Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Blaogranas

Tak tady se naplno projevuje síla britského filmu. Dvě propletené dějové roviny, zabývající se poměrně málo interpretovanými tématy. Na jedné straně žena středního věku, které imponuje, že kolem ní obletuje její žák. Ví, že je to špatné, ale přesto ji to láká a podlehne tomu. Na straně druhé žena před důchodem, která je zoufale sama a plně využívá naskytnuvší se příležitost připoutat k sobě někoho jiného. Když pak je jedna v podání Cate Blanchett a druhá v podání Judi Dench, nemá to chybu. Obě jsou mistryněmi svého oboru, a když se přidá Bill Nighy a podmanivá hudba provázející celý film ... hodinka a půl uteče jako voda a je to dobře strávený čas. ()

iNKa 1104

Judi Benchová se svými skleněnkovými kukadélky je něco tak pichlavého samo o sobě (tak na mě působí) a tahle role jí sedla jako ulitá... Nutno říci, že i Cate Blanchetové, která svou rozevlátost a smutné oči umí zahrát mimořádně.... Velmi zvláštní film.... Čím dál tím víc mám ráda deníkové filmy s vypravěčem-průvodcem.... ()

brrumlaa

Barbara, starší, osamělá učitelka, která žije jen sama s kočkou....Ve svém světě je šíleně sama, chybí jí lidský dotek, spřízněná duše, kamarádka... Drží ji nad vodou její deníčky, kde si zapisuje svoje myšlenky, svoje "pravdy". Ve škole ji nikdo nemá rád studenti ani učitelé. Umí si sice zajistit respekt a pořádek, ale...??? Zanedlouho do školy nastoupí Sheiba... Pro starou despetickou dámu nastane změna, s mladou Sheibou se spřátelí. Konečně není tak sama, ale je to její přátelství opravdu tak nezištné a opravdové...?Ví o Sheibě tajemství, ale rozhodne si ho ponechat pro sebe...- prozatím. I Barbara má svého kostlivce ve skříni. Drama, které stojí na 2 ženských, hereckých výkonech. ()

cerbygerby

Docela překvapivé drama.. Kate si zahrála takovou zvláštní roli.. trochu mi připomínala druhou Kate...Winslet z filmu Předčítač, kde si také užívala s mladým klukem. No a v tomto filmu se měla ještě zbližovat s hroznou Judi Dench.. No ale celkově to docela zvládla a zahrála to věrohodně. ()

rainman93

V čem je ten snímek tak dobrý? V aktuálních tématech, která jsou pro nás stále více palčivější i běžnější a přesto pobuřující. Zároveň uhrančivý svými hereckými výkony, které se bohužel jen tak nevidí. A především v syrové výpovědi o lidské pravdě, o síle touhy, ničivé síle lži a bolesti z nenaplněné lásky. ()

sonoluca

Zářez jak se patří. Je potřeba si ovšem uvědomit, že minimálně 3/4 třetiny oddřelo herecké osazenstvo. Omlouvám se režisérovi a scénáristovi, ale to, co předvádí ústřední duo - má oblíbená Cate Blanchett (být chlap se občas vyplatí) a Judi Dench (Oscar jak vyšitej, viď, Helen) je pro mě vrchol herectví. Pozadu nezůstávájí ani jindy převážně komediální Bill Nighy a především Phillip Glass za taktovkou. Naprostá nádhera ()

cinemaboy7

Vezměte jeden výborný scénář, jednoho velmi schopného režiséra, perfektně napsanou dramatickou hudbu, město Londýn, jednu malou nevěru, pohledného chlapce a hlavně dvě geniální, skvělé a každou vteřinu přesvědčivé herečky a vznikne vám pochoutka, kterou si po prvním ochutnání budete chtít dávat čím dál častěji.90% ()

Bludicka.Julie

Tak tohle je opravdu drama, ne jako každý druhý film, pod kterým je napsáno "drama". 87 minut - akorát, vše se vystihlo, hned od začátku to začalo všechno šlapat, žádné nudné prodlevy! Konečně jsme viděla film se slavnou Judi Dench, kterou mám spojenou jen s jedním souslovím z minulosti:) Naprosto jiný a zvláštní film, ze začátku jsem měla velké problémy si zvyknout na hlas Zdeny Hadrbolcové, ale pak, když se Judi Dench proměnila v psychopatickou lesbu, ten hlas se tam hodil, dodával té roli takovou hororovost a proradnost. Což je divné, protože jsme zvyklá, že paní Hadrbolcová hraje hodné babičky, klepny a pošťačky.:) A jak jsem dřív tu Cate Blanchett nemusela, tak od Benjamina Buttona, kdy jsem v kině brečela jak želva, ji mám radši a radši a tento film to jen povrdil. ()

