Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

KillMe

Bouřlivé vztahy, šťavnatá zápletka a fascinující klání dvou hereckých ikon! Opravdu vynikající komorní drama - psychologická pochoutka. ()

Misterioso

Zkraje pro mě bylo docela dost složité, zvyknout si na Cate Blanchett v téhle poloze. Ne snad, že bych měl někdy pochybnosti o jejím hereckém umění, ale stejně mám pocit, že ji mám z většiny jejich rolí zafixovanou jako neuvěřitelně silnou, nezávislou ženu, která se sebou jen tak nenechá vytírat podlahu a ono bum! Chybující ženská, která neví, co přesně od života chce, nechá, aby jí neustále cloumaly emoce a plně se oddává jisté ženě, jejíž úmysly... nebudu spoilerovat. Ale nakonec jsem si samozřejmě zvyknul, protože Cate je zatraceně dobrá herečka, nutno uznati. A stejně tak Judi Dench, jejíž Barbara je hlavní "hvězdou" příběhu, který diváka snad po celou stopáž nenechá vydechnout. Zkrátka vrcholný herecký koncert v chvílemi mrazivém dramatu. ()

Trinculo

Skvělý příbeh o každodenním šílenství - tak trochu o tom, že lidé si své kostlivce nosí sebou a chodí kolem nás ... jinak na něm opravdu není vůbec nic speciálního, možná i to je něco, co mu přidává na síle. Skandál, který se prostě může stát. Když pak slyším vyprávět někoho, o tom, že se mu poblila kočka, tak se mi hned vybaví právě stará kočka Portie ... a samozřejmě Judi Dench ... ()

Ivulla

Rafinovaně propracovaný film, emočně působivý. Strhující studie charakterů obou hlavních hrdinek. Výborné a přesvědčivé herecké výkony. Tady jsem si oblíbila Cate Blanchett. Film jsem viděla zatím jednou a přemýšlela jsem o něm hodně dlouho, dostal se mi pod kůži. ()

beruskaska

Tak to mě bavilo! Geniální Judi Dench jako nesnesitelná semetrika je prostě skvělá. Kate Blanchett opět bravurní... Příběh má spád a dramatická linka příběhu v kombibaci s hereckými výkony - není co vytknout... ()

Fajung

Psychologická dráma so života tak "trocha" nevyrovnaných žien, ktoré si nie sú isté, kde je ich miesto v živote a a akú úlohu v ňom majú vôbec zohrávať. Film postavený viac na hereckých výkonoch, ako na samotnom príbehu. Ale uznávam, že všetci v sebe skrývame, aspoň malú túžbu po "zvrátenosti", po niečom zakázanom. Veď zakázané ovocie chutí najlepšie, aj keď v tomto prípade to neakceptujem. 60% ()

Saxos

Milý deníčku. Teď ti svěřím největší hnusárny, které mě běží hlavou.... Je však blbé, když si je někdo jiný přečte a ještě blbější, když je to osoba v denících zmiňovaná. Klady: absolutně jednoduchý příběh, který zbytečně nerozmazává detaily. Závěr: vřele doporučuji. ()

buchannon

Judi Dench zde hraje takovou civilizovanější verzi Connie z Brickleberry, civilizovanější, ale o to rafinovanější. Tento film mi připomněl naši bývalou učitelku angličtiny na střední, taky byla blondýna a taky byla dost rajcovní, celé třídě se líbila, bylo na ní vidět, že musí být vášnivá a potom, co jsem se doslechl, že měla pletky s nějakým studentem, se jen potvrdilo to, co jsem si o ní myslel. Tento snímek mě zaujal svým tématem, a ne jen kvůli oné podobnosti. V Anglii je legální věk způsobilosti k pohlavnímu styku 16 let, v tomto smyslu učitelka porušila zákon, ale jinak nechápu ten povyk, fakt vo co de, jak zpívají Chinaski. ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 8/10 ... Celkový dojem: 8/10 ()

Lendak

Sexi Cate Blanchett a diabolská Judi Dench a ich dynamika je hlavným ťahúnom. Obe predvádzajú herecký skvost, v skvelo napísanom príbehu, ktorý má spád, emócie a úžasne napísané dialógy. Bill Nighty im perfektne sekunduje ale film si kradne sexi Cate Blanchett. Ó Bože, prečo neexistujú takéto učiteľky, len tie s dvojitou bradou a bradavicami cez celé líce? Prečo? ()

F2003F

Fajn scenár spracovaný s výbornými výkonmi skvelo obsadenej trojice. Judi Dench mrazivo strhujúca atmosféru nepríjemným charakterom, Cate Blanchett veľmi pohľadne pôsobivá v úlohe vysnenej učiteľky každého chlapca a tiež presvedčivo utápajúca sa v naivno smelej situácii bez východiska s uveriteľným vžitím a Bill Nighy ma nakoniec svojím výstupom pri hádke totálne odrovnal. Všetko za doprovodu vábivého soundtracku, lahodnej kamery snímanej tak, aby bol divák k postavám blízko a silného príbehu bez predvídateľnosti nesúceho sa mierne ponurou atmosférou, ktorá funguje voči vážnosti a chápaniu efektívne. ()

regulusw

Zápisky o skandálu patří k snímkům, které Vás doslova emocionálně vyždímají. Připadal jsem si jako přejetý parním válcem a to opravdu válcem těžkotonážním. Obě představitelky hlavních rolí se do svých postav zcela vžily. Stará, zlá a zákeřná postava učitelky Barbary Covett, hraje Judi Dench, byla vytesána do nejmenších detailů. Nekonečná samota, prázdnota jejího srdce a neukojený mateřský pud byly hnacím motorem monstra, které Judi představovala. Touze ovládat, manipulovat a vlastnit lidi podřídila vše. Ale jako vždy, vše o co usilovala, také zničila a ztratila, na vině bylo přílišné chtění a touha po splnění snu, nebýt sama, být opatrována, mít pro koho žít. Cate Blanchett Judi Dench zdatně sekundovala, její krásná hloupá husička, učitelka Shebou Hart, byla prvotřídní. Ale každý jednou prozře, čím později, tím je prozření bolestnější a překvapivější. Co se stane, když se setká voda s ohněm? Dojde k varu, který skončí třeba i explozí…. Opět výborně zkomponovaná hudba dobrousila drahokam postav do dokonalosti. Vidíte, cítíte napětí, emoce, které postavy vyzařují a hudební doprovod Vám tento zážitek ještě umocňuje. Opravdu nemohu jinak, dávám pět hvězdiček. ()

numan

Jedním slovem dokonalé - od hudby Mistra Glasse přes Judi Dench a Cate Blanchett až po ty nejmenší pidiroličky. Od tohohle pana režiséra jsem zatím nic neviděl a asi si budu muset doplnit vzdělání. ()

Petkon

Nejvíce mě překvapila Cate, na níž je opravdu radost pohledět, tolik sexappealu snad dosud v žádném filmu nepředvedla, potom samozřejmě skvělá Judi Dench, ale i všichni další zúčastnění zaslouží absolutorium ve snímku, který má spád, zajímavé téma, vynikající herecké výkony, působivý Glassův hudební minimalismus, navíc kdo z nás nebyl někdy zamilován do nějaké své učitelky, docela jsem tomu uličníkovi záviděl... ()

lada32

Dokonalé.Mistrovské. Gradování děje,herecké výkony při kterých běhá mráz po zádech,hudba co Vás nenechá vydechnout,posedlost hlavních hrdinek ukázaná až do morku kostí.Na podobný film si ještě u nás chvíli počkáme.Jakoby pro naše tvůrce tady bylo málo sexuálních učitelek. ()

Chlo0opek

Kdo by řekl, že film o "přátelství" 2 učitelek může být až tak napínavý? Opravdu mě udržel v napětí, jak to vlastně dopadne. Judi byla až mrazivě děsivá.. ()

acervena

to je tak komorní a niterný příběh, a tak uvěřitelný, až se místy dech tají, Cate Blanchett neuvěřitelně sexy a ve vypjatých scénách s Judi Dench mi evokovala Galadriel, suchý styl zápisků Judi Dench byl drsnou a upřímnou zpovědí sžírající osamělosti ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)