Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

WinnJets

Krásně ztvárněná 50. léta, atmosvérická dobová Praha a výborní herci v čele s Ivanem Trojanem, to vše jsou jasné plusy tohodle snímku a navic i jako detektivka celkem ucházející (škoda, že se to neobešlo bez politiky). Pár nelogických situací a chybiček by se v příběhu samozřejmě najít dalo, ale co mě fakt zaraží je to, do jakých rolí jsou prakticky neustále obsazovaní židi. Když se tak nějak proberu tím co se v posledních několika desetiletích točí, (nepočítám Izraelské filmy), tak jsem viděl hrát v záporných či různých jiných rolích černochy, bělochy, araby, indiány, eskymáky, asiaty, fašisty, komusty, budhisty, muslimy, křesťany, katolíky, protestanty atd. ovšem co se týče židů, je to stále jedna a tatáž písnička. Oni jediní jsou ti svatí, kolem kterých se stále jen chodí po špičkách, kteří nikdy za nic nemohou a stále jen neprávem trpí. Jako by to snad ani nebyli obyčejní lidé z naší planety, ale nějaká sorta bezchybných jedinců, kterým chtějí ostatní stále jen bezdůvodně ubližovat. Tak si kladu otázku, kdopak vlastně má na tomhle zájem a co tím vším doopravdy sleduje... Nebýt toho jejich klasického a v současnosti asi jediného možného obsazení do rolí obětních beránků, dal bych klidně i plnou palbu, protože jinak se mi to fakt líbilo. PS. - Asi jsem srab, ale být v roli Trojana, dám přednost rodině... ()

zombkiler

Celý následující den po shlédnutí mi mrazilo v zádech nad představami tohoto skvělého českého filmu. Přemýšlel jsem o STB, peněžní měnové reformě, absolutní komunistické nespravedlnosti ale hlavně nad Ivanem Trojanem, který je na postavu kapitána Hakla přímo stvořený. ()

sator

Já s filmu nejsem nijak odvázaný, jen mě tak napadlo co dělal kapitán do r.1953...když viděl jaká zvěrstva se kolem dějí... ()

panMartin

Ve stínu není špatný film. Napínavá detektivka, dobře si pohrává s atmosférou padesátých let a emocemi, díky tehdejšímu režimu. I když nebyl detektivní příběh nijak složitý a pointa se dala odhadnout už skoro na začátku. Celkově technická stránka filmu je na vysoké úrovni. Trojan hraje klasicky dobře. Vůbec kompletní obsazení je povedené. ()

flyboyeda

Takovy milý a na pohled hezky stylizovany film. Vizualne pekne, herecky rovnez, ikdyz to prokleti maleho statu s limitovanym mnozstvim neokoukanych hereckych tvari v hlavnich rolich je uz trochu ubijejici. Scenar je mozna lehce diskutabilni, ale asi adekvatni, atmosfera vcetne hudby v poradku. Celkovy dojem mam ale tak nejak spotrebni a na jeden vecer. Nevim proc z toho nakonec nebylo vic a s presahem pres onen vecer. Snaha tam urcite citit je, a to i co se tyce hloubky tematu. Kolegyne Snorlax zminila uzasny Gavrasuv snimek Doznani. Nic podobneho bych po panu Ondrickovi v dnesni dobe uz nechtel, ale presto mam dojem, ze mi tam spetka cehosi chybi a pravdepodobne i prebyva. Vyvoj dejove linie mi nekolikrat prisel tak trochu prizemni. I tak se nemohu ubranit dlouhodobym sympatiim k reziserovi, a to uz od dob Septej. Snahu cenim, nejenom tu filmarskou, ale i pokus o vyrovnani se s nasi narodni historii. Na dalsi jeho snimek jsem zvedav, tentokrat za 3 a pul hvezdy. ()

alchac

Mno, pokud jsem tu před cca dvěma roky psal něco o tom, že Pouta jsou pro mne možná nejlepší polistopadový český film, tak nyní musím tento výrok opravit - Ve stínu je ten ZCELA URČITĚ nejlepší polistopadový český film jaký jsem viděl (aniž bych se jakkoliv chtěl dotknout kvalit prve jmenovaného snímku). Jde o tak dobrý film až musím bohužel říci, že v kontextu současné české filmové tvorby, která se nachází v naprostých Tros(š)kách a nestojí ani za zlámaný Hřebejk, působí velmi silně nečesky a mnozí čeští "filmaři" jistě zprzní stovky kilometrů celuloidu, než se v našich končinách zase podobný snímek objeví. Jo a abych nezapomněl - po delší odmlce konečně zase něco o politických procesech z padesátek, co nevypadá jako trapně uslintaná a do očí bijícím způsobem ideologicky zaujatá protikomančská agitka. ()

