Jesus Camp (festivalový název)

Jesus Camp

Dokumentární

USA, 2006, 84 min

Jenna Rosher

Enat Sidi

Podloudné nahlédnutí do kotlíku náboženského fanatismu západní civilizace, kde se vaří a míchá ta největší revoluce psychopatie. Pokud je někomu na zvracení z ničení dětí, tak po pozření tohoto dokumentu ze zvracení nevyjde minimálně měsíc. Seberte dětem dětskost a narvěte jim místo toho do hlav Ježíše. Kriste pane, měl jsem psychopatů plný monitor. Jak děsivé. Děsivější než Vymítač ďábla. Celé online tady.(25.4.2009)

Absolvovat tábor tohoto typu by bylo jistě nesmazatelným zážitek - a to v negativním i pozitivním slova smyslu. Paradoxně mě nejvíce nenaštval Bush (jak jsem očekávala), ale přímo pekelná kritika Harryho Pottera. Potěšilo mě ovšem, že tento proslov sklidil velmi vlažné reakce na rozdíl od mnohých dalších. Tohle Becky nevyhmátla. A malá Rachel modlící se k Bohu, aby trefila co nejvíc kuželek, to je prostě naprostá pecka. Její víra, seběvědomí a vyřídilka (oslovení blondýny na bowlingu, rozdávaní letáků na ulici) - to se jen tak nevidí, já jí to nadšení prostě věřila. Dokument rozhodně stojí na vidění - a když už nic, tak doporučuju alespoň závěrečný song od N. Greenbauma, který je, ať se vám křesťanská tématika líbí nebo ne, velmi chytlavý! Jen bych na závěr podotkla, že obžerství je jedním ze sedmi smrtelných hříchů...(12.2.2009)

Patetičtí radikálové, cheteli fundamentalisté, kteří zachraňují Ameriku od hříchu pomocí své nové naděje - malých dětí, Božích bojovníků, které se Becky neštítí přirovnat k islámským dětem, které pokládájí svůj život ve jménu Boha. Vymývání mozků do kterého se řadí také domácí výuka, různé srazy a kempy má na svědomí pokřivení charakteru a psychiky dítěte. Bylo mi smutno, když malý inteligentní chlapec říká, je je mu špatně z lidí, kteří nejsou křesťané. Dětská dušička je křehká a tento fakt si tito lidé velmi dobře uvědomují. Jsem ráda, že mám normální rodiče a mám možnost volby, kterou děti radikálních náboženských skupin nemají. A také souhlasím s názorem, že cirkev by se měla vždy separovat od politiky a řízení státu. Amen.(30.11.2007)

Jesus Camp mě do jisté míry zklamal. Po rozčilujícím zážitku, který mi přivodila režisérka Nvotová filmem Ježíš je normální!, jsem čekala, že i tento dokument o zfanatizovaných věřících mi pořádně rozproudí krev v žilách. Film ovšem prošel kolem mě a jakoby obloukem se mi vyhnul. Nazasáhl. Nezaujal. Nevytrhl mě z jakési lhostejné netečnosti. Asi mi praktiky obtloustlé tetičky Becky, která v letním kempu z malých dětí vychovává uvědomělé evangelíky a budoucí členy americké republikánské strany, přišly málo překvapivé. Bůh pomáhej Americe!(4.2.2009)

Bůh nás ochraňuj před náboženstvím!(1.2.2011)