Imaginárium Dr. Parnasse

• Velká Británie The Imaginarium of Doctor Parnassus (více)

Dr. Parnassus (Christopher Plummer) kdysi dávno vyhrál nesmrtelnost v sázce s ďáblem panem Nickem. O mnoho století později našel pravou lásku a s ďáblem podepsal novou smlouvu. V ní stálo, že se vzdává své nesmrtelnosti výměnou za mládí, ale jeho prvorozené dítě se v den svých šestnáctých narozenin stane majetkem pana Nicka. Nyní se čas Parnassovy dcery Valentiny naplnil a on se trápí, jak jí zachránit před neúprosným osudem. Pan Nick přijíždí, aby si převzal svou cenu. Rád se však vsází, a proto se rozhodne znovu riskovat. Valentinu získá ten, který první svede pět nových duší... (oficiální text distributora)

hippyman

mám rád snovost, surrealismus, záhady, barvy i pohádky... ale tady ta kombinace byla na můj vkus až moc kýčovitá a než jsem si zvykl na gilliamovy poblázněné noty, zazvonil zvonec a ódy na digitální triky byl konec... co zbylo? zmatené dojmy z originality na jedné straně a naprosté haluze na straně druhé... zajímavé, ale ne každý si zde přijde na chuť. 50% ()

Disk

Největší smolař se vrátil v opulentně nablýskaném bijáku. A opět mu to vyšlo. Nezastaví ho nic, ani smrt Heatha Ledgera. Opět jsem se přesvědčil, že Terry je především vizuální mág. Jen je škoda, že to v závěru to malinko zaskřípalo a podle mého názoru se tam měl objevit Ledger, a nikoliv SPOILER SPOILER SPOILER Colin Farrell. ()

Stegr

40% - Zklamání! Ani vynikající herecké obsazení to nezachraňuje. Terry Gilliam je v ještě horší formě než v Kletbě bratří Grimmů, která měla alespoň dobrou atmosféru... ()

Rosaviva

Na tenhle film jsem šla původně jen protože je to poslední film Heatha Ledgera a kvůli Johnnymu Deppovi. A upřímně, film mě velice překvapil, byl velmi zvláštní ale originální. Proto mě mrzelo, že některá místa tam byla až nudná, určitě by se to dalo natočit lépe, ale i takhle jsem s tím celkem spokojená. Musela jsem ho však vidět dvakrát abych všechno pochopila 4* ()

Chlupis

Geniální smolař Gilliam se vrátil. S filmem plným metafor, rozmanitých charakterů a nespoutané fantazie, kde má všechno svůj smysl a každičká scéna je do detailu promyšlená, i když mnohdy působí jako právě spíchnutá na koleni. Je mi skoro až trapné to napsat, Ledgerova smrt ale Imagináriu dala zcela nový rozměr a udělala už tak velmi mnohovrstvý film ještě mnohovrstvějším. On sám už zřejmě bude pro většinu diváků především Jokerem, žít věčně ale bude právě jen zde, za zrcadlem. ()

S.Quentin QUALE

Gilliamovo pohádkové fantasy o dobru a zlu, které je zasazeno do nepohádkového, ponurého prostředí. Míra LSD, úletů, schizofrenie a kontroverze je dostatečně zaškrcená, takže kdo otevře dostatečně mysl, bude pobaven. Žádná extra pecka to není, ale červený si to zaslouží. Překvapí spousta známých tváří v pidiroličkách. 70% ()

Ruut

Je vážně možné, že by se vrátil ten starý Giliam z dob Krále rybáře? Jo je! Jen ten digitál mi k němu moc nesedí. ()

Allien.9

Musím se přiznat, že mi nějakou chvíli trvalo, než jsem si zvykla na kombinaci dnešního světa plného idiotů se světem nekonečné (a místy skutečně dechberoucí) imaginace - viz. první cesta za zrcadlo či prakticky celý závěr. Gilliam předvádí své osobité režisérské umění, které se zkrátka nezapře, a které se v dnešní době vidí bohužel už jen velmi zřídka. Nicméně... Filmová štěstěna opět nestála na jeho straně. Smrt hlavního protagonisty pokazila tomuto "hollywoodskému smolaři" plány jak jen mohla, ale zároveň mu otevřela nové, dosud skryté možnosti, které vrcholí především ve formě mistovsky rozehrané partie s hereckým obsazením. Nejlepším představitelem Tonnyho Shepharda se pro mne stal (ne zase tak moc překvapivě) Colin Farrell, který napodoboval Ledgerovu mimiku až s děsivou přesností, a který měl to štěstí, že se mohl v nádherně rozjetém závěru pořádně vyřádit. V těsném závěsu za ním zaostávají výkony sympatické Lily Cole a samotného Heatha Ledgera, který ani ve své poslední roli nezklamal. Mimochodem - scéna, ve které se Ledger poprvé objevuje, je jednou z nejlepších scén celého filmu.;-) Po usilovném zvažování všech pro a proti, jsem se nakonec rozhodla udělit Gilliamovu nejnovějšímu výtvoru pouze *** a 1/5, ale v tomto případě se zaokrouhluje dolů.:-( ()

