Cesta do lesa

Česko, 2012, 110 min (Alternativní 105 min)

Honza Marák (Tomáš Hanák) dávno rezignoval na kariéru „ajťáka“ a koupil chalupu na konci malé vesnice, kde se zabydlel se svoji ženou Markétou (Bára Schlesinger), dcerou Anynou (Anna Linhartová) a synem Sayenem (Vojta Vovesný). Honza pracuje v lese jako pomocný dělník, spravuje cesty, oplocenky, těží dřevo, pomáhá lesákům. Markéta se živí masážemi a alternativním léčením pacientů, kteří za ní dojíždí na chalupu. K tomu používá různé psychotropní rostliny a houby, což vede ke konfliktu se starousedlíky a poté s protidrogovou policií. Dcera Anyna navštěvuje přespolní ZDŠ, kde však stále propadá, protože se toulá po lesích a místo z učebnic se učí z přírody. Mezi starousedlíky patří zemědělná rodina Papošova. Ludva Papoš (Bolek Polívka) má svůj statek a polnosti, celý rok se stará o úrodu nebo chodí střílet divočáky nebo chlastá v hospodě. Jeho žena Vlasta (Eva Holubová) pracuje jako lesní dělnice. S dalšími ženami z vesnice sází stromky, žne buřeň, pálí dřevo, sbírá šišky. Jejich syn Ludva jr. (Tomáš Vorel jr.) na statku s rodiči nebydlí a s otcem sedlačit odmítá. Vystudoval vysokou lesnickou, takže pracuje jako adjunkt v revíru Josefa Cvrka (Jiří Schmitzer) a bydlí na hájence uprostřed lesa, sám se svým psem. Po práci chodí střílet škodnou, když tu se jedné noci potká s divoženkou Anynou, vegetariánkou... (Česká televize)

Everyone

Tuto (už) sérii mám rád. Jiří Schmitzer byl výborný a asi 2 výstupy (víc jich patrně asi nebylo, tj. 2/2) Tomáše Vorla (staršího) byly nadstandardně ujeté, tak do skeče :-). Mám rád jak moduluje hlas a intonuje Barbora Nimcová-Schlesinger a Tomáš Hanák a oni jsou zde dokonce vedle sebe, paráda, ti dva se filmově hledali, až byli uslyšeni, zpárováni a zhoubičkováni. ___ A ta řepka tedy spíše smrdí, ale lepší než nasát do plic vůni magistrály. Hurá do lesa. ()

Endavour

Některé scény byly zde nadbytečné, herci podali standardní výkon. Film nabízí rovněž jednu, avšak zásadní otázku, a sice pozoruhodný věkový rozdíl myslivce a psychoidní školačky. Navzdory několik slabých míst, hlavně pak poněkud divný střih se tato vorlovina se i díky ukradenému prasátku odcizeném v tombole či pár houbičkových jízd docela povedla. Uděluji 65%. ()

inachisio

Velice ale opravdu velice zvláštní oddechovka, vtipná, milá, ale herecky, příběhem i scénářem nedostatečná. Mám z filmu velice rozporuplné pocity, ale rozhodně je originální. Někdy až moc, jindy příjemně. ()

Leleta

Souhlas s Jiřím Schmitzerem alias lesníkem Cvrkem... Protože tohle jsem teda nežrala ani já. Když opomineme tu ekologickou agitku, vadilo mi hlavně zpracování. Přehršel divé zvěře, nehybně se vystavující v každém druhém záběru, působí spíš, jako by tvůrci vykradli přírodopisný kabinet. Prostě tak nějak nepřirozeně. A nezachrání to ani výborné herecké výkony, kterými byl film nabitý stejně jako animovanými divokými prasaty. ()

atmen

Před pár léty jsem viděl film Cesta z města. Dnes si už nevybavuji příliš jednotlivé scény, ale pamatuji si ten příjemný pocit, který jsem měl na konci filmu. Nevím, zda jsem byl tehdy více naivní nebo je naivní toto volné pokračování. Nevadila by mně "zelená agitace", ale marně jsem hledal něco jako příběh, který by stál na pevných základech. Herci mi přišly jako bezmocné figurky na šachovnici, kteří plní pouze přání svého myšlenkotvůrce a nemají potuchy, co vlastně chtějí říct... Poprvé jsem se setkal i s hraním A. Linhartové, kterou předchází pověst jedné z nejzajímavějších a nejslibnějších hereček současnosti. Pokud je to pravda, tak se nedivím, kam kráčí současný film... Ve spojení s T. Vorlem ml. to byla asi nejbizardnější filmová dvojice, kterou jsem kdy viděl... Tak snad nabízející se třetí pokračování Z lesa do města dopadne za čas lépe... ()

Luk Skywalker

"Ty vole, to jsem teda nezřal." Tak s tímto se můžu ztotožnit, ono film je poklidný a od jedničky se liší v tom, že prvek komedie zde již není vůbec. Mladý Vorel opět sprejuje (a sprejovat bude, snad to provozuje jen ve filmech a nečmárá i na budovy v reálu) a Linhartová hraje "greenpeacecačku", kteří byli v popředí a ostatní byli celkem upozaděni. Herecká sestava podobná jak v předchozím filmu, včetně "sklepáků". Z jedničky zůstaly jen houbičky v tomto případě v množství větším než malé:-D. ()

Olík

Tomáš Vorel vstupuje podruhé do stejné řeky (tedy stejného lesa) aneb zdalipak jelen šuká s laněmi i po dvanácti letech. Vorlí senior s odstupem jedné dekády opět nasazuje boty s niž čouhá sláma a vysílá prostřednictvím své mochomůrkové alegorie další ze svých poetických výpovědí o stavu společnosti, lesa a halucinogenů u nás. I když mu během let vichřice v revírů polámaly nespočet větví, Vorel zůstává sklepácky svůj, což mu dopomáhá držet nastavený standart a přestože od jeho první cesty směrem na venkov uběhlo více než deset let, které se projevují i na jím vyřčeném poselství, zmiňovaný standart mu v lese nezabloudil ani teď. ()

Eluin

Neuvěřitelné. Nečekal jsem, že by se Vorlovi podařilo zopakovat předchozí atmosféru, ale stalo se. Herci a prostředí znovu na jedničku :) (s mínusem). ()

Person

Příběh úniku z civilizace pokračuje a svojí kvalitou je svému předchůdci rovnoceným. Pojetí je trochu jiné a film působí odlehčeneji. Kamera hýří barvami a jednotlivé scény se už téměř výhradně zaměřují na pobavení diváka. Hlubší podtext ve scénáři tentokrát tolik nehledejte, jde především o zábavu. Jako celek však film dle očekávání znovu poukazuje na témata mezilidských vztahů a vztahu člověka k přírodě. ()

Ombak▼Penari

Vorloviny nemusí sednout každému, ale v jeho osobitém stylu prostě tu poezii nacházím, ačkoliv je pro mnohé až příliš přímočaře kritický či naopak jinde agitující. ()

Heavyman

Kdyby, se mlelo míň o houbičkách a některý ksichty byly míň protivný, byla by to příjemná chvilka strávená s "obyčejnejma" lidma na pokraji lesa a vesnice. Zase na druhou stranu atmosféra zapůsobila i tak. ()

Harry_

Nelze nesrovnávat s Cestou z města a v tomto srovnání hrdinové o generaci mladší ztrácejí. Vadilo mi přehrávání pubertální zrzky, rozháraný scénář i houbičková agitka. Komu se líbil předchozí film (jako mně), asi nebude výrazně zklamán a třeba si návrat do lesa se sklepáckými herci užije. Ti ostatní raději pozor. Hodnocení: 50% ()

radaza

Filmu se nedá upřít záživnost i v mnoha směrech autentičnost. I ta alternativa je tam ukázána se všemi úskalími- jsme tak free, že si dřevo na topení musíme nakrást.... Kupodivu mi nelezla nejvíc na nervy postava Anyny, protože puberťák je puberťák...ale její matky. Byla mi krajně nesympatická a měl jsem pocit, že už i Marákovi. :-) ()

Ygnor

Poctivá dávka konečně normálního českého filmu proti všudypřítomnému Stínu, utrpení a bolestem soudobého světa a stavu naší populace… Bez zbytečného přehrávání, metaukrytých intelektuálních myšlenek, film přímočarý jak střela, spěchajíc za svým cílem ven ze začarovaného kruhu, tam, kde ještě příroda a střídmá lidskost vládne. Tomáš (Vorel st.) s nejen s režisérskou židlí pod zadkem, ale navíc s filmovou kamerou na zádech, vystřihl milník, který dozraje (dle prozatímního hodnocení) až časem. Po rozporuplném začátku a pro mne moc nevýrazném hudebním motivu(později vpohodě), jsem byl nakonec příjemně vtažen do víru příběhu a nechal se jim unášet až do skončení titulků, kde se i druhý Tomáš (Hanák) naučil s přibývajícími šedinami docela zpívat. ()

Macias

Tohle fakt ne!!! Co ten sympatickej mladej na takový hysterický náně?? Celkově je to velká přehlídka nesympatických charakterů... Doukoukat jsem byl nucen prací, sám bych odešel po půl hodině... ()