Strážci - Watchmen

Akční / Mysteriózní / Sci-Fi
USA, 2009, 162 min (Special Edition: 215 min, Director's Cut: 186 min)

Režie:

Zack Snyder

Předloha:

Alan Moore (komiks)

Kamera:

Larry Fong

Hudba:

Tyler Bates

Billy Crudup, Malin Åkerman, Carla Gugino, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan, Jackie Earle Haley, Matthew Goode, Matt Frewer, Stephen McHattie (více)

Anglický komiksový scenárista Alan Moore bývá považován za jednoho z nejschopnějších a nejvšestrannějších autorů. Legendární komiksový tvůrce se proslavil tituly jako V jako vendeta nebo Bažináč, ale za jeho přelomové dílo bývá považována komiksová minisérie Strážci (v originále Watchmen), kterou vytvořil s kreslířem Dave Gibbonsem v roce 1986. Strážci se setkali s nadšeným kritickým přijetím a představují milník v moderním pojetí komiksového žánru. Alan Moore vytvořil temný mnohovrstevnatý příběh, v němž dekonstruoval superhrdinský mýtus a současně reflektoval tehdejší ohrožení jadernou válkou. Spletité mnohovrstevnaté vyprávění odehrávající se v zároveň v časové souběžnosti i minulosti využívalo všech možností komiksového média a dlouho zaznívaly domněnky, že předlohu nelze převést na stříbrné plátno. Filmové adaptace se nakonec ujal režisér Zack Snyder, který si předtím vydobyl renomé adaptací komiksové verze řecké historie 300: Bitva u Thermopyl. Děj Strážců se odehrává v alternativní historii Spojených států amerických v roce 1985, kdy naplno zuří studená válka a svět se ocitá na pokraji jaderné zkázy. Zápletka se zaměřuje na příběhy jednotlivých superhrdinů během vyšetřování vraždy jednoho z nich – Komedianta. Nekompromisní Rorschach za jeho smrtí vidí rozsáhlé spiknutí, které má zlikvidovat nebo zdiskreditovat bývalé superhrdiny. Ti už dávno nejsou považování za ochránce lidstva, ale živoří na okraji společnosti. Rorschach se je pokusí zmobilizovat ve snaze zabránit jaderné katastrofě. Jejich cílem by mělo být strážit lidstvo. (Česká televize)

Fiftis

Strážcovia patria medzi najlepšie komiksy už niekoľko desaťročí a myslím si, že po uvedení majstrovského diela Zacka Snydera sa stanú aj najlepšie prevedeným komiksom na filmové plátno. Čakanie skutočne stálo zato a odhodlanie režiséra určite nepríde navnivoč. Čo viac treba dodať? X-Meni sú mŕtvi, nech živú Strážcovia. Navyše Åkerman a Gugino sú neskutočne sexi. ()

DJ_bart

"Quis custodiet ipsos custodes?" ________ Aneb famózní audiovizuální přepis revoluční grafické novely od vizionáře Alana Moora, která změnila chápání komiksového žánru jakožto brakové literatury v plnohodnotné umělecké médium. Čtyřhodinová verze je must see záležitost a absolutní vrchol vizuálního fetišismu Zacka Snydera. Jedním slovem: nepřekonatelný! ()

Shakers

Nenapadá ma presnejšie slovo ako - Masterpiece! Rovnako ako v predošlom Snyderovom filme, aj tu Zack ponuka dokonalú súhru obrazu a zvuku. Okrem brilantnej Snyderovej réžii s citom pre detail, majú Watchmeni zopár ďalších silných stránok - brilantný casting (perfektný Jeffrey Dean Morgan), príbeh, kameru, hudbu, postavy, flashbacky, temnú a daždivú atmosféru noci, štýlové akcie a trefnú dĺžku, ktorá ma skoro tri hodiny, ale nenudí ani na sekundu. Update: na tretí krát som si dal rovno Director's cut a aj keď je o 24 minút dlhší, rozhodne ani na sekundičku nenudí a prináša o niečo ucelenejšiu verziu. Tretia verzia filmu ponúkne ešte príbeh Tales of the Black Freighter, ale ten len brzdí zbytočne tempo filmu a viete si ho pozrieť aj samostatne. Pokial máte možnosť voľne zlatú stredu cestu. Zack Snyder týmto filmom nakopáva zadok takmer všetkým komiksovkám. „Edward Blake... Komediant. Narozen 1918. Pohřben v dešti. Zavražděn. Tohle nás čeká? Na přátele nemá nikdo čas? Jenom nepřátelé nám přinesou růže na hrob. Teathrical Cut 95% - 5* / Director's cut 100% - 5* ()

lamps

První dvě třetiny jsou úžasnou komiksovou jízdou, která mě dokonale strhla a prostoupila. Prvotřídní efekty, zajímavé vykreslování hlavních hrdinů, temná atmosféra místy připomínající klasické kriminální filmy a v neposlední řadě slibně rozjetý příběh s podmanivou apokalyptickou vizí. A jak známe Zacka Snydera, neobejde se to bez brutality, sexu a hromady dalších "neřestí", které bychom v jiných komiksových snímcích hledali jen těžko. Všechno ale funguje perfektně, dlouhá stopáž se žene do cíle bleskovou rychlostí a příběh stále nepřestává uchvacovat svým dokonale vizuálním pojetím. Ovšem nakonec se stalo přesně to, čeho jsem se obával, Snyder to stejně jako u 300 vůbec neustál a finále snímku působí jako zoufalý a naivní slepenec velkohubých dialogů o záchraně světa, kvůli kterému bere to pečlivě budované poselství Strážců absolutně za své. Ty úvodní dvě hodiny jsou jasně za 5*, ale tu politickou fantasy stupiditu v poslední půlhodince, která poslala pečlivě budovaný příběh i skvěle načrtnuté postavy neúprosně do kytek, Snyderovi nehodlám odpustit.. ()

Jacinda

Ačkoli jsem knižní předlohu neviděla, musím říct, že film mě uchvátil. První půl hodina byla trošku rozpačitá a méně akční, nicméně závěr famozní. Absolutně nechápu komentář POMA, který chtěl nejspíš pouze zamachrovat. To co napsal vůbe cnení pravda. Watchmen se rozjíždí postupně, flashbacků tam je tak akorát a ke konci už nejsou téměř žádné. Po jeho komentáři jsem čekala v kině bůh ví co a byla jsem mile překvapena, když jsem zjistila že to není pravda. Nejsympatičtější pro mě byl Rorschach a jeho představitel mě velice zaujal. Dále mě i překvapil jemný něžný hlásek Dr. Manhattana, ale opět mile :-) Btw. jeho penis tam také nebyl tolikrát vidět, jak všichni píšou. Zkrátka vyjímečný film zasluhující vyjímečné hodnocení. Btw kvalitu dokazuje i to, že na premieru šla se mnou parta kluků (věk 19-20) a všichni byli nadšení. Jeden pak stále opakoval:"Já jsem Dr. Manhattan." :-D Prostě super film Zajímavý komentář: Gimp :-) ()

JohnnyD

"Who watches the watchmen?" Geniálne, filozofické, plné myšlienok, drsné, nekorektné, do očí ľudstva kričiace nie práve najkrajšie veci. Našli by sa chybičky (napr. občas preplácaný soundtrack s výnimkou trefného Boba Dylana na začiatku), ale aj tak je to prakticky dokonalé (Matthew Goode, tak ako kritizovaná flashbacková nesúrodnosť rozprávania prvej polovice filmu sa mi strašne páčili). "The times they are a-changing." ()

Arkos

Tenhle komiks jsem neznal, a proto jsem čekal partičku nezranitelných, nesmrtelných a různými schopnostmi vybavených Strážců na způsob Supermana. Proto jsem byl tímhle filmem a způsobem jeho podání dost překvapený a musím hned dodat, že příjemně. Jde o příjemnou akční jízdu, kterou si brzy dám znovu - k plnému hodnocení mně chyběl opravdu jen kousek. ()

Boogeyman

První polovina je geniální, už při úvodních titulcích mi spadla čelist a já se fakt nevěřícně nechal unášet obrazovou, hudební i dějovou dokonalostí. SPOILER: Jenže pak přišla fakt přihlouplá a zbytečná scéna velkého rodičovského zjištění a ta to všechno podělala - nevím jestli mi něco uniklo, ale když mi má Dr. Manhattan ukázat svýma očima, proč nechce zachránit Zemi a místo toho mi ukáže, že muj fotr je Komediant, no nevím. Možná by mě to nasralo, ale co to ksakru řeší? Navíc proč bych pak šel plácnout dlaní do toho jeho lunárního skleněnýho vznášedla, aby se celý rozpadlo? A těch patetickejch keců kolem toho. A od této chvíle už to nebylo ono, ze zcela revolučně pojatého komiksáku se stal komiksový film pouze vysoce nadrprůměrný. Škoda, ale i tak si Watchmen zaslouží pět hvězd....Viděno znovu a je to dokonalost! ()

sheen

Tak už jsem se konečně dočkal i já, po dlouhých odkladech jsem se dostal do kina na toto veledílo. Po filmu 300 jsem k Snyderovu umu hodně vzhlížel a dokonce věřil, že on to dokáže, rozpohybuje na velkém plátně, to, co podle autora předlohy nikdy rozpohybované být nemůže. A stalo se tak, Snyder si s obsáhlou předlohou pohrál, doslova pomiloval, něco vypustil, něco zkrátil, něco změnil. Nejde to prostě natočit přesně, tak jako je v to komixu a snaha se cení ne? Snyder ukázal více něž snahu, na filmu je znát, že Snyder to má opravdu rád. Já osobně jsem čtenářem předlohy, jednoho z nejzásadnějších komixů vůbec a musím říci, že jsem rád za to, jak to dopadlo. Dopadlo to opravdu výborně, film mě pohltil, tak jako kniha, hltal jsem každou sekundu filmu a porovnával to s předlohou, byl to opravdu skvělý zážitek. V prvním momentě jsem byl naštvaný, jak to Snyder vyřešil s tím výbuchem, později až jsem vychladl, tak jsem si uvědomil, že i tato verze je přijatelná, udělal to lehce po svém. Největší hvězda filmu je určite Rorschach (hned za ním macho Ozymandias), ani jsem nečakal, že tam bude příběh té malé holčicky, to mě docela potěšilo. Další sympaťák byl Ozymandias, ten mě dostal svým suveréním vystupováním a sebejistotou. Až někdo bude točit TOP 10 nebo Smaxe, doufám, že to bude Snyder. Zajímavý byl výběr Snyderovy hudby k jednotlivým scénám, takové songy bych tak opravdu nečekal a jak to fungovalo suprově. Nejedna slza ukápla při tomto veledílku, hlavně úvodní představení Minutemanů mě dostalo. Watechmeni se řadí spolu se StarWars 3 k největším perlám posledních xlet. DC verze je opravdu luxusní rozšíření. " Kdo střeží ty, kdo střeží nás?" Nejlepší zpracování komixové předlohy? ANO! ()

Indiana

Snyder potěšil, nejsem fanoušek komiksovejch adaptací, ale tohle mě společně třeba s Kick-Ass posadilo na prdel. Jasně mohlo to bejt tak o čtvrt hodiny kratší, ale stejně nevim, co bych z toho vystřihnul. Postavám vládne Komediant (skvělý Jeffrey Dean Morgan) a Dr. Manhattan nebo Rorschach taky nejsou k zahození. U nějakejch scén jsem byl správně vykulenej, u nějakejch sem se kochal dokonalym soundtrackem, je to pecka. 9/10 ()

Beckett51

Ultimate Cut - zřejmě nejgeniálnější věc, co se kdy na poli komiksových adaptací objevila. Funguje to jako akční film, funguje to jako společenská a politická satira, funguje to jako psychologický thriller, funguje to jako lidská sonda,... Osobně nechápu, jak tohle může někdo považovat za nudnou záležitost, když téměř každá scéna srší tolika silnýma podnětama... Navíc pokud někdy někdo bude sestavovat TOP TEN úvodních filmových intro scén a The Times They Are Changin' v nich nebude, asi se přestěhuju na Mars.... "They claim their labors are to build a heaven, yet their heaven is populated by horrors. Perhaps the world is not made. Perhaps nothing is made. A clock without a craftsman. It's too late. Always has been, always will be. Too late." ()

Silas

Zack Snyder po 3OO vzbudil značné obavy a vývoji jeho filmařské kariéry a Watchmen je do puntíku naplňují. Sice umí točit pěkné obrázky a ukájet se nad zpomalenými záběry, ale ve vypravěčství příběhu tragicky selhává. V bezmála třech hodinách nevykreslí pořádně postavy, tudíž odpadá jakákoliv citová vazba. I když ta romantika je beztak béčkově tuctová. Jede se tu na efekt a povrchnost, hudební hity jsou samoúčelné a podbízivé, jejich užití považuji za nesmírně špatnou volbu. Komix neznám, líbí se mi představa alternativní minulosti, ale dle mého je zde pouze jako doplněk pro pseudofilozofická moudra pro chudé, která někoho možná ohromí, v jádru jsou ovšem lehce přihlouplá. Jsem-li u hlouposti, nesmím nezmínit klišé, kterými je snímek protkán a která mě s přibývajícím časem aspoň budila z letargie (škodolibý smích). Ani nevím, co bych dělal, kdyby záporák na konci nezačal žvanit o svých úmyslech. Uch, a ten Mozart! Lamentování zakončím ohrnutým nosem nad podprůměrnou střihovou skladbou, jež je předvídatelná (určité paralelní sekvence) a otravná („kontrastní“ úvodní bitka za linoucí se pomalé hudby). Watchmen jsou pro mě po Temném rytíři dalším filmem, který se naprosto míjí účinkem, a něco podobného už vyhledávat nebudu. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 4/10 Děj 5/10 Hudba 6/10 Efekty 7/10/// +když už něco vypíchnout tak je to retro hudba, zhruba u 2-3 scén jsem na plátno koukal s otevřenou pusou, akce a lámání kostí je pořádně slyšet -bohužel má film neuvěřitelných 163 minut a už po hodině jsem si říkal "tak a teď by se mohlo přestat kecat a mohlo by se začít něco dít", kdepak film je ze 70% o kecání 20% o tricích a 10% o akci, Jediná postava která mě zaujala byla ta kterou ztvárnila Malin Akerman, jinak jsem se v postavách hodně ztrácel a u některých jsem nerozuměl jejich konání, prostě ty postavy neznám, obdobně jsou na tom herci/// Watchmen jsem považoval za nejočekávanější film začátku roku. A to přesto, že jsem o filmu nic nevěděl. Komiks jsem nečetl. Přesto jsem se na film tešil, trailery vypadali úchavtně. Vsadil bych se, že film 100procentně osloví ty, kteří komiks četli (verbst je tomu zářným příkladem). Pro ty ostatní to bude něco, čemu moc nerozumí. Postavy spolu pořád něco reší (je to ten komplex superhrdiny jež se dostane do bodu, že už ho okolní svět nepotřebuje) a akce se divákovi dostane minimum. Vizuální stránka je působivá, ale ve světě "alternativních 80tých let" celkem s přehledem zanikne. Za poslední 2 roky je tohle asi největší omyl na který jsem šel do kina./// Celkem 53%/// ()

Disk

Jako nečtenář původního komiksu jsem byl, abych pravdu řekl, docela zaskočen tím, co všechno je možné vidět na plátně. Narativní strukturu jsem docela pobíral. Ale konečné, definitivní hodnocení si ponechám, až na světlo přijde director's cut verze. Zatím tedy "jen" 4/5.______Po zhlédnutí UC verze se stopáží 215 min zvyšuji hodnocení na téměř absolutní. Strážci jsou nejdospělejším komiksovým filmem. Zde je všechno výborné. Herci, scénář, hudba, songy, skvěle vložený Příběh Černého škuneru. Zkrátka vše. ()

666teen

22.9. Fidoremiho denik nejaký divny mrzaci jdo u po mě. Tohle je poslední poku s Ten Alan Moo re je anarchisticky Nihili sta Prosim A lane odpust nám naši nevědomost. we have to DIE allready ()

Cappuccino

Boh existuje - a je to Američan (úsmevná scénka). __ Watchmeni boli natočení v štýle Sin City&Kick Ass. Oproti SC sú však málo "cool" a brutálni, a oproti KA málo akční. Treba ale pripustiť, že sa Snyder skutočne pochlapil. Z toho čo som o komiksovej predlohe počul, musím pripustiť, že filmová verzia by mala byť prakticky nesfilmovateľná. Niektoré časti považujem za geniálne, iné za maximálne zbytočné. Vskutku netradične poňatá komiksovka, miestami dokonca natoľko prazvláštna, až máte pocit, že sám režisér stratil pojem o svojej práci. Pocit, že vlastne nevie kade ísť ďalej. P.S. Manhattanove kecy boli čas od času poriadne otravné. P.S.S. Rorscach je skutočne dokonalý šialenec! P.S.S.S. Záber na Adriana, zasneženú budovu a Requiem od Mozarta? Najlepšia pol minúta celej stopáže. P.S.S.S.S. Na Strážcov sa pozerá naozaj pekne, no žiadnu genialitu v nich nehľadajte. Jedine že by ste ju chceli hľadať nasilu.. ()

Ruut

Názor člověka co nečetl předlohu :-) = Watchmeni jsou velmi zajímavým filmem. Filmem poměrně složitým co do vnímání děje, ale dá se v nich dobře zorientovat i pokud neznáte jejich tištěný předobraz. Jejich prokletím ovšem bude, že se nevyhnou srovnávání s Temným rytířem (alespoň u širšího publika), ač jsou naprosto jinak stavění a mají úplně jinou atmosféru. Totálně demýtizují hrdiny v převlecích. Nic zde není černobílé a nikdo, opakuji nikdo není hrdinou v tom čistém supermanovském pojetí. Spíše dokážou být Strážci někdy dost pěkné svině - zneužívající své moci, schopností, výcviku a postavení. A také jsou to samozřejmě stárnoucí lidé, zbaveni svých iluzí a snů. Kouzelná je úvodní titulková sekvence představující retro předchůdce Strážců. Vizuální stránka filmu je většinou úchvatná, ale kazí ji občas slabší triky. Zpomalených záběrů se bát nemusíte, zesilují dojem z filmu a velmi přirozeně zapadají do jednotlivých scén. Akce je velmi poskrovnu a vůbec nepůsobí dojmem "předvedeme vám nejvíc cool trikové orgie historie", slouží jen jako pozadí a chvilkové odlehčení od samotného vyprávění. Jestli Watchmen nutně musím k něčemu přirovnat, tak jako mix Nolanova netopýra (ale nerad) s Aronofského Fontánou. Zack Snyder opravdu umí. ()

Sysel_CZ

Tři a půl hodiny ve světě, který je sice svým podáním zajímavý a fascinující, ale ve kterém se nic neděje, uvnitř ani navenek. Hrdinové jsou jednou všemocní a jednou ne, podle toho, kdo zrovna hraje ve scéně prim; hloupost mnohých postav (jako třebas liliput) přikládám komiksovým předlohám (jinak by to bylo neomluvitelné...). Co je ale nejhorší, že jediné věci, které děj někam posunují, jsou vyráběny stylem Deus Ex Machina a tedy tu máme vlastně dvojí pointu filmu: jedna pointa je o tom, že můžeme tři hodiny koukat na zadek dr. Manhattana či obdivovat jeho přirození nebo uhrančivý pohled jeho očí (podle toho, kam raději stáčíte zrak), a nebo je tu druhá pointa v tom, že kdyby se náš pan Manhattan tak rád neposlouchal, mohl si hned na začátku uprdnout a celý film by se nestal... Nemůžu neocenit klady typu Rorschach či některé dílčí scény, leč vzhledem ke stopáži se nedá ani napsat 'mnohé'... Prostě takový zahloubaný přetažený zfilmovaný komix, který jestli je v papírové podobě obdobný, byl by pro mě nestravitelný. A poznámka bokem, viděl jsem verzi, která má už přímo v sobě zakomponovaný příběh o Škuneru. Jenom díky tomu, že jsem se poptal a zjistil jsem, že to ve filmu skutečně nemá co dělat a je to tam jako totální samoúčelnost... a dokážu si to tedy z filmu zpětně odmyslet... tak ty dvě hvězdičky dám. Přimíchat do filmu skoro hodinu stopáže nesmyslu o ničem, co s ničím nesouvisí, to je možná podle někoho pokus o umění - ale podle mě ne. ()

Allien.9

Stejný problém jako s "Denní hlídkou". Po prvním zhlédnutí mám chuť udělit jak **, tak ***, tak **** najednou (což je bohužel neproveditelné), takže s hodnocením počkám až na zhlédnutí druhé. A nebo dám zatím 3*, a poté to změním.;-) ()

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021

Jeremy Irons přebírá stráž

Jeremy Irons přebírá stráž

27.06.2018

Už nějakou dobu víme, že kabelová stanice HBO připravuje seriálovou adaptaci slavného komiksu Alana Moorea Strážci – Watchmen. Projekt nebude mít nic společného s filmem Zacka Snydera z roku 2009,… (více)

Watchmeni míří do televize

Watchmeni míří do televize

25.06.2017

Zack Snyder před osmi lety zadaptoval asi nejslavnější comicsovou minisérii všech dob. Kultovní Watchmeni v jeho podání stáli 130 milionů dolarů, vydělali však "jen" 185 milionů, takže je nejde… (více)

Sin City míří do televize

Sin City míří do televize