Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

marosson

Nemali ste chut tej starej vrazit, ked postavila Shebu pred dilemu - macka lebo divadlo? Ja teda urcite...ale Judi je vynikajuca a Cate...skoda slov...fantazia:) ()

HrrrOch

Má to tempo a svébytný styl, který povyšuje jinak celkem vděčné schéma skandálního story, jen mi trochu připadá, že díky celé té dokonalé dějové konstrukci se pak celkem upozadí poselství o sžíravé osamělosti Judi Dench. ()

jendamaty

herecky, režijně vynikající, dobré dialogy, film v mých očích trochu sráží jistá předvídatelnost a až moc televizní kamera, dějová linka s Judi Dench mi přijde mnohem zajímavější než poměr Cate Blanchett, je tam cítit určitá roztříštěnost, jak to vlastně vyprávět... jinak ale vřele doporučuju ()

Paladin25

Komorné drama ako sa patrí. Skvelý herci podporovaný skvelým scenárom a réžiou, čo z toho vyplýva? Jednoducho skvelý film. ()

elanista1

Nemozem si pomoct, ale pre mna tomuto snimku uplne chyba nejaky hlbsi zmysel. Mozno som az prilis prisny na kriteria na dobry film, ale takto si ho urcite nepredstavujem. Mozno som sa prestal 100%ne venovat pozeraniu po polhodine ked som pochopil, ze ma to nebude bavit, na konci som mal uplne prazdny pocit, ako keby som nic nevidel.Bohuzial toto naozaj nie. ()

pali87

Ozajstná dráma pri ktorej mrazí. Celé to na mna pôsobilo emočne naliehavo, scenáristicky vypilovaný stret dvoch rozdielnych žien, ktoré hľadajú plnohodnotný vzťah ale žijú na hrane neštastných a nenaplnených životov. ()

gotham

Zakázané ovoce chutná nejlépe. To je přísloví, které si nedokáže učitelka v podání vynikající Cate Blanchett odpustit a nakonec za to tvrdě pyká. A přitom postava Judi Dench je mnohem podlejší a nechutnější, ale ta spravedlnosti uteče. Bohužel je to film jen o těchto dvou postavách, a ty to na nějaké lepší hodnocení nedotáhnou, chtělo by to více zapojit i ostatní postavy, ať už z rodiny či ze školy. Konec byl působivý, až je člověku líto té učitelky, i když její chování je neospravedlnitelné. 70% ()

Edeltruda

U avizovaných dramat se někdy obávám, že to tvůrci hlavně v závěru až moc přepálí a realistický příběh se vymkne do "upíří show". A přesně to se v mých očích stalo i tomuto filmu. ()

Doctord

Bohužel nechovám k herečce Cate Blanchett sympatie ba naopak, tak nemohu hodnotit tento film,který de facto stojí na této herečce:-) Jedná se jinak o vcelku originální příběh a výbornou Judi Dench,ale i tak nepředčí velmi kvalitní hudební doprovod. ()

Sonick

Za ten výkon měla Judi Dench dostat Oscara. Pro každého milovníka psychologických dramat bude film jistě zážitkem. A ten konec je odzbrojující. ()

Akyno

Zaujímavé spracovanie s kvalitnými hereckými výkonmi. Napriek tomu že mám nesmierne rád Cate Blanchett v tomto prípade si nemyslím že jej rola sadla na 100%. Skôr ma upútalo poňatie harpyóznej Judi Dench, ktorá sa v bezohľadnej, lesbickej, vypočítavej, opustenej starej mrche rozhodne našla. ()

gpx

Splnění občanské povinnosti lze obecně považovat za chvályhodný čin. Nicméně motivy a okolnosti, které takovému činu předcházejí na něj mohou vrhnout i poněkud jiné světlo. ()

Grim

je to akoby som sa pozeral na životný príbeh. Je to akoby sa to naozaj stalo. Herci hrajú tak realisticky, akoby ich ani netočila kamera. Herecké výkony Judi Dench, Cate Blanchett a Andrew Simpsona sú také prirodzené, že by som to ani nenazval hereckými výkonmi. Hudobný doprovod znejúci počas celého filmu dokonale zapadá do deja. Barbarine vnútorné monológy sú také duchaplné, že si ich púšťam stále dokola. Film má len jednu chybu...na konci filmu, keď sa Sheeba vracia k Richardovi a Barbara si kúpi nový denník, vo chvíli keď ho vybaľuje, má na popolníku zapálenú cigaretu, v daľšom zábere si cigaretu zapaľuje (tú istú alebo druhú?). ()

veverysiak

Úplne banálny príbeh, miliónkrát rozobratý a opísaný, a stále sa nájdu kádre, ktoré to podajú tak, že si nemôžete odísť od obrazovky ani kávu zaliať, tentokrát je to koncert pre dve Pani Herečky a jedného Pána Režiséra, ešte stále som v úžase nad tým, ako málo výrazových prostriedkov stačí Pani Judi na bezkonkurenčný mnohotvárny výkon, takže 85%. ()

haack

Emoce, které s vámi mlátí od začátku až do konce. Silný příběh ztvárněný silnými osobnostmi v podání dvou hlavních hereček. Takových příběhů a silných témat není mnoho. Tento patří mezi ty lepší, nebo nejlepší z nich. Je to podívaná plná intrik a propletenců vnitřních vztahů a citů. Celkově výborné. 8/10 ()

djcremo

Dráma ako vyšitá. Úžasný herecký koncert Kate Blanchett a Judi Dench. Príbeh dvoch žien, ktoré obe majú veľké tajomstvo a ktoré oba sa snažia skryť pred ostatnými, ktoré sa postupne odkrývajú. Dve rozdielne osoby, ktoré si našli cestu k sebe. Kate to myslela úprimne a Judi to všetko mala vykalkulované. Priateľstvo ktoré sa malo snahu celý čas držať a ktoré sa ku koncu filmu začne rúcať ako každé, kde to z aspoň z jednej strany nie je úprimné, ale vypočítavé. Je tu krásne vidieť, ako dokáže vypočítavosť ublížiť nielen tomu druhému ale aj tomu kto ubližuje. ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)