Kdysi dávno žili v Evropě chudí, ale šťastní manželé, kteří se synem Fredem bydleli v útulném srubu uprostřed lesa. Když se jim narodil další syn, baculatý, usměvavý Nicholas, chtěl ho Fred milovat a chránit jako nejlepší starší bráška. Jenže jak chlapci rostli, dokonale ctnostný Nick obyčejného Freda ve všem zastínil a často mu svou dobrotou ublížil. Život v bratrově stínu nakonec změnil Fredovu velkorysou povahu ve vzdor, a tak opustil rodinu. Zatímco se z Nicka stal Santa Claus, který s rodiči a manželkou Annette řídí na Severním pólu hračkářské impérium, z Freda je bručoun. Bydlí v Chicagu, nemá rád Vánoce a s rodinou má společné jen to, že nestárne. A možná zanedlouho přijde o trpělivou přítelkyni Wandu. Poslední kapkou bude to, že místo oslav jejích narozenin skončil ve vězení. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci, a tak nakonec Fred zavolá Nickovi a pokusí se z něj vymámit peníze na kauci a půjčku. Nade vše dobrý Nick téměř souhlasí, ale pak zasáhne jeho žena a přesvědčí ho, aby Fredovi peníze slíbil, pokud pomůže s přípravou rozvozu dárků. (TV Nova)

Borrtex

Výborná Vánoční komedie s dobrým příběhem, a skvělým hereckým obsazením. Film jako takový krásně nahnal tu správnou vánoční atmosféru. Jediné, co mi trošku vadilo byly někdy až zbytečně dlouhé scény, kde se až příliš dlouho bezsmyslně mluvilo (především v části po začátku). Ale krom toho, fajn podívaná, kterou vřele doporučuji. 75% ()

kingik

Ne každý má to štěstí, že má za mladšího bráchu Santa Clause. Fred takové štěstí má, ale nemá z toho pražádnou radost. Jako jeho starší bratr je v jeho věčném stínu a postupně vůči němu zatrpkne. V dospělosti, a po letech odloučení, si Fred chce otevřít hernu v centru města, ale nemá potřebné finanční prostředky. Po potížích, které mu to způsobí, se s prosbou obrátí na svého dobrotivého bratra, který léta obývá zimní království na Severním pólu a o Vánocích nosí všem hodným lidem vánoční dárky. Fredovi, i přes ochladlé bratrské vztahy nabídne, aby si potřebný finanční obnos vydělal službou u něho. Tomu se nápad příliš nezamlouvá, ale nic jiného mu nezbývá. V kouzelném království plném věčného ledu a sněhu poznává skutečné hodnoty přátelství, o kterých dříve smýšlel povrchně a sobecky. Navíc na něm závisí budoucnost Santovy tradice rozdávání dárků, protože zlý inspektor chce úřad z důvodu nízké efektivity jednou provždy zrušit. A to se nesmí stát. Specialista na komedie David Dobkin v produkci proslulého Joela Silvera natočil nečekaně originální, příjemnou a místy až anti-vánoční komedii vzpírající se zaběhaným schématům vánočních komedií určených pro celou rodinu. Od desítek podobných filmů s vánoční tématikou se odlišuje především vyzrálým pojetím, nadhledem a solidně zvládnutou režií. Víc než to zaujme silné herecké obsazení čítající řadu zvučných jmen. Dominuje mu především skvělý Vince Vaughn, který se na filmu podílel také produkčně a svoje eskapády předvádí se sympatickou grácií, tentokrát se oprostil od jeho tradiční trapnosti. O nic méně pozadu nezůstávají ani ostatní, přinejmenším Kevin Spacey v roli zlého inspektora se z diváckého hledáčku zájmu jen tak nevytratí. Hezkou vedlejší roli, zastupující "povinný" sexy prvek, dostala Elizabeth Banks, zajímavý byl také Paul Giamatti, jehož Santa dostal od scenáristů lidský komplex z nadváhy a jen Rachel Weisz tady byla nadbytečná a její role nic podstatného neřešila a šlo jen o to, aby měl hrdina v říši lidí nějakou přítelkyni. Nápadů má film plný vánoční pytel a až do konce je sype v rychlém a vtipném sledu. Santa má svoji ochranku z trpaslíků, kteří se chovají jako bodyguardi hlavy státu a nechybí dj, co pořád hraje dokola jeden vánoční song. Frustrace ze slavného sourozence jde tak daleko, až se Fred rozhodne navštívit terapeutické sezení, kde není jediný, kdo má tento komplex a setkává se zde s neúspěšnými bratry svých slavných bratrů z řad celebrit. Tenhle nápad se už sice v jednom filmu objevil, ale tady byl lépe použitý. Tahle komedie disponuje vesměs vkusným a neagresivním humorem. Chválím ji až na ten morálně-ústupný závěr. Tvůrci si zkrátka neodpustili ho tam vlepit. Vše končilo schématem dobře známým z desítek jiných komedií, kterým se film vehementně a dovedně po celou dobu vzpíral. V závěru už tvůrci s ničím úžasným, co by diváka překvapilo nebo příjemně zaskočilo, nepřišli. Za rozplizlý závěr strhávám hvězdičku. Hou, hou, hou, sobí spřežení s Vincem Vaughnem si dojelo pro dobré bodové hodnocení. 80% () (méně) (více)

