Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Václav Postránecký a Viktor Preiss v televizním zpracování povídek Jana Nerudy Starý mládenec a Páně Kobercova ženitba... Dva dávní přátelé – pan Koberec (V. Postránecký) a pan Týnský (V. Preiss) se pár týdnů před Vánocemi pohádají. Ačkoliv léta trávili Štědrý večer ve stejném malostranském hostinci, tentokrát se po roztržce rozhodnou, že spolu nebudou. Švihák Týnský, kolem něhož se vždy točilo plno žen, právě usiluje o bohatou nevěstu Julii. Nepraktický samotář pan Koberec si vyhlídne mladičkou Bětušku a chce dokázat Týnskému i světu, že se také ožení. Bohužel ale ani jeden z pánů u dam neuspěje, a tak nakonec končí na Štědrý večer sice o spoustu peněz lehčí, ale přece jen zase spolu, ve staromládeneckém hostinci. (Česká televize)

(více)

Recenze (22)

Bigrambo 

všechny recenze uživatele

Hášovo zpracování dvou Nerudových povídek (Páně Kobercova ženitba a Starý mládenec) přináší poklidné a úsměvné vyprávění a dumání nad tím, jestli je lepší se oženit, nebo zůstat svobodným mládencem. V hlavních rolích mládenců, kteří mají to nejlepší už za sebou, ale přesto by „ještě rádi do chomoutu,“ se objevili skvělí Václav Postránecký a Viktor Preiss a opravdu zdatně jim sekundovala v menších rolích celá plejáda českých herecký legend. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Hášovi bylo zřejmě dobře v Povídkách malostranských a tak si vybral ty nejlepší, Postráneckého a Preisse a ještě jednou s nimi vkročil do téže nerudovské řeky. Bylo to milé, bylo to fajn. Ale odpověď na otázku jestli je lépe býti švihákem lázeňským nebo stárnoucím seladonem jsme nevyřešili ani tentokrát. ()

Reklama

Adiemus 

všechny recenze uživatele

Po brilantním Návratu pana Ryšánka (a mého oblíbeného Týdnu v tichém domě) jsem se těšila na další televizní pecku. Leč Arabesky mé očekávání nenaplnily. Přes dnes už nevídané herecké výkony prakticky všech mužských herců a kouzelnou atmosféru Malé Strany mám k Arabeskám dvě výhrady: až na Zdenku Hadrbolcovou a Simonu Vrbickou mi všechny ostatní herečky vadily. Nevím, nakolik se na tom podepsal příšerný make-up a paruky, které šly úplně proti typu hereček (Jirásková, Jeníková), nebo režie. Ale mé hodnocení to rozhodně ovlivnilo. ()

Amonasr 

všechny recenze uživatele

Sice z toho dýchla nefalšovaná atmosféra Prahy 19. století, ale jinak to spíš uspávalo. Pro dnešního diváka už je takový syžet myslím málo nosný, což podle mne platilo již i koncem století dvacátého, kdy byl film natočen. Někdy je přílišná doslovnost a věrnost předloze dílu spíš na škodu - nejen doba se totiž mění, ale i divácké nároky na uchopení klasických děl, pokud nejsou vyloženě nadčasová. Možná, kdyby byla stopáž poloviční... ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Povídky podle pana Nerudy já rád, ale přiznám se, že ač oba hlavní představitelé byli výborní, hlavně p. Preiss, u této povídky jsem se maličko nudil. Oba pánové pobíhali vlastně pořád sem a tam s jedním cílem, což počalo být po chvíli trochu nezáživné. Zvláště, když humornějších situací bylo pomálu. Vlastně mě zaujala jen ta úvodní. Nicméně starou Prahu a vůbec tuto dobu já doslova miluji, takže i tak jsem dílo sledoval zálibně. Nicméně nutno dodat, že by asi získalo na zajímavosti, kdyby bylo o fous kratší. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (1)

  • Přibližně v čase 33:45 projede ve svahu vlevo od hlavy Týnského (Viktor Preiss) skříňový nákladní vůz, který by však vzhledem k časovému situování snímku ve filmu být neměl. (arcticsky)

Reklama

Reklama