Ve stínu

• Slovensko V tieni (více)

Detektivní thriller z první poloviny padesátých let vypráví o kapitánovi kriminálky Haklovi, který vyšetřuje rutinní zločin. Záhy se ale ukáže, že tato zdánlivě triviální vloupačka je čímsi složitějším. O případ se zajímá Státní bezpečnost, která vyšetřováním pověří svého specialistu, německého experta majora Zenkeho. Skutečné důkazy přestávají být podstatné a případ získává politický rozměr - obrací se totiž proti "sionistům" z Židovské obce. I přes přímý zákaz pokračuje kapitán v pátrání a přesvědčuje se, že věřit nelze nikomu a ničemu. Postupem času se ale kolem něj začíná stahovat smyčka estébácké mašinerie. Hakl se už necítí bezpečně a uvědomuje si, že ohrožuje sebe a především vlastní rodinu. Jak se rozhodne? Bude pro něj znamenat víc jeho vlastní rodina, nebo důkazy, které vedou ke skutečnému odhalení pravdy? (TV Nova)

Kosmik 1

Tak tady nemohu jinak, než dát plnou palbu. Film zasazen do prostředí 50.let mě neskutečně bavil, držel mě před obrazovkou, jako bych byl přibitý, a to se moc často u českého filmu nestává. Ivan Trojan podal neuvěřitelný výkon a smekám před ním. Finále je velkolepé a jde o zážitek, který českému filmu neskutečně dlouho chyběl. Kriminálka se vším všudy, co k tomu patří. 90% ()

Autogram

Nejako som nevedel takémuto moderne natočenému noir filmu prísť na chuť, ponurá atmosféra nechýbala, hra kamery so svetlom, presnejšie tmou, bola výborná, no to mi nestačí. Ako kriminálka ma to úplne odradilo, hlavné momenty riešiace prípad prechádzali len akoby okolo a detektívna práca bola vedľajšia. O dramatické momenty nebola núdza, ale vyplývali len z vtedajšieho režimu, ako kritika politických procesov film obstojí na jednotku. Zhodnotiť však môžem len film ako celok a ten ma sklamal. ()

Ravi

U detektivek jde samozřejmě o to, kdo je vrahem, což film splnil. Co se týče děje, tak se Trojan na můj vkus prodal trochu lacino. Kde kulhá děj, tam to film dohání věrnou atmosférou oněch let. Po velmi dlouhé době český film, který si budu pamatovat a na který se rád podívám znova. 90% = 4+/5 ()

Bagr_007

Takhle bych si představoval, aby vypadalo to nejlepší ze současné české televizní tvorby. Ale vzhledem k poměrům mě to potěší i v kině. ()

mkubalikova

Vynikající Trojan a bezchybná retro atmosféra. Po dlouhé době český film, u které jsen přemýšlela o páté hvězdě. Výborná práce. 80% ()

blechy

nevím co na to říct, ale fakt se mi to moc líbilo.. tedy hlavně atmosféra filmu dokreslovaná vynikající hudbou od Muchowa... rozhodně je ve filmu na co dívat... jen mi trochu vadili profláklé tváře ze seriálu comeback, které se do celkové koncepce filmu fakt nehodili.. ()

MiaMoonlight

A já si tam tu čtyřečku dám, i když mě možná trochu ovlivnila diskuze, na kterou přijel sám pan Trojan a Ondříček společně se Soňou Norisovou, která přešlapovala z nožky na nožku , zatímco Trojan okouzlil celý sál. Stejně tak ve filmu, kde roli spravedlivého kriminalisty zvládl na jedničku. Částečně (dost) nasírací film, který vás jednoduše znovu donutí přemýšlet a rozčilovat se nad tím, že poměry se skoro nezměnily a že naše společnost mohla fungovat tímto způsobem. Atmosféru film navodil dobře, až na pár graficky nevydařených scén (věřte pane režisére, že jsem si i bez Vašeho komentáře všimla, že "václavská" scéna se netočila v Praze). Celkově jsem ale odcházela z kina velmi spokojená a už se těším, až přibude do české Trojanovy dvd sbírky. ()

jamalka

Příběh skrývající v sobě jednu z nejtěžších životních otázek, s kterou se v zásadních okamžicích musí vyrovnat každý člověk, a ne každý v sobě najde sílu zůstat čestný k sám sobě i ostatním a obětovat se pro druhé a pro pravdu. A kdo ví kudy by se ubírala historie, kdyby bylo takových lidí více. Rozhodně zjevení mezi českými filmy. ()

Styxos

"Hledám vraha. Je mi jedno, kdo to je." - tahle věta dokonale vystihuje kapitána Hakla, člověka, který představuje hrdinu s H. Ondříčkovo "Ve stínu" je prostě skvost od první do poslední minuty ()

Madlene

Velice dobré, na poměry místního filmu poslední doby dokonce nezvykle dobré. Skvělé herecké výkony (ba co dím, přímo bravurní), výborné obsazení, atmosféra, atd. ... ale historicky trochu paskvilní a osobně bych tomu ubrala pár srdceryvných scén pro slečínky z Hollywoodu... ()

Gekacuk

Pěkný film, ale očekával jsem od něj víc. Podle průvodní reklamy to měla být filmová bomba, napínavý thriller, který však obsahuje méně povrchní nástin doby, ve které se film odehrává. Dále by nemělo chybět vysvětlení kriminalistových dedukcí, jednotlivých kroků pátrání a logických postupů. Zde je příliš mnoho náhod. Zejména mládež musí v tématu měnové reformy úplně plavat. Kdybych tuto problematiku už dávno dobře neznal (Jako součást historie je mým koníčkem.), bylo by mi mnoho věcí nejasných. Je to jeden z filmů, na které je třeba jít předem připravený a vědět fakta. Film o nich vypráví jen v náznacích. V opačném případě můžeme dopadnout jako turisté, kteří mají po návratu z dovolené jen mlhavou představu, kde vlastně byli. Ano bylo to tenkrát všechno stísněné, ponuré, zákeřné a nebezpečné. Ale nic nebylo tak černobílé, jak to vidí hlavní hrdina. Ten až na konci pochopí, že něco může být třeba černé jako uhlí (SS), ale zřejmě pouze z donucení a tím pádem spíše šedé. „Některé věci mohou být jiné, než jak se zdají.“ No ale přeci jenom: Který poctivý Čech a vlastenec by se bavil s esesákem a věřil mu? V SS byli vesměs jen ti nejspolehlivější fanatici. U české veřejnosti měli tu nejhorší pověst i v roce 1953. Trojan byl celou dobu ostře proti němu. Dokonce se s ním porval. A najednou na balkoně Němci uvěří a předá mu důkazy o zločinu. Mají tomuto obratu věřit diváci? Asi ne, protože Trojan jednal na náhodu. Z čirého zoufalství to zkusil. Proč ale potom jde s takovou jistotou za Štěpničkou? Vždyť si nemůže být jistý, jestli ho Němec nezradil nebo jestli důkazy převezl. Opět to tedy zkusil. Trojan představuje hrdinu, který se obětuje. Ale budou obětováni také lidi kolem výměnou za nevinné Židy (Přežijí to oni vůbec?). Technika z laboratoře jistě potkal trest. Trpěla manželka i syn. Na to si už musí udělat názor každý sám. Oskarové ambice film nemá, ale do Ameriky a Izraele se určitě prodá. ()

Hollohlaway

Výborně řemeslně a umělecky ztvárněno, kamera, světlo...Ale scénář je slabší, a ve výsledku je to byť sice dokonalá, časově přesná a děsivě realistická, ale přeci jen v podstatě sonda do padesátých let. Jakožto detektivka to moc neobstojí, jde spíše o navození nálady a atmosféry, což se ovšem daří výtečně. ()

