Smrt čeká všude

• USA The Hurt Locker (více)

Je-li válka peklo, proč se tolik mužů hlásí do armády? V době, kdy se armády skládají nikoliv z rekrutů, ale z dobrovolníků, a muži se dobrovolně pouští do vojenské služby, je adrenalinové prostředí bojiště silným a neodolatelným lákadlem, často přímo závislostí. Snímek je napínavým příběhem elitních vojáků, kteří mají jedno z nejnebezpečnějších povolání na světě – uprostřed bojové vřavy deaktivují bomby. Když se nový seržant James (Jeremy Renner) ujme špičkového pyrotechnického týmu, překvapí své dva podřízené, Sanborna a Eldridge (Anthony Mackie a Brian Geraghty) tím, že je vtáhne do smrtelné hry městských bojů. James se chová tak, jako by mu nedocházelo, že může zemřít. Zatímco se oba muži snaží svého nového velitele udržet pod kontrolou, ve městě kolem nich se rozpoutá naprostý zmatek a Jamesova skutečná povaha se ukáže způsobem, který všechny z nich navždy poznamená. (oficiální text distributora)

SallyZen

Určitě zajímavý film z válečného prostředí, ale jednoznačně si nemyslím, že je Oscarový. On má perimetry být hodně dobrým filmem, ale popravdě jsem očekával, že mě posadí více do křesla, zlomové scény budou víc drastické a drsné, bude z nich vyzařovat více emocí, ale to se úplně tak nekonalo. Přesto je to výborný snímek, kde především skvělou práci odvedla režisérka, ale i herci, i když jsem očekával, že někteří dostanou více prostoru(Fiennes, Pearce, Lilly....). Jinak určitě stojí za to vidět. 75% ()

Martin741

Kathryn Bigelow /Point Break, K19 Stroj na smrt/ ako reziserka dokazala, ze dokaze natocit slusny film. A ja sa jej praci v zasade nebranim. Aj ked film nema nosny pribeh, zakladny princip : bomba moze/nemusi vybuchnut je slusny a mna urcite zaujal. Dialogy miestami dost krivaju a bolo by ich treba vylepsit. To co na mna najviac fungovalo, boli prasne cesty, pot, frustracie a vseobecna paranoja z toho, ze aj obycajny Arab s kamerou moze mat ukrytu bombu. Odporucam : 78 % ()

roorybacky

Extrémně autentický (nebo spíše extrémně autenticky působící) pohled na každodenní balancování na tenké hraně života a smrti, jeho vlivu na duševní stavy rozličných osobností do něj zatažených a na postupně se vyostřující a zároveň polarizující se vztahy mezi nimi. Kdyby ten film skončil onou rozpravou v autě a neuchýlil se tak v posledních deseti minutách ke zcela zbytečné doslovnosti, bylo by to za plný počet. ()

Wiikii

U mnoho komentářů jsem četl, že zde jde především o to "jestli bomba vybuchne či nevybuchne" . Kdo v tomto snímku viděl podobný názor.. Tak viděl úplně špatně ! Protože zde chtěla režisérka říci, že válka nic neodpouští je tvrdá a sebemenší chyba může vyvrcholit v pohromu, kdy musíte v určitých chvílích počítat i se smrtí.. Také bych to nebral jako plnohodnotný film, ale ani dokument. Ani nevím k čemu bych to přesně přirovnal, ale rozhodně tu nemůžete očekávat příběh s velkým happy endem a velkou svatbou !... Už bych tu jen dodal, že uživatel Lima ve svém komentáři má naprostou pravdu. ....HODNOCENÍ: 90% (5*) ()

Figu

Renner je bourák a jeho suverenita je to nejlepší na celým filmu! Absolutně nechápu ty Oscary, který film obdržel!!!?... Jo, možná vlastně s odstupem času i chápu po oscarovejch filmech jako jsou Birdman a Tvář vody... Oproti nim tohle byla pecka! Jsem hrozně alergickej na Toníka Mackieho, to je opravdu špatnej kus do světa herectví. Potom naprosto nevyužitý herecký esa Pearce a Fiennes. Bída veliká! No a ten konec, tak to je asi to největší zklamání! Ať nežeru 60% ()

MrPierc

O filmu se moc hovořit nedá. Válka tu byla, je a bude. Netradiční pohled na válku očima pyrotechnika. Slušná podívaná. ()

Petoss1

Tento film bol pre mňa dlho neznámy, tak ako aj režisérka. Našiel som ho náhodou a nezľakol som sa ani faktu, že vojnový snímok stvorila žena. Jednoducho som dal na hodnotenie a teraz viem, že som neurobil zle. Vojna v Iraku zobrazená podľa mňa realisticky i keď nikto nemôže povedať čo je a čo nieje realistické keď sa toho besnenia nezúčastnil. The Hurt Locker na mňa pôsobil od začiatku veľmi dobre, najmä vďaka skvelej kamere - strihu a príjemnemu, skromnému hereckému obsadeniu, v ktorom mená ako Pearce a Fiennes len potešia. Niektoré zábery boli fakt bomba! Teší ma aj to, že režisérka sa zdržala klasický klišé a tak neuvidíme tlieskajúcich vojínov a ani vlajku s hviezdami vlajúcu vo vetre. Tieto aspekty filmu len a len prospievajú. Káždý divák si tu niečo nájde. Je tu akcia, psychológia postáv či krásna vojenská technika. Takže, táto vojnová dráma je ďalšia z veľkého počtu tých filmov, ktoré ukazujú surovosť moderného konfliktu a fakt, že vojnu nič nezastaví. Môže sa hrdo a dôstojne postaviť vedľa svojich, hoci známejších, ale kvalitov rovnajúcich sa kolegov ...Vojna je droga. 85% ()

O´Neill

Super natočené válečné drama z prostředí Bhagdadu. Takové filmy mám prostě rád, a i když bylo sem semtam nějaké ty nudné scény byly, byl jsem připravený tomu dát 3 hvězdičky, ale je to natočene opravdu příliš dobře, a docela se s filmem díky skvělé atmosféře vžijete a tudiž dávám 4 hvězdičky. ()

bourec

Je to točený takovým polodokumentárním stylem,trochu jako Černý jestřáb....,takže je to i takovy realistický,skutečný,při likvidaci těch bomb i docela napínavý,ale je to jako židle bez opěradla.Je to takový nijaký,žádnej jasnej příběh,jen sled událostí,a to abych řekl pravdu mě moc nebere.Jako fotbal bez branek.Většinou se tady hodnocení válečnejch filmů odvyjí od toho,jak reálnej film je,a jestli není rušenej ještě nějakou zbytečnou zápletkou.Já to mám přesně obráceně.A tak musim dát jen 50%. ()

WoWoW

No nebyl to špatný film, ale takový neosobní. Vím, že válka by měla být neosobní, ale film by nemusel. Kdyby postava, kterou hrál Jeremy Renner, zemřela vůbec by mi to nevadilo a dokonce by mi to možná přišlo jako logické vyústění jeho činů. Prostě si mě tenhle film nepřipoutal a tudíž mu ty čtyři hvězdy utekly, sice né o moc ale utekly. ()

shyster

Tak až na třetí pokus mě film/seriál (po Jarhead a Generation Kill) z Iráku dostal do kolen. Bez žádného kritizování a samolibého poučování nám režisérka výtečně vybarvuje život pyrotechnika v Baghdadu. ()

Nautila

Tak tohle je ten slavný oscarák? Jejda. No dobře, jako jakýsi pseudodokumentární snímek, jako deníček vojáka by to fungovalo. Jenže je to strašně táhlé a nudné, přemáhala jsem spánek. K tomu hrozná rádoby-real třesoucí a zoomovací kamera, ze které se chytá migréna, dále absence jakéhokoliv příběhu a zapamatovatelných postav a hlavně ten strašný jednostranný pohled, co se sice tváří jako hluboce psychologický, chápavý a objektivní, přitom je to jen prázdný plytký kec. Ne, fakt se mi to nelíbilo, nudilo to a nepokloním se před tím jenom proto, že to nějací akademici opentlili, zřejmě jen z důvodu suché sezóny. ()

