Jesus Camp (festivalový název)

Jesus Camp

Dokumentární

USA, 2006, 84 min

Jenna Rosher

Enat Sidi

"Ježíši Kriste, modlíme se za našeho prezidenta Bushe ..." Nesnáším amerikanismus, fanatické křesťany a hlavně pitomce. Zde je všeho příliš. Být po mém tak většinu lidí objevujících se v tomto dokumentu zkopu do palice, aby se jim kurva rozsvítilo. Jsme v 21. století nebo ve středověku? Pro inspiraci něco podobného z českých luhů a hájů: http://www.youtube.com/watch?v=ABBtmEjXwmQ(16.11.2010)

Občané Spojených Států Severoamerických svou zemi s oblibou označují jako nejvíce demokratickou v celém světě a jeho nejbližším okolí. My Evropané se takovému hodnocení s chutí a gustem zasmějeme, ale zůstává otázkou, zda jde skutečně o legrační záležitost. Dvoumetráková bushistická zrůda Becky Fischer se svým odporem k demokracii nijak netají; tvrdí, že demokracie směřuje k zániku a evangelický brainwashing dětských mozečků obhajuje podobným počínáním v jiných náboženstvích, zejména islámu. Sunnité mají své madrásy, Bushistánci pro změnu Jesus Campy. My máme pravdu, tvrdí zrůda Fischerová. Ale totéž prohlašují islámští sunnité, šíité, židé a mnoho mnoho dalších. Určitou výjimku bych ponechal pro buddhisty, kteří sice také mají svou pravdu, ale zároveň své počínání vztahují pouze na svou osobu. Nechceme změnit svět, chceme změnit sebe, říkají buddhisté. Jaký to kontrast vůči tzv. pouštní trojce (křesťanství, islám, judaismus), jejíž exponenti ze všeho nejraději mění ty druhé a to hlavně z živých na mrtvé. Ale vraťme se do Ježíšova tábora. Odbarvená dvěstěkilovka se dále dušuje, že její počínání nemá s politikou nic společného. Papírová maketa Bushe a všeobecná chvála jeho politických kroků je pak zřejmě omyl, šalba a klam nastrčené samotným Satanem, kterého se účastníci pobytu smrtelně bojí. Výchova budoucích "božích" bojovníků pro Bushovu armádu může mít také velmi prozaické, až přízemní cíle: v roce 2007 dostával v Iráku žoldák firmy Blackwater (nyní Xe Services) až 1200 $ denně, zatímco seržant pravidelné armády pouhých 84-170 $ a tehdejší velitel David Petraues 493 $ denně. Boží voják je tedy rozhodně levnější, neboť ho pohání vlastní - byť naočkované - přesvědčení. O moc a s ní spojené peníze šlo vždy až v první řadě. Ale to je pouze záležitost politických špiček, prostí občané se odjakživa vezou na vlně nejrůznějších ideálů. Jsem vyděšen, že lidem z Jesus Campu bude jednoho dne dána do rukou značná moc, se zřetelným mandátem tuto moc náležitě uplatňovat. Také bych přišel se svým resumé: křesťané rádi prohlašují, že jejich náboženství na rozdíl od islámu prošlo názorovým vývojem a sebereflexí, tudíž v žádném případě nepředstavuje nebezpečí. Kdepak, ani omylem; jediným zásadním rozdílem oproti islámu je fakt, že křesťané byli zbaveni své absolutní moci. Nejen tento dokument však jasně dokazuje, že se ve skutečnosti křesťanští fanatikové názorově neposunuli ani o milimetr a stále číhají na svou příležitost. Povstane Boblig z popela?(29.8.2010)

Natoľko autentický a dôverný náhľad do fungovania kresťanských detských táborov, nechutného vymývania mozgov a smiešnych svetonázorov, že ma napadlo, či nevznikol na popud a z financií samotnej cirkvi. Ak aj náhodou áno, i tak perfektne demonštruje obludnosť náboženského fanatizmu a problémov s ním spätých. (7/10)(17.4.2014)

Obraz a zvláště film dokáže na lidi zapůsobit mnoho...Dokonce i na ateistu či křesťana, který se dívá na dokument o rádoby "křesťanství"...Opět nemohu komentovat styl, ale spíše obsah...Stačí když napíšu: Nesouhlasím s těmito názory...Základy učení mají možná stejné, ale dával bych si opravdu velké bacha...a zvlášť, když v tom figurují děti...Děti se dají zneužít i v křesťanství, ale když se podíváme, jak jednal Ježíš s dětmi, vidím odlišné principy...a já se raději držím Krista, než vymýšlených prožitků...Ne nadarmo Ježíš říká:"...kdo by svedl k hříchu jednoho z těchto nepatrných, kteří ve mne věří, lépe by mu bylo, kdyby mu dali na krk mlýnský kámen a hodili ho do moře (Marek 9,42)"(28.1.2009)

Dokument, který z tématu dělá trochu laciného bubáka, vymezujíce ho vůči "normalitě" a dobově módnímu (antibushovskému) trendu.(10.12.2007)