Noviik

Nebojím se dát plný počet, ačkoliv je film, tedy jeho detektivní část, až moc utahaný. Přesto má i (nebo hlavně) nyní co říct. ()

Mylouch

Ve filmu vlastní gól platí a i 17 verzí scénáře je kolikrát méně než 25 nožiček. Dobová atmosféra vyvolávaná ovšem převážně výtvarným tónováním neudrží celý film a slibuje ještě více, než nabízí námět. Scénář ani režie nedokážou slibný syžet vytěžit v přesvědčivý příběh, pokulhávají dialogy, někteří herci na vážný film nemají. Celá linie s StB a i většina té s měnovou reformou je poněkud navíc. Vše působí dojmem, že autoři do poslední chvíle nevěděli, o čem jejich film má být a jaké producentské fangličky na něj navěsit. Ke stylu, kterému ♫ hudba navíc spíše ubírá, ještě hodně chybí a bylo by chybou usnout na seschlých vavřínech českého celovečerního úhoru. Náběh málem na 2* ()

Sabrewulf

Ze začátku to vypadalo nadějně, ale oni tam zase museli nacpat klasický český mindrák z totality (už mám na to silnou alergii a je jedno, jestli jde o komedii nebo drama). Proč to prostě nemohli být jen temnější Hříšní lidé města Pražského? Rozuměj- drsnější, poctivá kriminálka ze staré Prahy bez politiky? Ach jo. Ale moje chyba, měl jsem si přečíst aspoň popisek k filmu a hned bych dal ruce pryč. Přitom kamera, výprava a hudba byla fajn, taková škoda. P.S. Už to píšu podruhé - Taclíka ve vážné roli nebrat. Ke konci řekl nějakou větu, která obsahem i tónem silně připomínala jednu hlášku z reklamy na Houmkredit, to jsem se musel smát. ()

HonzaBez

Poté, co jsem si přečetl recenzi p. Spáčilové v MF Dnes s 90% hodnocením, jsem na tento film šel možná až přílišnými očekáváními. Ta se ale bohužel zcela nenaplnila a můj celkový dojem z filmu je tak mírně rozpačitý. Za problém považuji snahu autorů filmu o jeho "rozkročení" mezi žánrem klasické noir detektivky a dobovým dramatem vypovídajícím o životě v Československu v 50 letech. Co se autorům snímku určitě povedlo je vystižení tísnivé atmosféry tehdejší doby. Velmi silné je i poselství filmu o osobní statečnosti lidí jako byl kapitán Hakl. Působivý je z tohoto hlediska zejména kontrast mezi Haklovou životní filosofií ("k čemu je táta, co se bojí") a pragmatickým přístupem k životu u majora Zenkeho ("k čemu je mrtvej táta"). Co ale poněkud pokulhává je detektivní linie filmu. Scénář je v tomto směru postaven na dosti jednoduché (až by se chtělo říct banální) a lehce předvídatelné zápletce s celou řadou klišé (včetně osoby skutečného pachatele vražd na poště). Velmi brzo je např. divákovi jasné, že major Zenke je spíše než jedním z článků oné "krakatice", jednou z jejích mnoha obětí. Rozuzlení vztahu mezi Haklem a Zenkem Vás tak asi moc nepřekvapí. Na detektivku má film taky až moc pomalé tempo. V jeho závěru pak jednoznačně chybí scéna, v ním by skutečný pachatel blíže ozřejmil motivy svého činu (zda za tím vším byla jen čirá touha po rychlejším kariérním postupu či zda zde svou roli sehrály i nějaké další osobní důvody - např. dlouhodobě sdílený antisemitismus), Z celého příběhu taky není vůbec jasné, nakolik celý monstrproces s židovskou obcí souvisel s tehdy připravovanou měnovou reformou (zda jeho účelem bylo odvrátit pozornost od této události nebo zda je ve filmu téma měnové reformy použito jen na dokreslení tehdejší tísnivé doby). Filmu zkrátka chybí jasný "oslí můstek" mezi oběma zmiňovanými žánry, které jsou v něm zastoupeny. Přes tyto nedostatky hodnotím film na české poměry za velmi zdařily (a to rovněž vzhledem k výbornému hereckému výkonu I.Trojana) a je určitě moc dobře, že mohl vzniknout. S ambicemi na Oskara bych byl ale velmi opatrný. ()

mr.kliky

po dlouhý době můžu říct že mě český film potěšil.. snad je to skvělým herectvím Trojana, snad je to výbornou atmosférou filmu a snad parádním prolnutím detektivní a historický linky na konci a tím hořkým deštěm peněz.. Je to dobrý, fakt.. ()

Doudis19

Pozitivní zjevení mezi dnešní převážně komediálně komereční domácí tvorbou. David Ondříček a jeho noir snaha o zaujetí zaoceánských mecenášů. Sem tam jde o snahu až okatě efektní, sem tam o ohromně osobitou. Atmosféra strachu a bezmoci působý velice věrně, detaily zase zabraňují výraznějšímu kolísání poutavosti a zástup známých tváří televizní obrazovky tvoří svěží "křoví" ikonickému detektivovi Ivana Trojana. Děj se trošku ztrácí ve všech náznacích a souvislostech, proto při konečném rozzuzlení nepřichází očekávaný "boom efekt". Pravá síla snímku ale spočívá v tom, že donutí přemýšlet i po odchodu z kina a rozpačitý dojem se časem postupně mění v upřímné nadšení a oprávěně kladné hodnocení. ()

chelseaman22

Trojan je buď na dietě nebo trpí silnou diabetes mellitus, jinak si nedovedu představit člověka, který by si k plíčkům za 2,40 Kčs dal dva knedlíky. "Proč nikdy nevykouříte celou cigaretu? Kapitán kouří jen tu zdravou půlku." "Pěknej gól Tome - vlastní, ale platí." Manželka je vůči postelovým scénám se svým mužem dost apatická, avšak na mandlu by se byla bývala nechala ohnout katem židovské obce. Prodejce novin na Václaváku: "Sovětské kombajny sklízejí i polehlé obilí!" (a ta doba, kdy tramvaj č. 18 jezdila do Podbaby). Interesantní je taktéž heslo na inauguraci plukovníka - "O mír neprosíme, za mír bojujeme." "Nemáš panáka? Skočím k sousedovi." (co je to za chlapa, když doma nemá flašu tulamorky nebo tuzemáku?) Trojan se vrtá v balistickém profilu tak dlouho, až jeho žena dostane tupým předmětem po hlavě. VE STÍNU je prostoupeno takovou úrovní kvality, až to bere dech. Po Pelíšcích a Koljovi si nevybavuji film, jež by tak účinně polechtal nervovou soustavu. Bezesporu je to perfektní, každý niterný moment je extrémně působivý. Samotné vyhazování peněz z oken po zveřejnění měnové reformy '53 či dokonalá výprava vsugerují divákovy pocit, že tenhle počin je lepší než Django, jež prostě vsází na to, že byl natočen Quentinem. 95% ()

Klenotka

Pro mě obrovské překvapení a za plný počet hvězd. České filmy se vždycky hodnotí tvrději než ostatní, ale tady člověk získává dojem, že ani na český film nekouká. Atmosféra, herci (Ivan Trojan je prostě jiná liga, než většina současných herců - Soňa Norisová taky výborná), kamera, hudba. Místy, hlavně ke konci, to skoro připomínalo Orwella (rozhlas přenášející zinscenovaný proces veřejně, noviny). Ondříček přišel na to, jak reflektovat nenásilně dobu, a udělat z toho ještě noir detektivku. Celý detektivní případ se ale postupně stává vedlejším, jak Hakl začíná bojovat s "krakaticí", která se (teď) nedá porazit. S pocitem, že jednou "bude vražda zase jen vraždou", jde dál a dál, protože cokoliv jiného by znamenalo vzdát se. ()

fantassia

Politiku nemám ráda, ani stávající ani tu minulou, ale kvůli herectví Ivana Trojana se podívám na cokoliv. Pro mě to byl opravdu kvalitní film, precizně zahraný, dobově uvěřitelný, ale na pět to u mě prostě neukazuje. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob