Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Schuldiner

Ach bože, ten patnáctiletej smrad (ve skutečnosti 17ti-letej) se mohl úplně v klidu líbat s Cate Blanchett !!! Chci bejt taky patnáctiletej smrad a líbat se s Cate Blanchett! :-) Ta ženská je nádherná! Nádherná bytost! Jinak - skvělé drama, kde je v hlavní roli lidskost. Ryzí lidskost. V tom pravém slova smyslu. V tom špatném slova smyslu. Nebo že by jen klasická lidská nedokonalost? Ne-e, prostě člověčina. Závist, ješitnost, sobeckost, emoce, láska...pocit sounáležitosti, základní lidské společenské potřeby..tedy přátelství...přátelství i přes faleš.. Faleš jako ulitu, jako štít, jako ochranu před námi samotnými a před našimi tužbami, kterých se bojíme, které se bojíme vyslovit.. Ach bože, jak je to jednoduché, jak jednoduše se dají řešit situace, ale jak složitá je cesta myšlenky...až k činu.. Vyslovit slova. Vyjádřit se. A pak je to také trochu o posedlosti... ()

valasek.m

Suprové herecké výkony Cate Blanchett a Jud Dench. Dalé božsky napsaný scérář a dialogy. Vlastně výkony všech byly nadprůmerné, on totiž celý tento film je velice nadrůmerný včetně hudby, kamery a co hlavně tak příběhu samotného. A závěr, je velice epický. ()

Itar

Herecky kvalitní drama, které by ovšem v některých pasážích mělo přitlačit a některých naopak ubrat. Zamrzí to tím spíš, že jinak má v sobě film rozhodně velký potenciál. Nu, co naplat. ()

ondrula

Řekl bych to asi tak, že celkem chápu, co měl scénárista na mysli, herecké výkony pěkné a myšlenka filmu také. Přesto mi to tak nějak nesedělo a cítil jsem, že zápletka je lámána přes koleno. Předně mi přišlo, že z Cate Blanchett se až příliš snadno stala pedofilka a až příliš lehce podlehla pokušení ošmrdlat se s dítětem. Dítě mi pak přišlo až příliš suverénní a drzé a nevykazovalo žádnou nejistotu. Spíš na mě působilo jako patnáctiletý psychopatický stalker. Judi Dench zase byla až trochu příliš sobecká bába a bezohledný manipulant, která klidně několika lidem zničila život proto, že její kámoška nepřišla na pohřeb kočky. Jako největší trouba mi ale přišel ten naivně zamilovanej učitelek, kterýmu to bába vše naprášila, protože to už bylo moc, jak se choval otroubeně, vzdychal a kupoval si kvůli Shebě nějaký drahý hadry, aby si ho všimla. Všechno to bylo takový trochu neuvěřitelný a bizarní. Nejlíp z toho nakonec vyšel Bill Nighy, který jako vždy hrál božsky a scéna, ve který se nasral, je pro mě vrcholem filmu. ()

kebom

Vynikajúce herecké výkony, hudba a dialógy resp. monológy. Skutočný filmový zážitok. Päť hviezdičiek nie je možné dať, kvôli niektorým zjavným chybám v scénach a trochu nereálnemu vyhrocovaniu situácií. Navyše neviem si predstaviť, že by kvôli takému niečomu u nás vypukol škandál s takým záujmom novinárov. Takže pre nás príliš cudzie prostredie i atmosféra. ()

Eruntano

Jednoduchý námět, který je rozvíjen v relativně zajímavé, ale bohužel často nedořešené a zbytečně opuštěné (Jak dopadl kluk? A jak Shebina rodina, včetně jí samé?) příběhové linie. Jedinou pořádně zpracovanou postavou tu pak zůstávává Barbara, což je dost málo, protože i jiné mají nakročeno podobným směrem. Často jsem měl u toho filmu pocit, že se stane v ději nějaký zlom, který ho posune na další level, ale to se nestalo. Trochu mě pak překvapilo, že se vlastně celou dobu děje to, co divák očekává. Což jsem vážně nečekal. To bude ale asi tou literární předlohou. Celkově tedy docela nezajímavý film s chabým vyvrcholením, který tak trochu zachraňuje ústřední herecká dvojice a Bill Nighty. ()

sona123

Výborný, citlivě natočený film. Blanchettová je výborná, stejně jako Judi Dench. Jak se říká, herecký koncert :-) ()

Ricky_CZ

O tom, jak je Cate krásná, úžasná a talentovaná se asi nemusím rozplývat. Je to ale, dle mého názoru, jedním z důvodů, proč jsem s ní příběh prožíval tak zaujatě. A že to drama stálo za to! Všechny výkony naprosto přesvědčivé a i přes svou prostorovou omezenost film působí rozsáhlým dojmem. 85% ()

Mikino00

Vývoj vztahu dvou žen za extrémních podmínek, které nejsou až zase tak šokující jak by se dalo čekat. Celou dobu se jen čeká na to až to praskne. Zvlášní je že ve filmu snad kromě manžela není jediná sympatická neb kladná postava. ()

Yoss

Totálna posadnutosť inou ľudskou bytosťou v podaní Judi Dench je mrazivá a odzbrojujúca. Presvedčivá Cate Blanchett tomuto príbehu dodáva dokonalú uveriteľnosť a výstižný hudobný podmaz v podaní Philippa Glassa dopĺňa do dokonalosti šialený vzťahový tandem rútiaci sa do priepasti. Herecký koncert je tak silný, že zaujme aj pri nových a nových pozretiach. ()

maxipes84

Výborný film, výtečná Judi Dench, která podle mně měla vyhrát všechny ceny, které dostala Helen Mirren za The Queen, protože tento výkon je o třídu výš. ()

CamperCz

Muzete chapat Barbariny pohnutky, ale rozhodne s nimi nemuzete souhlasit. Nejinak je tomu i s Shebou. Mozna prave proto je tento film tak neuveritelne pritazlivy a silny. Pribeh o samote, ktera ridi zivoty. Vyborna C.Blanchett a Judi Dench. Musim nicmene souhlasit s EdaSem - kdyby byl film vypraveny pouze z pohledu Barbary, bylo by to jeste lepsi... ()

Pawlisman

Film jenž postupně ztrácí dech až je zakončen až příliš polopatě. Právě ucházející konec nakonec určil rozhodující směr na vahách mezi 3 a 4 hvězdami. Navíc hlavnímu vztahu (především ze strany Sheby) jsem velice již od začátku těžko věřil. 7/10 ()

Phillo

Dokonalé... Najlepšia dráma posledných rokov, ktorá ťaží z neuveriteľne silných hereckých výkonov a námetu, ktorý je na moje potešenie spracovaný dokonale. Už by som sa iba opakoval. ()

Kroupa

Judi Dench, ta teda umí zahrát věci... Člověk se nestačí divit, s jakou radostí by tu její MRCHU nějak zle ztrestal. Ještě že je to zároveň podstata její ničemnosti, která ji trestá víc, než by dokázal někdo jiný. A jinak Cate Blanchett opět vylepšila dojem ze své něžné a křehké krásy a tak dojemně podléhající pokušení. Ach jo, proč já neměl takovou učitelku... :-) ()

Gore

Dobře napsaný scénář, excelentní Judi Dench a řemeslně zvládnutá režie drží toto dílo nahoře. Nesmím zapomenout na standardně skvělého Billa Nighy a na Anne-Marie Duff, která i na malé ploše dokázala, že až přijde ta správná role, dostane se do herecký elity, kam podle mě patří už teď. Jen je trošku zarážející, jak učitelku Shebu mohl okouzlit takovej rozmazlenej pologramotnej spratek (neřeknu ňákej typ gigola, ale toto?). ()

sedlo03

Dcera řekne matce :"Tvůj kluk je mladší než ten můj!" "Není to můj kluk." "Ale spíš s ním" Stále váhám mezi 4 a 5 hvězdama, film to byl pozpochyby vynikající, asi ano, dám 5, už jen kvůli tomu, že takhle si představuju DRAMA. Jsou zde sympatické i méne sympatické postavy, a tak to má být. Originální, skvěle zahrané a zrežírovany, dobrý scénář, vše co film potřebuje k 5*. BTF: Proč mě Cate Blanchett připomíná jednu nejmenovanou učitelku ze Znojemska?:D ()

jarvis

Jediné, co mi na filmu vadilo, byla právě hudba - až příliš totiž připomínala Glassovy předchozí Hodiny, a to mi tak nějak kazilo celou atmosféru. ()

Martinvon

Judi Dench s Kate Blanchett. Chtělo by se věřit, že to je film o velké manipulátorce, ale zároveň je to film o stáří, samotě a hledání lásky, blízkosti, důvěry. To vše má v postavě, kterou Judi Dench ztvárňuje patologickou podobu. Vytouženou osobu chce k sobě připoutat skrze vydírání a tím ji i kontrolovat. Kate Blanchet se tak dokonce vrací ke své fyzické podobě z dětství (make up, oblečení, účes), kdy musela odolávat své “zlé matce” (vile mother). Postava manipulátorky přesto umožňuje divákovi určitou míru pochopení i odpuštění, katharsis. ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)