HAL

The Imaginarium of Doctor Parnassus je mezi Gilliamovy filmy řekl bych průměr, tedy skvělý film kterému k dokonalosti ještě kus chybí - zde nejvíc přílišná roztěkanost, pro kterou jsem se nedokázal úplně ponořit ani do mírně zmateného příběhu v rovině reálné, ani do nádherně fantasagorických výjevů roviny imaginární. Každopádně zapracování proměn Ledgerovy postavy mě velice mile překvapilo, působí to teď na mě jako přirozená součást filmu bez které by ta postava byla mnohem jednodušší, plošší. 8/10 ()

Vavča

Znatelně velké zlepšení oproti Kletbě bratří Grimmů, překonává to hravě i Krajinu přílivu. Terry Gilliam natočil fantastickou story, která je nesmírně vtipná, poutavá, plná imaginace narážek na nešvary naší doby. K tomu si připočtěte výborné herecké obsazení, ve kterém se neztratí ani Lily Cole. ()

liskam

Tenhle snímek pro mě zjevně nebyl,nevím co si něm mám myslet,některé chvíle to z mého pohledu vypadalo jako slušně rozjetá fantasy sága,ale jindy mi to připadalo divné,nemístné,občas protahované do exrému. Kvalití herecké výkony nemohu upřít.. Od (bohužel zesnulého) Ledgera, až po poslední vedlejší postavu.Všem jsem jejich slova věřil,a i díky tomu byl celý tenhle "mysteriozní" snímek pro mě o něco stravytelnější. ()

sochoking

Strašná skúsenosť zrkadla vašej mysli ! Chlastajte, fetujte a nedostanete sa sami von ! Naposledy som mal takúto skúsenosť po zahulení listov šalvie a rozhodne nedoporučujem . Tento filmík je jeden obrovitánsky flashback ! Najlepšia pecka je hned prvá , počiatočná scénka , a potom je to len kurevsky dlhá nuda ! ()

InJo

Imaginariu lze jen těžko objektivně něco vytýkat (příběh je soudržný a pochopitelný, herecké výkony skvělé), snad jen to, že chvilkami se trochu (ale opravdu jen trochu) vleče a že to pravé ořechové, které diváka vysloveně strhne, přichází až v poslední cca třetině. V nejednom aspektu (dějové zvraty, efekty, režie) vskutku zdařilé finále... Gilliam (a jeho fantazie) má filmovému světu stále co nabídnout. 80 % ()

Webb

Herecky odzbrojujicí, potěší tu hlavně Ledgerova poslední role a na tom snímek stojí. Dějově je totiž plytký a pod vizuálním obalem prázdný. Moc jsem od tohoto nového snímku od Terryho Gilliama neočekával a také nic co by mě vyloženě nadchlo jsem nedostal. Slabé tři hvězdy, 55% ()

Sobis87

Dělají mi radost ti autoři, kteří se za každou cenu nesnaží zavděčit většinovému publiku a drží se vlastního stylu a témat. Gilliam je bezesporu jedním z nich a vzhledem ke smůle která doprovází snad každý jeho projekt, ho obdivuji ještě více. Po slabším roku 2005, kdy vypustil do světa ne až tak osobité Bratry Grimmovy a nevýraznou Krajinu přílivu, se Terry vrací v plné polní a navazuje na staré klasiky. Tentokrát vypráví bizardně pokřivený příběh s faustovskými motivy, který je opět narativně poněkud neučesaný, ale na to jsem si jako Gilliamův fanoušek už dávno zvykl. Hlubší psychologie, kterou oplývaly postavy z 12 opic a Krále rybáře, byla zase jednou vypuštěna a Terry místo toho užívá prototypů a až pohádkových karikatur, což je mu bezesporu bližší a nejen postavami, ale i celkovou vizuální stylizací, oslavou imaginace, mytizací a pohádkovostí se Imaginarium Dr. Parnasse nejvíce blíží starému dobrému dobrodružství Barona Prášila, kterému bylo i to nesourodé vyprávění vlastní. ___ Jak již bylo řečeno, Imaginarium je především oslavou imaginace a v tomto ohledu Terry opět dokazuje, že v oblasti vizualizace se mu jen málokdo vyrovná. V některých záběrech se doslova plýtvá nápady. Opět se zde odráží Gilliamova inspirace v cirkusu, grotesce a divadle, přičemž i fanoušci režisérovy rané formy se zde dočkají i narážek a odkazů na animované pasáže pro Monty Python. Doba přeci jen pokročila, a tak už i Gilliam užívá digitálních triků ve větší míře, než je u něho zvykem, ale nakonec do jeho stylu docela dobře sedí a právě pokročilé digitální technologie mu umožnily tvořit ještě zajímavější vizuály. ___ I když se Imaginarium Dr. Parnasse nevyrovná Terryho peckám, jako je 12 opic, Brazil, Strach a hnus v Las Pegas, Dobrodružství Barona Prášila nebo Lupiči času, ale rozhodně se jedná o to lepší z jeho filmografie a velmi dobrý film celkově. 85% ()

