Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

dANo

Ďalšia skvelá vizitka českej kinematografie, pri ktorej som si zase raz povedal: "Bože, kedy budeme aj my, slováci mať možnosť byť aspoň trochu hrdí na nejaký nový film?!". Vizuálna stránka filmu je jednoznačne najlepšia, nasleduje skvelý scenár a potom hudba a herci... Nebyť pár malých detailov, tak dávam plný počet. ()

zdenny

Co se týče filmařského kumštu, dává nám film naději, že se alespoň u některých českých filmů můžeme rozloučit s typicky českým seriálovým provedením ve prospěch zpracování hollywoodského. Zde rozhodně tleskám, protože film měl velice slušnou kameru. Děj mne ale nijak zvlášť neuhranul. A to zřejmě proto, že historicky zvěrstva a intriky mocných komunistů znám, ale také proto, že v úvodu se mluví o měnové reformě roku 1953, kteréžto téma bych si přál vidět víc. PS: Poučení - můžete být poctiví jakkoli chcete, pokud ale má vaše poctivost co do činění s vyššími zájmy, nemáte prakticky žádnou šanci. Dnes a za komunistů dvojnásob. ()

Prekarkar

Technickou kvalitou nadprůměr a jak někdo už napsal, je dobře ukázat, jací na sebe lidé dokážou být. A není to jenom o dějinách! ()

pursulus

Na objednávku.¬         D. Ondříček a M. Epštein jsou dvojice, která k sobě ladí. Oba jsou neschopni skutečně velké či výrazné tvorby, oba mají společensko-politické názory nevyzrále liberární a prakticky shodné s oficiálními, "správnými" stanovisky režimu, v němž se nyní nalézají. (Na tento režim byl D. O. čekatelem celé roky, podobně jako řada jiných, na příklad bývalý ministr A. Vondra a podobní; později narozený M. E. se nedá sice označiti za dlouhodobého "čekatele", ale povahovo-názorově jde o týž typ, který tomuto režimu bude posluhovat a nedívat se vlevo vpravo; tak veliká je totiž víra těchto lidí ve svobody poskytované "svobodnou" společností a tak veliká je jejich nenávist ke "komunistům", které zaměňují s určitými lidskými typy určité doby a kteří jim splývají s ideály komunismu.)¬                 Oba, protože jsou snaživí, umějí dobře využívat peněžních prostředků, jež společnost nabízí právě takovým nevšedním všedním typům; jde o různé "granty" a podobné podpory, zhusta ze státní kasy (tento film podpořilo penězi kromě na příklad Novy nebo Českých drah také Ministerstvo kultury). Co jim chybí na původnosti, dovednosti, přemýšlivosti a píli, to je nahrazeno jejich nevědomým přisluhovačstvím a šikulózností, která si nezadá s vynalézavostí cikánského plemene co se pobírání různých dávek týče. Na tyhle typy se hodí škatulka "absence mravnosti", ve smyslu objektivním; ony nejsou přímo nemravné a mravnými nemohou býti, neboť opravdový mravní postoj je vyzrálým životním postojem.¬                 Takovým je tedy tento film "Ve stínu", je stejný jako jeho hlavní tvůrci: prvoplánový, jednoduchý, svůdně přesvědčivý pro nemyslící masy (i jedince), umělecky prázný; s docela dobrou hudbou, ale s otřelými motivy pocházejícími z "Rekviem za sen", které od té doby jsem zaslechl v tuctu jiných snímků; s dobrým hereckým podáním I. Trojana i jiných, ale podprůměrným režisérským vedením práce; s nadprůměrnou kamerou, jejíž oko bylo zde však okem slepého. Namátkou uvedu jednu ze scén svědčících o slabosti režisérské práce, v níž **** leží na zemi zbrocený krví a je jí tak umně nalíčen, že to připomíná divadelní masku; celá scéna pak je vnitřně pasivní a umělecky nezvládnutá.¬                 V osmdesátých rocích 20. storočí jsem se přátelil či jsem se stýkal s několika lidmi z okruhu chartistů; ku podivu, většina z nich nepřestala býti v "novém režimu" odbojáři. Jejich mravní cit jim nedovolil smiřovat se mlčky se systémovými nespravedlivostmi a nelidskostmi, které přicházely... Inu, přátele si — jak to hezky říká Mary v překrásném snímku "Mary a Max" — můžeš vybrat sám.¬                 Poznámka. O tom, jak ošidné je hodnocení veřejnosti, pouze jeden příklad-porovnání dvou stranických snímků. Špičkově zpracovaný námět (i podle zarytých odpůrců ukazovaného), "Král Šumavy", je hodnocen na všech třech nejznámějších v ČR filmových databázích buď znatelně hůře, nebo při nejlepším stejně jako zpracováním viditelně horší snímek "Ve stínu". Dalšího rozboru se zdržím.¬                 Případná opoznámkování: uživ. tetsuo; zvláště pak Radko. () (méně) (více)

Midori_Mike

Na naše poměry určitě výborná vizuální stránka, atmosféra a stylovost. Ovšem nemohu si pomoct - tomuto filmu chybí něco velmi důležitého k tomu, aby to byl zapamatování a adorování hodný snímek. Pokud bych to měl nějak pojmenovat, tak řeknu, že zde chybí větší propracovanost scénáře a příběhu samotného. Stopáž mohla být klidně delší (po vzoru většiny gangsterek), protože filmu by slušel větší prostor pro detektivní pasáže + s tím spojené postupné budování čím dál víc temnější atmosféry. Takto nám bylo vše naservírováno příliš zkratkovitě, podle mě. Snaha udělat díky tomu film údernější a umělečtější tím paradoxně utrpěla, protože když film stojí jenom na tomto, tak to prostě často nefunguje, jak má. Na to má "Ve stínu" příliš klišoidní a očekávatelnou pointu... čili místo toho, aby to s člověkem zamávalo a zůstal s otevřenou pusou hledět na závěrečné titulky, si spíše většina lidí řekne "No dobrý no... pěkné, ale čekal jsem něco trochu víc". Každopádně i tak si film najde své příznivce a slaboučké 4* si zaslouží :) ()

VanTom

Kriminální případ zdánlivě obyčejné loupeže, který čím dál víc podléhá politickým tlakům a libozvůlím Státní bezpečnosti, mě rozhodně zaujal (jak progresem, tak nevlídnou atmosférou), přestože kromě vysokých produkčních kvalit působil od počátku poměrně neživě, včetně postav (s výjimkou snad jako vždy vynikajícího Ivana Trojana). Ovšem jaké hnací motivy za celým komplotem pro falešná obvinění Židů stály, mi vlastně v závěru úplně uniklo. ()

RumbleFish

"Neo noir" atmosféra se velice vydařila, ale snímek neemituje emoce, postavy jsou dost plytce vykresleny, jejich motivace nejasná... obecně scénař raději nerozebírat... Škoda, mělo to rozhodně navíc. ()

Killda

Nejprve klasická detektivka. Časem vše začíná dostáat onen nádech slušně zamotaného filmu, ale zase nic. Scénář poměrně slušný (na české poměry), až na pár chyb i věrohodné prostředí a kostými. Ale herci mohli ukázat více emocí a ne si jen odříkat dané dialogy. Pro mne průměrný film, přesto jeden z nejlepších českých za poslední leta. ()

klima777

Hmm... Hezky natočeno. Jenže... Nikdy bych neřekla, že mne tak dokáže vytočit snůška historických nepřesností v jakémsi filmu. Například: Padesátá léta a žádný Stát Izrael? Ve stínu je tedy pouhou užvaněnou zábavou? Další Bathory? Nevěřím. Ani svým očím. V podstatě je tenhle spektákl stejně pitomý jako fiktivní Ztracená brána. Ondříček ovšem usiloval o kredibilní podobenství vykreslující moc, temnotu a zlobu totalitního systému. Ze snahy vzešla prapodivná slátanina, jež nechtěně zlehčuje skutečné hrůzy oné doby. Čili: Dvě umouněné hvězdy (jedna pro Trojana s Kochem vespolek) a zklamání s příchutí pelyňku. ()

evuline

ANO dávám za pravdu mnohým hnidopichům, zápletka byla banální, ovšem herecký výkon Ivana Trojana opět impozantní. NE opravdu to není film, ze kterého si svět, natož pak hnidopichové, sedne na zadek, ale určitě to patří mezi to lepší ne-li nejlepší z našich luhů a hájů za poslední dobu. ()

mcleod

Výborný detektivní příběh s úžasnou atmosférou (zbožňuji film-noir), napětím, gradací a odkazem, které jsem upřímně nečekal. Ze začátku mi film přišel jako ne moc povedený tuctový detektivní příběh, který byl režisérem pouze trochu nepromyšleně a násilně zasazen do komunistických 50. let. V tomto ohledu opravdu příběh policajta z kriminálky vypadal jako z jiné doby. Postupem času a odhalování dalších souvislostí však příběh dostává čím dál tím více zajímavosti a napětí a graduje do výborného závěru. Všechno je navíc podáno velmi realisticky... umím si velmi dobře představit, že by se snadno mohl stát takový příběh, kdy je nejlepší ale politicky nevyhraněný polda na oddělení (tušený potížista) prozkoušen Státní bezpečností z loajality. Vše bylo výborně zrežírované (David Ondříček mě příjemně překvapil) a hlavně dokonale zahrané, především famózním Ivanem Trojanem... hercem, kterého mám velmi rád. Jeho herectví je na jednu stranu klidné, na druhou stranu velmi intenzivní a energické, čímž ve svých postavách vytváří originální a poutavé napětí. ()

vyfuk

Tmavý film s prvky historie, u kterého jsem si příjemně oddychl a bavil se. Ivan Trojan v roli detektiva, který si jde za svým a za žádnou cenu se ničeho nepustí. Film se mi líbil a jsem rád za jeho současné procentuální hodnocení - film není (podle mě) až na TOP 300, ale každopádně je to mnohem lepší než některé neatraktvní výjevy dnešní slabší české kinematografie. ()

ghatos

Hudba a některé obrazy (např. Václavské náměstí) jsou dokonalé. Samotný děj plyne docela pomalu a závěr je vysloveně useknutý. Ten měl být rozsáhlejší a emotivnější. Chybí tomu více temnoty (hlavně obsahové). Jinak za pokus to stálo, snad to v zahraničí uspěje. 66%. ()

cpt.Lynch

Atmosférou a elitním herectvím nasáklý kriminálně - politický thriller. Jen víc takových počinů. Spolu s filmy Pouta a Protektor zase o trochu více naznačuje, že česká kinematografie není ještě úplně v pr.... ()

d@v3tranc3

Na české poměry vynikající thriller. Dobová Praha,skvělá atmosféra a herci. Ivan Trojan čím je starší tím je lepším hercem. Uvažoval jsem o 5*,nakonec **** ()

Dreadd

Nádherná dobová atmosféra, provázející celý snímek (snad až na závěrečné titulky doprovázené jakousi bondovskou písní a parkrát skřípající výrazivo), velmi pečlivě vybrané herecké obsazení a stylový styl, o kterém bych si nemyslel, že se najde zrovna u Ondříčka. To je ve zkratce nyní již oficiální král českého filmového roku 2012. Kapitán Hakl je úžasným kriminalistou, z velké části za to vděčí svému představiteli, ale je i výborně napsanou postavou, v základních rysech podobný klasickým americkým detektivům (což je více než přijatelná inspirace). O to víc zamrzí nesnadno odpustitelné scénáristické nedostatky. Začínají u samotného námětu. Nelze mu vyčítat nezajímavost, neaktuálnost rovněž ne (v české společnosti historií nespoutané je stále aktuální i příchod Cyrila a Metoděje), ale tvůrci si jednoduše naložili na svá bedra až příliš. Svým rozsahem a stylem zpracování, kdy se snaží o syntézu kvalitního detektivního thrilleru a politického dramatu, by se dala pokrýt minimálně televizní minisérie a oklestění na pouhý jeden celovečerák způsobilo v některých momentech pocit nedotaženosti a zbytečné uspěchanosti, která se neslučuje s nastaveným tempem. Čímž ze všeho nejvíce trpí síla sdělení, která vlastně na počátku byla hnací silou pro vznik celého projektu. Sdělení veřejně známého a pravidelně připomínaného, ale přece. ()

MI-380

Tato doba se musí připomínat a právě jsem viděl dobrý způsob jak na to. 85% (5025 hodnotících přede mnou se ustálilo na průměru 80%). ()

R1CH1E

Úžasná dobová noir detektivka se skvělou atmosférou umocněnou klidnou podbízivou hudbou a totálně odzbrojujícím dobovým vyobrazením 50. let. Jaký krásný pocit to je, zjistit v dnešní době, že mě ještě dokáže nějaký český film potěšit. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob