Otec Saši Dluhoše zmizel v roce 1982, když se s partou kamarádů pokusil sjet Černou řeku. Sašovi se dostane do rukou otcův deník, fotografie a několik starých filmů z osudné výpravy, a tak se rozhodne vydat po otcových stopách. Obrátí se na specializovanou cestovní kancelář. Ta připraví cestu na raftu a zajistí zbytek posádky. Kromě Saši a zkušeného profesionála Ronyho ji tvoří nerudný učitel zeměpisu Kužník, Slovenka Míša a její milenec Dominik. Dramatické situace je čekají ještě dřív, než se dostanou na vodu. Při konfliktu s policejní hlídkou na ně policista Razvan vytáhne zbraň. Když se pustí po proudu, sleduje Saša na skalách znamení, která tu zanechal jeho otec. Bez potíží sjedou první peřeje, u dalších však jejich vinou spadne ze své loďky místní dívka Anica. Saša ji zachrání a její otec, starý rybář a pytlák Božko, je pohostí. Saša z jeho řečí pochopí, že ví o osudu výpravy jeho otce. Jenže dřív než se stačí dozvědět víc, znovu se objeví policista Razvan, který vodáky napadne a ti ho v sebeobraně zabijí. Pokusí se těla zbavit, před sebou však mají velký vodopád. Pokud se jim podaří přežít, možná se Saša přece jen dozví děsivé tajemství otcova zmizení. (TV Nova)

choze

"ČEKAL NĚKDO TAKOVEJ VÁLEC?" Ne, nečekal. Filip Renč má velmi zvláštní představu o akčním žánru a sice takovou, která se nápadně kryje s představou zbytku světa o žánru komedie. Ale pozor - do značné míry chtěné a opravdu vtipné komedie! Třeba Krobot a ty jeho rozpačité hlášky v trajleru - jeho postava je regulérní komická postavička, mimochodem zastiňující ve filmu všechny a všechno! Scénář je čistokrevné béčko, přímočaré, řídké, klišovité, s prvoplánovými postavami a v českých poměrech s přidanou hodnotou naivity, které se Renč pokouší technicky všemožně hollywoodsky načančat. Béčko, které je všechno, jen ne akční. Hej, teď tam někdo chvilku běžel vodou, byla to akční scéna? Teď tam někdo na někoho řval a vypadalo to poměrně dramaticky, byla to akční scéna? Teď tam hrdinové už pět minut padají zpomaleně z vodopádu, je to akční scéna? Ano je, a prosím, mohla by už konečně skončit? Langmajer filmem doslova propluje, ale osvalený Blažek na mě udělal celkem pozitivní dojem, Krobot je naprostý génius a Raluca Aprodu prvojakostní eye candy. Do polehčujících béčkových materiálů budiž také přidáno, že tu tři různé ženy ukážou kozy a že to celé silně připomíná VYSVOBOZENÍ. Snadno odhadnutelná, ale boží pointa. S trochou nadhledu úžasná zábava. "NA ANICA ZAPOMEŇ!" :D ()

Sarkastic

!SPOILER!: "To sem takhle jednou na raftu přefik nevlastní ségru...", třeba touhle (pardon, trochu vulgární) větou by se dal vystihnout film Na vlastní nebezpečí. Těžko hledat něco dobrého, co by šlo na tomto snímku vyzdvihnout. Bohužel i můj oblíbenec Krobot mě zklamal, resp. debilita jeho postavy. Jinak i laika musí slušně trknout jazyková stránka, mě, jakožto člověka znalého základů ruštiny, tahle podivná směska několika řečí praštila kladivem do hlavy, ze začátku se tomu snad ještě šlo smát, ale postupem času jsem pořád více trpěl a modlil, aby radši všichni přešli do češtiny (nestalo se). Pointa docela lehce čitelná už při prvních významných pohledech, na odpad! mi nepřišla pouze technická stránka (kromě scény s mačetou a flashbacků, které se postupně staly otravnými), přírodu vůbec nebudu brát jako klad, tu najdete v každém trotlovském romanťáku podle Pilcherky a stejně je psychickému zdraví bezpečnější se koukat na pořady k tomu přímo určené. 1*, víc z toho opravdu nevykouzlím. ()

Gilmour93

Toto by nezavadilo o Boormanovo Deliverance ani kdyby došlo k análnímu zneužití Filipa Blažka rumunským domorodcem.. Dokonale mě iritovalo to mezinárodně srozumitelné slovanské nářečí, pitomě napsané i pronášené dialogy a snad ze všeho nejvíc ten zpomalený závěr s vodopádem, co ne a ne skončit. At Your Own Risk bohužel nepomůžou ani krásné přírodní scenérie, či odhalení 4 ňader v rychlém sledu za sebou a já ho musím zařadit na úroveň Janákových báječných nadrženců na nafukovacích člunech.. Alespoň že tam byl Miroslav Krobot. Fascinující postavička, která s neměnnou dikcí a gesty představuje pořád stejnou osobu, proplouvající zcela nerušeně českými filmy napříč spektrem žánrů. ()

Psema

Pokus o akční rafťáky dopadl přesně tak, jak musel... blbě. Renčovi sice neschází talent a má i slušně nakoukáno od západních tvůrců (obzvlášť Michael Bay by z jeho obletů měl jistě velkou radost), ale naprosto mu chybí cit pro vybírání scénářů. U Rebelů se dala plochost a primitivnost ospravedlnit žánrem a pojetím, u Románu už to těžce skřípalo a Na vlastní nebezpečí je při nejlepší vůli k smíchu. Krobot hláškuje jakoby byl ve filmu omylem, Langmajer přemýšlí nad tím, jestli má jít do další sezóny Ordinace v Růžové zahradě, dívky se zmohou jen na to, aby se postupně svlékly a vyprázdněný scénář létá někde okolo. Akční scény a namakaný Blažek jsou fajn, to je ale trochu málo. ()

somnar

Zázrak se nestal. Na vlastní nebezpečí doplácí na přepálenou expozici i děravý scénář. Člověk pořád čeká, že se slibná zápletka nějak rozvine, Renč ale neví kudy kam a jeho podivně unylá herecká sestava rovněž příběhu spíš škodí. Tady peřeje, zde vodopád, tuhle polonahá účastnice zájezdu (a v závěru se voda dokonce zbarví doruda!), řídký děj však nezamaskují. Přidejte k tomu směšné záporáky, rádoby úderné dramatické momenty, exota Krobota, předlouhé zpomalovačky a minimum (dobrých) dialogů a dostanete výslednou podobu "kvalitní" české žánrovky. Na vlastní nebezpečí. P.S. Proč každý Rumun mluví jinak, resp. kde jsou titulky? :) 40% ()

Hal_Moore

Vzkřísit český film se nepodařilo ani Filipovi Renčovi. Jeho dobrodružný thriller je v českém filmu nového milénia něco neotřelého a originálního. Avšak s takovým žánrem se musí umět pracovat. Kamerové filtry, kamerové nájezdy a v neposlední řadě zpomalovačky jsou fajn, ale když se neumí pracovat ani s nimi, něco není v pořádku. Absolutně nechápu cca pěti-šesti minutovou zpomalenou scénu pádu z vodopádu. Jediným světlým atributem je pak Jiří Langmajer, který snad jako jediný ví, v jaké sračce se to octl a tak zbytečně nepřehrává a nedělá ze své postavy karikaturu. A pak samozřejmě samotný nápad. Jenže idea je jedna věc, realizace druhá. Český thriller se tedy nepovedl, jestli ještě někdy nějaký vznikne, doufám, že dopadne o mnoho lépe. ()

Hakha

Fandil jsem Renčovy, že chtěl natočit akčně dobrodružný film, ale bohužel se mu pokus nepovedl. Krásná Raluca Aprodu, zábavný Miroslav Krobot a místy zajímavé nájezdy kamerou, ale to jsou jediné plusy na tomto filmu, jinak uměleckého řemesla zde vidění moc není. Film bez nápadů, atmosféry, napětí a s komickou a staticky natočenou akcí, a hlavně je to nuda. Mé hodnocení 1 hvězdička.... ()

berg.12

S Filipem Renčem ruku v ruce klopýtá snaha o český žánrový film. 'Divoká řeka' se bohužel nekoná, s takovouhle stylizací jsme zatím někde na úrovni průměrného indického akčního filmu. Bohužel bez patřičných muzikálových čísel na raftu ve zpěněných peřejích. ()

castor

Reklama, muzikál, barevné obrázky.. a teď se Jirka Langmajer rozhodne zjistit, jak to kdysi bylo s jeho otcem. Ten se ztratil před dlouhými léty (proč až teď?) kdesi v balkánských peřejích. Má jen nahrávku (klišovitý zrnitý rastr tu leccos objasní a dost možná už leckoho nasere), tatíkův deník a vzpomínky. Záhada má být vyřešena skrze jednu cestovní „extrém“ kancelář, díky níž se vydá do nehostinné přírody a společnost mu budou dělat jeden drsňák-vůdce, slovenská naivka, zbabělý sobec a jeden profesor, přičemž tomu, kdo mu předával diplom, bych vyškrábal oči. Ale chyby hledat jinde. Ač by Renč točil třeba v Grand Canyonu, nebylo by mu to s tímhle prostinkým scénářem nic platné – je to smutný amatérismus nejhrubšího zrna, který je za hranicí snesitelnosti. Renč není soudný, když svůj snímek označuje jako akční dobrodružství. Je to výsměch, z kterého by byl otrávený i Steven Seagal. A je to velká škoda, protože Renč je jedním z mála českých tvůrců, kteří se NEBOJÍ. Ale tohle přehnal. Už úvod vypadá jako parodie, ale stále si pro uklidnění říkáme, že nás čekají ty okulahodící vodopády, sličné dívky, svižná akce.. jenže chyba lávky. Tuhle plácanou s pádly nezachrání ani vesnická děva s krásnou tvářičkou, která skočí hnedle k Langmajerovi do spacáku, natož balkánští vojáci, které tvůrci pojali coby tupé primitivy, kteří se tu prohání se samopaly a bezdůvodně kolem sebe střílí. A to je jen zlomek absurdit, které táhnou celý projekt ke dnu. Vyprázdněný obsah dalšího Renčova celovečerního snímku mají nahradit rádoby akční scény, jenže jsou suché jak Martini. Všechno, co měl předešlý Román pro ženy, tu schází. Únavných 90 minut jsem si jen klepal na čelo a to nekomentuju tu směšnou zpomalenou scénu pádu z vodopádu!! Ach jo.. ()

viperblade

Na tomto filmu je vidět snaha. Snaha udělat za každou cenu nějaké to drama, nejlépe říznuto komedií. A proč ne, že? Odpověď po zhlédnutí tohoto filmu je lehká: PROTO! Když už chci sakra dělat drama, tak si alespoň pohlídám, jestli je dobrý scénář (věty jako "Bereš si tepláky?" nebo " Jakej brutál? Já jsem vzpíral, házel oštěpem, diskem, kladivem. -No a co? -No jen tak, abys to věděl!" mi v paměti zůstanou ještě dost dlouho) anebo alespoň aby se pointa příběhu nedala odhadnout za 3/4 hodiny (takže jsem zase u scénáře…) Snahu sice Renčovi nemůžu upřít, ale to je jedna z mála věcí, která se tomuto filmu nedá vytknout. Možná ještě Langmajer, Blažek, ženské osazenstvo a celkem dobrá hudba. Do tohohle opravdu jděte pouze na své vlastní nebezpečí… ()

Niktorius

Režijní finesy hollywoodských tvůrců má sice Renč spolehlivě odkoukané, jenže co je mu to platné, když je nedovede účinně a na správných místech použít. Blbý scénář bych pokleslé akční žánrovce prominul, pokud by to vyvážila dynamika a adrenalinová akce, o čemž ovšem v případě tohoto snímku nemůže být ani řeč. Dravý sjezd mocného toku plného peřejí se nekoná; tohle je nudná a táhlá plavba v napůl vyschlém potoce, která je k pláči s ohledem na promrhání dramatického potenciálu některých scén a k smíchu s ohledem na mimozemsky působícího Krobota (on tam snad zabloudil z jiného filmu, wtz) a pořádně přepísknutou hudbu. Zlatí Rafťáci. ()

PinokKio

Jen doufám, že se Hlídač č. 47 Renčovi povedl, protože nechápu, jak může vcelku ambiciózní režisér točit takový nesmyslný bláboly. Pokud by z tohoto filmu dvě třetiny vystříhal, tak to mohl být fajn přírodopisný dokument s výbornou hudbou na ČT2, ovšem takhle mi to přijde jako zbytečně strávený čas nad páně režiséra pokusy jít jinou cestou, než ostatní čeští filmaři. Buď je tedy za A, vizionář a my ho časem pochopíme nebo za B, už konečně pochopí on a začne si vybírat pořádnou filmovou látku a ne škvár, který jde všude jinde rovnou na video. Já bych raději, aby prozřel za B. Hodně mě mrzí i docela málo využitý Jirka Langmajer, který jediný něco hrál. Miroslav Krobot se snažil, ale přišel mi hrozně křečovitý. Ostatní herce raději komentovat nebudu, škoda slov. Jednu hvězdičku tedy hudbu a nádherně snímanou řeku, zbytek hvězdiček jsem zatížil šutrem a posílám ke dnu. A já dělám dobrý uzle, takže nevyplavou!! ()

Spooner

Český pokus o akční film se nevydařil a to vůbec. A zrovna Renč na to měl. Místo toho ale natočil nudnou blbost, která je pří svých akčnějších pasážích spíše k smíchu a ve zbytku času uspává. Příběh je chabej a jeho rádoby pointu nebylo nijak těžké odhalit už dříve. Langmajer s Blažkem jsou navíc strašně nevyužití, zvláště když měli na akční hrdiny trochu předpoklady. No a pak je tady ještě Krobot, jehož hereckej výkon by se snad lépe hodil do parodie. Tohle byla fakt hrůza a Filip Renč u mě zase klesnul. ()

Wacoslav1

Tak zase tak tragicky jako většina zdejších komentátorů bych to neviděl. Film jsem si po nějaký době připomenul a možná mi stačí málo, ale jako milovník řek a luxusní krajiny podpořené solidní hudbou a kamerou pod 3* nepůjdu. Uznávám, že ta pointa je čitelná už od půlky filmu a taky Langmajer mi tu přišel znuděnej jako by to odehrál jen z povinnosti, ale nahradili ho jiní. Krobot rulez!!! 55% ()

-bad-mad-wolf- odpad!

Na vlastní nebezpečí je název více než výstižný, pokud ho pochopíme jako varování pro diváka. Přesnější definici pojmu "neuvěřiteně debilní" by člověk pohledal. Pokud z nějakých milosrdných důvodů tvůrcům odpustíme, že titulní postavy jsou buď prázdné šablony, nebo naprosto vylízaní mamlasové (snaha o komickou vložku v podobě pana profesora je křeč galaktických rozměrů), zůstane nám prazvláštní story o ještě prazvláštnějším týmu raftařů, kteří divné situace řeší divnými způsoby. Jedinou mikroskopickou předností zůstává několik atmosférických záběrů kamery z přídě raftu, které občas v té změti nijaké hudby a rutinnérských obrázků dokážou rozptýlit. A to je vše. Vražedně nepromyšlený scénář dokope nesmyslná "OldBoy" pointa, která nijak neospravedlní předchozí dění, ani mu nedá jakýkoliv smysl. Renč se možná snaží svou tvorbou ozvláštnit stereotypní českou produkci, kvalitativně však hrubě nestíhá. ()

Phobia

Riskuji sice ztrátu své zanedbatelné, pochybné reputace a pohrdání všech správných uživatelů CSFD s perfektním vkusem, ale v porovnání s těmi splašky, jaké na nás domácí filmový průmysl chrlí od Plyšáku, považuji "Na vlastní nebezpečí" za standardní český (pod)průměr. Rozhodně neplánuju dívat se na to někdy znovu, Aštar Šeran mě chraň! Nicméně hudba neurážela můj sluch a přírodní scenérie vzbuzovaly touhu být tam, plavit se po křišťálově čisté řece. Samozřejmě ne s těmi otravnými šulíny, co po sobě celou cestu štěkají, občas zachlastají s domorodci, sem-tam se nechají vyděsit zlými, chamtivými a šílenými policajty, čas od času se vykoupou a kromě toho Langmajer zapracuje na tvorbě dementních potomků (což má být šokující překvapení na závěr, to by však nesměla být zápletka vztahu inzerována už někdy ve třetině filmu). Vůbec nejlepší - napínavější, dynamičtější, zajímavější a kvalitnější by ten film byl bez lidí, co se chovají stupidně, nebo se snaží mluvit cizozemsky (případně kombinace obojího)... takže úplně bez lidí, jen se kochat krajinou. Nevím teda, kde konkrétně se to odehrávalo, soudě dle mluvy místních to mohlo být v Čechách, na Slovensku, v Rumunsku, Bulharsku, v některé zemi bývalé Jugoslávie nebo Sovětského svazu. Suma sumárum: mozek znuzeně až zmučeně úpěl, leč oči ani uši neměly mnoho důvodů ke stížnostem, imho to na 41% stačí (jakkoliv se to s akcí, thrillerem ani dobrodružstvím vůbec nepotkalo). Já jsem zkrátka pod dojmem místních komentářů nic nečekala, tak nejsem ani zklamaná... Chápu však, že pokud na to šel někdo v naivním očekávání do kina za své těžce vydřené love, nemůže být tak shovívavý. Nemyslíš, zaplatíš! ()

darkrobyk

Se zpomalenými záběry to F.Renč opravdu přehnal. Na hraně s nimi pracovalo Statečné srdce M.Gibsona, avšak méně znamená většinou více. Četné záběry v peřejích byly k nevydržení. Jestliže po většinu filmu se zdálo patrné, jak si režisér puntíčkářsky vyhrál s kamerou a věrohodností, pak mne hrubě zarazila scéna, kdy hlavní aktéři padají do rozbouřené vody, leč podvodní záběry říkají, že byly dotočeny v tišině, snad v nějakém bazénu.... Příběh a dramatičnost nula, kdeže jsou časy Requiem pro panenku... Hvězda za krásnou přírodu a vodu, byť uznávám, že NG či BBC mi je nabídnou rovněž a možná atraktivněji. ()

A_FISH

Film s velmi příznačným názvem. Zaslechl jsem, že snad renč natočil i nějaký "dobrý" film. Budou to pomluvy. Krobot má bod. ()

LiVentura odpad!

Hudba se k tomuto rozhodně nehodí... je totiž narozdíl od filmu velmi dobrá.! Pomanutý pan Renč asi nikdy neuměl točit, ale nějak se k tomu dostal a teď mrhá penězi, jež mohly být lépe využity...?!!! :-( ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008