Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

ladno

Nie sexuálny škandál nie je hlavná pointa filmu, ako naznačuje JOJkársky názov. Je to dráma dvoch žien, dvoch osamelých žien a ich vyrovnávaní sa so samotou. Každá svojim, nie práve najšťastnejším spôsobom. Tento film ma pohltil na začiatku a pustil na konci. Brilantná ukážka oscarového herectva (Judi Dench mala získať Oscara) a výborné zvládnutá psychológia postáv, to sa nepodarí každému scenáristovi. Moje kinematografické srdce sa raduje. 95% ()

rexino

Záverečná konfrontácia medzi Judi Dench a Cate Blanchett je číre umenie bez prikrášľovania. Herecký koncert v intenzívnej psycho-dráme, kde sa sympatie s nesympatiami u postav mixujú každých 20 minút. ()

Marsello

Dve ženy a každá tak odlišná. Režisér vsadil na herečky, ktoré urobili z inak "nezaujímavého" filmu, film precítený, mierne zamotaný a plný skvelých okamihov. Sheeba, ktorú hrá Cate, to nemala zasa až tak ľahké. Zahrať postavu, ktorá nevie, čo vlastne chce, a potom tak ochotná Barbara, ktorú hrá Judi, ochotná pomôcť svojej kolegyni. Ich vzájomný vzťah človeka prekvapí, miestami zarazí a nakoniec šokuje dokonalá scéna medzi nimi v dome Barbary. Všetko urobí dokonalejším Glassova hudba. Proste zaujímavý film, ktorý hodnotím 4 hviezdičkami. ()

hazaba

Jeden z nejlepších filmů, které jsem poslední dobou viděla. Pro mě patří do kategorie "Must see" :-) Intenzivní vztah mezi dvěma ženami ve skvělém podání Judi Dench a Kate Blanchett, který podmanivě podkresluje výborná hudba. Škoda, že se nemůže dávat Oskar děma herečkám - Judi Dench si jej bezesporu zasloužila, čímž absolutně vůbec nesnižuji výkon Helen Mirren v Královně. ()

zelda82

Skvele komorni drama, ktere stoji a pada s dvojici hlavnich protagonistek. A i kdyz to ze zacatku vypada na stokrat videny pribeh nevery a jejiho objeveni, Zapisky dokazi hotove divy a zabrousi do lidskeho nitra tak hluboko, az vam z toho bude uzko...Nezbyva nez doporucit! ()

vojo

Tak úchvatne stvárnená frustrovaná, zdravo sarkastická a mrchovitá učiteľka ako ju predviedla Judi Dench sa nevidí každý deň. Aj scenár patrí k nadpriemeru. presných 80%. ()

Hopkins

Vynikající herecký výkon Judy Dench , skutečně mistrovský výkon . Cate Blanchet to v mojich očích taky zahrála dobře ovšem ten výkon bych spíše oproti Judi viděl tak na 80% . Ono určitě bych Judi za kamarádku nechtěl dohnala by mě vážně k šílenství :))) Rozhodně to stojí za to shlédnout ovšem není to nějaký velkofilm nebo typický americký brak u kteérho nemusíte přemýšlet, takže rozhodně film v mých očích pro fajnšmekry. ()

tragos

Zápisky o skandálu -- jeden z filmů, které mě zaujaly už od prvního traileru. Judi Dench je sázka na jistotu, Cate Blanchett též, i když se s ní v poslední době roztrhl pytel. A teď, tři roky po premiéře, konečně přišel čas... Herecky fantastické (hlavně Judi, Cate občas příliš tlačí na pilu), ovšem režijně nenápadité. Ačkoliv první dvě třetiny filmu ovládá napětí, s třetí třetinou se postupně vytrácí a konec je vyloženě nedramatický. Škoda. PS Zahrál Bill Nighy někdy něco špatně?? ()

agassi68

Dráma založená na postupnej gradácii podložená špičkovými hereckými výkonmi. Nebudem rozoberať ženské role, o tom sa popísalo dosť, no muži aj keď v tomto filme posunutí do úzadia, podporili svojim civilným prejavom celkové vyzneniefilmu. Bill Nighy zvlášť, pretože som zvyknutý na jeho negatívne role, napr upír Viktor v Underworlde. A tiež mladučký Andrew Simpson, ktorý zvládol milenecké scény s hviezdou rangu Kate Blanchett. ()

