Ve třetím století stála království Wu a Xu ve válce proti vojevůdci Cao Cao, který se snažil sjednotit Čínu. Království Wu i Xu ovšem nedosahovala takového počtu vojáků jako jejich protivník Cao Cao, proto uzavřela dohodu a spojila se proti němu. Ani to jim ovšem nestačilo aby se alespoň rovnala vřavám protivníkovy armády. Můžeme se těšit na bitvy jak na moři tak na souši. Film bude rozdělen na dvě části, první část by měla přijít do kin v roce 2008 před konáním Letní Olympiády a druhá část koncem roku 2008. Režisér John Woo má k dispozici rozpočet 80 millionů dolarů a herecká esa jako Chang Chen (Tygr a Drak), Takeshi Kaneshiro (Klan Létajících Dýk), Tony Leung Chiu Wai (Hrdina) a Zhao Wei (Smrtící Andílci). (sheen)

Flego

Krvavé pobrežie I. je orámcovaná dvomi veľkými vojnovými scénami, za ktoré by sa nemusel hanbiť žiaden veľkofilm. Ťažisko príbehu však tkvie vo vyjednávaní jednej strany so strategickým partnerom k blížiacemu sa stretu s protivníkom. Obe znepriatelené strany dostávajú od tvorcov rovnaký priestor a hoci našincovi môže byť spočiatku jedno kto vyhraje, sympatie sa nakláňajú na jednu stranu. Sotva z nás niekto pozná veľmi populárnu knihu v Azii starú vyše 700 rokov „Romance of the Three Kingdoms“ podľa ktorej je film natočený, ale nepochybujem o jej kvalite. Minimálne John Woo to potvrdil. Málo filmov západnej produkcie pracuje aj so stratégiou a umením boja a hoci nie som žiadny "vojnový stratég", som nadšený týmto filmom, lebo vidíme konečne aj niečo iné. Predpokladám, že druhá časť bude pokračovať v začatom. ()

eraserhead666

Monumentální opus s výtečnou choreografií, kamerou a obsazením. Co se týče té monumentálnosti a masovosti, takový Pán prstenů bez čehokoliv fantastického. Několik dechberoucích sekvencí, od hudebního vystoupení, přes taktiku želvího krunýře až po píseň u závěrečných titulků. ()

prome

Nemůžu si pomoct, ale musím dát 5*. Já takové filmy prostě žeru. John Woo je zpátky a válí jako za mlada. Rozjel to opravdu dobře, ale bohužel to čekání na druhý díl bude kruté, ale veřím, že to co předvedl tady je jenom pouhý začátek a to nejlepší teprve přijde. ()

Morholt

Velkolepý historický epos s fantastickou výpravou a s vynikající kamerou. Bojové scény mají tu nejvyšší úroveň a dočkáme se tu samozřejmě i několika hrdinů s takřka nadpřirozenými schopnostmi, ale bez toho by se zkrátka žádný čínský velkofilm neobešel. Naopak by takové postavy chyběly. A akce "Želva"? U té jsem si jen blaženě chrochtal - kam se hrabe Pán prstenů nebo Statečné srdce či 300. Pro mě je to asi nejlepší bitevní scéna v historii filmu. Až nepříjmně rychle mi těch dvě a čtvrt hodiny uteklo a třesu se nedočkavostí na druhý díl. Johne Woo děkuji. ()

ScarPoul

Johna Woo zbožňujem. Rovnako ako aj subžáner akčného filmu, ktorý v 90 rokov vytvoril. Jeho heroic bloodshed si neviem vynachváliť, rovnako ani fakt, že svetu priniesol Chow-Yun Fata. Krvavé pobrežie je epickým príbehom plnom úžasných bitiek, výborne napísaných dialógov a skvelo obsadených charakterov. Už dlho som nevidel tak poctivo spravený film. Každá scéna podporuje ďalšiu. Postavy sa pomaly ale isto vyvíjajú a pre diváka sú dokonca priehľadné, čo sa nie vždy podarí. Zoznamujeme sa s dôležitými postavami, učíme sa o ich motiváciach a charakteroch a akosi mimovoľne sa nám dostávajú pod kožu. Zároveň máme možnosť vidieť umenie vojny v praxi, rovnako aj skvelé vyváženie CGI a skutočných lokácií a komparzu. Všetko je epické a dobre zvládnuté. Tony Leung a Takeši Kaneširo sú fantastický a to nemôžem opomenúť hudbu Taróa Iwaširoha, ktorého soundtrack práve teraz počúvam. Mrzí ma to ticho okolo tohto filmu, pretože je naozaj dobre zvládnutý a po Woovych filmoch v USA je to príjemný návrat ku koreňom tvorby, pričom ju ale posúva na novú úroveň. Red Cliff je lepší historický film ako ktorýkoľvek historický film zo Západu. Narážam teraz na epické blbosti Ridleyho Scotta. Po Hrdinovi najväčšia vizuálna a choreografická pecka. Teším sa na druhú časť. ()