Sonnery

Znáte ten pocit, když se uvelebíte na sedačku v kině, plátno je ještě zahaleno oponou a všichni kolem, včetně mě, si potichu šuškaj (ti odvážnější vynechají v tomhle slově jedno š). Vyloženě nuda. A najednou se objevil. Týpek stejně široký jak dlouhý, s oroseným čelem a divně vypadajícín optimistickým výrazem. Prodral se okolo mě a štrůdloval si to rovnou ke slečnám pár metrů od mý sedačky. Postavil se přesně naproti nim, zřejmě jednu z nich znal, a začal je balit. Kulturní vložka s humorem sourozeneckého dua Gondíkovců. Typ házel jeden fór za druhým, ale bohužel jediný člověk, který ho podaroval smíchem, byl on sám. Holky si vyměňovali nechápavé pohledy, keteré jakoby vypadly z mé nejhorší noční můry a ještě se postupně rozšiřovaly mezi další diváky. Pak se zhaslo a typ bezúspěšně odešel, i když nepřestávaje se přitrouble a optimisticky usmívat . Jeho problém nebyl v tom, že byl tak při těle až musel mít dvousedačku, ale jeho dětinskej humor a přeoptimistcký chování z něj dělali troubu bez šarmu a charisma. No a podobně na mě působil celej film P.S.: hluboká pointa, co? ()

HoneyBunny

Ne, nebudu dávat vyšší hodnocení jen z piety k Ledgerovi. Stejně jako u Temného rytíře je zvláštní ho vidět hrát a jeho anglický přízvuk je roztomilý. Zaskakování Deppa a Farrela vůbec neruší, herecky napodobují Ledgerův styl a jejich umístění v příběhu má svůj smysl (ve stylu "Věděla jsem, že budeš vypadat takhle"). Farrell si dokonce chvílemi krade film pro sebe. Problém jsem měla jen s Judem Law (nevím, proč v příběhu má vypadat zrovna jako Jude Law, navíc ten chlápek podle mě není extra dobrý herec). Vizuální stránka originální a ujetá, něco ve stylu Gilliamovy práce u Monty Pythonů, ale... ten příběh prostě nedrží moc pohromadě. A na začátku dokonce nudí. Gilliam má spoustu dobrý nápadů, ale příběh se mu drolí pod rukama (možná to bylo přepisováním scénáře). I tak zdravím Heatha do nebíčka :-). ()

Frajer42

Scénář k tomuhle filmu musel být psán poblíž kokainového doupěte, nebo dokonce uvnitř. Naprosto nesmyslný příběh zahrán skupinou velmi kvalitních herců. Film nejspíš docílil toho, čeho docílit chtěl. To vše mě ale velkým obloukem minulo. Musel jsem si dávat přestávky. Tohle vidět vcelku, tak by se ze mě taky mohl stát Total Magoros Vypatlanos. Na zhlédnutí je potřeba velká dávka tolerance, nebo velká dávka něčeho jiného. Dávám * za zdařilé herecké výkony. ()

Anderton

Ako fanúšik Gilliamových rozprávok a odškrtávania si hviezdnych ksichtov behom sledovania filmu musím dať úprimné štyri hviezdy. Vieme, že Gilliam je vizionár a má silné výtvarné cítenie, preto nechápem sklamanie z jeho typického dielka. Čakal som od filmu (divákov), že posledný film Ledgera bude mať vysokú návštevnosť a obrovskú mediálnu kampaň. Štúdiový systém veľkých hviezd je definitívne mŕtvy. Zaujímajú nás CGI efekty a adaptácie známych knižných predlôh. ()

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

Nového Spider-Mana si zahraje... Garfield?

03.07.2010

Žádný strach, nebude to ten, který nesnáší pavouky a pondělky, tudíž nevznikne bizarní komiksový crossover. Ale jak to vlastně bylo? Kandidátů byly davy. Od Josepha Gordona-Levitta (protože hrál v… (více)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky

08.03.2010

Nalezen v La Mancha

Nalezen v La Mancha

25.11.2008

Terry Gilliam, jehož The Imaginarium of Dr. Parnassus bude definitivně posledním filmem, ve kterém uvidíme Heatha Ledgera, pomýšlí na vzkříšení jednoho z nejslavnějších „filmů, které nikdy nevznikly“… (více)

Christophe Gans mění plány

Christophe Gans mění plány