Smejdik

Toto je především film dvou hereček a skladatele, protože zatímco každé gesto či výraz v tváři obou žen ve mě vyvolával nepřekonatelné divácké potěšení, Philip Glass rozjížděl hudbu tak vhodnou a tak unášející, že jsem byl u vytržení a ani jsem se nestihl nadechnout, film byl u konce. Skvělé! ()

bagetka007

Film, o kterém se příliš nemluví, ale rozhodně by měl být zhlédnut. Skvělý výkon Cate Blanchett, ale hlavně Judi Dench. ()

mourinho

Po technické stránce takřka dokonalé. Herectví obou hlavních protagonistek famózní. Ale ten příběh, kdo tohle jenom vymýšlí? Stará samotářská lesba, jež má těsně před důchodem, dostane zálusk na svoji atraktivní kolegyni z učitelského sboru, bohužel ta její city neopětuje a sama si narazí, přestože má doma manžela a dvě děcka, jednoho ze svých patnáctiletých (!) studentů. No to mě poser! Pochopitelně, že tohle bizarní vztahové drámo nemůže skončit jinak, než jak si žánr žádá....ehm, dramaticky. ()

danek22

Judi Dench to vyšperkovala těmi nejdražšími diamanty s tolika karáty, že mají mnohem větší cenu než soška Oscara, kterou nepochopitelně za tuto roli nevyhrála. ()

GOREGASM

Bez úchvatné Judi Dench by šlo o lehce nadprůměrné psychologické drama, ve kterém i má dvorní herečka, Cate Blanchett, musí tvrdě bojovat, aby se jen nepohybovala ve stínu zmíněné britské dámy. Richard Eyre sice z příběhu nevyždímal to nejdepresivnější dno lidské osamělosti, přesto si volbou ústřední herecké dvojice a vlastně i obsazením Billa Nighyho zajistil, že dramatický prožitek diváka nemine. Emotivní vyznění navíc impozantně doplňuje smyčcová virtuozita Glassova orchestru. 75% ()

Rockerman

Herecký koncert Judi Dench a Cate Blanchett v nevšedním příběhu samotářské staré panny a její mladší "přítelkyně". Možná, že to není na pět hvězd, ale film je doslova nabitý emocemi a protože má krátkou stopáž, není tu žádné hluché místo. Vtáhne vás to do děje a můžete si vydechnout až na konci, který však pro "diktátorku" Barbaru rozhodně koncem není. Skvělé!!! ()

strikeman

Na dané téma jsem viděl už povedenější opusy. Dokonce u nás za komančů v osmasedmdesátém jeden natočil Kachyňa (Setkání v červenci). Pak tu byl jeden americký kousek, no u něj už si nevzpomenu na název, ale vím, že ve mně zanechal dojem. Tato variace mi však k srdci nějak nepřirostla, hlavně díky krajně nesympatické Judi Dench, nevýraznému Billu Nighymu a i ten puberťák nebyl rozhodně castingovou výhrou. Jediné pozitivum shledávám v obsazení Cate Blanchett, ta byla opravdu k nakousnutí a roli jsem jí jako jediné opravdu věřil. Za ni 3* a 60% ()

Llinwen

Páni. Wow. Skvělé herecké výkony nejen obou hlavních představitelek, k tomu krásně dokreslující, trošku netradiční soundtrack. Paráda. ()

BOURQUE

Herecky precízne zahraný príbeh. Cate je prekrásna a je v plnej sile. J. Dench majstrovsky stvárni charakter svojej postavy. Samotný príbeh v sebe nemá žiadne nové myšlienky, ale na druhej strane je veľmi dobre doplnený „samostatným príbehom medzi C. Blanchett a J. Dench“. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Cruchot

Na první pohled tuctovou zápletku a děj povyšují na nevšední zážitek herecké výkony všech zúčastněných, dramatická hudba a způsob vyprávění, který nenechá ani na chvíli vydechnout. Každá scéna tu má své místo a navíc - tolik silných emocí už jsem v žádném filmu dlouho neviděl. ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)