Langy10

Tenhle film se může líbit jen těm, co milují války,vojáky ...a mně se to líbilo! a určitě si to rád někdy pustim znovu pecka film! ()

Gaskin

Trávíte dvě hodiny sledováním pomalého příběhu, který si neoblomně drží svou subtilnost i přes množství adrenalinu, který produkuje. Tupě zíráte na obrazovku a snažíte se přijít na to, zda-li jste se brutálně nudili nebo královsky bavili. Co vás potěší více, než brilantní pointa? Nic. Hlavní hrdina v supermarketu, tak, jak nám ho madam Bigelow naservírovala, přesně takovou pointou je. Sednul jsem si na prdel tak, jako u mála filmů předtím. ()

Streeper

Velký aplaus za to, že snímek natočila žena. Kdybych to nevěděla, říkala bych si, že to určitě musel natočit muž. Občas totiž ženské režisérky mají velký sklon k velkým emotivním scénám, které pak snímek spíše shazují. Naštěstí Kathryn Bigelow dokázala příběh udržet ve válečném módu a trochu více nám přiblížit práci pyrotechniků. Jediným a bohužel i velkým negativem je málo propracovaný příběh, z části to totiž působí spíše jako dokument než film a proto to není nijak záživné. První hodina utíká nesnesitelně pomalu, druhá už je lepší. ()

Amroth666

Už z trailerů jsem byl ohromen a čekal jsem, až tento film vyleze na Svět. Trvalo několik dní a já dostal možnost se na tento strhující snímek podívat. Moc jsem se na to těšil. Úvod byl velmi sytý. Ten robot nebyl vůbec k zahození. První akce jak muž vybouchne pomocí telefonu byla senzační. Byly tam chvilkové pasáže takové uklidňující, ale jinak vše šlo podle plánu. Hodně na mě působila Baghdádská atmosféra, myslím tím pomalované zdi různýmy nápisy atd. Od místních lidí jsem nevěděl, jak se budou chovat. Jestli někdo z ničeho nic nezaútočí na americké vojáky nebo jestli nevybouchne. Upřímně nejvíce líto mi bylo toho kluka, jak prodával ty DVD a posléze zahynul. Jsem docela ulítlý do americké propagace a toto mě opravdu potěšilo.Úplně jsem se do toho příběhu vžil. Prostě jedno z největších překvapeních posledních měsíců. Mé prognozy vyšly. Dějově sice ne, ale svými scénkami se to může rovnat s megahitem District 9. No a k ocenění oskarů - naprostý vtip. Tenhle film neměl získat nic a získal ty nejdůležitější a nejprestyžnější ceny. Nechápu to. V roce 2009 bylo více pecek. Kdo koukal, tak ví. Z tohoto filmu vyprchává kouzlo po asi půl roce, takže dávám 4 hvězdy. ()

Wladi.mir

No upřímě jsem čekal něco víc podle těch nominací. Asi se to jen dotýká američanů, kteří s tímto soucítí. No nechci říkat, že to bylo špatné, to ne. To co mě odradilo od pěti hvězd je ta blbá houpající se kamera a v podstatě příběh, který je o ničem. Viděl jsem většinu válečných filmů a každý měl děj, který za něco stál. Tady bohužel buď chybí, nebo stojí za ***. ()

JohnRambo

Nemám čo dodať. Špičkový film. Milujem vojnové filmy typu Irak, Vietnam, a tento rozhodne patrí medzi tie najlepšie. Reálnejšie to natočiť asi ani nešlo... PS: Oscara som prial a splnilo sa :-) ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)

100 nejlepších filmů režírovaných ženami

100 nejlepších filmů režírovaných ženami