Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

laik_60

Výborný strhujúci dej, nádherné kostýmy (najmä v prvej tretine sa diváčky majú na čo tešiť). Filmu nechýba dramatičnosť, napätie i kvalitné herecké prejavy. A to tých hviezd a hviezdičiek tam bolo veru neúrekom. Považujem ten film ta jeden z najlepšie točených katastrofických filmov sedemdesiatych rokov. A to režisér a scenárista ani len netušili, akú strašne pravdivú prognózu vložili McQueenovi v závere filmu do úst, ktorá sa naplnila presne 27 rokov po natočení filmu Dnes zahynulo iba 200 ľudí. Príde deň, keď takáto sklenená pasca zabije tisíce ľudí ()

C0r0ner

Být to o něco kratší, tak bych s plným počtem neváhal. Takhle to na mě bylo dost natahané. I tak to ale povětšinou byla dost strhující podívaná a díky perfektní technické propracovanosti vypadaly kulisy jako opravdové a žár ohně se dal skoro cítit i skrz obrazovku. Nicméně si úplně nemyslím, že by tenhle film musel být v žebříčku. 85% ()

Dannysek4U

Dat pet bych si ted, kdyz jsem to po letech videl znovu, uz fakt nedovolil. Ale odpich to porad ma, o tom zadna. A Allen byl u prvniho Posedonu jen producent... ()

Wormboy

Zrejme jeden z najlepsich, ak nie najlepsi, avsak medzi ohnovymi urcite najlepsi katastroficky film, ktory skvele buduje atmosferu od uplneho zaciatku az po zaverecne titulky. O hercoch sa nema cenu rozplyvat, pretoze ich mena hovoria za vsetko. Filmu neubera na posobivosti ani viac nez tridstarocny odstup, sice na trikoch exterieru budovy to vidiet, avsak na samotnej kvalite spracovania vobec nie! 4,5/5* ()

agathon

Zatím asi není film, který bych viděl víckrát. právě kvůli Skleněnému peklu jsem jako malý sbíral hasičské angličáky i další autíčka, stavěl z kostek mrakodrapy a hasil a hasil... Neuvěřitelně vymakaný (na tehdejší dobu, samozřejmě, co je to ale za podivné kritérium...?!) snímek se skvělým obsazením a ještě dokonaleji vystavěným napětím a dějovou gradací. Kulisa mrakodrapího bludiště a kruhový pohyb hrdinů v něm jako moderní očistěc. Pro teoretický rozbor vztahu výstavby prostoru a pohybu postav v něm jako nejzákladnějšího rysu sedmdesátkových klaustorfobických thrillerů je to naprosto orgiastické... Ne, vážně je to prostě úžasný nářez a dodnes musí dějiny filmu litovat, že si producenti nenašli čas zfilmvoat i další romány autorské dvojice Scortia/ Robinson (vedle Sterna samozřejmě), v nichž ve všech je minimálně stejný potenciál... Jo a bojím se remaku jako čert kříže, snad to tam za mořem nikoho nenapadne, mene tekel v podobě nového Poseidonu budiž vždy na paměti!!! ()

danecek24

32. Zlatý Glóbus za rok 1974 - cena (2) - *Nejlepší herec ve vedlejší roli - Fred Astaire, *Objev roku (herečka) - Susan Flannery + nominace (3) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Jennifer Jones, Nejlepší scénář - Sterling Silliphant, Nejlepší filmová píseň - "We May Never Love Like This Again" - Hudba a text Joel Hirschhorn, Al Kasha ()

kusper

Slova na konci mě dostala. "Dnes je 200 obětí, ale v budoucnu jich budou tisíce." Skvělé herecké výkony dvojce Newman-McQueen. ()

sulimo

Bože, jak já nesnášim ty filmový "jáVámtořikalidioti" charaktery, dokonce i v podání Newmana se to těžko sleduje, ale akce je dobrá, akorát se tu objevují postavy, kterým by ste pro jejich debilní dialogy přáli uhořet tím nejbolestnějším možným způsobem, jenom aby drželi klapačku. To ovšem nemění nic na faktu, že se na to dobře dívá, i přes tu občas nesnesitelnou míru debility, jakou tyto akční trháky klasicky oplývají až běda. ()

Pajky3

Ano uznám, že je tady spousty, ba dokonce možná všechny prvky které se opakují v každé katastrofickém filmu, ale mě to nějak nechytlo. Postavy mi byly ukradený a to i přesto, že obsazení je přesmíru kvalitní. Mě to k plnému spokojení nestačilo. To nijak neničí fakt, že to je nadprůměrný film. ()

campix

Rozhodně nemůžu upřít filmu Skleněné Peklo, že na svou dobu má opravdu skvělé efekty, je zároveň také legendou v katastrofickém žánru a ústřední dvojici by jí mohl leckterý jiný snímek opravdu závidět, jenže i přes tyto klady jsem se obrovsky nudil, hlavně kvůli tomu jaký důraz dali na triky místo na finální gradaci. Dvou a půl hodinová nuda s vynikajícími efekty a naprosto nudným koncem. ()

pakobylka

Takový prototyp poctivého katastrofického filmu, hvězdně obsazený ... a i po letech až děsivě realistický. Jediná věc mně tam nesedí - z čistě technického hlediska: ----- !!!!! MOŽNÝ SPOILER !!!!! ----- Nedovedu si představit, jak by se ke stěně mrakodrapu (i nehořícího) mohla přiblížit helikoptéra se svou ohromnou vrtulí (!!!) tak, aby bylo možné spustit se na laně k venkovnímu výtahu - pokud je mi známo, listy rotoru se otáčejí horizontálně a svou délkou jaksi přesahují vlastní trup vrtulníku. Přitom neberu v úvahu mohutný vítr, který vyvolávají - a jeho důsledky ve spojení s ohněm v budově. ()

Ondatra

Naprostá klasika v žánru katastrofických filmů. Film má za sebou skoro už 50 let a neubírá mu nic na kráse. Jednoduché drama v hotelu, kde začne hořet a vznikne z toho jeden mega požár. Rozhodně jeden z nejlepších katastrofických filmů co znám. Navíc ještě s tak skvělými herci jako je Paul Newman a Steve McQueen. 10/10 ()

DominikV

Někde jsem četl, že Skleněné peklo je druhý nejlepší katastrofický film sedmdesátých let, po Dobrodružství Poseidonu. NECHÁPU TO. Poseidon je sice velkolepý a skvělý film, ale myslím si, že na Peklo nemá ani za mák. Dokonalá hudba, akce, napětí a ukázka lidských charakterů v (dost) nepříjemné situaci. ()

c.tucker

Pro mě nejlepší katastrofický film, co jsem viděl. Ať už to bylo obsazení v čele s McQueenem, Newmanem a Astairem (který si tu nominaci rozhodně zasloužil, ne-li oscara), skvěle vykreslené charaktery nebo celková atmosféra. ()

WolfR

Perfektní katastrofický film na téma požár, oheň. Nezapomenutelné scény, silná herecké sestava a hutná dávka napětí. Jedna z nejlepších žánrovek. Vadou na kráse je snad jen přepálená délka, 4 hvězdy. ()

PanZahadnyCZ

Případ zdařilého katastrofického filmu, u kterého jsem si celou dobu říkal, že vidět tohle v kině, tak to je dvakrát tak větší zážitek. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson