Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

vesper001

Ty, kdo jsi bez viny, kamaraď se s kým chceš a modli se, aby sis nevinnost uchoval. My ostatní to máme složitější. Vztahy mohou být nebezpečné a samota lidi mění. Barbara byla sama tak dlouho, až ji letitá frustrace a touha po blízkosti druhého člověka změnila ve zosobněné sobectví, které navenek nosí masku staré dámy, co snad a možná pod slupkou přísnosti a hořkosti ukrývá lidské srdce. Sheba není sama sebou tak dlouho, až i letitá frustrace a touha po změně pomocí jiného člověka změnilo v lehkovážnou fajnovku, která navenek nosí masku křehké květinky, co snad a možná pod slupkou obětavosti a zodpovědnosti ukrývá ryzí jádro. Fantasticky pojaté a nesmírně realistické a značně znepokojivé drama o tom, že každý máme svůj stín a stačí málo a splyneme s ním. A pak je pozdě své lepší já honit. ()

Triple H

Cate Blanchett- paráda ako vždy. Fakt super herečka. Judi Dench tiež výborná. My sme síce na základke mali zopár pohľadných učiteliek, ale žiadnu ako Cate. :-) Veľmi dobrá dráma, pričom mi príde zaujímavé ako negatívne je štylizovaná a vnímaná postava Judi Dench. Jej stará panna je až skľučujúco smutnou postavou. Človek, ktorého nekonečná a ubíjajúca samota dohnala až k úplne absurdným krokom. Taký život- to je naozaj peklo, ktoré si väčšina ľudí nevie asi ani predstaviť. ()

Karush

Atmosféra filmu je skôr taká utiahnutá miestami skoro až intímna. Film je príjemný na pozeranie, lebo je obsiahly a také napätia vyjdú na povrch, čo stoja za pozornosť. Akonáhle sa začne situácia komplikovať a objaví sa 15-ročný študent, ledva stačíme sledovať zrýchľujúce sa tempo filmu, k tomuto ale je potrebné, aby 2 hlavné hrdinky natoľko ostali na vrcholku ako Judi Dench a Blanchett, ktorých herecký výkon bol skvelý. Kate si obľúbime od prvej chvíľky a Judi so značnou usilovnosťou a talentom dokázala, aby sme ju za krátku dobu znenávideli, pričom jasne môžeme vidieť aj jej slabosti. Príbeh ten je daný, tak nemá veľa možností, má skvelé tempo, so správne umiestnenými zvratmi a hlavne s veľmi dobrou konfliktnou vložkou. Tvorcovia sa jemne a s precítením dotkli témy sexuálneho napätia a zakázaného pomeru medzi Kate a žiakom a Judi ↔ Kate. Ako celok je to veľmi jemne vyhotovená dráma plná citov, ktorá na nás svojou nevšednou témou zvláštne zapôsobí. ()

Sfinkter

Tyto zápisky určitě nejsou dokonalým filmem, ale určitě jsou dokonalým drama. Námět a hustá atmosféra s mrazivými monology Judi Dench donutí každého příznivce podobných filmů dávat vysoká hodnocení. Postava staré dámy je ztvárněna naprosto dokonale a od představení Ellen Burstyn v Rekviem za sen jsem neviděl mezi staršími herečkami lepší výkon. Spolu s tím tu máme Cate Blanchett, které to mimochodem ještě v žádném filmu tolik neslušelo. ()

danoo

Problémom Zápislov o škandále nie je ich dôveryhodnosť, ale nejasnosť motívov (prečo je zrelá žena fascinovaná práve dieťaťom, jej nedoriešený vsťah k matke,...), a preto prejdú tak nejako pomimo. Šťvrtú hviezdičku dávam excelentnej Blachechettovej a Denchovej. ()

lennyd

Když na školu nastoupí nová učitelka Sheba (Cate Blanchett), srdce osamělé Barbary Covett (Judi Dench) zaplesá - toto by mohla být její kamarádka. I když k sobě obě ženy mají blízko, brzy Barbara zjišťuje, že navenek dokonalá Sheba má i své horší stránky - její vztah s jedním z žáků vyvolává u Barbary otázky. Má přítelkynino tajemství podržet nebo jít s pravdou ven. A neohrozí tento vztah jejich přátelství? Navíc sama Barbara má co skrývat ... Na čtyři Oskary nominovaný snímek okouzlí hlavně svým hereckým obsazením. Když to vezmu od konce, manžela Sheby hraje Bill Nighty - ale zapomeňte na nějaké komediální prvky, jeho smutek nad pokleskem své ženy je perfektní. Ještě lepší je Cate Blanchett, která za svůj výkon byla oprávněně nominována na Oskara - její vztah s mladým školákem plným vášně a strachu z prozrazení .. Ale to vše je nic proti "bábrli" Judi Dench - sebevědomou "bond-boss" M bychom v ní jen velmi těžko hledali - trošku uťáplá a trošku extravagantní Barbara je dokonalá. A proč tedy jen tři hvězdičky když jen chválím? Celkově mě film moc neoslovil, a docela jsem se nudil (i když v druhé polovině se to trochu zlepšilo). I přes skvělou hudbu to na víc nevidím ... ()

Pavlínka9

Intenzivní příběh dvou žen, které spojí prvně "přátelství" či alespoň určitá důvěra by se tomu dalo říkat, ale později tajemství, kterým jedna tu druhou držela pevně v hrsti. Ukázka toho, jak dokáže osamělá žena využít moci, kterou má nad tím, koho nechce ztratit. A zde je dobrá ukázka toho, že to nemusí být vždy muž. Blanchett, ale především Dench ve filmu předvádí výkon, který jsem sice u každé z nich již jednotlivě viděla, ale společně dávají filmu ještě větší sílu a film je díky tomu ještě víc strhující a vždy když ho vidím, tak mě úplně ohromí. ()

elanius

(72/2013, TV) / Pravdupovediac bol som trochu prekvapený takmer 80% pre tento viac menej televízny kúsok. Nad vodou ho rozhodne drží slušná gradácia, napínavá hudba. Dobré výkony, hlavne Judi Dench, ktorá bola ozaj odporná. Samotná téma mi absolútne nič nehovorila a ani o ňu vlastne nešlo, keďže je film klasická vzťahovka. (6/10). ()

Saku

Cate Blanchett muzu a moc sem se na film tesil. Nezklamal, vtahnul me do deje hned od zacatku tak jak to bylo mineno. Asi do konce zivota si budu pamatovat Barbaru rikajic: "You say the words, and it's done." Clovek se akorat musi naucit vybirat a skladat slova za sebe tak, aby to bylo hned jasne. Obraz uzasnym zpusobem doplnuje hudba P. Glasse. ()

MikeZ

Strhující, výborně zahrané (Judi Dench, Cate Blanchett a další) a díky Glassově hudbě i skvěle gradující. Více netřeba říkat... 9/10 ()

Narya89

Na tomto snímku se mi líbil upřímný náhled do psychologie postav, především tedy Barbary skrze její deník. Na zacatku jsem si říkala, ze půjde o nějaké obyčejné psychologické drama, ovsem závěr mile překvapil. Řekla bych, ze se film dotýká pro me zajímavých temat jako jsou citoví upíři a taky otázky, jak blízko je příliš blizko:) Každy totiž chceme mit blízkého kamaráda, ale nekdy je zkratka ta intenzita z jedné strany o něco větší, což dotyčný/á obvykle skrývají a plánuji, jak se zcela zmocnit dané osoby, ovládnout všechen její čas, atd. Odhalit své nitro je vždy rizikovou záležitosti, protože se staneme zranitelnými a dame tomu druhému do ruky zbraň, kterou proti nám muže použit. Proto citoví upíři používají raději manipulaci, intriky, v tomto případe nepřímé vydírání, aby docilili svého. Ale v momentě, kdy spatříte jejich pravou tvar, je nejlepší vzít nohy na ramena a never look back:) ()

lucascus

Judi Dench a zvláště pak Cate Blanchett tvoří perfektní herecké duo, které by zahrálo skvěle, i kdyby dostalo před sebe sebehorší scénář. Ovšem to se zde nestalo. Scénář na téma "jak se hříšná učitelka spustila s mladým studentíkem a její lesbická kamarádka taky ráda" nabízí nepřebernou paletu charakterů, což je radost pro špičkové herce. Hloubku svým rolí si obě herečky vychutnaly, jak je patrno všem, co film mohli vidět. Ovšem na to, jak byla první půlhodina filmu dokonalá, bez jediné vady, která by se dala vytknout, ke konci se vše začalo odvíjet trochu jiným směrem, ne zrovna takovým, jakým bych si to představoval. Vadí mi, že do příběhu vstupuje lesbická orientace (i když to není řečeno přímo) a svým způsobem svěruje tok filmu. Pokud by Dench hnala ku předu pouze touha po pomstě, ďábelská posedlost zničit mladou kantorku, byl by to více šálek mého kafe. Ovšem budiž... Čtyři hvězdičky jsou jasné... ()

cross

Režisérsky brilantní drama s profláknutou zápletkou (tedy alespoň pokud jde o průvodní sexuální poměr...), perfektními hereckými výkony (ústřední dvojice hereček je bezchybná, navíc se mi moc líbil i Bill Nighy, který se z milujícího a pohodového taťky-staříka dokázal ve vteřině proměnit ve zdrceného manžela...). Za pozornost samozřejmě stojí i perfektně padnoucí a nepřehlédnutelná (ostatně, jako vždy) hudba Philipa Glasse... Bravo! ()

Puyi

Až překvapivě skvělý film s velmi dobrým scénářem, zajímavými postavami a s úžasnou Judi Dench, které přinesl alespoň zaslouženou nominaci na Oscara, i zbytek hereckého ansámblu byl skvělý a tak mohlo vzniknout výborné drama, které celou dobu nutí bez mrknutí sledovat. :) ()

Autogram

Zdá sa to ako nudné rozprávanie jednej starej panej, ale už po pár minútach je práve v tom štýle rozprávania mimoriadne čaro. A ďalšie prekvapenie je v postupnom odhaľovaní jej pohnútok k mimoriadnej náklonnosti. Sexuálny škandál je potom trochu v úzadí a vôbec to nevadí. Cate je mimoriadne sexi, s drobnými vráskami okolo úst je v roli dokonalá. Aj za strhujúce finále silné štyri hviezdy. A aby som nezabudol na hudbu, tú som si všimol, hlavne, že dokonale sadne k tomu, čo sa deje v obraze. –––– Je rozdiel medzi životom, a tým, o čom si snívala. –––– Často žijeme fádny život s partnermi, ktorí sú ako z inej planéty. Všetci si veľmi želáme, aby sme našli toho pravého druha. Chce to odvahu rozpoznať spriaznenú dušu a neupadnúť do všednosti. ()

Madlene

Někdy se k filmům ani nedá žádný komentář napsat, protože by se tím lecos pokazilo - tohle byl jeden z nich... ()

Almásy

znepokojivo dokonale natocena psychodrama s uzasnou judi dench a este lepsou cate blanchett. nedokazem si spomenut na jedinu vytku k filmu. uplne ma to dostalo. bravo! ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)