Casablanca

Absolutně po projekci jsem váhala, jestli dám 4 nebo 5 hvězdiček... Navíc na mě udělal dojem sám režisér, jeho komentáře a vyprávění. Ve filmu bych vyzdvihla dobové kulisy dovedené do detailu (oblečení šité na míru z dobové látky), hudbu a samozřejmě herecké výkony. Měla jsem strach dokonce i z výkonu Trojana - u jiných herců, kteří si vyšvihli na top oblíbenosti a obsazovanosti, jsme často svědky přehrávání a typové stylizace, někdy až čišící neskromnosti a arogance... A to se nestalo! Rovněž Sebastian Koch, Soňa Norisová (navíc krásná to žena s šarmem, které 50. léta svědčila) a Jiří Štěpnička... Uvidím, jak na tom budu po druhém shlédnutí a možná se film časem dočká i pětky... ()

BuryGol

Za poslední dobu jeden z nejlepších filmů vyrobenej v naší malý zemičce. Kriminálka z 50. let se všim všudy. Politický intriky, tajná služba, pouliční galérka, jeden urputnej detektiv a poválečný vyřizování. Trojan se sem hodil jak málokdo jinej, ale na druhou stranu zbytek mně nijak neohromil. Důvod přítomnosti policajta z NDR mi došel asi po půlhodince filmu, ale i tak mě to bavilo. Sice jsem koukal na verzi kde u německejch částí nebyly titulky, ale to mi nijak nevadilo. :) Každopádně Ondříčkův nejlepší počin hned po Samotářích a já doufám, že zase něco vymyslí. A zvaní herců ze zahraničí do českejch filmů? Já jsem jen pro! ()

jefff

Čekal jsem, že to bude o něco lepší, ale vyloženě zklamaný nejsem. Ve stínu je film, který v česku už pěknou řádku let nikdo nenatočil a Ondříček se tímto krokem bez diskuze trefil do černého. Atmosféra filmu dobrá, herci skvělý, včetně ty ve vedlejších rolích a příběh vcelku zajímavý, i když právě k němu mám asi největší výtky. Epstein je sice možná talentovaný scénárista, ale chybí mu větší pečlivost a nadhled. To je poznávacím znamením všech jeho filmů a Ve stínu nevyjímaje. Chtělo to trochu pracovat s pozadím příběhu, s pohnutkami postav a ne jen slepě odvyprávět příběh bez slov mezi řádkami. V tom má film největší trhlinu a dle mého názoru za to může právě scénárista. Překvapivě dalším slabým místem je hudební podklad, který Muchow nějak zvlášť nepropracoval a je nesmírně až překvapivě fádní a nezajímavý. Vždyť hudba dobrý film také zoceluje, to není v česku nikdo kdo by ji bral za podstatnou součást? To je další neduha českých filmů posledních let. I přes několik zásadnějších výtek jsem za film rád, že vůbec něco takového - režijně i výpravně náročného u nás vzniklo. Ondříček odvedl skvělou práci a díky mu za to. Alespoň je film dobrou alternativou k uplakaným či hořkosladkým a depresivním pseudofilmů, které se u nás v poslední době rozmohli. Laciné komedie ani zmiňovat snad ani nebudu. ()

Jello Biafra

Napínavý thriller pojednáva o provokáciách štátnej bezpečnosti v 50tých rokoch v ČSR. Film sa odohráva krátko pred nechvalne známou menovou reformou v ktorej boli znehodnotené úspory stoviek tisíc ľudí. Inšpektor v podaní Ivana Trojana vo filme odhaľuje sprisahanie, ktoré vedie až do najvyšších miest a jeho pátranie začne byť po čase dosť nebezpečné. Film si udržuje napätie aj napriek tomu, že už v polovine filmu je divákovi jasné ako to s hlavným hrdinom dopadne. ()

manonfire

Někdy nestačí téma o morálním zcestí, někdy je třeba jej i vkusně podat, a to nejen skrze otcovské poselství o osobní statečnosti, nýbrž i prostřednictvím logického příběhu. Tady ale nakonec Hakl nezměnil vůbec nic, jeho oběť tak šla na oltář morální zásady, ovšem nevykoupila ani život nevinných, ani potrestání viníka. Věta ruského dohlížitele případu: "Toto budete muset v Moskvě vysvětlit tavárišč plukovník." byla totálně účelová, nereálná a sloužící čistě k tomu, aby alespoň trochu ospravedlnila smysluplnost Haklovi celkové snahy. Další přeceněný Ondříček, jehož výtvoru získala více ostruhů krom košatého obsazení hlavně souhra témat politického procesu s věčně vděčnou otázkou židovskou. 40% ()

Daddko odpad!

