Valkýra

• USA Valkyrie (více)
USA / Německo / Itálie / Španělsko / Francie / Japonsko / Velká Británie, 2008, 121 min

Plukovník Stauffenberg bojuje v severní Africe, ale už má Hitlera plné zuby. Poslední kapkou pro něj je, když utrpí vážná zranění v boji, a přijde tak o oko, část pravé ruky a dva prsty na levé ruce. Stauffenberg se kvůli svému zranění vrací do Berlína, kde již existuje skupina důstojníků, která se chce Hitlera zbavit. Žádný z dosud uskutečněných atentátů na Hitlera nebyl úspěšný. Stauffenberg je přizván do protinacistického hnutí a brzy přichází s plánem na převzetí moci. Hitler musí být zabit a pak se musí spustit operace Valkýra, což je povolání záložních vojsk na ochranu Berlína. Stauffenberg přepíše plán operace tak, aby to vyhovovalo jejich spiknutí. Hitler nový plán podepíše a Stauffenbergovi věří. Spiknutí potřebuje nové členy, ale ne každý je pro věc tak nadšený. Stauffenberg spolupracuje hlavně se svým pobočníkem, dále s Olbrichtem, Beckem a dalšími. Všichni jsou to muži na vysokých postech. Do spiknutí se odmítne přidat Fromm, který velí záložním vojskům, ale za Fromma může jednat Olbricht. Ve spiknutí jsou dvě frakce – vojenská a politická. Politická frakce dělá problémy a požaduje, aby s Hitlerem zemřel i Himmler. Kvůli tomu musí Stauffenberg se zabitím Hitlera počkat, i když už měl jednou skvělou příležitost. Stauffenberg nakonec získává volnou ruku a při další příležitosti spáchá atentát. Toho dne ale nejde nic tak, jak by mělo. Stauffenberg bohužel nemůže nastražit obě dvě nálože a schůzka probíhá na jiném místě, takže výbuch nemá takovou sílu. Stauffenberg i tak věří, že uspěl a že je Hitler mrtev. Valkýra je tedy spuštěna... (TV Prima)

Mzetko

Výborně zrežírovaný a velmi realisticky podaný film. Nemám příliš co vytknout, možná jedině že film nebyl již v originálním znění v němčině (vtípek). ()

CaroLines

I když Toma Cruise zrovna nemusim, tady by měl každej uznat, že hraje výborně. Neznám lepší film s podobnou tématikou, a to mam danej žánr opravdu ráda. Díky tomu, jak to všechno krásně klape, odpustim i ten Americkej konec, kdy se před Stauffenberga postaví ten jeho sekretář. ()

Vaclav007

Přestože mezi mé oblíbené filmy nepatří válečné, občas se na nějaký kouknu. A hle do tohoto filmu jsem se opravdu "zažral". Děj měl hlavu a patu možná proto, že šlo o vyprávění skutečné události, výběr herců byl bezchybný a atmosféra, že jsem chvíli ani nedýchal. Opravdu povedené. ()

Isfio

Ako dráma/thriller vcelku dobrý film napriek tomu, že ako to skončí je dopredu jasné pre väčšinu divákov. Ako určitá náhrada dokumentu, zbytočný film, pretože nemôže dopodrobna vysvetliť všetky aspekty sprisahania, pohnútky a motívy, a hlavne príčiny neúspechu atentátu. Z Valkýrie sa človek dozvie, ak doteraz nevedel, že bol nejaký atentát na Hitlera, na škodu veci sa však vôbec nedozvie prečo to nevyšlo. Pre takýchto divákov je lepšia kniha alebo dokument. ()

Infurius

Tento film patrí medzi moje srdcovky neže len preto že tam hraje Tom Cruise ktory to zahral božsky ale aj tá téma a to napatie bolo take ze som ho prežíval celou myslou :) Proste som zadržiaval dych a bolo to 120 minút na nezabudnutie . ()

Kl3t3c

Rád sleduji histrocké filmy podle skutečné události a tenhle se povedl báječně... nesmírně napínavý film! ()

Blood311

Mně tenhle film na vzdory hodnocení nějak nezaujal, spíš to zpracování mně nezaujalo, jako jó, dozvěděl jsem se jak to bylo, ale nudil jsem se u toho a zajímavé to začalo být až od toho atentátu, ale i tak to bylo strašně nezáživné. ()

radimhasalik

Valkýra je můj oblíbený film, který by ještě více vynikl v němčině. Chápu, že to nebylo vzhledem k hercům možné a líbí se mi plynulý přechod do angličtiny na začátku. Děj je svižný, nikde žádná hluchá místa a celkově je to pro diváka zajímavé přiblížení tehdejší atmosféry. ()

Investman

Museli jsme světu ukázat, že nejsme všichni stejní jako on! Skvělý film. Poměrně historicky věrný, Tom Cruise nadživotní výkon. ()

Sao Saoi

Napínavé dobrodružstvo od začiatku až do konca. Výborný herecký výkon v podaní všetkých hercov nehovoriac o kamere a réžii. Miestami autentičnosť filmu pripomínala skoro pravdivý dokument, s výbornou kamerou... Všetko do seba krásne zapadalo až do konca. Skvelý film. Celkové skóre: 88% ()

PpetraP

Válečný filmy mám ráda,ale film Valkýra se posouvá ještě výš než ostatní filmy podobného žánru.Tom Cruise pro mě asi v jeho nejlepší roli. Skvělá atmosféra! ()

StarFsh

Nie je to zlé, ale Pád Tretej Ríše ostal stále neprekonaný. Myslím si, že proste iba Nemci sami dokážu plne "uchopiť" a previesť na filmové plátno ich vlastnú mentalitu z vojnového obdobia. ()

JPMT

Tématem II.světové války se celkem intenzívně zabývám, v kině jsem film nestihl, takže jsem se podíval na TV. Jako asi spousta lidí jsem měl trochu strach, jak to dopadne - americký film a Tom Cruise v hlavní roli. Naštěstí (aspoň z mého pohledu, někdo třeba chtěl dojemný nasládlý příběh o ušlechtilých bojovnících proti Hitlerovi a nacistům) se film opravdu soustředí na rekonstrukci skutečných událostí a faktů a těch rádoby relativizujících a psychologizujících prvků tam moc není(i když se jich pár najde!) . Spíš se film prezentuje jako hraný dokument. Motivem plukovníka Stauffenberga a jeho spoluspiklenců opravdu nebyla nějaká ušlechtilost, záchrana nevinných vězňů koncentračních táborů atd., ale normální (a samozřejmě legitimní) pragmatismus, vědomí prohrané války, záchrana Německa a jejich role při jeho řízení a obnově. Dopadlo to opravdu nad očekávání dobře a Toma Cruise jsem tedy naštěstí ani moc nevnímal. Je jen otázka, že pokud je film snahou o hranou rekonstrukci, jestli nemá obsahovat více informací a mezititulků (kdo skutečné postavy a fakta nezná, asi se v tom trochu ztrácí). A pokud je ambicí filmu být hraným filmem s hvězdami v hlavních rolích, pak možná není nutné přesně chronologicky popisovat sled událostí a je možné více rozvinout jen určité prvky, linky a postavy příběhu. Ale to je samozřejmě věcí názoru. Celkově jde o zdařilé dílo. ()

lineker

Tak tohle Tomovi sedlo jak nočník na příslovečnou prdel. Věrohodně zfilmovaný a přitom emocí nijak neochuzený "dokument", kde Tom předvadí to nejlepší co v něm je. Člověka chtě nechtě musí napadnout, kolik centimetrů to vlastně chybělo k tomu ( mám na mysli kožený kufřík, který zřejmě nebyl umístěn na zcela správném místě ), aby se kola dějin začali v roce 1943 otáčet trošku jiným směrem a co by to vlastně pro svět ve svém důsledku přineslo. ()

Korny12

Skvěle zrežírováno. Ačkoliv (téměř) každý ví, jak celý plán dopadne, budete při sledování snímku napjatí a budete fandit hlavním hrdinům. Aranžmá jsou zde propracovány do detailů. Samozřejmě se najdou odchylky od reálných historických událostí, ale ani ty nijak nenarušují dokumentaristický ráz a vyznění tohoto thrilleru. Herci působí hodně věrohodně a opravdu bych jim jejich postoje věřil. Otázku zůstává, co by se stalo, kdyby byl Hitler skutečně zabit. Myslím, že vysokým důstojníkům šlo také o ukončení války jiným způsobem než bezpodmínečnou kapitulací (nejen tedy o únik z morálního bahna). P.S. ti Němci měli stejně nejhezčí uniformy :-) ()

El_Koko

Moji milovaní Britové v čele s Billem Nighym spolu s guilty pleasure hercem Tomem Cruisem vedou hereckou sestavu snímku natočeného na motivy životního osudu mé oblíbené historické postavy? Na rozdíl od mnohých jsem tomuto projektu věřil od začátku, a ukázalo se, že jsem se nepletl. Brian Singer to zvládl i bez zmutovaných nácků, Cruis vystřihnul Stauffenberga se ctí a zbytek ansámblu odvedl profesionální práci. Myšlenka, která inspiruje napříč historií, se kterou není těžké se ztotožnit - totiž že vražda na tyranu není zločinem zde nabývá podoby v notoricky známém příběhu, ve kterém šlo v jeho filmovém zpracování především o autenticitu a výpravu. Jakožto veliký fanoušek Clause von Stauffenberg a čtenář jeho životopisu ještě před shlédnutím filmu mohu říct, že některé scény jako zatýkání Goebbelse jsem si opravdu vychutnal.. až do chvíle, kdy zazvonil ten pitomý telefon... Bohužel my všichni, kdo jsme dávali na střední trochu pozor víme jak to dopadne, to se v historickém filmu přirozeně změnit nedá, ale vystihnout tragický závěr celé velmi krátké revoluce jako pád hrdinů (viz historicky ověřené výkřiky před smrtí) se zde povedlo na jedničku. Výprava je velkolepá, kulisy autentické a všichni náckové vypadají pořád nasraně, tak to má být. Od pětky krůček, 85%. ()

Zemřel herec Bernard Hill

30.12.2023

Mission: Impossible nabírá posilu

Mission: Impossible nabírá posilu

07.09.2019

Režisér a scenárista Christopher McQuarrie a herec Tom Cruise v sobě našli společnou zálibu už během práce na snímku Valkýra. Od té doby spolu pracovali na několika dalších projektech, až tahle… (více)

Tom Cruise opět akční

Tom Cruise opět akční

17.06.2011

V Mission Impossible: Ghost Protocol se podle všeho rozloučí s postavou Ethana Hunta. Má ale šanci na další akční sérii. Studio Paramount totiž Toma oslovilo s nabídkou na roli Jacka Reachera. Ten je… (více)