imf

Dobkin dokazuje, že zvládne jakýkoliv projekt opatřit sympatickou fazónou. Vánoční atmosféra tu přebíjí jakékoliv pokusy o podpásový Frat Pack humor. Vaughn je sympaťák, Giamatti jako Santa není strašidelný a Kevin Spacey si svého záporáka viditelně užívá. Tři herecké výkony tak nesou Santovy saně napříč stovkou minut nečekaně svižně a když si připustíte, že je to "jen" klasický vánoční film o tom jak morous ke štěstí a bráchovi přišel, možná to z vás vykřeše i pár malých úsměvů. p.s. Rachel Weisz zřejmě na plac zabloudila omylem, ale díky za ni. :) ()

Kryton

Moc příjemná vánoční komedie , která ač je plná kliše tak baví a vyloudí po celou dobu usměv na tváři. Herecký ansámbl je zde zvolen na výbornou. Každý si tu svou roli evidentně uživá a třeba Spacey je výborný parchant! Prvních 35 minut skýtá jeden vtip za druhým a ač pak to sklouzne do typického vánočního filmu tak rozhodně toto bych si na Vánoce rád kdykoli pustil. Protože Santa zde není ten roztomilý děda co jen háže smajly a má pro každého dárek , ale chlapík co hledí na efektivitu práce a na svou váhu. Do toho elfové ,kteří chodí do hospody nebo mající mobily. Vaughovi toho spratka žerete a ač typicky pro takovýto film najde to dobré v sobě a v bratru tak ani na chvíli vás to neoprudí. Spacey tu má malý supermanovský vtípek , který je cool (Lexi ted už to víme!!!). Rachel Weiz je zde sice jen místama , ale i tak je to krásná ozdoba na tomto vánočním stromečku. Celý film je nádherně podbarven skvělou hudbou a atmosférou. Osobně u mě vede bitka s Djem! ()

predators

Tak to je pro mě naprosto nová informace. Nebo vy jste to snad věděli? Já teda ne:-) Jenže někdy je možná lepší nevědět, což platí zrovna v tomto případě. Nebo výstižnější je ... nevidět. Dost slabá vánoční podívaná, která svým plitkým obsahem nedá nic jak dětem tak dospělím. Je to jedna velká nuda s hromadou dárků v podobě dobrých herců, které ale moc nepotěší :-) Na druhou stranu lepší dostat něco, než-li nic :-) 35% ()

• Clyde, kterého hrál Kevin Spacey, dostal od Santy Clause na Vánoce vytoužený Supermanův plášť. Spacey si v roce 2006 zahál Lexe Luthora ve filmu Superman se vrací. Tam má Kryptonian základnu na Severním pólu stejně Santa v tomto filmu. (HappySmile)
  • Kostýmní oddělení spolupracovalo s firmou Levi´s a nechalo speciálně vytvořit 501 kostýmů tak, aby přesně seděly Vinci Vaughnovi. (HappySmile)