Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Marqta

Skvělý snímek. Herecké obsazení, kterému nemám co vytknout a perfektní hudba, která film příhodně dokresluju. Snad to jediné co bych mohla vytknout je seskupení řady klišé momentů někde na začátku druhé poloviny filmu, tam mé nadšení lehce opadlo, ale závěr už je zase famózní. Celý film působí hodně věrohodně, místy mi z toho naskakovala husí kůže. Pokud vás zajímá co dokáže s člověkem udělat téměř celoživotní pocit osamění, tak je myslím tenhle snímek ten pravý-Judi Dench byla dokonale přesvědčivě šílená, ale vše takovým způsobem, že jsem nevěděla, jestli jí mám dřív nenávidět, nebo litovat. Nemůžu se rozhodnout mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. zatím dám čtyři, ale je možné, že to budu v budoucnu měnit.... ()

Figu

Závěr mě zlomil a přenesl na čtyři hvězdy. Druhá půlka filmu je bezpochyby jedno z nejúžasnějších drama, které jsem spatřil a přes to, že tento žánr moc neberu, tak to bylo krásně uspokojivé. "Vím jaká jsi byla, když jsme se poznali. Byla jsi mladá. Já věděl, že to bude těžké, ale byl jsem připravený. Jsi dobrá matka, ale občas jsi byla sakra mizerná manželka. Proč jsi nepřišla za mnou? Mohla jsi mi říct, že se cítíš osaměle, ale tys nevěřila, že bych ti pomohl. Neříkám, že jsem bůhví jaký zázrak, ale jsem tvůj manžel." - Krása! Bill Nighy tomu dal grády a závěr vypravěčky a zapisovatelky všech jejích skandálů Judi - Barbary na lavičce, byl jen sladkou tečkou tohoto nadprůměrného drama. 70% ()

dezorz

Nieco ako E: jelinekova smrcnuta hitchockom. Akurat malo indgrediencii z jednej aj druhej strany. Na druhej strane, nebyt to anglicky film ale americky, bude urcite este horsi. takze neostava ine ako drzat prsty britskej tv-filmovej tvorbe. ()

bogomira

Famozni hudba Philipa Glasse doslova tlaci dej dopredu a obe damy hrajou o106, zkratka zase jednou zazitek z filmu na nejvyssi urovni. ()

MrPierc

Psychlogicky rozehraná hra jedné staré dámy. Navenek ctnostná, tvrdá a spravedlivá - uvnitř zlomyslná, osamocená a toužící. Hraje si na mlčenlivou vrbu a lidé ji důvěřují, díky slabostem dokáže ovlivňovat osudy. Jedno tajemství mezi studentem a mladou učitelkou je velmi dobrý důvod, aby si jí dotyčná předcházela. Hodně citlivá Cate Blanchett vs rozmrzelá a zklamaná Judi Dench. Zajímavý film hlavně v psychologické rovině člověka - jak ho situace změní, jak se zachová. Také ukázkový případ, jak to mají hodní a upřímní lidé těžké ve společnosti pokrytců. Každý někdy zakopne, ale nesmí u toho být ctnostná, dokonalá a neodpouštějící společnost. ()

Streeper

Pěkný film. Užívala jsem si ho od začátku do konce. Velkou zásluhu na filmu mají určitě Judi Dench a Cate Blanchett, bez nich by to nebylo ono. Jsem z filmu nadšená, nádherná hudba, herecké výkony jakbysmet. Jen tam bylo pár věcí, které se mi ve filmu zdáli zbytečné. ()

zuzinka2

Výborné drama o samotě a o přátelství, ke kterému každý z jeho aktérů přistupuje jinak. Film kterému kralují dvě vynikající herečky, které své role stvárňují naprosto přesvědčivě (i když se mi trochu víc přeci jen líbila Judi Dench).Navíc skvělá hudba a v jedné z vedlejších rolí B. Nighy. 80% ()

