Stopař

David Lazan

Kostýmy:

Leeann Radeka
  • TheRaven

Obával jsem se, že remake tak výborného filmu bude naprostá blbost, ale tentokráte jsem byl přece jen trochu moc skeptický. Trochu pozměněný děj sice nijak výrazně nezaujme a nepřipraví ani žádná překvapení, jelikož hlavní dějové momenty zůstaly stejné, avšak i přesto jsem si některé části filmu náležitě užil. Bohužel tomuto snímku téměř schází ta vynikající, beznadějná atmosféra originálu. Postava stopaře také byla celkem dobrá, ale hned se nabízí srovnání s vynikajícím Rutgerem Hauerem, kterému nesahá ani po kotníky. Dalším negativem je i nevhodný a tuctový soundtrack, k tomu se přidává i několik filmových chyb, které se vyrojily především k závěru filmu, nechci je tu však popisovat, pač by to byl slušný spoiler. I přes tolika negativ, nemohu tento snímek uplně zavrhnout. Na druhou stranu, kdyby nebal natočen, rozhodně by filmový svět o mnoho, spíše o nic nepřišel. Pokud však někdo původní verzi nezná, věřím, že bude tímto kouskem obohacen.(14.12.2008)

• Ruut

Poslední slova filmu: "Je to fajn pocit, že jo?! ... "Já nic necejtím." ------- logika je disciplína, kterou tu fakt nikdo nikoho neučil.(17.4.2010)

• mandes

Rozpočet $-miliónov Tržby Celosvetovo $25,399,945(13.8.2009)

Stopař Sean Bean v akčním hororu (velmi dobrý herec), a jen kvůli němu jsem se na tento film díval. Byl jsem dost dobře překvapen. A ode dneška si asi hodně rozmyslím, jestli až pojedu autem vezmu nějakého stopaře. ( Hodnocení: 7/10 )(26.11.2009)

Je to celkom dobrý thriller, ktorý je remakom slávnej klasiky. Má veľmi dobrý príbeh o mladom páre, ktorých okolnosti prinútia k sebe zobrať stopára, ale zistia, že to je mimoriadne nebezpečný vrah a tak sa ho zbavia, ale to ešte netušia, že sa s nimi začne zahrávať a hádzať na nich svoje vraždy, aby išla polícia práve po nich. Zo spracovania mám ale dosť rozporuplné pocity, na jednej strane je film až mimoriadne svižný, na krátkej dĺžke sa tu toho udeje viac než dosť, takže nudiť sa tu nedá, ale zároveň je to prakticky len prekopírovaný originál s pár mierne odlišnými scénami, nič viac, takže z neho mám len úplný pocit zbytočnosti. A navyše ho zhadzuje tá až prehnaná modernosť, je mi jasné, že film už nemôže pôsobiť tak osemdesiatkovsky ako originál, ale to zameranie na amerického teenagerského diváka, čo predstavuje hlavne mladú zamilovanú dvojicu, z ktorej je samozrejme práve dievča to schopnejšie a navyše stále len naľahko oblečené filmu skôr ubližuje, originál pôsobil prirodzenejšie. Akčná stránka pôsobí dobrým dojmom, je dobre natočená so slušným množstvom zabitých, kde umierajú hlavne policajti a potešia aj skvelo zvládnuté automobilové scény, ale opäť o tom platí len to isté, akcia je takmer totožná s originálom, pribudne iba pár zanedbateľných maličkostí a pár scén je trochu upravených, aby bolo vidieť viac, ako napríklad spôsob zneškodnenia osadenstva dodávky, takže nič výnimočné, čo by mohlo prekvapiť. Herecké obsadenie je iba priemerné, Sean Bean síce na Rutgera Hauera nemá, ale som s ním spokojný, poteší aj Neal McDonough v úlohe policajného veliteľa, ale hlavná dvojica nestojí takmer za nič. Réžia je len priemerná, ale technická stránka na čele s vydarenými efektami je výborne zvládnutá. Tento remake nie je zlý film, pozerať sa na neho dá, ale na originál nemá a navyše kvôli jeho takmer úplnej totožnosti je len zbytočný. Objektívna kvalita filmu- 55%, film sa páči mne na 60%.(16.4.2008)

• - SPOILERY: Remake skopíroval z originálu niekoľko scén (roztrhnutie kamiónom, vyvraždenie rodinného auta); menšou zmenou je, že hrdinovia sú od začiatku dvaja – v originále sa k mladíkovi pridalo dievča v deji neskôr. Remake zostal originálu verný aj v nevysvetlení, prečo John Ryder vraždí ľudí. (tron)

• - Častý predstaviteľ záporných postáv, americký herec Neal McDonough (Kráčajúca skala) stelesnil po dlhom čase kladnú postavu – poručíka Esteridgea, jediného muža zákona presvedčeného, že za vraždami v kraji nestojí zamilovaný párik, ale tajomný cudzinec (Sean Bean). (tron)

• - Podľa niektorých kultovú rolu Rutgera Hauera z originálneho Stopára (1986) v remake hrá britský herec Sean Bean (v amerických filmoch častý predstaviteľ záporných postáv - Zlaté oko, Nepovedz ani slovo). K obsadeniu Seana Beana pomohla predchádzajúca spolupráca s producentom „nového“ Stopára, Michaelom Bayom na sci-fi Ostrov. (tron)