Lacike

Konečne v Číne natočili veľkofilm, ktorý okrem tradičných zložiek nepostráda scenár, choreografa bojových scén a kameramana, ktorý netrpí epilepsiou. edit 2019: až po jedenástich rokoch som si to pustil druhýkrát, aj keď som mal na film chuť posledné tri roky. Ale dokopy 4 hodiny 37 minút, ktoré má rip v ktorom sú obidva filmy spojené sú proste fakt obrovské sústo, ktoré ma od reprízi odradzovalo. Stopáž obidvoch filmov dokopy je najväčším kladom, lebo vďaka nej sú dostatočne prekreslené aj vedľajšie postavy, ale zároveň je to aj najväčším nedostatkom, lebo tých takmer 5 hodín divák behom sledovania pocíti a nakoniec som dvojku dopozeral až na druhý deň. No ale teraz podrobnejšie k jednotke, alebo skôr k prvej polovici tohto veľkofilmu. Najviac sa mi už tradične páčila tradičná ázijská téme priateľstva medzi chlapmi založená na cti a vzájomnom obdive schopností toho druhého. Tentoraz medzi dvoma charizmatickými veliteľmi v podaní Tony Leunga a Takeshi Kaneshira. Neázijskí diváci v tom zase budu za každú cenu hľadať homoerotické motívy, ale to je podľa mňa už tradičné nepochopenie ázijskej mentality. Rozhovory medzi týmito hlavnými postavami sú neskutočne pútavé. Snáď mi len miestami pripadalo, že to s ich všeobecným rozhľadom trochu prehnali a tí dvaja borci boli schopnejší jak MacGyver. Hlavný protivník Cao Cao je pôsobivý súper. Na jednej strane sa divák teší na to ako ho potrestajú, ale zároveň to nie je žiadny démonický jednorozmerný záporák, ktorý len rozdáva rozkazy, ale je prefíkaný stratég, ktorý dokáže psychologicky manipulovať s podriadenými a kľudne ich aj pochváli, aby im zvýšil morálku a dostal z nich lepšie výsledky. Tento diel je hlavne o zoznámení sa s postavami a budovaní prepletených vzťahov medzi nimi. V tomto smere film uspel na jednotku. Do určitej miery môžu byť sklamaním scény bojovej vravy, pretože napriek pestrej stratégii sa Woo nesnaží o nejaký verný historický film, ale v jadre to je kung-fu bájka o pár bojovníkoch a ich schopnostiach. Takže v hromadných bitkách často nevidíme ako generáli koordinujú stratégiu celého boja, ale sami sa účastnia bitiek a kosia protivníkov po desiatkach. A medzi tým je občas prestrih na stovky štatistov, ktorý sa tiež mlátia. Trochu mi trvalo, kým som tento štýl akceptoval. Ale technické prevedenie bitiek rozhodne nesklame. Majú prvotriednu choreografiu, sú prehľadné, Woo si neodpustí svoje typické spomalovačky, výprava je gigantická, je tu kopa štatistov. Len občasný záber z celku na bojovú vravu vyzerá v HD príliš digitálne. Ale to je len drobný nedostatok. Vydarila sa aj hudba a nádherný ústredný motív. Nakoniec sa dočkáme pôsobivého preletu holubice, ktorej využitie asi poslednýkrát vo Wooovom filme nepôsobí trápne. Takže celkovo som aj po rokoch spokojný a to rozprávkovejšie pojatie v ktorom sa neriešia dopady vojny na obyvateľstvo alebo dokonca jej zmysel mi rozhodne vo filme nechýbali. 9/10. ()

