Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

boulala

Být mi 15, asi bych film ocenil víc. Takhle jsem bohužel nedokázal cítit jakékoliv sympatie vůči hlavní postavě ženy od rodiny, která má sexuální vztah s chlapcem starým jako její dcera a to je 15 let. Zvláště, když je jeho učitelkou a ví dlouho dobu o velkém riziku prozrazení a možných důsledcích. Pokud se povznesete nad tuto stupiditu v chování a úvaze, možná uvidíte i zajímavé drama. ()

mirodevil

Jedno z nejlepších drama s velkým "D", které jsem kdy viděl. Absolutně nedostižná Judi Dench. Oscara!! Oscara pro všechny!! :-)))) 100% ()

90125

Pre mna, po dlhsej dobe, konecne film o niecom. Vyborne napisany pribeh, zo skutocnymi zivymi postavami, z ktorych ani jedna nie je dokonala, presne tak ako to v zivote byva. Hlavne postava, ktoru ohromne hra Judi Dench, je skvela. Na jednej strane s jej zufale osamelou, citlivou Barbarou sympatizujeme a sucasne ju za jej cynicky opurtunizmus a sebecku zatrpknutost nenavidime. Jej "dennikove" postrehy, ktorymi opisuje svet okolo seba, su skutocnou delikatesou. Skutocne majstrovsky napisane a zahrane. Jak Judi D., tak Kate B. si svoje nominacie na Oscara absolutne zasluzia. Dve ozaj velke herecky. To cele je vyborne rezirovane a hudba Phillipa Glassa urcite tiez stoji za pozornost. Film ma skvelu gradaciu, poslednych 20 minut je doslova strhujucich. 74 % ()

Svratkin

Čím je film nezáživnější, tím víc se v artu na sedačce přesazuhu a vrzám. U tohoto filmu by si nevšimli ani lidi sedící vedle mě, že v kině jsem! Ve filmu bylo přesně tolik, kolik v něm být mělo, žádné zbytečné pasáže ani žádné navíc. Z Judi Dench běhal mráz po zádech, Cate Blanchett krásná a skvělá. Psychologicky propracované, asi to moc chválím, ale nevím co jiného.. Velice zdařilý začátek sezóny filmového klubu! ()

Pattrick

Celý příběh je do 92 minut nádherně natáhlý, ale čekal jsem na strhující konec a ten nepřišel, což mě ochudilo o ten největší zážitek.. Nádherný scénář o ženské samotě, která se nebojí intrikovat aby toho dosáhla. Skvělé podání jak Cate tak Judi. Ale jak říkám, něco tomu chybělo. ()

AnezkaH

Film Zápisky o skandálu jsem sledovala jedním dechem. Netradiční přátelství dvou věkově i povahově rozdílných žen je zobrazeno velmi podrobně a člověk s nimi sdílí emoce. Obě herečky podaly úžasný výkon, zejména Judi Dench, ve svém věku je naprosto obdivuhodná. Na pohled je to mrcha, ale v tomto filmu jasně dokazuje, že se dokáže z ničeho nic proměnit v laskavou paní, kterou bych klidně brala za svou nejmilejší babičku a lípla jí sladkou pusu. Musím také říct, že jsem ji musela tleskat, že se nechala natočit ve vaně - většinou jsou při těchto scénách zobrazeny slečny s dokonalýma sexy nohama a najednou se zde suverénně objeví tato stará dáma. U filmu mi chyběla jediná část, když Barbara vyzradila Shebino tajemství a vše prasklo, jak došla Sheba k tomu, že její tajemství Barbara nevyzradila? I když je to později Barbarou řečeno, stejně bych ocenila část, kdy nad tímto přemýšlí přímo Sheba. Jinak byl film opravdu úžasný. ()

Leela's

Tohle jsem měla vyhlédnuté už dávno - a taky jsem měla jistou představu o tom, jak se to celé bude odvíjet. Taky proto mě trochu zarazilo, jak na konci filmaři naložili s postavou Judi Dench... Kladu si otázku proč? Ale napnutá jsem byla celou dobu. ()

JARDAHONDA

Zápisky o skandálu : Skvělé herecké obsazení tohoto filmu. Nová učitelka na střední škole Shebou Hart v podání Cate Blanchet to trošku neukočíruje a podlehne pokušení se studentem.... Barbara Carvet v podání Judie Dench se o románku dozví a určitým způsobem se snaží vydírat novou učitelku.... Stará dáma Barbara je lesbisticky založená, tak to zkouší touto cestou... drama hodnotím zlatým středem,,, určité scény mě osobně byly proti srsti.. ()

sisaq

Vcelku banalni zapletka, ale skvely scenar a hudba drzi divaka napjateho az dokonce. Spolu s vynikajicimi hereckymi vykony obou hlavnich predstavitelek - 85%. ()

CarlaBrunn

Na psychologicky ladeny fllm som sa so zaujmom pozerala len v prvych pasazach, ked nastal cas zapletky. Nemozem povedat zeby ma tento thriller maximalne dostal, pretoze Judi Dench a Bill Nighy svojou "charizmou" posobili nejak nesympaticky. Zdrziavam sa ale privelkej kritiky, lebo namet a spracovanie bolo viac nez vyborne-sexualny styk 15 rocneho studenta a jeho ucitelky. Ta vzplanuta vasen, ktorej dlho odolavala najma Sheba, sa na nejak priamo dotykala. Podobnu skusenost v ziadnom pripade za sebou nemam, ale je na mieste si polozit otazky ci je ozaj tak zvratene ak som im drzala stranu? Barbara Covett (miestny Judas), resp. lesbicky orientovana stara zenska vzrastajucej vasni vcas zabranila a tym moje nadsenie z filmu pomaly zacalo upadat. Zaver ma ale opat uputal, kedy si Barbara namotavala dalsiu obet... ()

vikiii

Judi Dench, kterou zde můžeme obdivovat ve zcela jiné herecké poloze, než je pro ní běžné, si jistě Oscara zasloužila, a to i v silné konkurenci Helen Mirren. To, jak bravurně zahrála starou učitelku, která zneužívá moci nad svou mladší kolegyní Cate Blanchet, tváříce se, že buduje nerozbitné přátelství, podtrhla navíc vynikající hudba dodávající britskému snímku z roku 2006 punc pravého dramatu. Každý slovem deníku odkrývá své složitě myšlenky a nám divákům umožňuje pochopit, PROČ, ale také popisuje pocity samoty. K závěrečnému záběru nelze nic dodávat, snad jen zůstat sedět a sledovat titulky po dobu minimálně 2 minut. Notes on a Scandal - 90% ()

Calvus77

Výborné psychologické drama, které se opírá o dvě skvělé herečky. Z Judi Dench jde přímo strach... Nádherný příklad toho, jak to dopadá když potlačujete (a naopak nepotlačujete) svoji sexualitu :-) ()

brano921

Tak toto je film ala lahodka !!! mnam !!! Spociatku ako to cele zacinalo som myslel ze sa bude jednat o naprosto normalnu dramu bez zasadnejsieho zvratu, ale ako film pekne postupoval tak sa staval coraz zaujimavejsim. Ak si niekto mysli ze dej filmu pojednava o nejakom komornom az nudnom priatelstve dvoch zien, tak sa seredne sekol. Notes on a Scandal je hlavne o dvoch zenach, tiez aj o ich " priatelstve " , ale hlavne o ich spolocnom tajomstve. Prave toto tajomstvo je magnetom celeho deja, lebo zo sameho divaka sa stava tretia osoba ktora spoznava tajomstvo Judi Dench a Cate Blanchett. Film nestraca na putavosti takmer vobec, presne tak ako sa zo zaciatku rozbieha tak si svoj spad ponechava az do samotneho zaveru. Hercom davam + 5 , hlavne v scenach naprosteho rozculenia alebo beznadeje dokazali zahrat priam bravurne. Bill Nighy v hadke s Cate Blanchett div ze nepraskne od hnevu. A to som ho poznal len ako otrasne spievajuceho umelca z filmu Laska nebeska :) Filmu davam 99 percent, to jedno percento si nechavam, lebo i napriek mnoha plusom mi nieco na filme vadilo, neviem popisat presne, ale ak by Vam niekto povedal aby ste film porovnali k nejakej farbe, tak tento film by som korunoval farbou sedou. A prave pre jeho sedost mu nemozem dat 100 pecent. takze tak :) ()

Sololovec

Lovec: ne 100 percentne nove tema, ale podane realisticky, primerene. perfektni herecke vykony, predevsim obe hlavni zenske role. dokonale padnouci hudba, jak jinak. Solo: "jestli máš problémy, doma, v práci nebo s manželem, tak já ti s nima fakt nepomůžu". Perfektní. ()

lenka26

Vynikající film. Herečky byly obě výborné. Judi Dench - vtěrná potvora, Cate Blanchett - skvostná. Doporučuji. ()

Liesel

Tenhle film mě drtil po celou dobu sledování. Paní herečka Judi Dench rozehrává intriky a já bych tedy nechtěla být její kamarádka a důvěrnice. Milující klubko hadů. Cate Blanchett perfektní. Chvílemi jsem skoro nedýchala. ()

Martazoe

O tom jak jedna stará nešťastná žena hledající lásku poškodila jinou mladou, nešťastnou, krásnou ženu, která jí nebyla po vůli. ()

Ganka

Zajímavý příběh o osamělé staré protivné krávě. A o anglosaských zvrácených zákonech. To, co se u nás považuje za víceméně normální je u britů a američanů nejhorší zločin hodný minimálně elektrického křesla. Judi Dench skvěle odpovídá popisku "stará protivná lezba" a Cate hraje jako vždy výborně. Celkem se mi to líbilo. ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)