Ohňostroj marnosti

• USA The Bonfire of the Vanities (více)

Spořádaný byznysmen z Wall Street a „vládce všehomíra“ Sherman McCoy (T. Hanks) spolu se svojí milenkou Marií (M. Griffithová) omylem v newyorském Bronxu porazí autem jednoho z dvojice černochů, kteří je chtěli okrást. Sherman s Marií však z místa ujíždí a na policii nic nehlásí. Chlapec se dostává do nemocnice a poté upadá do kómatu. V tu chvíli začíná hledání onoho neznámého bělocha, co mu to způsobil a začíná hysterie. Mnoho lidí se chopí příležitosti a z tohoto „honu na lišku“ se snaží získat maximum – novináři mají senzaci, černošský reverend burcuje davy a vyvolává protesty, židovský starosta se kvůli blížícím se volbám musí zavděčit černošským voličům a neúspěšný a na alkoholu závislý novinář Peter Fallow (B. Willis) má snad poslední šanci, jak najít ztracenou novinářskou čest. Mezitím se však Shermanovi začíná zcela hroutit jeho svět… Podle stejnojmenného románu Toma Wolfea natočil v roce 1990 americký režisér Brian De Palma film Ohňostroj marnosti, v němž až parodicky vykresluje Ameriku velkých úspěchů, za které leckdo zaprodá duši. Ukazuje odvrácenou stranu slávy, bohatství a moci „těch nahoře“. Řemeslné mistrovství režiséra De Palmy a kameramana Vilmose Zsigmonda doplňuje hvězdné herecké obsazení. (Česká televize)

filipvrbik

Takové hvězdné obsazení, a výsledek nevypadá nic moc. Já v tom prostě tu skrytou hloubku nenašel, přestože tam jsou lepší momenty- třeba Morgan Freeman....40% ()

jednaveta

Podle knížky by se zdálo, že Tom Wolfe a Brian De Palma jsou si souzeni - až na to, že De Palma je snad poprvé ve své kariéře nepochopitelně mírnější než obvykle a dokonce jaksi krotce dobrácký, takže se žahavá zlomyslnost předlohy rozpustila v pohodovém komedii (což je bohužel žánr, který tedy rozhodně není Mistrova parketa). ()

RomanHyde

Ohňostroj marnosti nelze zařadit do té samé kvalitativní kategorie jako Palmovy jiné snímky - Carlitova cesta, Zjizvená tvář, Oběti války atd.. Ovšem podprůměr to rozhodně taky není. Výborně obsazený Ohňostroj Marnosti je velmi dobrá odpočinková záležitost, která si hlavně na nic více ani nehraje. Proto nechápu zdejší velkou kritiku. Je to lehčí žánr, místy lehce přitažený za vlasy, který je samozřejmě ušit na míru tehdejší době a proto je potřeba i s odstupem času takto hodnotit. Já se bavil velmi dobře.. je to solidní 3,5 ()

Bozvav

Satira z "velkého světa" v níž se překvapivě lépe po herecké stránce prezentuje Bruce Willis, než Tom Henks. Zřejmě je to rozpoluplným scénářem, u kterého jako by tvůrci nevěděli do jakého žánru mají film usadit. Viděno před lety - tenkrát byl dojem pozitivnější, nyní přece jen trochu zklamání. I tak jde o koukatelnou záležitost, která nenudí, ale snadno se na ni zapomene. Za mne 60%. ()

Rockerman

Komediální drama o tom, jak fatální může být špatné odbočení do nebezpečné čtvrti zvláště, když jsem odporně bohat! Plejáda hereckých hvězd v době, kdy většinu z nich jejich nejlepší role a filmy teprve čekaly. Jo, je to zábavné, ale i smutné. Stačí si něco vymyslet, rozšířit to v médiích a život bezúhonného člověka může být zničen. Dobrý, ale ne výborný film. Je to tak na tři a půl *. Půl hvězdy přihazuji za Melanijiny "plíce". ()

tranquill

"Teď běžte domů a buďte slušní lidé!" Možná to mělo být pouze drama a ne komedie... Takhle ta plejáda skvělých herců poněkud propadla sítem planých řečí (to se ale rozhodně netýká zde uvedeného imperativu)... Ani ryba, ani rak. ()

Biopler

Už námet filmu je taký všelijaký, ale povedzme, že v zásade je to domino efekt s odhaľovaním mileneckej aféry navonok bezchybného zazobaného muža. Avšak prevedenie je otrasné, roztekané a je to velikánska nuda, ktorú nevedia zachrániť ani veľké hollywoodské mená. Problém je, že sa príšerne prehráva (Griffith ťažko vládne), snímke chýba nápad, mnohokrát sa prešľapuje na mieste a korunu tomu dáva priblblý záver s výstupom sudcu, ktorý dáva vlastne najavo, že každého zúčastneného pozná a morálne poučí všetkých o dôstojnosti, ktorú nám vštepovali už naše babičky. Úbohé a úmorné! ()

Rodin

Já se obávám, že Brian nečetl knihu. Zřejmě aby se nenechal zviklat. Ale to měl. To měl. Film obsahuje slušné množství vtipných scén (namátkou vycházka se psem), nicméně kde je nějaký psychologický přesah? Na to, že jde o dvouhodinový biják, je s podivem, jak málo z předlohy se na plátno podařilo přenést. ()

coco.brice

velmi podařená satira..snad ten závěr s proslovem Morgana Freemana byl zbytečný..ale jinak pro mne hodně dobrá zábava a někdy ten muj usměv byl spíš zatrpklý:)a možná jsem měl štěstí že jsem nečetl předloho od Toma Wolfe,ale já ho stejnak nemusím:-)...tak jsem to bral jenom jako klasickej hoolywodskej biják:-),který si pěkně utahoval ze všech skupin americké společnosti:-)a to mne ba:-) ()

MRPitivier

Celkem normální drama s místy komediálními prvky, není ničím výjimečné a ani ničím podprůměrné! Prostě průměrný film s velmi dobrým obsazením, Tom Hanks, Bruce Willis, Morgan Freeman a další, jen se jim nedostal do rukou scénář, kde mi mohla jedna z jejich postav naplno proniknout, naplno zazářit! Příběhu chybí malinko spád a dokončenost dobrých scén, ze kterých se tím pádem stávají obyčejné záběry...škoda, potenciál tento film rozhodně má, jen pokaždé něco někde chybí! Ale rozhodně stojí se podívat na lehce satiricky podané politické, morální a rasové problémy N.Y.C. ()

-henry-

De Palma zvolil karikaturní a satirický úhel pohledu a musím říct, že ho držel vcelku konzistentně: právě proto jsem neměl problém akceptovat zjednodušování příběhu a užíval si gradaci a výraznou technickou realizaci. A největší katarzi jsem měl při zjištění o nákladech: bejt producent, kterej vysolí padesát mega (ve své době jeden z největších rozpočtů), abych se dověděl, že jsem úplně marnej, hodil bych si mašli :D ()

Rattlehead

Hádám, že nízké hodnocení je způsobeno také tím, že tento film je fackou všem sluníčkářským antirasistům. Já - jako bílý nácek - jsem si tuhle satiru á la "Vrtěti psem" celkem užil. Blíží se volby, tak musíme odsoudit nějakého bělocha (když už sedějí samí barevní, což je samozřejmě známka rasismu). Noviny chrlí příběhy o bezúhonném černochovi, který dokonce odmaturoval, a byl přejet arogantním bohatým bělochem. Ve skutečnosti vidíme, že tento černoch spolu s komplicem chtěl bílý pár přepadnout, škola, do které chodil, své studenty vůbec neznámkuje (a je ráda, když studenti na profesory nemočí), atd. Zkrátka úplná Česká televize :-). Úvodní pětiminutová jízda kamery je naprostou lahůdkou, stejně jako jiné vychytávky (které ovšem zdejší knihomolové, co neumějí číst film, nedocení). ()

Amonasr

Vcelku ničím mimořádný film. Vysmívá se sice americkému systému, který halasně deklaruje tzv. demokratické hodnoty, jež ale přitom jedním dechem v praxi překrucuje a popírá, dělá to ale jaksi nemastně neslaně. Ani hvězdné obsazení toho moc nezmohlo s poměrně nezáživným scénářem, skrytá ironie je skrytá možná až moc a ani žádná velká zábava to zrovna není. A herci víc přehrávají než hrají. Tenhle snímek v paměti asi žádnou delší brázdu nezanechá. ()

Tominni

Ohňostroj marnosti není klasická komedie, spíše se blíží satiře na téma spravedlnost, politika a jak vytěžit pro sebe co nejvíc. Klasický závěrečný proslov o morálce a slušnosti od soudce (Morgen Freeman) byl už asi navíc, ale přesto, jak nás učila babička, buďme slušní...... ()