázali chopit předlohy a natočit tyto Pratchettovské filmy tak, že diváka Zeměplochy znalého opravdu neurazí, ale dokonce i zahřejí na duši! Hluboká poklona. A ať žije vtipálek Smrť! ()

HiddenDragon

"Have u been naughty or nice?!?" Pratchetta mam rad, ale i kdyz jsem zrovna "Otce prasatek" jeste necet, obecne mi prijde, ze jeho humor vyzniva v knihach lip (i diky uzasnemu Kanturkove prekladu). To ze se jedna o TV film je holt skoda, zaslouzilo by si to kvalitnejsi triky...myslim ze by to pak dopadlo lip nez Harry Potter. Ale beru vdekem, ze to nekdo natocil aspon takhle. Co uz je spornejsi, jestli by se to neobeslo bez trihodinove stopaze a dvou dilu. Je tam par skvelych scen, ale taky sceny, ktere by vystrizenim delaly dej sviznejsim. Takhle je tempo docela pomale a misty film nudi. Vsechno nastesti zachranuje Smrt (jak Svatek praseci hlidky ve filmu, tak i komiku z pohledu divaka), nebot je jednou z nejuzasnejsich postav celeho Pratchettova sveta, a jeho studeny nadhled a zaroven nechapavost lidskych zvyku je smrtelne roztomila :-D Jen tomu jako celku proste neco schazelo. Mozna i vyber knihy...prece jen Pratchett ma spoustu myslim lepsich pribehu, a krome "Barvy kouzel" (2008) a "Zaslane posty" (2010) o jinych filmovych zpracovanich nevim. Je to velka skoda. Ale je to asi o penezich. K dokonalemu podani by museli prizvat nekoho formatu Jacksona, protoze Pratchettova fantasy si o triky primo rika. Animovane verze nekterych pribehu existuji, snad se mi je podari sehnat a posoudit, co je lepsi. Kazdopadne si v nich Pratchett nemuze strihnout sve male cameo jako zde :-D ()

Zagros

Nebylo to špatné, ale pro mě je Pratchett jednoduše nezfilmovatelný. Představy v mé hlavně jsou úplně jiné a film se jim ani trochu nepřiblížil. Není to chyba, je to prostě jinak. Naopak chybou je dle mě délka. Chvílemi to bylo docela utahané a přestávalo mě to bavit, což se u knih nikdy nestalo. Suma sumárum tři hvězdy. Více se mi například líbily "divadelní" Soudné sestry. ()

matolas

Pridám sa k majoritnému osadenstvu frflajúcich na zbytočnú televíznu dĺžku adaptácie. Na druhú stranu som však rád, že ide o (podľa komentárov) doslovnú adaptáciu, lebo mnohé Pratchettove knižky mi takisto prídu pridlhé, ale svoj čas rád investujem do ich doslovných filmových verzií. Potešilo osadenstvo na čele s Marc Warrenom, Pratchettovo cameo a aj celkom neotrelý humor. Niekedy sa to však vážne vlečie, akoby ste to sledovali spomalene. ()

sl4necek

Přistupoval jsem k tomu s despektem, že filmy podle knih dopadají špatně (viz. Harry Potter). O to příjemnější je výsledný pocit :) Jen nechápu, proč začínají od tak "pozdní" knihy - ve filmu je spousta narážek, které nečtenáři Zeměplochy nepochopí. ()

Fary

Je to perfektni. Necetl jsem knihu, takze nemuzu srovnavat, ale na televizni adaptaci je to proste bomba! :) ()