C0r0ner

Věrohodnosti by se dalo kdeco vytknout, na druhou stranu se mi strašně líbila častá změna sympatií vůči Judi Dench, která si svým hereckým výkonem rozhodně řekla o další prestižní role. K tomu jako vždy perfektní Bill Nighy, takže dohromady spokojenost, kterou jsem až tak nečekal. 85% ()

lakikaki

Výborný scenár, nádherná hudba, psychologicky zameraná réžia a hlavne extrémne silné herecké výkony - predovšetkým Judi Dench (niečo odporné, tá jej postava) a Cate Blanchett, potešil ma však aj Bill Nighy vo vedľajšej role. ()

lilina133

Dráma, ktorá je hlavne o vynikajúcich hereckých výkonoch. Cate Blanchett, Judi Dench aj Bill Nighy stvárňujú svoje postavy s mrazivou presvedčivosťou.Taktiež sa mi páčilo veľmi efektné "lavičkové" zakončenie, neviem si predstaviť ideálnejší koniec.... ()

Wormboy

Drama so zaujimavou temou a hercami, ktori to vsetko drzia nad vodou. Nebyt ustredneho hereckeho tria (C.B., J.D. a B.N.), film by bol o triedu horsi. Takto ide o kvalitnu dramu, so silnymi hereckymi vykonmi (hadka medzi C.B. a B.N. je uplne paradna), avsak dost divnym finalnym vyznenim.3,5/5* ()

danecek24

64. Zlatý Glóbus za rok 2006 - nominace (3) - Nejlepší herečka (drama) - Judi Dench, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Cate Blanchett, Nejlepší scénář - Patrick Marber ()

Martrix

Na první pohled film, který by u mě měl bodovat. Skvělé obsazení, námět zní pro mě exoticky, knižní předloha, takže pravděpodobně solidní dialogy... . A taky že ano, herecké výkony Dench vynikající (Blanchett obstojné) a příběh o osamělé ženě-pijavici a rozmazlené slabošce byl dostatečně nosný...jenž....ten pomyslný souboj o divákovu přízeň, u mě nevyhrála ani jedna z postav, takže mi byla jejich vzájemné interakce stejně lhostejná, jako kdybych sledoval průběh voleb ve Venezuele. Svoje nadšené diváky si ale Zápisky o skandálu jistě najdou. I přes ten pro mě nakonec hodně cizí námět, se podařilo zprostředkovat spoustu lidských emocí, které nejsou cizí nikomu z nás....nebo bohužel teprve nebudou. ()

Juto

Strhujúca súhra medzi Judi Dench a Cate Blanchett je dychberúca pri každej scéne, a to vďaka precízne vybrúsenému scenáru a rovnako prenikavej réžii. 9/10 ()

forsythia

A takhle to chodí. Kromě toho, že obě dámy hrály výborně, hrály něco, co docela dobře znám. Ženská dovede být mrcha, stejně jako ta kočka. Zdařilé drama doprovázené geniální hudbou. ()

tom88

Dráma to bola určite zaujímavá, ale čo tu musím hlavne spomenúť sú herečky. Nie nadarmo mám v obľúbenej 5ke herečiek Judi Dench, tá bola zase perfektná. Blanchett bola tiež super, ale nie až tak. Film vďaka svojej krátkej stopáži vôbec nenudí. 80%. ()

moviefilm

Majstrovsky napísaný film s vynikajúcou zápletkou a skvelými hereckými výkonmi. Judi Dench ako na pohľad chladná, no v skutočnosti veľmi citlivá stará dievka je excelentná a postava jej veľmi sadne (v dobrom slova zmysle). Ďalej bezchybná Cate Blanchett, ktorá sa so svoju postavou až neuveriteľne stotožnila. Tiež skvelá hudba vynikajúco doplňuje film. Veľmi silné štyri hviezdy... ()

misulka03

Zajímavý film, ale bohužel mě neoslovil tak jak asi měl. Cate je jako obvykle báječná a Judi se do své role skvěle hodí ( snad mi to promine), ale asi jsem na tento film neměla zrovna náladu. :( ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)