Prvá izrael.-arabská vojna 05/1947-07/1949 skončila víťazstvom Izraela, aj vďaka zbraniam z ČSR ktoré odsúhlasil Gosudar Stalin. Ale socializmus resp. komunistická ideológia sa v Zasnúbenej zemi nechytili. Tak Gosudar použil osvečenú metódu likvidácie vnútorného nepriateľa. Zahájil antisemitskú kampmaň v ZSSR (aféra Biele plášte) a Židov vysťahovať na Čínske hranice. A satelity vo Východnej Európe nasledovali: Rajk v Maďarsku, Slánsky a spol v ČSR (12/1952). A teraz k deju filmu: píše sa rok 1953 a skúsený kriminalista Hakl rieši bežný prípad krádeže, ale ŠtB to smeruje inam, zlikvidovať kozmopolitnú Židovskú obec. A preto si na pomoc povolá majora DDR KRIPO a vyslúžilého SS-áka Zenkeho, ktorý s pomocou TLMOČNÍČKY to má celé narafičiť ein -zwei. Aby sa vedelo kto je kto, chodí aj do práčovne medzi ženy miesto v T-shirt len v nátelníku aby mu tetovanie ϟϟ bolo vidieť, prečo sa nepochváliť. Všetko dobre dopadlo, Židovská obec je rozložená a Zenke dostáva od ŠtB vytúžený pas a odchádza v pohode do Západného Nemecka. Tak takýto scenár bez basy TUZEMÁKU NEVYMYSLÍŠ. ()

Ferinka

Určitě každému bych doporučila, aby si na "Ve stínu" zašel do kina. Podle mě je to snímek, kterému právě velké plátno sluší víc než přítmí a soukromí domova. Film má krásnou barvu, udržuje pomalejší tempo, které občas prořízne nějaká ta akcička. Důležité je poselství a náplň Ondříčkova díla, jež by nebylo bez hereckých výkonů Trojana a spol. ani z poloviny tím, čím je. Pátá hvězda chybí kvůli vadě na kráse ve scénáři, který mohl mít nějakou komplikovanější zápletku na závěr - my, kteří dobře známe L.A. Přísně tajné, a zároveň tu horší kapitolu našich soudobých dějin, nemusíme být až tak překvapeni, respektive dlouho očekáváme odhalení dávno jasného vraha. ()

civrss

Konečně pořádný český film! A jak dlouho jsme na něj museli čekat. Pan David Ondříček má u mě obrovský respekt, neunáhlil se a svoji myšlenku, kterou měl v hlavě snad 6 nebo kolik let, dovedl do perfektní podoby. Výborně obsazené role, dobovost čišela z každé scény, z každého zapáleného cigára. Všem hercům, snad jen s výjimkou Marka Taclíka (a to ho mám moc rád), seděly jejich role naprosto dokonale. Pozvolné tempo vůbec nevadí, nudit se rozhodně nebudete. A co říci k Ivanu Trojanovi, snad jen díky bohu, že tenkrát nebyl technický typ a musel studovat herectví, jinak by Česko přišlo o nejlepšího herce současnosti. A ještě mám jen takový malý vzkaz pro všechny mladé, ale i staré lidi, co volili zkurvený komouše ve volbách 2012. Běžte se podívat! Ať vidíte jaké to tenkrál bylo a pak dejte těm bolševickejm sviním svůj hlas znovu...TFUJ ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob