Avatar před námi otevírá neuvěřitelný svět za hranicemi naší fantazie, svět střetu dvou naprosto odlišných civilizací. Nově objevená vzdálená planeta Pandora je mírumilovné místo s obyvatelstvem - Na’vi, žijícím v souladu s divukrásnou vegetací planety. Posádka vyslaná ze Země na své průzkumné misi objeví na Pandoře velmi cenný minerál, který by měl na Zemi nevyčíslitelnou hodnotu. Pobyt na Pandoře je ovšem pro člověka možný teprve po vytvoření jeho genetického dvojníka, hybrida Avataru, který může být ovládán psychikou oddělenou od lidského těla a fyzicky odpovídá původnímu obyvatelstvu Pandory, které má fluorescentní modrou kůži a dosahuje 3m výšky. Na tuto náročnou misi je vybrán mezi jinými také Jake Sully (Sam Worthington), bývalý námořník, který byl při jedné ze svých předešlých misí paralyzován od pasu dolů. A právě šance opět chodit přiměla Jakea, aby se do programu Avatar přihlásil.
Průzkumná mise je vyslána a po přistání na Pandoře je zcela ohromena úžasnou rozmanitostí místní vegetace. Stromy dosahují výšky mrakodrapů a světélkující prales je plný nádherných tvorů, které jste nikdy neviděli, ale také hrozných prehistorických predátorů. To je jen zrnko překvapení, které posádku čeká. I když se zdá, že po počáteční nedůvěře lidí Na’vi se posádce podařilo adaptovat a také získat prostor pro diplomatickou misi, pandořané se rozhodně nehodlají nechat kolonizovat a dojde ke tvrdému střetu. Jake, který se postupně sblížil s místním obyvatelstvem, a především s místní princeznou Neytiri, stojí před rozhodnutím, za koho bojovat ve finální bitvě, která má rozhodnout o osudu a vývoji celého světa. (Bontonfilm)

Martin.Novo2

K této látce jsem se vrátil po 13 letech od uvedení a jsem příjemně překvapen. Věc o které jsem si myslel, že je jen showcase nové technologie a předělávka Pocahontas, vlastně vůbec není takto plochá. Zajímavý příběh o hledání svého "lidu" a místa ve světě, který je na tom celém asi nejzajímavější. Neskutečná fauna a flora dodávají světu rozměry, které jsou občas až za hranicí mého chápání. Jsem zvědav na to, co nám Cameron nadělí v pokračováních a kam se posune příběh hlavní dvojice.  Zasloužených 80% ()

Alterpsyche

Avatar je třeba vnímat jako komplexní audiovizuální dílo, ne jen jako film. Samotný příběh, byť naivní a neoriginální, zde hraje roli průvodce světem a pomáhá divákovi být vtažen do dění. A nenechte se zmýlit, svět Avatara je vykreslen do nejmenších detailů, jak je ostatně v Cameronovo filmech zvykem. Za necelé tři hodiny diváka dokáže zcela uhranout vizuálním zpracováním téměř všeho co si dovedete na jiné planetě představit. Viděno kdysi dávno v IMAXu. Dodnes je to můj nejsilnější zážitek z kina, kterému se přiblížili snad jen některé Nolanovi bijáky. ()

Zellie

Avatar jsem viděla o hooodně let později, v době kdy už sláva odezněla. Mám ráda koukat na tyhle vyzdvihovaný věci s odstupem a né v tom největším hajpu. A dobře jsem udělala, film mě pohltil dobře, bavila jsem se. Hodně jsem se tenkrát s tématem avatar ztotožnila skrz hraní MMORPG. Tenkrát jsem pařila jednu hru tohoto typu a vlastně mi to přišlo dost podobné, hrála jsem tam toho svého ,,avatara" a realný život byl vždy v ten moment na druhém místě. Avatar je jeden z mála filmů, který si ráda pustím občas znova a neomrzí. Těším se na pokračovaní. :) ()

Belphegor

Pořád je to úchvatné, když to bylo v poprvé v kinech, úplně jsem to propásl. Teď to znovu opakují a ve 3D to je prostě bomba. Navic na konci je přídavek - úryvek z druhého dílu. Už se nemohou dočkat, až se vrátím na Pandoru. ()

Giorgione

Avatar není dokonalý film, jak by se ze zdejších přepálených hodnocení mohlo mylně zdát. Naopak je to dokonalý příklad filmu, jehož tvůrce Cameron si jako mnoho jiných mylně myslel, jak je forma nad obsah. Není. A to je právě ten strašný kámen úrazu: Avatar je natolik "pokrokový" a "efektní", že jsem jej dokázal celý strávit až dnes v kině s brýlemi na 3D, po neuvěřitelných 13 letech od vydání. Konečně! Zatímco dřív mě vždy dovedně uspal po 30 minutách, v kině se odehrál pokrok a já začal zívat nudou až po cca hodině. Jakkoliv je mi celkové ekologické motto snímku více než sympatické, stejně jako už zažitý spor mezi bledými tvářemi a indiány z dob Karla Maye, štve mě, jak Cameron nepřináší obsahově vůbec nic nového ani zajímavého. Děj je šíleně klišovitý, nudný a místy přímo směšný, připomínající pohádku Mravenčí polepšovna. Postavy jsou vždy jen archetypem bez žádného zajímavého příběhového pozadí ani ničeho, co by pomohlo vnímat je celé více realističtěji a barevněji. A vůbec - to, jak nádherná hraje místy hudba a já přitom uvnitř vůbec nic necítím, je zkrátka neodpustitelné. Nakonec i z těch úžasných efektů člověka můžou pěkně zabolet oči. Upřít se nedá originální svět Pandory a jeho tvorů, kteří mi připadají jak mutovaní dinosauři... strašně nadhodnocený snímek, který je přitom v nejlepším případě svými kvalitami tak leda rozporuplný. Tři hvězdičky za tuhle nudnou digitální patlaninu jsou maximum možného, víc velkorysý být nejde, ať už do toho Cameron narval peněz kolik jen chtěl, tohle není žádná filmová klasika, která by přišla s něčím převratným a nezapomenutelným. Při pohledu na Camerona a jeho vizi udělat další čtyři díly se vyloženě děsím, vážně nevím, o čem chce ty dalši filmy mít, když už v prvním nemá co říct. No nic, u příštího dílu budu mnohem kritičtější. Nerad bych znova zažil pocit, jak je pro mě po shlédnutí filmu objevný poznatek, jak v automatu stojí malá plechovka Fanty Shokaty 22 Kč. ()

Cruz555

Nemohu si pomoci, ale nezažil jsem od Jamese Camerona jediné dílo, které by mne kdy zklamalo. Ve spojení s naprosto výborně složenou hudbou od Jamese Hornera, nechť je mu země lehká, se podařilo vytvořit něco, co v podobných žánrech snad ani nemá obdoby. Od scénáře, po herce, až po samotné CGI lze mluvit o kousku, které se pravděpodobně, s určitou mírou děsivosti, velice přibližuje budoucnosti, kam naše drahá matička Země putuje. Můžeme jedině doufat, že se jisté proroctví Jamese Camerona nevyplní, ačkoliv bohužel věřím tomu, že vyplní. U Avatara mne pouze mrzí, že i když se J. Cameron snažil jak mohl, absence "vyhozených" scén, které by samotnému filmu dodaly jistou grácii, chybí. I tak ale lze mluvit o něčem, co z pohledu filozofie zasáhne nejednoho člověka. ()

DiableBlanc

Film jsem viděl naposledy v roce 2012 ...někdy konci devítky ...a včera znovu v obnovené premiéře ... Zažil jsem tam fakany, co se neuměli chovat a radši byli na mobilu a povídali si ...za mě film neztrácí své kouzlo ...záporák má charakter, nevzdává se a může být i určitým "vzorem", že si musíme jít za svým cílem ...je tu poselství o tom, že lidi zničí, co vidí - což mě silně ovlivnilo při prvních zhlédnutích filmu - a zkrátka všechno to duchovní a přírodní ...mě to baví i teď ()

Dedincan

Magický svet planéty Pandora, kam sa vyberú chamtiví pozemšťania za účelom spriatelenia sa s miestnymi kmeňmi / rozumej dobytia ich zdrojov. Hlavnou postavou je čiastočne ochrnutý vojenský námorník Jake Sully, ktorý misiu na Pandore „zdedil“ po zosnulom bratovi. Asistuje mu tím, v ktorom nechýba chladná výskumná profesionálka Grace (Weaver), pilotka Trudy (Michelle Rodriguez), ale aj zápornejšie postavy ako šéf Parker Selfridge (Ribisi) či veliteľ Quaritch (Stephen Lang). Jake sa dostane do pozície vyjednávača – človeka, ktorý sa má s miestnym kmeňom – modrými humanoidmi Navi spriateliť a zmierniť tým kolonizačné straty. Spolu s tímom pri pohybe na Pandore využívajú formu Avatarov, ktorí sú prispôsobení pre prežitie na Pandore. Jake spoznáva nástrahy nového sveta, a najmä miestnu divošku Neytiri, s ktorou sa postupne zblíži. Učí sa životu na planéte a porozumeniu k miestnym tvorom, až jedného dňa príde čas, kedy má miestnym oznámiť zámer misie, ktorej je členom. Veci sa komplikujú, miestni strácajú dôveru v Jakea a nastáva veľká vojna medzi „vyspelým“ ľudským druhom a „primitívnymi“ kmeňmi. Dej jednoduchý, minutáž dlhšia, ale neunudí, spracovanie excelentné. Pozornosť si zaslúži aj skvelý soundtrack Jamesa Hornera. ()

lukas.7

Veľkolepe predstavenie Fantasy - akcie a dobrodružnosti to je Avatar ... James Cameron otvoril Pandorinu skrinku doslova a veru že sa oplatilo ! Film Avatar je naozaj skvostne akčné dielo režiséra ktoré sa naozaj veľmi vyplatilo ... Film som videl xx krát a stále ho dokážem pozerať je to jeden z top filmov modernej doby plnej efektov a dobrodružnosti , Príbeh je naozaj veľmi chytľavý a diváka vtiahne + do toho vizuálne efekty a Grafika , dobra kamera , réžia , strih , herecké obsadenie to všetko dotvára Avatara ... Film som videl aj v 3D a myslím si že dodnes to je zážitok ... Film som videl aj v 4K a dodnes vizuálna stránka filmu dominuje a ma mimoriadnu kvalitu ... James Cameron po 12 rokoch otvoril Pandorinu skrinku ktorá opantala cely filmový svet a naozaj ho vystrelilo do Top výšin ...  Moje hodnotenie na film je 9,5/10 ()

ezop1012

Nie je to zle, vizuálne na tu dobu veľmi zaujímavé, ale aj klasické mayovky nerobia tu chybu, že proti sebe postavia príliš silného alebo slabého súpera, v mayovkách je to väčšinou vyvážené. ()

Lukas.Hutter

Nikdy jsem nepochopil, proč je tento film mnohými tak opěvovaný, když se jedná prakticky o kopii Pocahontas od Disneyho. Film je plný stereotypních postav nabušeným zeleným mozkem počínaje, cynickou vědkyní konče... Ano, jedná se o vizuální orgie ale já nikdy nebyl fanda věcí, kdy forma vítězí nad sdělením. ()

MatyRock

Audiovizuálndě nádherný velkofilm pro celou rodinu. Skvělý soundtrack, několik velmi emocionálně silných scén a ten precizní vizuál přebije i předvídatelnost a mírnou klišovitost příběhu. Cameron je vizionář, který točí s láskou a jeho filmy jsou celosvětovou společenskou událostí. 8/10 ()

Korrie

Kdysi jsme si to pouštěli v chatě, když pršelo, z notebooku. Abysme zjistili, co na tom filmu všichni mají. Ale až do titulků jsme čekali, kdy to přijde a ono pořád nic. Nebavilo nás to a už nevím, o čem to bylo. No dám šanci druhýmu dílu v kině ve 3DX, třeba mě to nějak víc vtáhne. ()

mart93

Docela mě děsí že mě Avatar (1 a tím pádem i 2) málem minul. Mám averzi k tomu co je zrovna trendy a o čem všichni mluví. ..takže když byl Avatar prvně uveden do kin, tak jsem na něm nebyl (ani si ten boom nevybavuju). Až po pár letech když ho dávali znovu ve 3D.. a byla to ona technologie 3D která mě napůl přitáhla. Napůl i to, že jsem chtěl tzv. "na něco zajít".. Takže touhle shodou okolností jsem přišel k filmu.. no filmu.. Díky tomu, že jsem to viděl hned napoprvé ve 3D (vtahující zážitek) + díky ideové spojitosti s reálnými problémy (Indiáni, planeta, násilí) to vnímám spíš jako "příběh". Jako celek mě to chytlo za srdce a tak se mi příčí tomu říkat prostě film. Zkrátka to tak necítím. Zasáhlo mě to víc než bych asi i chtěl. Way of water byl pro mě možná ještě emocionálně náročnější, díky ještě dokonalejšímu ztvárnění všech postav, jak po vizuální  tak emocionální a osobnostní stránce. Ani nemám pocit že sleduju nějaké scifi Na'vi ale spíš příběh skutečných lidí, až idealisticky spjatých s přírodou. Jistě to byl účel a povedl se. Díky vykreslení druhu Na'vi v téměř dokonalém světle - jejich svět je v souladu s přírodou, s citem pro ni, je velmi snadné podlehnout jejich kouzlu. V podstatě jste nuceni se spoluzamilovat do Neytiri a skrze ni i do rasy Na'vi. Upřímně se zase trochu bojím dalších dílů a kam to bude směřovat. .. co se týče kvality  (ale tam jim už začínám trochu důvěřovat), tak i kam se bude posouvat příběh. Říkám si že bych rád viděl trochu změkčení nebešťanů ale .. vlastně nevim na čem by ten film pak stál a fungoval. Přecejen to stojí na konfilktu mezi dvěma stranami. Té jakoby zlé, a na druhé straně té dobré, na které je to právo. No necháme se překvapit. Možná mezitím budem mít sami tolik svých problémů, že nás pokračování nebude tolik trápit. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (více)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (více)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (více)