Brinkley

Strhující výkon obou hereckých dam mě naprosto uchvátil, příjemně civilní Bill Nighy dojal. Sex mezi profesorkou a studentem je sice klišé jak hrom, ale tohle je film především o lidské samotě (a nejen zapšklé Barbary). Atmosféru nezaměnitelně dobarvil Philip Glass, mág filmové hudby. Jo, a Cate Blanchett je zde opravdu nádherná, nepotřebovala ani špičaté boltce). ()

Shaleman

Příběhy, ať už knižní či filmové, využívající jako hnací kolo nevěru či sexuální zalíbení v jakékoli formě, v oblibě zrovna nemám. Ale tady dávám palec nahoru. Hlavním plusem tohoto filmu totiž není nějaký příběh, či scénář, ale hlavně Hannibalovsky démonická Judi Dench. Ta celý film drží vysoko nad hladinou a atraktivní sympatická Cate Blanchett ji zdatně sekunduje. Nejspíše proto se na to tak dobře dívá. Bez agrese a s klidem jsem se do jedné zamiloval a druhé se bál. ()

danny_21

Pořádné kontroverzní drama si žádá kvalitní herce, a Eyre si je vybral na jedničku. Skvělá staropanenská Judi, neméně skvělý Bill, který mě usadil svým přesvědčivým a spravedlivým výbuchem hněvu až ke standartně sladké, ikdyž morálně zkažené Galadriel, která, i přes všechnu snahu, zůstává v pozadí. Přesto mě samotný námět nijak zvlášť neoslovil, nepovedlo se celou tu patálii vyhrotit do pořádného osudového zakončení, takže hercům a hudbě dávám 70 %. ()

bono22vox

Naprosto skvěle obsazené drama zapůsobí krásnými slovy a odpornými činy... skvělé herecké výkony a hudba Philipa Glasse vám umožní se zakousnout do tohoto dráma s prvky thrilleru s ohromnou intenzitou - a až do úplného konce vás nepustí... ()

mira.l

Herecký koncert Cate Blanchett a Judi Dench. Příběh, jehož rozuzlení je poněkud překvapivé, to jsem nečekal. Že si student začne románek s učitelkou, by až tak překvapivé nebylo, ale to co následovalo pak, kvůli jedné utracené kočce... Zpočátku to vypadalo jako pevné přátelství dvou žen. Ale když se Barbara dozvěděla o milostném románku Sheby se studentem, zdálo se, že toho využije pro to, aby Shebu nějakým způsobem vydírala. Že to provede způsobem, jakým to provedla, mě teda trochu zaskočilo. Přísně vzato, poněkud přestárlá slečna Barbara asi nebyla úplně normální a bylo docela s podivem, že s tou povahou v tom věku pořád učila bez nějakého osobního neututlaného skandálu. S postavou Barbary člověk zpočátku sympatizuje, postupně ji ale začíná nenávidět čím dál víc. Docela jsem se divil, že ji Sheba nezabila:). Skvělá podívaná, a možná že časem přitlačím i na plný počet. ()

bearmeedek

I když hodnotím jako "běžný nadprůměr", stejně se jedná o slušné drama. Tu bábu v podání Judi Dench bych nejraději někam zašlapal. Naopak učitelka Sheba měla v té době možná ještě štěstí, protože dnešní doba kampaní mee too a dalších, by jí ukázala. ()

Ceberus

Nepochybně je to výborně zahrané a to je také důvod, proč tomu dávám hvězdy tři a ne jen dvě. Bohužel žánr "obyčejné osudy obyčejných lidí" není úplně mým šálkem kávy, takže nemůžu říct, že bych si tenhle film někdy v budoucnu rád pustil znovu (což je v mém žebříčku obvykle podmínka pro čtvrtou hvězdu). Takže fandům osobních dramat doporučuji, fandům akčních vyplachovaček se speciálními efekty (jako já) nedoporučuji - existují jiná oslnivější dramata, u nichž stojí za to udělat žánrovou výjimku. ()

gemi

Psychologický thriller, který si velmi dobře hraje s vykreslováním charakterů klíčových postav. (Druhé zhlédnutí, první 8. 4. 2018) ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)