Dale

Neviem, či je to tým, že mám miestami problém sa v ázijských filmoch orientovať kto je kto a hlavne keď tých hlavných postáv je viacero, ale nejako ma tento veľkofilm neoslovil. Kopa rečí, prehnane veľa stratégií, pri vymýšľaní ktorých mi občas postavy pripomínali Sherlocka Holmesa a keď už dôjde na boj, tak to často vyzerá ako keby to bol program nejakej priemernej umeleckej skupiny šermu. Či už súboje hrdina versus 20 nepriateľov, kedy sa naňho samozrejme nevrhnú súčasne, ale pekne po jednom, aby ich mohol všetkých efektne zlikvidovať, alebo hodené kopije, ktoré vyzerali že doletia ledva meter a navyše nie ostrím napred, ale krásne trafia vojakov rovno do srdca, alebo tisícky letiacich šípov, ktoré krásne vyzdobia niekoľkosto metrov vzdialené slamené loďky... A navyše aj tie efekty s výbuchmi vyzerali dosť nepodarene vzhľadom na výšku rozpočtu. Takže pre mňa sklamanie, ako prvá, tak aj druhá časť. Myslel som, že to zvládnem pozrieť na jeden šup, ale nakoniec som to musel rozložiť na 4 časti, aby som to zvládol bez toho, aby som zaspal. ()

Chermy

John Woo mě ještě nezklamal. Neznám režiséra, který by tak skvěle uměl pracovat s obrazy, akcí a poetikou. Dění navíc podkresluje nádherná hudba mistra Taro Iwashiro ()

moviesfan

K tomuto filmu bych snad jen řekl, že nemá slabšího místa. Možná jedno. Na můj vkus se zde moc nedělo, ale na druhou stranu vše vykompenzoval příběh. Určitě zde mohlo být víc bitev, když tato část má bezmála dvě a půl hodiny. Přesto bych toto nepovažoval za negativum. Bitva, která se odehrála ke konci, byla na rozdíl od jiných, chytrá a promyšlená. ()

JohnCZ

Výpravu to má fakt dobrou, to bezesporu. Hezká kamera, úžasné kostýmy i kulisy, ohromné davové scény. Ale taky je to eh prostě Čína. Souboje jsou ohromující, ale často taky zbytečně přepálené a hlavní hrdinové, kteří jen tak mimochodem vypadají všichni úplně stejně a divák neznalý čínské historie absolutně neví kdo je kdo, poletují po bojišti a, asi aby se zdůraznila jejich nadřazenost, jako Avengers kosí nabíhající NPC hlava nehlava. U fantasy filmu bych to bral, u filmu, který se snaží tvářit historicky to působí prostě blbě. Dialogy často vyloženě šustí papírem a v kontextu jinak přelomových historických událostí vyzní při všem tom teatrálním popíjení čaje vyloženě banálně. Ale přes to všechno se na to nedívá špatně a precizně zpracovaná tehdejší čínská kultura, zcela odlišná od čehokoli, co tu známe z naší historie, je stále něco dost neokoukaného a dívá se na to v pohybu velmi dobře. ()

liquido26

Naprosto úžasně natočený výpravný čínský velkofilm - strhující bitevní scény, úžasná práce kamery, opravdu úžasná a velkolepá výprava (ono taky 50 melounů musí být někde vidět). Jedinými slabinami Krvavého pobřeží je poměrně jednoduchý a ničím něpřekvapující děj a také množství postav s čínskými jmény, z nichž si nepamatuji ani jedno, takže jsem se občas ztrácel. Jsem moc zvědav na dvojku. Bitva, ke které se schyluje bude určitě velkolepá. ()

Jindros

Pět do betonu zalitých hvězd pro první půlku. Taktická revoluce! Víc prostoru holubům! Kaneshiro, Leung, vousatý generál a Zhao naprosto rulují... a ty ostatní taky. Vymazlenější bitva armád neexistuje. Strašně moc se mi líbí ten analytický přístup stratégů. ()

frashmaker

Hodnocení té neevropské verze filmu platné pro obě části. Musím říci, že jsem původně myslel, že se dívám na film takový, jaký byl u nás v kinech. Když jsem však zjistil, že je obohacen minimálně o dvě hodiny navíc, tak jsem si nejdříve říkal, že na to teda koukat nebudu. Naštěstí jsem to dokoukal, i když pravda, na etapy. Takhle příjemný válečný velkofilm založený na inteligentních tazích stratégů a ne pouze na tupe řezničině jsem už hodně dlouho neviděl a otázkou je, zda někdy vůbec. Z použitých lstí jsem byl docela hodně mimo a poznatky získané sledováním přírodních procesů a jejich aplikace do bitevní strategie - to je přesně něco pro mě. Jediné, co mi na tomto filmu vadilo je skutečnost, že pro mě jsou prostě asiati všichni tak moc podobní, že mi určitě nějaká souvislost unikla, jelikož až do poslední chvíle jsem kolikrát nevěděl kdo je kdo a komu mám vlastně fandit. Rozhodně však mohu říci, že se Čína vytáhla, protože tohle je film, který se opravdu nevidí každý den. A v této prodloužené verzi navíc člověka obohatí ty komunistické prvky, které byli jistě pro evropská kina vystřiženy. i díky tomuto snímku jsem možná byl sto částečně pochopit minulý režim, kterýžto jsem si "užíval" necelé dva roky svého života. ()

Ridick

Woo je spat!! johne radsej chod tocit ku zasvinenym komunistom, pretoze tam ti to ide...konecne som spokojny s pribehom, co je podla mna velka skaza cinskych akcnych velkodiel. dokonca aj choreografia ma chytila za srdce a bojovnici nelietali po vzduchu ako vrabcaky. no, ale co je podstatne...woo nas mazane pozonamoval s postavami a s dejom a potom pridu okamihy, pri, kt. si nevydychnete...velmi sa tesim na pokracovanie ()

GodComplex

Ne, ze bych nemel duveru v Johna Woo, ale precijen je to predevsim reziser modernich strilecek, takze nad jeho spojenim s historickym valecnym eposem ala LOTR se mi vznasel veliky otaznik. Pocatecni neduvera se ale zacala rychle rozplyvat a pomerne brzy vam je jasne, ze John rozehrava neco grandiozniho. Slovo rozehrava je klicove, protoze tohle je skutecne jen predehra pro druhou cast, presto ale zabavna a plna uzasnych momentu. Do jednoho vyborni a sympaticti herci, promakane bitvy a strategie, diplomacie, nadherny vizual a lokace. Vyborny film a co je na nem nejlepsi? Ze to nejlepsi vas teprve ceka ve druhe casti... 8/10 ()

rarak

Těšil jsem se na velkolepé bitvy plné propracovaných bojových scén. Bitvy jsou ve filmu dvě, jedna na začátku, další v druhé polovině snímku. Děj mezi nimi je sice trošku jednodušší, ale nenudí. Bohužel akční scény, na které jsem se těšil, pro mě byly malým zklamáním. Kvůli rychlému střihu zde není jediný souvislejší souboj, zato hodně 'efektních' záběrů na kontakt meče/kopí/jiné zbraně s lidským tělem. Dále se zde, především ve druhé bitvě, objevuje hrstka "neporazitelných bojovníků" - generálové a vojevůdci, jejichž bojové dovednosti jsou na takové úrovni, že jim mnohonásobná přesila nedělá nejmenší problém. Se zbraněmi to většinou opravdu umí a předvádějí hezké kousky, jejich protivníci se ale často chovají nesmyslně a výjimečnost těchto "neporazitelných" mi proto nepřišla tak uvěřitelná. ()

Trakat

Dechberoucí výprava, skvělá muzika a vtipný scénář (škoda, že občas až parodický - čínští superhrdinové). ()

Jackie točí, Woo odpočívá

Jackie točí, Woo odpočívá

14.04.2009

Co nového v Asii? Takhle před rokem mělo premiéru Zakázané království. A Jackie Chan si opět navlékl historický kostým a vydal se na cestu plnou nástrah a kung-fu soubojů. Historický epos Big Soldier… (více)

Chow Yun-Fat – filosof nebo zabiják?

Chow Yun-Fat – filosof nebo zabiják?

12.03.2009

Filosof určitě. Podle magazínu Production Weekly začne v Pekingu už koncem března natáčet historický epos Confucius, ve kterém si zahraje slavného filosofa a státníka ze 6. až 5. století před Kristem… (více)

Jackie Chan nevhodný pro Čínu?

Jackie Chan nevhodný pro Čínu?

10.03.2009

Ačkoli nad kvalitou jeho posledních filmů nelze moc jásat, pětapadesátiletý „princ kung-fu“ je stále obrovským miláčkem šikmookého publika. Jeho nový film Shinjuku Incident se však jako první… (více)

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

31.08.2008

...aneb „Novinková smršť 2“. Tak co tady dnes pro vás máme? Brett Ratner je momentálně spojován s adaptací počítačové hry God of War, ale kromě této starořecké mytologické řežby pošilhává i po… (více)