Kronika rodu Spiderwicků

• USA The Spiderwick Chronicles (více)

Po rozvodu rodičů se desetiletá dvojčata Jared a Simon nastěhují s třináctiletou sestrou a maminkou do zchátralého domu pratety Lucindy. Ta je zavřená v blázinci, protože tvrdí, že jejího otce Arthura unesli elfové. Při průzkumu domu objeví Jared Arthurovu pracovnu a v ní podivnou knihu, nazvanou Klíč k určování kouzelných tvorů kolem nás. Přestože je u ní varování, aby ji nečetl, chlapec neodolá. Dozví se tak o světě neviditelných, kteří se maskují různými kouzly a vidět je může pouze ten, kdo vlastní magický kámen nebo získal schopnost zření. Dočte se také, že některé bytosti jsou hodné a přátelské, jiné protivné a některé přímo nepřátelské. Nejstrašnější z nich je prý obr Mulgarath, který se chce knihy zmocnit a s její pomocí ovládnout svět. Díky knize Jared pochopí, že rozhněvali domácího skřítka, a pokusí se znovu získat jeho přízeň. Od něj se pak dozví, že Jaredovou vinou se k domu stahují příšery ve službách Mulgaratha a brzy dům napadnou. Jeho slova se potvrdí vzápětí, když Simon překročí Arthurem vytvořený ochranný kruh a skřeti ho unesou. Jared ho běží zachránit a objeví hejkala, uvězněného v kleci. Osvobodí ho a na oplátku od něj získá schopnost zření. Společně se Simonem, kterého obr poslal pro knihu, zjistí, že z domu vede tajná chodba do blázince. Vydá se s Mallory za pratetou, zatímco Simon doma připravuje rajskou omáčku jako obranu proti skřetům. (TV Nova)

Zevon

Víc než průměrná podívaná. Právě u tohoto titulu lituji, že hodnocení je jen na celé *, určitě bych ještě jednu půlku přidal. Působivý příběh ve stylu Narnie, bohužel jako obvykle v americkém popcornovém stylu podívané pro celou rodinu, servírovaný na talíři stylem "ode všeho trochu a vůbec žádné riziko". Slušně řemeslně odvedená práce, která však nepřichází s ničím novým, co už tu nebylo. Protože jsem bral od začátku film jako oddechovku a nehledal jsem v něm kámen mudrců, nemám ani příliš co vytýkat a nevadí mi pár nelogických drobností ve scénáři (např. co hledala v novém domově, na osamělém a profláknutém místě afektovaná a hystericky laděná matka s dětmi - že by klid na užívání předepsaných sedativ ?). Herecké výkony, zvláště u dětí, mi celkem sedly, děj odsýpal a postavičky z pohádek byly neskutečně milé a působivé. Na rozdíl od vzpomínaného Kompasu nepůsobí film vykonstruovaně a nabubřele a z pohledu malého caparta je totálně účinný, to si pište. Pusťte jej svým ratolestem a budete koukat na výsledek, Potter soda :-) , přitom se nejedná o žádné béčko, na LOTR to nemá i když... (devět z deseti malých televizních čumílků nepozná rozdíl) ()

mak.

Mít šest let, tak jsem z toho unešený, ale bohužel už jsem trochu starší. Je to solidní fantasy pohádka s krásnými efekty - toť vše. ()

E lan

Překvapivě strašidelná pohádka s originálním námětem, pár roztomilými nestvůrkami a přecijen trochu nedotaženým scénářem. Po trikové stránce ale výborné a celkově zábavné necelé dvě hodiny. ()

waska

Přišlo mi to takové nemastné neslané. Další fantasy, která nenabízí nic nového. A jestli ty příšerky měly někoho postrašit, tak to už vůbec ne. Závěr byl taky nepovedený, že by obr skončil v zubech nějakého prasete, nebo co to mělo být, to chtělo hodně fantazie...Doufám, že nebude dvojka a snad už vůbec ne trojka.. ()

Black-star

Taková průměrná pohádka pro děti, ikdyž chvílemi to ani pro ty děti není. Nápad není zlý ale provedení pokulhává. Ve své podstatě tomu chybí více napětí a akce. Měl to být film o dobrodružství, ale to zůstalo jen ideou a z plátna se na vás ani ždibet nepřenese protože tam žádné není. No efekty a celkem dobré herecké výkony to zachraňují na průměr. ()

josieaddms odpad!

Jedno klišé za druhým. Žádné nové nápady, nic překvapivého, nic nového, nic vtipného. Otravná starší sestra, problémy s tátou, kluk který říká svým rodičům "nenávidím tě" a následně toho hrozně lituje. No tak, takhle se děti přece nechovají! Plus to strašně trapně udělané animace, místo aby byli legrační jak se vyžaduje u kladných postav, nebo strašidelné v případě těch záporných, jsou obě strany špatně a nevkusně udělané. Koukala jsem na to s dětmi, a dokonce ani těm se to nelíbilo. Všechno se to dalo odhadnout od prvního záběru až do posledního. Myslím že tyhle fantasy knížky od spisovatelek zfilmované od nevkusných režisérů je to, co už malé i velké diváky pěkně otravuje. A myslím že už to svým komentářem skvěle vystihly uživatelé Heroine a GlamourCat. ()

bono22vox

Napínavá pohádka plná skřítků, příšer a hlavně strhujících dobrodružství. ILM odvedla dobrou práci na digitálních efektech. Můžete se ve výsledku těšit na všechny ty tajemné bytosti vypadající jako živé - a na to, že až vám bude ten kouzelný svět ožívat před očima, někde uvnitř, v té části, která zůstala trochu dětská, vás příjemně zahřeje. Navíc si odnesete vyloženě praktické rady: věděli jste třeba, že rajčatová šťáva působí na skřety jako žíravina? ()

Psycho.R

Film na motivy knižní série, který mi však připomíná jinou, o dva roky starší knižní sérii Příběhy z kouzelné obory. Není to špatné, jen takové obyčejné. ()

rublik05

Ačkoliv jsem teda očekával mnohem větší ptákovinu, zas tak moc jsem se nespletl. Kronika je spíše takové dětské fantasy, čemuž odpovídá i nepříliš dobře napsaný scénář, vlažnější tempo a jednodušší příběh plný větších či menších nelogičností. Dětští herci bohužel nemají žádné charisma, nicméně ani ostatní dospělé postavy nejsou nic extra. Atmosféra docela ujde, zejména díky povedenému hudebnímu doprovodu. Efekty mě naopak nikterak nezaujaly, očekával jsem propracovanější vizuál, kvalitnější digitální efekty a v neposlední řadě i zajímavější výpravu. Pro děti asi dobrý, za mě ale spíše takový horší průměr, nenadchne, neurazí. 4/10. ()

Ashnobe

Upřímně, čekal jsem ještě o něco míň. S podobnými náměty na film se poslední roky roztrhl pytel a už při začátku filmu jsem se nemohl zbavit myšlenky na Narnii. Ale nakonec to nedopadlo vůbec špatně, rozhodně se na to dá koukat, film má spád, triky jsou uvěřitelné, ale nějak mi tu chybělo víc vtipu a zajímavých hlášek. Jediná vtipná věc ve filmu byl "hejkal" požírající ptáky a jeho hláška, když přilétal gryfon. ()

wOOzIe

zvláštní jak může taková hodinu a půl dlouhá pohádková blbůstka výborně zpříjemnit večer. Béčková fantasy pohádka s áčkovými efekty a hereckými výkony. Všichni se moc snažili a je to vidět. Milionkrát lepší než celá Narnie. Ač spíš pro ty menší, přesto velmi zábavné i pro starší....Mě se to líbilo moc. ()

KdG

Nesnáším tyhle filmy, které se točí okolo s odpuštěním pitomců. Ten kluk v podstatě na co šáhne zku.. teda skazí. Nejdřív zničí v podstatě bezdůvodně stěnu domu, pak přečte knihu co neměl číst, podvádí a lže (tim jak knihu vynese z domu), uvede v nebezpečí celou rodinu. Nakonec to sice dopadne dobře, ale rozhodně ne jeho zásluhou. Celkově je film lehce podprůměrný: herecké výkony nic moc, triky tuctovité a děj místy vysloveně infantilní. ()

Bezmenny

Celkom sa mi to páčilo. Dej bol zaujímavý, postavy originálne. Miestami to bolo vtipné, miestami akčné, miestami by sa človek bál... Záver stál celkom za to. Vadila mi istá ukričanosť, nenadchla ma hlavná postava (alebo len jej podanie) a porazenie hlavného záporáka som si predstavoval trocha inak. Proste, priemer. ()

Falco.araea

Pokud jste čekali nějakou milou fantasy pohádku, tak čelem vzad a radši rychle pryč. A pokud jste čekali nějaký dobrodružný film na úrovni, tak to platí dvojnásob. ()

Bezda22

Pamatuju si, že sestra měla snad všechny ty knížky a hrozně se jí to líbilo. Když jsme pak spolu koukali před hodně lety na tenhle film, tak se mi to moc líbilo. Jenže před těma hodně lety mi bylo o těch hodně let míň, než teď... A dneska už mi to tak super nepřijde. Ale na druhou stranu je to pro děti a je to fajn. Já budu rád, když moje děti budou mít takový filmy rádi... 60% ()

Plastík

Dávám bůra. Nejsem Fanda fantasy. Proto mě ten film velice oslovil, ale musím podotknout, že by to mohlo v závěru být lepší. Bál jsem se u tohoto filmu, což je varováním pro rodiče, aby na to nechodili se svými malými dětmi. Plastík ()

Protivný sprostý nemrtvý holky

Protivný sprostý nemrtvý holky

05.02.2013

Nemáte dost zamilovaných upírů? Blbá otázka, já vím. Všichni jsme si oddechli, když Twilight sága přestala otravovat na plátnech kin... no, možná ne úplně všichni. Pro ty z vás, kterým žánr… (více)

Problémové filmy

Problémové filmy

10.02.2008

Mezi námi kluky

Mezi námi kluky

17.07.2007

U sledování traileru na fantasy Kronika rodu Spiderwicků, v níž Freddie Highmore opět objeví na zahradě úžasný svět kouzel (nedávno něco podobného zažíval v Athurovi a Minimojích) se člověk ptá, kde… (více)